» Literatura » Komiksy » The Clone Wars #07-12. In Service of the Republic, Hero of Confederacy

The Clone Wars #07-12. In Service of the Republic, Hero of Confederacy

The Clone Wars #07-12. In Service of the Republic, Hero of Confederacy
Uniwersum Gwiezdnych wojen znane jest z wypuszczania licznych serii sięgających głęboko do kieszeni fanów na całym świecie, jednak twórcy komiksowi zdają się wykazywać dużo mniejszą determinacją niż ich odpowiednicy zajmujący się gałęzią książkową. Ciężko mi przypomnieć sobie, by Del Rey zamknął jakąś serię przedwcześnie i bez ostrzeżenia – czy to z uwagi na wyniki sprzedaży, czy opóźnienia w produkcji – w przypadku powieści graficznych zaś zdarza się to w ostatnich latach nad wyraz często. Ostatnią ofiarą rynku była seria The Clone Wars.

W ramach pierwszego wydania Star Wars Komiks Extra czytelnicy mogli poznać jej inauguracyjny wątek pt. Niewolnicy Republiki – to opowiastka heroiczna z udziałem głównych bohaterów Wojen klonów, która ogólnie zrobiła na mnie dobre wrażenie. W drugim numerze Egmont uraczył nas dwoma ostatnimi fragmentami serii. Te, choć różnorodne pod względem tematyki i klimatu, prezentują się gorzej.

W służbie Republiki jest opowieścią akcji: dwóch mistrzów Jedi (Koon i Fisto), elitarny oddział klonów, niełatwe zadanie do wykonania i dynamiczny przeciwnik (Asajj Ventress) to cechy charakterystyczne historii oddających nieco chwały cichym, szeregowym bohaterom wojny. Niestety, podobny głos zabierany był już wielokrotnie, a to, co przygotowali dla nas Henry Gilroy i Steven Melching, nie wyróżnia się spośród tej wrzawy w żaden sposób.

Akcja i jej zwroty są dość sztampowe i przewidywalne, kreacje postaci oklepane i naiwne, zaś dialogi mało oryginalne i bez pomysłu. Nikt nie będzie zaskoczony faktem, że przyszli oficerowie imperialni obsmarowywani tu będą na całej linii, mistrzowie Jedi zamiast skuteczną walką zdają się być bez reszty pochłonięci meandrami swoich CV, zaś komandosi dyskutujący godzinami nad każdym rozkazem przełożonego, mówiąc najłagodniej – irytują.

Komiks jest narysowany dynamicznie i estetycznie, co w sumie skutecznie powstrzymuje czytelnika od rzucenia go w kąt. Konwencja Wojen klonów wciąż zdaje się być dobrym miejscem dla niedocenianych wysiłków artystycznych Scotta Hupburna, którego rysunki – wsparte sumienną i inteligentną pracą kolorysty – prezentują się dobrze.

Tego jednak nie można powiedzieć o oprawie autorstwa Briana Kolchaka w Bohaterze Konfederacji, który nie wywarł na mnie tak piorunującego wrażenia jak pierwsze spotkanie z Hepburnem w Rycerzach Starej Republiki, ale było blisko. Dynamizm rysunków jest co prawda zachowany, jednak postaci w zdecydowanie zbyt wielu kadrach dostają demonicznych zniekształceń i grymasów, jakbyśmy przez pół komiksu patrzyli na wydarzenia poprzez kiepski obiektyw typu fish-eye.

Fabuła opiera się na pomyśle nakreślenia pozytywnego bohatera po drugiej stronie barykady; swego rodzaju anty-Skywalkera, który nie budząc niechęci zawiesiłby sympatię czytelnika na ziemi niczyjej. Niestety, sposób w jaki akcja została poprowadzona, nie sprawia, by los asa lotnictwa Konfederacji cokolwiek mnie obszedł, a jego specyficzne relacje z resztą otoczenia, które nakręcają wydarzenia w komiksie, są na tyle niewiarygodne, że psują dokumentnie cały pozytywny efekt.

Na domiar złego mamy też kilka nie do końca trafionych eksperymentów, jakie ostatecznie wypadły nieco na siłę – na czele z wpleceniem w historię wątku romansowego z udziałem hrabiego Dooku.

Z jednej strony, ciężko pozbyć się przemożnego uczucia, że skreślono komiksowe Wojny klonów za wcześnie, lecz po lekturze drugiego wydania Star Wars Komiks Extra pojawia się w głowie płomyk zrozumienia dla wydawcy. Serialowych spin-offów wszelkiej maści jest na rynku mnóstwo i ciężko utrzymywać serię, z której tak wcześnie i tak szybko uchodzi powietrze.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


6.0
Ocena recenzenta
6
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Star Wars Komiks Extra #02
Scenariusz: Henry Gilroy, Steven Melching
Rysunki: Scott Hepburn, Brian Kolchak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: marzec 2011
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Liczba stron: 148
Format: B5
Oprawa: miękka, kolorowa
Druk: kolorowy
Cena: 14,99 zł
Wydawca oryginału: Dark Horse ComicsCzytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.