» Recenzje » Ty - Paweł Jakubowski

Ty - Paweł Jakubowski


wersja do druku

Niszczycielskie namiętności

Redakcja: Staszek 'Scobin' Krawczyk

Ty - Paweł Jakubowski
Co może zniszczyć człowieka? Narkotyki, długi, wrogowie, nieszczęście, czasem nawet rodzina. Jest jednak siła równie straszliwa, co i piękna, zdolna do największych i najbardziej niszczycielskich działań: miłość. I to o niej w większości jest Ty – debiutancka powieść Pawła Jakubowskiego.

Paweł był zwykłym, średnim facetem. Dobrze się uczył, miał dziewczynę, w domu jakoś się układało. Wszystko jako tako grało do momentu spotkania z Karolą – seksowną, uwodzicielską kobietą o żelaznej woli. Na początku była to intrygująca znajomość, potem jednak przerodziła się ona w niebezpieczną fascynację. Paweł przepadł, gdy wykorzystywany przez Karolę seksualnie, uświadomił sobie, że właśnie o tym marzył, że tego pożądał. A przecież takich jak on w tym domu jest znacznie więcej.

I to właśnie o nich jest ta książka – o ludziach, którzy zetknęli się z niszczącą siłą namiętności oraz pasji, zmuszającą ich do dziwnych, niemoralnych czy wręcz obrzydliwych zachowań (przede wszystkim seksualnych). Ten dom to także miejsce ich potępienia – gdy raz oddali siebie całego swoim namiętnościom, już nigdy nie są w stanie się uwolnić; ich dusze posiadł tajemniczy, demoniczny właściciel willi.

Na opisach czynów tych zdemoralizowanych i zagubionych ludzi oraz wpływu takiego zachowania na psychikę i zachowanie człowieka skupia się Jakubowski w swojej powieści. To wyjątkowo niepokojący przekrój przez mroczne zakątki ludzkiej świadomości – tym bardziej, że bohaterowie to często zwykli ludzie, skuszeni czy związani jakąś fascynacją; ta ich pozorna normalność dodatkowo szokuje i przeraża.

Także narracja jest raczej nietypowa – autor w formie nawiasów zwykłych i kwadratowych wtrąca własne przemyślenia (oraz wtrącenia do przemyśleń), przekazuje czytelnikowi, dlaczego napisał dany fragment tak, a nie inaczej, komentuje również nieraz złośliwie własne zdania. Zabieg ten na początku odrzuca i utrudnia lekturę, ale po przyzwyczajeniu się książka zyskuje ciekawy atut. Powieść ta nie zawiera również płynnej akcji – całość dzieli się na epizody, które dzielą nieokreślony czas i nieokreślona przestrzeń; po prostu wydarzenia dzieją się "gdzieś" i "kiedyś".

Ty to jedna z najniezwyklejszych książek, jakie czytałem – zarówno pod względem tematu, inspiracji autorskiej, jak i warstwy językowej. To powieść oniryczna, gorzka, momentami absurdalna, mówiąca o najgłębszych pragnieniach i konsekwencjach ich realizacji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
9.83
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Ty
Autor: Paweł Jakubowski
Wydawca: FORMA
Miejsce wydania: Szczecin
Data wydania: 20 września 2010
Liczba stron: 120
Oprawa: miękka
Format: 180 x 180 mm
Seria wydawnicza: CITY
ISBN-13: 978-83-60881-35-4
Cena: 24,90 złCzytaj również

Najemnicy, część II
Zapisków z sesji część druga
- recenzja
Kopuła
Zajdel na deskach
- recenzja
Najemnicy, część I - Paweł Jakubowski
Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani…
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.