string(15) ""
» Blog » Tomek u źródeł Amazonki i wnik encyklopedyczny
20-08-2017 20:42

Tomek u źródeł Amazonki i wnik encyklopedyczny

Odsłony: 252

Ludziska miłe, czytam sobie Tomka u źródeł Amazonki pana Szklarskiego i jedna rzecz (no dobra, wiele się rzuciło, ale tylko o jednej rzeczy piszę) rzuciła się w oczy. Na wszelki wypadek oznajmiam, że to jest częściowo spojler:

- Tomku, czemu Ameryka Północna jest tak rozwinięta a Południowa nie? 

- I tutaj Tomek jedzie cytatami jak z encyklopedii - bo dorzecze, bo góry, bo trudny dostęp, bo równiny.

I drugi:

- Tomku, czy byli jacyś Polacy w Brazylii?

- I tutaj Tomek rzuca z rękawa nazwiskami, łącznie z wszelkimi datami odkryć, podróży, nazwiskami królów finansujących eskapady, nazwami plemion itp.

 

W sumie pewnie 60 lat temu, bez neta, bez TV ludzie się tym jarali i faktycznie rozbudzało to wyobraźnie, teraz jest to tylko dość zabawne (no i odrobinę pouczające, jednak zupełnie staroszkolne).

Koniec notki.

 

PS. Książka jest niezwykle pozytywna - <spoiler> wszyscy dobrzy są dobrzy, szlachetni, mądrzy, patriotyczni, mili itp. Wszyscy źli są źli, ale też czasami przechodzą na dobrą stronę mocy:).

1
Notka polecana przez: earl
Poleć innym tę notkę

Komentarze


earl
   
Ocena:
0

Ze znanych Polaków w Brazylii najbardziej kojarzę admirała Arciszewskiego. A, jeszcze Rudolfa Barteczkę, reprezentanta Brazylii w piłce nożnej w latach 30. i 40.

21-08-2017 22:24
Exar
   
Ocena:
0

O Arciszewskim też jest - okazuje się, że osadników i sław było więcej, ale żeby ich poznać, trzeba przeczytać rozdział "Polacy w Brazylii" :).

22-08-2017 07:45

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.