» World of Warcraft TCG » Artykuły » Turniejowy WoW TCG

Turniejowy WoW TCG

Turniejowy WoW TCG
Jedną z dobrych stron gier karcianych jest to, że można w nie grać gdzie się chce - jeśli tylko mamy gotową talię, to znalezienie miejsca do gry ze znajomymi nie jest już takie trudne. Robić to możemy na korytarzu w szkole, w parku na trawniku, w barze, restauracji, lokalnym sklepie z grami lub zaciszu domowym.

Przychodzi jednak taki czas, że zwyczajna rozgrywka ze znajomymi może już nam nie wystarczać. Nic już nas nie zaskakuje, ponieważ znamy decki kolegów lub koleżanek na pamięć. Znamy ich reakcje, wiemy jak przeciwko nim grać. Taka rutyna może nie odpowiadać każdemu graczowi. Cóż możemy wtedy zrobić? Czy to oznacza, że poznaliśmy całą grę i nic nas w niej już nie zainteresuje? Czy powinniśmy znaleźć nowe zajęcie? Czy powinniśmy przestać grać?

Jedno słowo: nie. Cryptozoic, specjalnie dla takich graczy, którzy pragną nowych wyzwań w WoW TCG, organizuje turnieje. Dla tych, którzy pierwszy raz spotykają się z takim słowem w grze karcianej, może to brzmieć poważnie. Dzisiaj postaram się udowodnić wam, że wcale tak być nie musi.

W turniejowym świecie WoW TCG każdy może znaleźć coś dla siebie. Dzięki systemowi stworzonemu przez Cryptozoic, każdy z nas może wziąć udział w jakimś karcianym turnieju. Różnią się one rangą i wielkością, ale nie zmienia to faktu, że każdy gracz może dołączyć do tego systemu i samemu zdecydować jak bardzo chce się angażować w to środowisko.

Turnieje WoW TCG to głównie imprezy, na których grupa graczy rywalizuje ze sobą o sławę i nagrody, poprzez rozgrywanie gier taliami, które wcześniej złożyli. W jednym z poprzednich artykułów opisałem dokładnie temat formatów w tej karciance. Są one bardzo ważnym elementem, ponieważ to one ustalają dokładnie jakim rodzajem talii gracze będą grać między sobą na danym turnieju. Jak w wielu innych przypadkach, nie każdy turniej WoW TCG jest sobie równy pod względem ilości nagród, prestiżu i częstotliwości jego rozgrywania. Cryptozoic organizuje lub wspiera następujące imprezy:


Battleground

Jest to najniższy rangą turniej. Odbywa się on zazwyczaj raz w tygodniu i jest często organizowany przez lokalny sklep z grami. Osoba prowadząca taki sklep oraz wyrażająca chęć urządzania battlegroundów, otrzymuje od Cryptozoic wsparcie w postaci zestawu foliowanych kart, które służą jako nagrody.

Cena takiego turnieju wynosi od 5 do 10 zł, w zależności od lokalizacji. To właśnie w trakcie battleground gracz otrzymuje swój numer CZE, który będzie identyfikował go w systemie turniejowym Cryptozoic. Od momentu jego otrzymania, wszystkie przyszłe wyniki na turniejach będą zapisywane w systemie. Jest to ważne, ponieważ przy każdym battleground otrzymujemy punkty o nazwie honor points, które się kumulują. Od nich często zależy, czy np. otrzymamy przepustkę na większe turnieje takie jak Mistrzostwa Świata. Dodatkowo, od roku 2012 roku ruszyła akcja wynagradzania wiernych graczy poprzez wysyłanie dodatkowych kart dla osób o danej liczbie punktów honoru.

Battleground to przede wszystkim świetna okazja do rozpoczęcia swojej przygody ze światem turniejów WoW TCG. Nie ma na nich wielkich nagród, ale nie ma również tego napięcia, jakie może występować już na większych imprezach. Z drugiej strony, należy jednak spodziewać się trochę bardziej doświadczonych graczy, z lepiej przemyślanymi taliami. Jest to jednak dobra rzecz, ponieważ grając z nimi można się wiele nauczyć.


Holiday Celebrations, Spectral Safari, Release Parties, Draft Rally, Showdown

W lokalnych sklepach mogą się również odbywać inne małe turnieje. Są nimi Holiday Celebrations, Spectral Safari, Release Parties, Draft Rally, Showdown.

Te pierwsze organizowane są z okazji różnych świąt, takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Walentynki czy Halloween.

Spectral Safari to turniej, na którym gracze rywalizują o nagrodę w postaci specjalnej karty loot, którą można później wykorzystać w grze online World of Worldcraft.

Release Parties to czas, gdy gra się kartami z najnowszego dodatku. Jest to forma premiery nowego produktu, Draft Rally to okazja do gry w formacie draft, a w trakcie Showdown gra się już talią constructed i można wygrać kolejne unikalne karty, których w żaden inny sposób nie zdobędziemy.

Należy pamiętać, iż mimo tego, że wszystkie wymienione turnieje odbywają się zazwyczaj w lokalnych sklepach, to nie są one grane co tydzień, tak jak zwykłe battlegroundy. Organizowane są one tylko przy specjalnych okazjach.


Nationals

Inaczej Mmistrzostwa kraju, w tym także Polski. Wygrana takiego eventu to pierwszy krok na ścieżce do międzynarodowej gry. To tutaj zdobywamy doświadczenie, które przyda się podczas kolejnych, większych imprez.


Realm Championship

Realmy to kolejny poziom w turniejowej hierarchii - mistrzostwa regionu. Regiony zostały wyznaczone przez Cryptozoic i każdemu z nich nadano oddzielną nazwę. Przykładowo, Polska należy do regionu o nazwie Eastern Plaguelands.

W czasie tego turnieju Polacy walczą z innymi narodowościami z regionu, np. Czechami czy Słowakami. Aby móc wystąpić na tych mistrzostwach, należy zdobyć 10 punktów w kwalifikacjach, które nazywają się Realm Qualifiers. Są one organizowane w wielu miejscach w kraju.

Realm Championshipy to turnieje wyższej klasy pod względem nagród i prestiżu niż mistrzostwa kraju. Również konkurencja jest o wiele większa i wiele bardziej doświadczona. Dla tych, którzy pragną zasmakować odrobiny rywalizacji z graczami z innych regionów Polski oraz sąsiednich państw, te turnieje to idealny moment, by tego doświadczyć. Format grany na Realmach to Core Constructed.


Darkmoon Faire
- w skrócie DMF

Jest to karciany festiwal. DMFy odbywają się kilka razy w ciągu roku w różnych miastach świata. Czasami odbywają się one w tak dalekich krajach jak USA czy Chiny, a kiedy indziej w tych sąsiadujących z nami, np. w Niemczech.

W 2011 roku DMF odbył się pierwszy raz w historii na terenie Polski, w Poznaniu. Eventy tego rodzaju przyciągają jeszcze większą liczbę graczy niż Realmy.

Wejście do najlepszej ósemki tego turnieju daje nam przepustkę na Mistrzostwa Świata, natomiast do samych DMFów żadne kwalifikacje nie są potrzebne.


Continental Championship

Jak nazwa wskazuje, są to mistrzostwa kontynentu. Na ten turniej przybywa wiele znakomitych graczy. Ci, którzy myślą o zwycięstwie, testują swoje talie wiele tygodni przed rozpoczęciem imprezy. Im wyższe zdobędzie się miejsce na tym turnieju, tym większa jest nagroda w postaci gotówki, sprzętu elektronicznego oraz kart.

Jest to turniej otwarty, kwalifikacja nie jest potrzebna.


Mistrzostwa Świata

Jest to największe święto w WoW TCG. Ta trzydniowa impreza odbywa się raz do roku w jednej z metropolii w USA lub Europie (do tej pory nie odbyła się ona na żadnym innym kontynencie).

W trakcie tego turnieju odbywa się, oprócz głównych zawodów, wiele pomniejszych imprez. Same mistrzostwa świata rozgrywane są w formacie Core Constructed, Classic Constructed oraz Draft, a gracz chcący odnieść sukces na tym turnieju musi umieć wygrywać w każdym z nich. Mistrz świata musi wykazać się koncentracją, przygotowaniem, znajomością kart i zasad gry.

Aby móc uczestniczyć w głównym turnieju, trzeba się najpierw zakwalifikować. Można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszym jest zdobycie pozycji w top8 innego dużego turnieju, a drugim jest osiągniecie wymaganej liczby punktów honoru i ilości gier rozegranych w ciągu roku.


Podsumowanie

Turnieje WoW TCG to szczególne imprezy. W trakcie ich trwania panuje atmosfera rywalizacji o tytuły i nagrody. To również świetna okazja do gry z nowymi ludźmi z całego świata, poznania wszystkich tajników gry oraz nauka nowych strategii. Grając, możemy natrafić na wiele pozytywnych niespodzianek, na które nigdy nie trafilibyśmy grając ze znajomymi w domu. Jednak muszę podkreślić, że turnieje to przede wszystkim dobra zabawa, obojętnie na jakim poziomie zdecydujemy zagrać, dzięki podziałowi na mniejsze i większe eventy, każdy może wybrać ten, który mu najbardziej odpowiada.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.