» Blog » Ukraina
25-02-2022 19:16

Ukraina

Odsłony: 829

To moja druga notka blogowa w temacie wojny na Ukrainie, pierwsza była napisana w emocjach i ją skasowałem ("trochę" też dostało się naszym politykom, którzy od 7 lat pchają nas w łapy Putina). 

Jak pewnie wiecie, dzieje się źle. Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, ale i cywilne, w tym domy czy bloki (co zresztą prowadzi do przemyślenia, że zabijanie cywili jest be, a 17 letnich chłopaczków, którzy są albo głupi, albo zmanipulowani albo mieli pecha – jest już dobre...). Z głupoty (gumofilec dostał joystick do Iskanderów), czy z premedytacją – tak i tak jest to straszne i nie powinno mieć miejsca w XXI wieku. W sumie długo mógłbym o tym pisać, Wy pewnie też…

Przejrzałem co się dzieje w fandomie w kierunku pomocy Ukraińcom. Jest grupa na fejsie, Drużyna Wiewióry (Fandomowa Grupa Wsparcia), która zbiera hajs – można albo kupić fanty, albo wystawić fanty, albo to i to. Polter ma dołączyć lada moment do akcji wystawiając różne knigi albo jeszcze co innego (dzięki Gower!). 

Światowi wydawcy – z tych co przejrzałem – cisza póki co.

Aktualizja: wygląda na to, że Rebel, Black Monk rzucili podręczniki na Grupę Wiewióry!

Aktualizacja CD PROJEKT dał milion PLN.

The recent invasion on Ukraine, our friends and neighbours, left us shocked and outraged.
In solidarity with all victims of this act of aggression, the CD PROJEKT Group has decided to support humanitarian aid efforts by donating 1 million PLN to the Polish Humanitarian Action (PAH)
We cannot remain indifferent in the face of such injustice and we ask everybody to join in and help in any way you can. Together we can make a huge difference!

Jakiś sklep sprzedający ASL w Stanach napisał, że nie wpuszcza ludzi, którzy mają jakiekolwiek flagi czy ubrania w kolorze flagi ukraińskiej, za co został zasadniczo zjechany na necie. 

Teraz idę wystawiać fanty na lokalnej Drużynie Wiewióry. Was zachęcam do zajrzenia i licytacji. Pozdro i trzymajcie się zdrowo, nie zapomnijcie też kupić papieru toaletowego!

 

Edycja: kumpel jest na Ukrainie i pomaga potrzebującym. Jak macie parę PLN nadplanowych to dajcie znaka, podrzucę nr konta na które można przelać - on zbiera na paliwo, opony (podobno strasznie często się niszczą), środki higieniczne, medykamenty…

Nawet go nagrali w ukraińskiej TV jak pomagał i adoptował kota…

 

PS. Ja tam się ogólnie o Polskę nie martwię, ale sam fakt że mam 100km do granicy z Rosjanami, gdzie stoją właśnie m. in. Iskandery a w moim mieście kiedyś było z 10 jednostek wojskowych nie napawa optymizmem. Ale zawsze sobie tłumaczę, po co ktokolwiek miałby nas atakować? Nie dość że naród będzie się 124 lata lał z najeźdźcą, to nie mamy żadnych sensownych zasobów, programiści pewnie uciekną na zachód i będziemy tylko wrzodem na zadzie. Ale też słyszałem, że przywódca Rosjan nie jest zdrowy na umyśle, więc powyższe mogę nie mieć większego wpływu na jego decyzje. 

PS2. Jakoś nie mam ochoty na grę w ASLa :(. A już mam wszystko gotowe pod rozgrywkę...

Komentarze


Exar
   
Ocena:
0

Ludzie się burzą, że nie zaprzestała robienia biznesu w Rosji (jak jeszcze sporo innych firm, ale ta ma tego pecha, że jest znana).

EDIT: właśnie spojrzałem, na polskim fejsie 1500 takich smutnych buziek przy jakimś losowym gówno-poście reklamowym i setki komentarzy czy dalej handlują w Rosji.

05-03-2022 18:48
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

@AdamWaskiewicz

Nie chciała wycofać się z rosji, ale chyba zmieniły zdanie. Nie wiem jak McDonalds, bo chyba też nie planował wyjścia rus-exitu.

05-03-2022 18:51
Exar
   
Ocena:
+1

Coca Cola ciągle w Rosji.

Drużyna Wiewióry: 428 tysięcy - widać spowolnienie... Ciekawostki:

  • Dzień z Alis Games (czyli pewnie granie w Kult) - ponad 3000PLN
  • Figurka Ciri i Kitsune - 6000PLN
  • Figurka prezydenta Ukrainy Zelenskiego - 5600
  • I pewnie wiele innych

 

Nasz mądry rząd znowu wprowadza jakieś ustawy, które zapewniają bezkarność urzędasom gdy "pomaga się Ukraińcom", to samo co zrobili z COVIDem - czyli okradania nas wszystkich ciąg dalszy. Do tego jakoś nie widzę, żeby PISy robiły cokolwiek żeby pomóc Ukraińcom, chaos się potęguje, gdyby nie zwykli ludzie to by pewnie się zaczęło już robić grubo. I ciągle nowoładowa pensja mniejsza, mimo zapewnień Pinokia że "na nowym ładzie nikt nie straci". 

08-03-2022 18:54
Aesthevizzt
   
Ocena:
+1

Wczoraj mignęła mi relacja wolontariuszki sugerująca, że rząd nic nie robi, PAH tylko udziela wywiadów i przeszkadza, a wszystko jakoś trzyma się dzięki lokalsom i wolontariuszom.

08-03-2022 18:57
Exar
   
Ocena:
0

Też tak słyszałem. Problem się robi, bo podobno wolontariuszy coraz mniej...

(chociaż jakby rząd zaczął pomagać to pewnie by to się skończyło jakąś katastrofą, więc może lepiej niech nie robią nic i uciekną do Rumunii jak ich Pan Bóg przykazał).

08-03-2022 19:04
Exar
   
Ocena:
0

I nius dnia. Anna Lewandowska wspiera Ukrainę! Tym razem podczas tygodnia mody, i żeby nie było - w Paryżu! Noooo, dorównała tym samym chyba naszym wojskowym, którzy kupowali ołtarze mobilne. Aha, i żeby nie być stronniczym - udostępniła podobno uchodźcom mieszkanie po swojej babci, o czym oczywiście nie omieszkała napisać wszem i wobec wszędzie gdzie się dało.

08-03-2022 19:14
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Propos Rumunii zastanawiałem się czemu tak mało uchodźców  zdecydowało się na ucieczkę do tego kraju.

08-03-2022 19:16
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Cola, Mac i Starbucks chyba ostatecznie skapitulowali i wycofują się z rosji (albo wyczuli, że z tego biznesu będzie być więcej strat niż zysków).

Jest zamieszanie z polskimi Migami dla Ukrainy.

Ostrzeliwując korytarze humanitarne ruskie biją wszelkie rekordy draństwa.

09-03-2022 19:53
Kaworu92
   
Ocena:
0

Eh... myślę, że gdybyśmy mieli tę armię europejską, co były plany, ale nie ma, i co miała działać poza granicami Unii, by nieść pomoc humanitarną i być peacekeepers (lub bronić Europy, ofc), to by było nieco inaczej. Eh... : <

09-03-2022 20:16
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Świat ma praktycznie bezużyteczne "błękitne hełmy", które miały bronić cywili przed ludobójstwem. W tym przypadku problem leży w tym, że władziu ma dość pokaźną ilość głowic atomowych (mniej więcej połowę światowych zasobów) i Europa/świat obawia się wjazdu na ostro, bo to może zakończyć się falloutowym epilogiem.W sumie jeśli te głowice są takiej jakości jak radziecki sprzęt to w sumie też strach się bać.

09-03-2022 20:22
Kaworu92
   
Ocena:
+1

Mam wrażenie, że armia europejska (której nie ma, wiec w sumie ciężko się wypowiadać?) miała być jednak nieco bardziej efektywna... przynajmniej w marzeniach Europejczyków?

09-03-2022 21:20
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Zgadza się ciężko oceniać coś czego nie ma. Można tylko spekulować. Niemniej często oczekiwania (marzenia) jedno, a rzeczywistość to drugie...

09-03-2022 21:29
Kaworu92
   
Ocena:
0

Chcę armię europejską : <

09-03-2022 21:34
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Z armią europejską jest jeszcze taki problemy, że mamy w UE ~30 państw i każde z nich ma własne interesy i w pewnych sytuacjach dojście do porozumienia ws. wykorzystania takich sił zbrojnych byłoby problematyczne (vide kryzys na granicy z Białorusią).

09-03-2022 21:43
Exar
   
Ocena:
+1

Drużyna Wiewióry ma już 101,5% zebranej kwoty w licytowanych kwotach - przekroczyliśmy (pozwalam sobie napisać "my", bo jakiś swój, choć maleńki, udział miałem...) 500.000 :). Jak jednak wiecie, jest to kropla w morzu potrzeb.

 

Modiphius zebrał około 10k GBP.

Paizo, Wizards, Hasbro - nie bardzo widzę, żeby cokolwiek się działo...

A co poza tem?

1. 40PLN dziennie dostaną Polacy (!?!?) pomagający Ukraińcom. A czemu tych pieniędzy nie mieliby dostać Ukraińcy? Przecież to jest jakaś kpina...

  • 1a. Czy ktokolwiek sobie zdaje sprawę, że nasz kraj jest bankrutem? Czy wiecie, że jeśli nie, to zadłużamy się na dziesiątki lat?
  • 1b. Czy wiecie, że stopy procentowe wzrosły? I lada moment ludzie przestaną mieć z czego spłacać kredyty?

2. Podobno popularne miejscówki, gdzie przebywają uchodźcy to jedna wielka katastrofa, po raz któryś już słyszę że Torwar, Centralny to administracyjna porażka, 0 pomocy od Wojewody, wszystko się trzyma zlepione śliną dzięki wysiłkowi zwykłych ludzi. Harcerze gotują obiady (bez badań lekarskich, masek, kontroli jakości żywności) a wojewoda przyjeżdża w drogim garniturze z kamerami i robi sobie samomarketing.

3. Słyszy się o coraz większej liczbie oszustw i innych draństw. Gwałty, fałszywe zbiórki, transport za PLNy, którego nie ma - ot, te kilka % naszych rodaków, synów Husarii nie wytrzyma i musi ukraść. Uważajcie na fałszywe zbiórki.

4. PISuary przegłosowali bezkarność w przypadku wałków gdy w sąsiednim kraju jest wojna. Ci widać też się nie certolą, kradną jak kradli, mieli po raz kolejny raz szansę zrobić coś dobrego to nie - nie wytrzymali. 

5. Baryłka ropy 113$. Paliwo po 8 PLN. W 2011 roku baryłka była po 120$ a na stacjach wacha była po 4PLN. No, ale program Pałacyk+ Obajtka musi się sfinansować...

10-03-2022 18:43
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

1. Ludzie, którzy uciekli z ogarniętego wojną kraju niekoniecznie znają polski i są wyczerpani psychicznie. Wolontariusze często mówią, że czują się skrępowani żeby prosić o cokolwiek. Poza tym sobie wyobrażasz wypłacanie im środków? Raczej rachunków bankowych w PL nie mają, a dać im do ręki strach z uwagi na sprawy, których piszesz w pkt 3 (niestety zawsze znajdzie się jakaś grupa Januszy cebulaków, którzy chcą obłowić na czyjejś tragedii - vide psuedotaksiarze liczący sobie astronomiczne kwoty za podwózkę).

4. Czyli jednak wykreślili wałki z czasów pandemii?

5. Wczoraj ponoć były wyraźne spadki cen (chyba w związku z tym, że USA dogadało się z Wenezuelą). Po odcięciu się od rosji nie wiem jak wygląda tego gdzie zaopatrują się nasze koncerny i czy nie oznacza to zwiększenia kosztów transportu. Ale ceny tak szybko rosną, ze za chwilę zabraknie cyferek na  cennikach...

10-03-2022 19:18
Exar
   
Ocena:
0
AD1. No ja bym pomyślał nad jakimś bonem, np. 30x4x10PLN, jak Sodexo albo coś w ten deseń. Dawanie Polakom pieniędzy moim zdaniem nie jest najlepszym rozwiązaniem...

AD4. Podobno dodali do pandemii sytuację, gdy w kraju sąsiadującym jest wojna. Lada moment mam nadzieję, że będzie z tego dym . Nadzieja w Senacie, ale wiecie jak jest.
10-03-2022 19:23
Exar
   
Ocena:
0
Aproposem 1: pomysł dawania hajsu Polakom ma też tę wadę, że ci wszyscy biedacy co koczują po kraju nie dostaną grosza. Ale może coś źle zrozumiałem w tym pomyśle rządu...
10-03-2022 19:30
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Wydaje mi się, że nawet rozdanie takich kart/bonów byłoby problematyczne. Myślę, że jeśli ktoś wziął pod swój dach Ukraińców to nie po to, żeby wyciągnąć jakaś kasę. Jasne, że pewnie znajdą się jakieś cwaniaczki, które będą próbowały oszukać system, ale oszukanie i wyciągnięcie hajsu od przerażonego i rozbitego uchodźcy byłoby znacznie prostsze niż od kogoś, osób, które zdecydowały się im pomóc.

W ogóle to 1200 zł ma być na rodzinę czy na osobę?

10-03-2022 19:33
Exar
   
Ocena:
0
Na osobę, dwa miechy max. I jak pewnie się domyślasz pojawiły się głosy że zaraz pojawią się Samarytanie, którzy będą brać po 20 osób do kawalerki.
10-03-2022 19:45

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.