string(15) ""
» Blog » Tomba!2
17-03-2012 12:52

Tomba!2

Odsłony: 66

Tomba!2

INFO:

Gatunek:Platformówka 3D

Firma:Whoopee Camp, Sony Computer Entertainment

Rok Produkcji:1999 r. (PAL:2000 r.)

Platforma:PSX

Liczba graczy:1

Muzyka : 8/10

Grafika : 8/10

Długość gry : 9/10

Grywalność (miód) : 8/10

Klimat : 8/10

Fabuła : 7/10

Filmiki FMV (ilość/jakość) : 1/8/10

Bajery (sekrety,mini gierki itp.) : 10/10

Rozbudowanie : 9/10

Poziom trudności : 8/10

Ocena:9-/10

Miejsce na liście:30 +/-

GŁÓWNE POSTACIE:

Tombi, Zippo, Charles, Tabby, Evil Swine’s

 

 

Recenzja:

 

           Tomba!2 jest kontynuacją Platformera „Tombi”, który ukazał się na PSX w roku 1997. Była to pozycja więcej niż ciekawa. W tej oto gierce głównym bohaterem był mały, śmieszny chłopczyk przypominający trochę trolla. Trudził się on w zabijaniu uczłowieczonych, złych świń i rozwiązywaniu masy questów. Gierka była dobra, niezłe wstawki filmowe, dużo elementów zręcznościowych i ogółem pełno frajdy. Jakiś czas później pojawiła się więc jej kontynuacja.


Ponownie chodzi tu o zabijanie świń przez naszego Prosiak-killera Tombiego. Tym razem jednak pozycja jest 3D i jest po stokroć bardziej rozbudowana niż jedynka! Mamy tu 5 światów, w których będziemy wykonywali ponownie sporej ilości quesów (w sumie chodzi tu głównie o te właśnie questy, niczym z Legend of Mana). A sporo ich, ojj sporo! Mnóstwo ludków spotykanych na drodze będzie miało do nas jakiś „biznes” typu „znajdź mi szklanke wody bo chce mi się pić, to dam ci coś, co ci się na pewno przyda potem!”. Czyli wszystkie te zadania są czasem ze sobą ściśle powiązane, także warto je wykonywać (również te nieobowiązkowe!), bo zazwyczaj jest za to jakaś cenna nagroda.

Gra posiada także elementy przygodówki, czyli sporo tu gadania, fabuły itd. W związku z tym mamy tu sporo kwestii mówionych i mnogiej ilości dialogów! A humoru tutaj przy tym na prawde mnogo. Nieraz kompani Tombiego narobią jakiegoś bigosu i tylko ty będziesz mógł im pomóc (np. znalezienie środka na owsiki Charlesa:). Główną linią fabularną okazuje się tu natomiast odnalezienie porwanej przyjaciółki Tombiego, Tabby.


Muza i grafa wypadają tu wręcz rewelacyjnie. Muzyka jest bardzo klimaciarska i pasuje do gry. Grafika także niczego sobie. Postacie i tła wykonane są bardzo starannie i z pomysłem. A i kamera się nie gubi i ładnie śledzi poczynania naszego bohatera. Z grywalnością i możliwościami Tombiego także nie ma problemów. Pełno tu więc skakania, biegania, a nawet latania. Sporo tu także bajerów typu specjalne kombinezony, różnego rodzaju bronie, czy różnej maści przedziwnych przedmiotów (min. zmniejszające, czy rozśmieszające owoce!). A skoro już mowa o przedmiotach, to znajdziemy ich w grze na prawde mnóstwo, a ich właściwości nie raz nas zadziwią!


Lokacje wypadają tu nawyraz zróżnicowanie. Dzielą się one zaledwie na 5 odrębnych sekcji, lecz są dosyć spore i wypełnione sekretami i zagwózdkami. Wioska rybaków, mroźne ranczo Kujara czy strasznie dziwny, przepełniony duchami i innymi potworkami Donglin Forest prezentują się oryginalnie i nietypowo. Warto tu zwiedzić każdy zakamarek, bo nie raz coś tu przypadkiem znajdziemy czy odkryjemy.


System walki ze świniakami (bo to one będą głównymi oponentami) także wypada przezabawnie, gdyż ogłuszając świniaka bronią możemy na niego wskoczyć i wywalić w siną dal! (patent zachowany z części pierwszej). Bossów tu także kilku uświadczymy, a są nimi złowrogie duchy złowrogich świń z danych (złowrogich?:) światów! Zabawy jest tu zatem pod dostatkiem. Natrafimy tu nawet czasem na jakąś mini gierkę typu jazda na szczurze, czy przezabawne „mycie” kurczaków na Kujara Summit. Najwiekszą atrakcją w tej dziedzinie okazuje się tu natomiast rozszalała jazda kolejką kopalnianą w Pipe Area! Super gierka! Te wszystkie szczegóły sprawiają, iż gra ta okazuje się strasznie rozbudowana, atrakcyjna i miodna.


Tomba!2 to pozycja stojąca na wysokim poziomie w swym gatunku, posiadająca ponadprzecietną grywalność, sporo lokacji, elementów przygodowych, zagadek i niezłego klimatu. A totalnie mnoga ilość questów i niezwykłe pomysły wprawione w „ruch” zadecydowały o klasie tejże produkcji która bawi, śmieszy, intryguje i zapewnia wiele godzin wspaniałej rozrywki przed konsolą.

 

 

ULUBIONE POSTACIE:

Tombi - Prześmieszny chłopczyk. Potrafi nieźle dowalić i śmiesznie wygląda

Zippo - „Przewodnik” Tombiego. Nawet gada za Tombiego!

Charles - Niezły z niego pierdoła :) Co ten szympans zrobiłby bez naszego herosa?

Świnie - Niezłe jaja z nimi

 

TOP 7 OST:

1. Town of Fishermen

2. Coal-Mining Town 01

3. Kujara Ranch 01

4. Ranch Summit 01

5. Donglin Forest 01

6. Laughing-Crying Forest 01

7. Evil Pig Plate’s

 

PLUSY:

+ Rozbudowanie (pełno questów i dialogów mówionych!)

+ Pełno ciekawych wątków i główkowania

+ Humor! Świniaki atakują! hehe

+ Kolejkaaaa!! Super mini giera!

 

MINUSY:

- Upierdliwy Donglin Forest. :)

- Czasem zbyt trudne questy (nie wiadomo o co w nich lata).

- Zbyt duże „odczucie” grawitacji. Tombi bardzo szybko spada w dół.

 

SCREENY: 

 

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Tyldodymomen
   
Ocena:
+3
ależ crapiszcze
17-03-2012 13:50
Drachu
   
Ocena:
0
Tomba to nazwa pierwszego fantazy szopu w Gdyni w okolicach 1995. Myślałem, że to na ten temat :P
17-03-2012 20:51
Malaggar
   
Ocena:
+1

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.