string(15) ""
» Blog » Trzydziestoletnie sprzężenie zwrotne
11-05-2013 14:24

Trzydziestoletnie sprzężenie zwrotne

Odsłony: 12

Trzydziestoletnie sprzężenie zwrotne

Ostatnio obserwuję wokół siebie niezwykłe zjawisko, które niesamowicie mnie cieszy.

Wraca moda na lata '80te.

Ubisoft wydał FC3: Blood Dragona i zaczynają się plotki, że będzie kolejna częśc.

National Geographic puszcza całą serię programów o przełomach technologicznych lat mej młodości.

Kilka dni temu zadzwonił do mnie kolega z zapytaniem, czy nie sprzedałbym mu swojego antycznego Alcatela ST 800, bo ma klienta - kolekcjonera, który bardzo chętnie by go przyjął do kolekcji.

Inny znajomy z pracy od miesiąca zaprasza mnie bym mu pomógł odpalic C64kę, którą znalazł w pudłach przy przeprowadzce.

 

To wszystko skłania mnie do refleksji...

 

Mamy rok 2013, w którym dzieje się akcja pierwszego Cyberpunka. Jakie wspaniałe sprzężenie zwrotne, jaki przewrotny moment historii - ludzie w latach '80tych marzyli o świecie przyszłości, a my dziś coraz częściej marzymy o latach '80tych.

Oczywiście te stare dinozaury, które jakoś je pamiętają.

 

Mam nadzieję, że ta moda dotrze i do światka RPGowców. Kilka lat temu przy piwie z "nowoczesnym" informatykiem naśmiewającym się z "przestarzałej infrastruktury informatycznej" CP2020 doszło do bardzo inspirującej dyskusji.

Zacząłem wówczas wieszczyc czasy, gdy cyberpunk (w sensie nurtu SF), który był dla nas w swoich czasach naprawdę nowoczesny, stanie się kiedyś swoistą formą retro SF, postrzeganą tak, jak widzimy dziś inne, starsze "punki" - steampunka czy dieselpunka.  

Czyli bez prześmiechów, za to z próbą wczucia się w mentalnośc człowieka lat '80tych, próbującego wyobrazic sobie przyszłośc. Patrząc z tej perspektywy, telefony komórkowe wielkości cegły, kratownice rodem z TRONa, po których surfują n etrunnerzy wcale nie są "przestarzałe". Są retrofuturystycznym konceptem przyszłości, tak samo jak rakietowe lokomotywy i nakręcani sprężyną mechaniczni ludzie.

 

Mam nadzieję, że te czasy już się zaczęły, że CP2020 wróci do łask nie jako gra futurystyczna, ale właśnie jako gra retro, sentyment za czasami, gdy szczytem technologii minaturyzacji był walkman kolegi którego dostał na komunię od wujka z Republiki Federalnej Niemiec, a najpotężniejszą maszyną do surfowania "cyberprzestrzeni" był komputer klasy Commodore C64.

 

Zachęcam was wszystkich do sięgnięcia po tą grę raz jeszcze i zagrania w nią właśnie w ten sposób.

 

A mechanika Interlock naprawdę da się lubic, jeśli używamy jej z głową. Ale nawet, jeśli nie - spójrzcie na Far Cry3: Blood Dragon, albo na Ucieczkę z Nowego Yorku (Snake Plissken był chyba pierwowzorem bohatera FC3) - kogo obchodzi fakt, że wasz solo nie umie czytac? Kogo obchodziło to w latach 80tych? On miał palic cygara, rzucac cwaniacke teksty godne Johna McLane'a z Die Hard i kłaśc legiony wrogów jedną ręką, najlepiej cybernetyczną.

 

Zagralibyście tak bez spiny? :)

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

Z Enterprise
   
Ocena:
+1
Dobra, po tym offtopie jeszcze kilka przemyśleń. Jest kupa motywów, naprawdę fajnych retro motywów w tych latach '80. Nie wiem, czy ktoś z was oglądał serial Max Headroom, świetny serial który można znaleźć w podręczniku jako jedna z inspiracji twórców gry.
Ale świat tam przedstawiony, a zwłaszcza jego rozwiązania technologiczne po prostu wymiatają - nawet dzisiaj, kiedy to wszystko jest jeszcze bardziej retro. To już naprawdę można porównać z Juliuszem Verne.
Autorzy serialu stworzyli coś pomiędzy wirusem a sztuczną inteligencją (nie dam za dużo spojlerów, chociaż już w pierwszym odcinku wszystko się wyjaśnia, także tytułowe imię bohatera), która krąży po sieci... bez internetu i prawie bez komputerów!

Tak, w tym świecie nie ma internetu. Albo inaczej - jest, ale "analogowy". Siec to plątanina telewizji przemysłowej i telefonów, i oczywiście, bardzo ważnej w tym serialu telewizji. Komputery są traktowane po macoszemu, głównie jako bazy danych pokazujące kartoteki kryminalne (oczywiście w klimatycznej biało zielonej pixelozie,) i plany budynków.
Koncept jest naprawdę hardcorowy, zamiast hakerów są pirackie stacje telewizyjne, do tego sam wirus/AI, równocześnie geniusz i idiota, krążący po sieci i czasem pomagający swojemu ludzkiemu odpowiednikowi.

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czemu w CP2020 jest profesja reportera, to polecam obejrzeć ten serial - tony inspiracji hard cyberpunkowych.

Jeśli ktoś nie oglądał, a zakładam że wielu namiętnych fanów CP o tym serialu nigdy nawet nie słyszało.

12-05-2013 00:56
Gerard Heime
   
Ocena:
+2
Pamiętam, że na Zahconie 2003, prawie 10 lat temu, na prelekcji poświęconej CP2020 rozmawialiśmy o tej grze w kontekście retrofuturyzmu i już wtedy dominujące były głosy, żeby tak tę grę traktować.
13-05-2013 08:16
Z Enterprise
   
Ocena:
+1
Ja z tego okresu pamiętam głównie ostatnie podrygi ludzi próbujących grac w cyberpunka z unowocześnienieniami, tzn wprowadzając takie "nowinki" jak google czy kolorowe wyświetlacze w komórkach :)
I ta "nowoczesność" chyba ostatecznie dobiła ten system wtedy. Bo pewne rzeczy po prostu traciły sens.
13-05-2013 09:42
KFC
   
Ocena:
0
Zik-zak corporation... przypadek?
13-05-2013 23:55
Z Enterprise
   
Ocena:
0
przypadek. Serio
14-05-2013 00:12
Anioł Gniewu
   
Ocena:
0
To tylko kryzys wieku średniego dopadł Cię Zigzaku. Nie przejmuj się tym rolplejowym dołkiem - póki erekcja nie szwankuje, da się żyć! ;)
16-05-2013 15:00

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.