Pamięć zwana imperium
» Recenzje » Tron Pierścienia - Larry Niven

Tron Pierścienia - Larry Niven


wersja do druku

A Pierścień toczy się dalej

Autor: Redakcja: Marcin 'lemon' Łukasiewicz

Tron Pierścienia - Larry Niven
W trzecim tomie cyklu Larry Niven odsłania kolejne tajemnice Pierścienia, coraz bardziej zagłębiając się w sytuację społeczną i wyjawiając nowe fakty dotyczące pochodzenia tytułowej konstrukcji.

Niestety, skupienie się na rasach zamieszkujących kosmiczny obiekt (ghule, Czerwoni Pasterze, Budowniczy Miast) spowodowało poświęcenie mniejszej ilości miejsca znacznie bardziej charyzmatycznym i interesującym postaciom: Louisowi Wu, Zatylnemu oraz Akolicie, synowi Chmee (chociaż lalkarz, jak zwykle, znajduje sie w centrum intrygi). To zaś przekłada się na mniejszą przyjemność płynącą z lektury – choć losy przedstawicieli poszczególnych gatunków, ich ograniczenia oraz wzajemne interakcje bywają ciekawe, to są to istoty zbyt obce, by czytelnik mógł się z nimi utożsamiać.

Głównym wątkiem i zadaniem, które jednoczy większość hominidów, jest narastająca plaga wampirów, które pojawiły się w poprzedniej części cyklu. Wyrusza przeciw nim krucjata złożona z przedstawicieli wielu gatunków – poza próbą pozbycia się jednej z największych plag Pierścienia, uczestnicy dowiedzą się sporo o samych sobie oraz o strukturze, na której żyją. Jeszcze większą rolę odegrają Protektorzy, wyjaśni się również sporo na temat początków tej rasy, jej przeznaczenia i przyczyn zachowania.

Tron... jest bardzo mocno powiązany z wydarzeniami z poprzednich części – Niven wyjaśnia, dlaczego w poprzednich częściach dane postacie postąpiły tak a nie inaczej, ukróca również domysły dotyczące kilku ważnych zdarzeń z przeszłości Pierścienia. Całość robi się przez to bardzo hermetyczna – jeżeli czytelnik słabo pamięta fabułę Pierścienia i Budowniczych..., to może mieć problem z wychwyceniem wszystkich odwołań.

Nie można również nie ulec wrażeniu, że choć Niven ma ustaloną koncepcję całego cyklu, tego jak go poprowadzi, to niepotrzebnie zwleka z wyjaśnianiem niektórych zagadek (jak na przykład szybka komunikacja ghuli). To także pewien regres w stosunku do Budowniczych... – znacznie mniej miejsca poświęcono zagadnieniom z nauk ścisłych, zastępując je akcją oraz przemyśleniami społeczno-kulturowymi.

Tron Pierścienia jest pozycją obowiązkową dla miłośników cyklu – otrzymają oni to, co już znają i lubią, a dodatkowo porcję nowych szczegółów na temat tytułowej megastruktury. I choć jakościowo to mały spadek, czekam na następną powieść, Dzieci Pierścienia – głównie po to, by poznać do końca losy ulubionych bohaterów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Tron Pierścienia
Cykl: Świat Pierścienia
Tom: 3
Autor: Larry Niven
Tłumaczenie: Wiesław Marcysiak
Wydawca: Solaris
Miejsce wydania: Stawiguda
Data wydania: 11 października 2011
Liczba stron: 400
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-7590-059-0
Cena: 49,90 złCzytaj również

Pierścień
- recenzja
Flota światów - Larry Niven, Edward M. Lerner
Larry Niven - reaktywacja
- recenzja
Budowniczowie Pierścienia - Larry Niven
Powrót na Pierścień
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.