» Artykuły » Publicystyka » Uniwersum Deus Ex

Uniwersum Deus Ex

Uniwersum Deus Ex
Maraton Deus Ex w dziale gier PC
22 VIII: Wrażenia z Deus Ex: Human Revolution
24 VIII: Zapowiedź Deus Ex: Bunt Ludzkości


UWAGA! Poniższy tekst pisany był na podstawie materiałów dotyczących gier Deus Ex oraz Deus Ex: Human Revolution i choć nie zawiera bezpośrednich spoilerów dotyczących ich fabuły, to znajdują się w nim informacje, które można samodzielnie odnaleźć podczas rozrywki.

Jest połowa XXI wieku. Świat został spustoszony przez liczne zarazy, w wyniku których ludzka populacja skurczyła się do stanu sprzed stu lat. Mówi się, że choroby zostały wywołane celowo. Jakość życia na terenach zurbanizowanych drastycznie spadła, a przestępczość osiągnęła krytyczny poziom. Poważnym problemem jest również ogromna liczba narkomanów. Ponadto, sytuację pogarszają terroryści i ocieplenie klimatu. Wizja naszej przyszłości? Nie, to uniwersum jednej z najpopularniejszych cyberpunkowych gier: Deus Ex.


Ci, którzy rządzą światem w majestacie

Przyczyną, bezpośrednią czy też pośrednią, większości wymienionych powyżej wydarzeń są Iluminaci. Grupa ta powstała jako organizacja polityczna i religijna. Przez wieki dostosowywała się do zmieniającego się świata, nieustannie rosnąc w siłę, by zrealizować plan podporządkowania go sobie i utworzenia Ogólnoświatowego Rządu. W tym celu zdobyli kontrolę nad religiami Zachodu poprzez Klasztor Syjoński, natomiast całkowita dominacja Chin pozwoliła na kontrolowanie wierzeń Wschodu. Jednak wraz z nadejściem XX wieku ludzie zaczęli odrzucać tradycyjne wierzenia religijne, zmniejszając przez to wpływy Iluminatów, co wymusiło na ugrupowaniu stworzenie komórek odpowiedzialnych za kontrolę finansową oraz technologiczną. W ten sposób powstały dwa nowe ramiona – Grupa Bilderberg oraz Majestic 12.

Pierwsze z nich zarządza światowymi funduszami, sprawując kontrolę nad Bankiem Światowym, Eurobankiem, Systemem Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych czy nawet światowymi zapasami złota i operacjami górniczymi.

Z kolei Majestic 12 to oddział Iluminatów kontrolujący technologię oraz komunikację. To oni decydują o ujawnianiu nowych wynalazków; ich zbyt wczesne upublicznienie mogłoby zagrozić całemu ugrupowaniu. Również zapasy narkotyków czy możliwość wywoływania nowych chorób leżą w gestii M12. Do obowiązków ramienia należy również rozszerzanie wpływów Iluminatów oraz zarządzanie organizacjami wywiadowczymi, gdzie tylko to możliwe.

Najważniejszym zadaniem Majestic 12 była ścisła kontrola komunikacji. Opanowanie mediów korzystających z łącz satelitarnych, takich jak telefony czy telewizja nie stanowiło dla nich wielkiego wyzwania. Ugrupowanie skutecznie monitoruje wszelki przepływ informacji, poza danymi przesyłanymi przez nielicznych hackerów i piratów. O wiele więcej problemów przysporzyły firmy hostingujące dane. W celu zablokowania niebezpiecznych dla Iluminatów treści, zamykano niewygodnych usługodawców, natomiast ci, którzy stawiali opór, po prostu znikali. Dopiero zaangażowanie większej liczby ludzi oraz wpompowanie dodatkowych środków pozwoliło Majestic 12 na wprowadzenie lepszego rozwiązania. Stworzyli protokół Aquinasa, podobny do TCP/IP, lecz podłączony do każdej cyfrowej sieci na planecie. Dzięki temu wszystkie dane przepływały przez stację monitorowania w Strefie 51.


Pandemie

Początek XXI wieku był okresem wzmożonej aktywności Iluminatów. Ich działalność przyczyniła się do zdestabilizowania rządów różnych krajów. Kryzysy i niepewność sprzyjają konfliktom, a dla światowego kontrolera broni, lekarstw i technologii oznacza to poważny zarobek.

Najpoważniejszym problemem w latach 30. XXI wieku stały się ogólnoświatowe epidemie. Tuż przed wynalezieniem leku na AIDS, choroba zebrała ogromne żniwo. Niedługo po zażegnaniu jednego niebezpieczeństwa, pojawiło się kolejne. Najpierw odporna na antybiotyki odmiana gruźlicy zaatakowała kraje rozwijające się, nieco później uderzyła grypa. W sumie wszystkie pandemie zdziesiątkowały światową populację do stanu sprzed stu lat, kiedy to podobna zaraza zabiła ponad 50 milionów ludzi.

W tym okresie coraz głośniej robiło się o korporacji VersaLife, niewielkim laboratorium inżynierii genetycznej, które dzięki przyczynieniu się do zwalczenia pandemii znacznie powiększyło swoje wpływy i majątek. Zależna od Page Industries firma rozszerzyła działalność na wiele dziedzin naukowych, dzięki czemu jej logo szybko stało się wszechobecne.


Upadłe Stany Zjednoczone

Niestety, nie tylko choroby przyczyniły się do pogorszenia się sytuacji na świecie. W 2030 roku, gdy odkryto lekarstwo na AIDS, na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych nastąpiło potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło większość San Francisco i zatopiło w oceanie całe Los Angeles oraz większość Południowej Karoliny. Pojawiły się teorie spiskowe mówiące, że musi istnieć jakieś powiązanie między zniszczeniem San Francisco, a wynalezieniem szczepionki na chorobę, która swój początek miała w tym mieście. Żadne powiązanie nie zostało jednak udowodnione.

Od tamtej pory rząd USA nieustannie znajduje się na krawędzi bankructwa. Co gorsza, władza skupiając się na Zachodnim Wybrzeżu, zaniedbała resztę kraju. W 2031 stan Utah zadeklarował swoją niepodległość, jednocześnie anektując pozostałości po stanach Arizona i Nevada. Za ich przykładem poszły niewielkie społeczności w Teksasie oraz stanach Waszyngton, Oregon, Idaho, Montana i Wyoming, tworząc The Northwest Secessionist Forces, poprzednika NSF (National Seccesionist Forces). Wysiłki separatystów zostały jednak zniweczone, a niedoszłych secesjonistów zepchnięto na margines społeczeństwa.

Oba wydarzenia stały się bodźcem do zaatakowania Teksasu przez Unię Rosyjsko-Meksykańską, która postanowiła odebrać stan, który straciła wiele lat wcześniej. Dzięki błyskawicznemu atakowi, agresor przejął kontrolę nad południowym rejonem Teksasu.

Stany Zjednoczone Ameryki stały się krajem wysoce niestabilnym, którego granice strzeżone są przez uzbrojone jednostki, przepisy imigracyjne zostały zaostrzone, a cały kraj jest pod nadzorem wojska.


Upadająca Europa, kwitnąca Afryka

Sytuacja USA wywołała lawinę wydarzeń również za oceanem, przede wszystkim spowodowała rozpad NATO. Pozbawiona obrony Unia Europejska załamała się, co przyczyniło się do wzrostu napięć między wschodem a zachodem, natomiast wojny w Europie Środkowej stały się codziennością.

Za sprawą grupy Bilderberg Stary Kontynent od ponad wieku znajdował się pod ekonomicznym wpływem Iluminatów, jednak dopiero przez wprowadzenie euro stał się finansowym satelitą Majestic 12. Niezależność od spiskowców zachowała Rosja, jednak zawalenie się bloku radzieckiego przyczyniło się do rozwoju przestępczości zorganizowanej. Dzięki kontrolowaniu rynku towarów luksusowych, a nawet niektórych podstawowych, mafia zyskała ogromne wpływy, doprowadzając do sytuacji, w której politycy kontrolowani są przez bossów mafijnych. By zademonstrować siłę i możliwości, połączyli siły z narkotykowymi baronami z Meksyku, tworząc Unię Rosyjsko-Meksykańską.

Paradoksalnie na trudnej sytuacji światowej najwięcej zyskała Afryka. Mimo iż populacja kontynentu została poważnie przerzedzona w wyniku zaraz, nowy duch współpracy przyczynił się do zakończenia międzyplemiennych konfliktów. Znaczny wpływ miała na to mała liczba ludności, uniemożliwiająca efektywne prowadzenie wojen. Afryka szybko stała się nowym ośrodkiem technologii, z dużym potencjałem rozwoju.


Ludzie i podludzie

Spadek światowej populacji przyczynił się również do zmniejszenia się wagi różnic rasowych. Dyskryminowani natomiast są ludzie technologicznie wzmocnieni. Pomimo efektywności i często konieczności wzmocnienia ciała protezami, osoby ulepszone są traktowane jak monstra. Szczególną niechęć budzą osobnicy mechanicznie wzmocnieni, głównie za sprawą widoczności ingerencji w ich ciała. W miastach są ludźmi drugiej kategorii, pogardzanymi nawet przez najbiedniejszych spośród zwykłych mieszkańców. Żyją w specjalnie dla nich przygotowanych budynkach, mają zakaz wstępu do wielu miejsc publicznych, a nawet muszą meldować władzom o swoich podróżach.

Problem dyskryminacji nie dotyczy osób wyposażonych we wszczepy nowej generacji, tak zwanych nanowzmocnionych, gdyż niewidoczność ulepszeń pozwala im wtopić się w tłum normalnych ludzi.

Wydarzenia XXI wieku szczególnie dotknęły mieszkańców miast. Mimo zmniejszenia się liczby ludności, ci, którzy przeżyli, muszą walczyć o kurczące się zasoby. Większość towarów trafia bezpośrednio do bogatych elit, natomiast biedota cofnęła się aż do handlu wymiennego. Miejskie władze i policja niemalże przestały zajmować się interesami społeczeństwa, dbając jedynie o to, by zdesperowani ludzie nie zaatakowali siedzib bogaczy.

Również nasilający się terroryzm oraz rozwój przestępczości silnie doskwierał mieszczanom. Przez wiele lat terroryści sponsorowani byli przez Iluminati i atakowali głównie cele przez nich wyznaczone, jednak chaotyczna sytuacja doprowadziła do rozwoju grup niezależnych od konspiratorów. Co więcej, powstał nawet ruch, którego działania były wymierzone w Iluminatów, nie potrafiących poradzić sobie z nowym problemem.


Czy to sen?

Przyszłość świata przedstawiona w Deus Ex nie jest, delikatnie mówiąc, zbyt optymistyczna. Co więc spowodowało, że tak wielu graczy szczerze uwielbia to uniwersum? Teorie spiskowe? Walka z terroryzmem? Z konspiratorami? A może po prostu fakt, że być może niezbyt różni się ono od rzeczywistego świata? Niezależnie od przyczyny seria Deus Ex może pochwalić się jednymi z najbardziej przemyślanych i rozbudowanych realiów spośród gier komputerowych, których po prostu nie wypada nie znać.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Deus ExCzytaj również

Komentarze


Zireael
   
Ocena:
+2
Znakomity tekst. Dziękuję!
02-09-2011 20:47

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.