string(15) ""
» Blog » Trine: Enchanted Edition (wpis zastępczy, ostatni już):
06-10-2015 23:55

Trine: Enchanted Edition (wpis zastępczy, ostatni już):

W działach: Gry wideo | Odsłony: 117

Bajkę tą znają chyba wszyscy: byli sobie wojownik, mag i złodziejka. Gdy nad królestwem zawisły czarne chmury ich losy splotły się za sprawą magicznego artefaktu, który dał im siłę do walki ze złem. Jak to zawsze w bajkach bywa miało to miejsce strasznie dawno temu, czyli w roku 2009. Jednak w zeszłym w zeszłym roku bohaterowie powrócili, za sprawą Edycji Ulepszonej, przenoszącej ich przygody na nowe engine graficzne.

Co to?

trine1

Trine: Enchanced Edition jest poprawioną wersją klasycznej już platformówki studia Frozenbyte wydaną z okazji piątych urodzin gry. Stanowi poprawioną wersję produkcji, wydaną na engine 2 części gry. Oznacza to, że grafika została znacząco w stosunku do oryginału zmieniona (bowiem nie uważam, by została poprawiona) zachowano natomiast zasady i mechanikę.

Tak więc pod naszą kontrolą znajdują się trzy postacie między którymi możemy dowolnie się przełączać. Są to Wojownik, dysponujący mieczem i tarczą (a potem także młotem), bohater o dużej żywotności i niezłych możliwościach bojowych (w praktyce jednak IMHO złodziejka go wyprzedza) jednak niewielkiej zręczności. Na drugim miejscu jest właśnie Złodziejka, postać zręczna i skoczna, dodatkowo dysponująca wystrzeliwaną dzięki prawemu przyciskowi myszy liną, którą może zaczepić o większość przeszkód oraz łukiem, za pomocą którego może rozprawiać się z przeciwnikami. Trzecią postacią jest Czarodziej, heros pozbawiony jakichkolwiek zdolności bojowych, natomiast obdarzony magicznymi mocami. Dzięki tym ostatnim potrafi nie tylko przesuwać obiekty za pomocą telekinezy, ale także wyczarowywać je samą tylko siłą potęgą gestów myszki. Zdolny ex nihilo skrzynki, mosty, a nawet lewitujące platformy.

Postacie te w teorii powinny uzupełniać się swoimi mocami i wspierać wzajemnie. Tak więc czarodziej tworzy skrzynki, co pozwala się podsadzić złodziejce, ta dzięki swej skoczności dostaje się na przeszkodę, gdzie zamienia się w wojownika i robi porządek z nieprzyjaciółmi. Powinno to działać więc jak w legendarnych Lost Vikings lub może bardziej Fury of the Furries, faktycznie jednak bohaterowie dość mocno odstają od siebie pod względem stopnia przydatności.

Edycja zwykła. To samo miejsce.

W szczególności dotyczy to Wojownika, którym na późniejszych poziomach oraz w trakcie ponownego przechodzenia gry (celem znalezienia wszystkich sekretów) gra się raczej mało. Spowodowane jest to faktem, że bohater ten ma niewiele zdolności pomocniczych, przydatnych przy pokonywaniu poziomu oraz kiepsko skacze. Pozostali bohaterowie mają ich natomiast dużo więcej, a do tego Złodziejka, gdy zdobędzie już ognisty łuk całkiem zacnie radzi sobie też z przeciwnikami. Mag natomiast jest całkowicie niezbędny jeśli chodzi o rozwiązywanie zagadek. Nie mówiąc już o tym, że jego umiejętność tworzenia lewitującej platformy jest zupełnie, jak na platformówkę przegięta.

Wyzwania:

Uczciwie mówiąc poziom wyzwania prezentowanego przez Trine: Enchanced Edition nie jest wysoki i z całą pewnością nie jest to gra, na której możemy połamać palce lub klawiaturę. Program, bardziej niż na zręczność stawia bowiem na naszą inteligencję oraz zdolność rozwiązywania problemów. By więc poradzić sobie z większością przeszkód musimy pokombinować i optymalnie wykorzystać zdolności postaci.

Zwykle sprowadza się to do wykorzystania fizyki obiektów znajdujących się w grze i ułożenia ich w odpowiednie stosy za pomocą telekinetycznych zdolności Czarodzieja, a następnie wyczarowania kilku mostów nad przeszkodami. Zręczniejsi mogą skorzystać z usług złodziejki, która dzięki swoim możliwościom oraz lince z kotwicą potrafi dostać się w naprawdę każde miejsce.

trine4

Fajne w grze jest to, że każda przeszkoda może zostać pokonana na kilka sposobów, zależnie od preferencji gracza. Tak więc czasem możemy uznać, że wygodniej jest nam zbudować nad rozpadliną rusztowanie, a kiedy indziej, że wolimy daną przepaść przeskoczyć lub wykorzystać talenty naszej złodziejki do ich pokonania.

Od czasu do czasu przyjdzie nam też walczyć. Wrogów w grze nie ma spotykamy szczególnie wiele typów. Są to szkielety z różnego rodzaju uzbrojeniem, ogromne pająki oraz dwa rodzaje subbosów („trolle” i ogromne szkielety). Znikły gdzieś natomiast skrajnie irytujące nietoperze z oryginału. Trudno nazwać to zróżnicowaniem, ale wystarcza.

 

Ciąg dalszy na Blogu Zewnętrznym.

2
Notka polecana przez: Agrafka, MaksZ
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.