» Recenzje » Twierdzi Pereira

Twierdzi Pereira


wersja do druku

Z poezją w Lizbonie

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Twierdzi Pereira
Chociaż znaczna część oferty Muchy Comics pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, to w katalogu wydawnictwa trafiają się także warte uwagi pozycje o korzeniach z innych zakątków świata.

Do takich tytułów należy Twierdzi Pereira, komiksowa adaptacja thrillera politycznego … twierdzi Pereira Antonia Tabucchiego, za którą odpowiada Pierre-Henry Gomont. Na podstawie owej powieści powstał również film w reżyserii Roberta Faenzy, jednak ze względu na nieznajomość książki i filmu w dalszej części recenzji skupiam się wyłącznie na komiksie.

Opowieść rozgrywa się latem 1938 roku, kiedy w Portugalii umacniał się nacjonalistyczny reżim premiera Antonia de Oliveiry Salazara. Okrutne praktyki na czele z morderstwami dokonywanymi przez policyjnych tajniaków, brutalnym tłumieniem strajków, cenzurowaniem gazet i wykorzystywaniem obywateli do szpiegowania i donosów na sąsiadów są na porządku dziennym. Polityczne przemiany zdają się nie obchodzić Pereiry, starszego redaktora trzymającego pieczę nad dodatkiem kulturalnym do gazety Lisboa. Przeżywający utratę żony mężczyzna pozostaje w stu procentach oddany literaturze, przynajmniej do chwili, gdy za jej sprawą spotyka dwoje młodych i zaangażowanych politycznie ludzi. Dotychczasowa bierność staje się dla niego ciężarem, a kolejne poczynania sprowadzają go na niebezpieczną drogę.

Twierdzi Pereira to niezwykle kameralna opowieść, skupiająca się na postaci tytułowego redaktora, zmieniającego podejście do panującej sytuacji politycznej pod wpływem znacznie bardziej żywiołowej pary, pełnej ideałów i buntującej się wobec reżimu za wszelką cenę. Podczas gdy oni wyrażają swój sprzeciw w dostrzegalny sposób, Pereira wpierw musi się uporać z własnymi myślami i obawami, które wstrzymują go od wychylenia nosa poza publikowaną poezję. Zaglądamy w głąb umysłu bohatera, obserwujemy jak boryka się z sumieniem i ciążącym mu na sercu odejściem żony. W rozmowach z nieżyjącą ukochaną usprawiedliwia się na wiele sposobów, poddaje w wątpliwość słuszność i skuteczność postępowania innych ludzi, ale to jednak nie te rozterki – których można się spodziewać przed rozpoczęciem lektury – najsilniej oddziałują na czytelnika. O wiele porusza samotność głównego bohatera, tak często widoczna podczas scen z Pereirą snującym się po mieście lub pustym mieszkaniu, ślęczącym nad biurkiem albo maszyną do pisania i prowadzącym długie konwersacje z żoną. Początkowa nieco leniwa narracja szybko zamienia się w opowieść pełną melancholii.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Uczucie dojmującej samotności nie byłoby jednak tak silne, gdyby nie znakomite ilustracje Gomonta. Kreska często jest umowna, artysta na ogół ledwie zarysowuje kontury, choć nietrudno odczytać, co dokładnie przedstawia w poszczególnych kadrach. Portugalia, w której reżim dokonuje wielu brutalnych czynów, zobrazowana została za pomocą mnóstwa ciepłych i rozmytych barw, wielokolorowych plam, umownych kształtów i zabaw perspektywą. Szczególnie paleta barw może w pierwszej chwili budzić mieszane uczucia przez to jak silnie kontrastuje z podjętą tematyką, lecz ostatecznie sprawdza się świetnie i wraz z niespieszną narracją ustawia ton dla całej historii.

Twierdzi Pereira to utwór, któremu można zarzucić przewidywalność fabuły, opartej na przemianie bohatera początkowo niezaangażowanego społeczno-politycznie, lecz nie realizację obranego konceptu. Leniwa sceneria i tempo są podwalinami do wychodzenia Pereiry z osobistego i społecznego marazmu. Warto przebyć tę pełną melancholii drogę wraz z redaktorem gazety Lisboa.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Twierdzi Pereira
Scenariusz: Pierre-Henry Gomont, Antonio Tabucchi
Rysunki: Pierre-Henry Gomont
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 22 maja 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Liczba stron: 160
Format: 208x280 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788365938138
Cena: 89,00 zł



Czytaj również

Skorpion (wydanie zbiorcze) #2
Bo znowu Templariusze narozrabiali
- recenzja
Armada (wyd. zbiorcze) #4
Upadki i wzloty Navis
- recenzja
Skorpion (wydanie zbiorcze) #1
W poszukiwaniu skarbów i tożsamości
- recenzja
Lucky Luke #06: Wyjęci spod prawa
Ważny epizod w życiu kowboja
- recenzja
Emma i Wioletta #1: Marzenia
Kiedy marzenia rodzica są ważniejsze niż Twoje
- recenzja
Lucky Luke. Kid Lucky #03: Statua squaw
Młody kowboj po raz trzeci
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.