» Recenzje » Timeline

Timeline


wersja do druku

Wiedzowa podróż w czasie

Autor: Redakcja: Grażyna 'Fionaxxx' Zarzycka
Ilustracje: Artur 'GoldenDragon' Jaskólski

Timeline
Timeline po raz pierwszy na rynku ukazał się w 2010 roku. Pierwsza część nosiła podtytuł Invetions. Rok później pojawiły się Discoveries i Events. W charakterystycznym, metalowym pudełko znalazły się karty i instrukcja. Frédéric Henry zaproponował w swojej grze nieco inne niż klasyczne spojrzenie na quiz wiedzowy. W 2012 roku za sprawą wydawnictwa Rebel.pl na rynku polskim i w rodzimym języku ukazuje się Timeline w zupełnie zmienionym wydaniu. Czy warto sięgnąć po tę grę? Po odpowiedź zapraszam do recenzji. Nowa edycja gry ma zupełnie inny wygląd niż klasyczne Timeline. Metalowe pudełko zostało zastąpione dwa razy większym, ale za to kartonowym. Utrzymane w żółto-pomarańczowej tonacji z pewnością przyciągnie oko na sklepowej półce. Niestety, o ile jeszcze można przeboleć nietypowe otwieranie pudełka z boku (które gnie nam za każdym razem krawędzie pudełka niemiłosiernie), o tyle plastikowa wypraska wydaje się być już całkowitym nieporozumieniem. Oczywiście, karty się w nim elegancko zmieszczą, a nawet znajdziemy specjalne otwory na palce, aby karty było łatwiej wyciągać. Niestety, wypraska jest duża, a dodatkowo karty są przesłonięte specjalną płytą. Wyciąganie i wkładanie tego wszystkiego to prawdziwa mordęga. Myślę, że zastosowanie metalowego, nieco większego niż w poprzedniej edycji Timeline,sprawdziłoby się zdecydowanie lepiej.
Jeśli chodzi o elementy samej gry – jest tu już o niebo lepiej. Karty są standardowej jakości, ich layout został dobrze rozplanowany, a ilustracje nie pozostawiają niedomówień, jeśli chodzi o temat, który przedstawiają. Timeline zawiera również specjalną płytę CD. Zawiera ona komputerową wersję gry wraz z nowymi kartami oraz biblioteczką - encyklopedią wszystkich wydarzeń występujących w recenzowanej pozycji – wszystko, oczywiście, po polsku. Instrukcja jest duża, kolorowa, klarowna i bogata w przykłady. Niestety, mimo wyraźnego miejsca na nią w wyprasce – nie mieści się tam do końca.
Rodzime wydanie Timeline to właściwie wybór najlepszych kart (w tej edycji znacznie powiększono rozmiar kart i ich liczbę – aż 220!). Wydawnictwo Rebel.pl znane jest w ostatnich latach jest z wydawania bardzo ciekawych i innowacyjnych gier imprezowych. Timeline to nietypowe spojrzenie na klasyczny quiz wiedzowy. Oto w przeciągu niespełna 15 minut przyjdzie nam odpowiednio uporządkować różne wydarzenia historyczne. Liczyć będzie się nie tylko wiedza, ale spryt i odrobina szczęścia.
Karta w Timeline zawiera awers z ilustracją i nazwą wydarzenia oraz rewers z dodatkowo podaną datą, kiedy miało miejsce dane historyczne zdarzenie. Na początku gry należy przetasować talię awersami do góry i położyć na stole. Każdy gracz rozpoczyna rozgrywkę z 4 kartami przed sobą. Następnie dociąga się wierzchnią kartę z talii, odsłania na stronę z datą i kładzie na środku stołu tworząc tym samym oś czasu. Pierwszy gracz ma możliwość umieścić jedną ze swoich kart po lewej (jeśli zdarzenie miało miejsce wcześniej) lub prawej stronie (jeśli wydarzyło się później) karty startowej. Gdy to zrobi, musi ją odwrócić rewersem do góry. Jeśli trafił, karta pozostaje na stole, a jeśli nie odgadł, musi ją odrzucić i wyłożyć przed siebie kolejną z talii. Kolejni uczestnicy w swojej turze robią dokładnie to samo. Z kolejki na kolejkę jest coraz trudniej, gdyż miejsc, gdzie można umieścić swoją kartę jest coraz więcej. Zwycięża ten, kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich "wydarzeń" jako jedyny w rundzie gry.
Zasady zabawy są bardzo proste, a zabawa szybka i dynamiczna. Timeline to quiz wiedzowy i znajomość dat wydarzeń historycznych jest wysoce pożądana. Na szczęście, kart jest sporo, a niektóre fakty na kartach na tyle mało znane, że wyzwanie "potrafi" być spore. Przydaje się również taktyczny spryt podczas rozgrywki – w odpowiednim momencie umieścić "zdarzenie" w najbardziej prawdopodobnym przedziale czasowym też trzeba umieć. Rozgrywki są różne – czasem ramy czasowe wydarzeń na stole są tak szerokie, że zadanie bywa trywialne. Innym razem daty są tak blisko, że odpowiednie "wstrzelenie się" w odpowiedni rok to nie lada wyzwanie. Timeline to też pozycja, która uczy swoich uczestników. Pozwala uczestnikom poznać daty zarówno ważnych wydarzeń historycznych, jak i zdarzeń mniej znanych. Świetnie powinni bawić się zwłaszcza przy tej pozycji rodzice z dziećmi. Tu może ograć każdy każdego! Timeline to nie tylko udana gra imprezowa, ale wiedzowe wyzwanie dla całej rodziny. Przyda się nie tylko niezła znajomość historii, ale i sporo sprytu oraz odrobina szczęścia. Przy obecnym, bogatszym wydaniu, nawet mimo nieszczęsnej wypraski i pudełka, warto sięgnąć po tą nietypową grę imprezową. Niewiele jest bowiem gier, które jednocześnie i bawią i uczą. Plusy:
  • dołączona wersja komputerowa gry
  • bawi i uczy
  • ciekawy sposób na odświeżenie klasycznego quizu wiedzowego
Minusy:
  • mocno kłopotliwa wypraska
  • nietypowe otwieranie pudełka z boku
Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za udostępnienie gry do recenzji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
6.79
Ocena użytkowników
Średnia z 7 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Timeline
Typ gry: karciana niekolekcjonerska, familijna
Projektant: Frédéric Henry
Ilustracje: Nicolas Fructus
Wydawca oryginału: Hobby Japan
Data wydania oryginału: 2012
Wydawca polski: Rebel
Liczba graczy: od 2 do 8
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: ok. 15 min.
Cena: ok. 65 złCzytaj również

D&D: Karty Czarów – Moce Bojowe i Rasy
Prawie jak zaklęcia
- recenzja
Łąka
Wycieczka pełna wrażeń
- recenzja
D&D: Karty Czarów – Wtajemniczenia
Magia ukryta w kartach
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.