» Blog » Szmaragdowe Trony - Kihryt, Syradia
29-01-2014 23:04

Szmaragdowe Trony - Kihryt, Syradia

W działach: Szmaragdowe Trony | Odsłony: 256

Szmaragdowe Trony - Kihryt, Syradia

Witam po dłuższej przerwie. Jak obiecałem będę zamieszczał na poltku wszelakie materiały związane z światotworzeniem Szmaragdowych Tronów. Dziś co nieco o Kihrycie i Syradii.

Kihryt

Barwy narodowe: fiolet i zieleń

Herb: dwa, skrzyżowane w kształt litery „X” srebrne łańcuchy na fioletowym tle

Motto: Wolność naszą potęgą

Inne nazwy: Ostoja Wolności, Ostoja Bezprawia, Królestwo Bezprawia, Przystań Piratów

 

Kihryt jest małym państwem-miastem powstałym 1445r.A. na skutek wojny zorganizowanych grup pirackich z Keregdą, którą ci pierwsi wygrali. Konflikt przeszedł do historii pod nazwą Wojny Łańcuchów.

Kihryt leży u ujścia rzeki Gerha i jest prawdziwą ostoją dla wszystkich osób wyjętych spod prawa. Wszyscy piraci i złodzieje, aby uniknąć pogoni przyjeżdżają właśnie tu. Ktokolwiek odważy się popłynąć lub pójść za nimi, a następnie zaatakować na terenie miasta, natychmiast spotka się z odzewem innych piratów i złodziei, którzy stacjonują w tym miejscu.

Mimo tak parszywych mieszkańców na terenie Kihrytu panuje porządek. Dzieje się tak głównie przez zakaz noszenia przy sobie broni, który nie obowiązuje jedynie strażników miejskich. Rada rządząca miastem wprowadziła go, aby nie doszło do buntu. Piraci i złodzieje mają niezbyt czyste charaktery i na pewno jeden chciałby ukraść drugiemu łupy z ostatniej wyprawy, korzystając z okazji, że stoją w tym samym porcie. Każdy ma oczywiście obowiązek sam bronić swojej łajby i majątku, ale gdyby do kradzieży doszło, to zamiast rękoczynów o wyniku sporu i karze dla winnego decyduje Maer – rada rządząca Kihrytem, na której czele stoi Maerpek. Poza tym Kihryt utrzymuje się z pieniędzy, jakie piraci płacą w zamian za postój w porcie oraz podatków ściąganych ze wszystkich obywateli.

Jednocześnie Kihryt jest państwem wielokulturowym i wielowyznaniowym, gdyż trafiają tu ludzie z najdalszych krańców świata. W mieście najbardziej czci się jednak Semindora, boga wiatru, szczęścia i złodziei z kultu Emerildium, który tu zwany jest Merktlesem. To właśnie jego świątynia jest największą tego typu budowlą w Kihrycie, a najwięcej stałych mieszkańców - jego wyznawcami.

 

Syradia

Barwy narodowe: pomarańcz i czerwień

Herb: Srebrny pies na pomarańczowym tle

Motto: My bronimy

Inne nazwy: Prowincja Obronna, Pies Imperium, Legowisko Psa

 

Formalnie Syradia nazywa się Prowincja Obronna i jest podległa pod Imperium Awtar. Została utworzona w 2580 r.A. przez wspólne starania Imperatora Fellinusa II oraz władców Keregdy, Ezigotii, Pekrainy i Tharii, a jej cel to obrona Rodzimego Lądu przed najazdami plemion laasinów. Nazwa Syradia wzięła się od imienia Cara, który podczas jej tworzenia władał Pekrainą – Syrada I Obrońcy. Na początku używali jej tylko Pekraińczycy, ale później przyjęła się na całym Rodzimym Lądzie.

Cała Prowincja Obronna to właściwie wielkie fortyfikację, twierdze, koszary oraz obozy wojskowe. W 3082 r.A rozpoczęła się budowa wielkiego muru, który ma biec przez całą długość Syradii. Prace trwają do dziś.

W 2581r.A na mocy traktatu z Lebegen (miasto w Lesjii) ustalono, że wszystkie państwa Rodzimego Lądu mają obowiązek przesyłać żołnierzy, aby ci stacjonowali w Syradii. Od podpisania umowy umyły się jedynie niektóre z Księstw Loom, samowystarczalna Awetra, nieufająca przedstawicielom innych religii Khendaria (a wraz z nią Khenna),oraz Republika, która uważa, że wszystko co robi Imperium jest bez sensu. Syradią włada wysłannik Imperatora zwany Punktorem.

 

Jeśli znajdujecie jakiekolwiek luki, albo macie ciekawe koncepcje - piszcie w komentarzach.

 

 

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Squid
   
Ocena:
+3

Jeśli znajdujecie jakiekolwiek luki, albo macie ciekawe koncepcje - piszcie w komentarzach.

OK, wziąłem to sobie do serca. Może mnie poniosło za bardzo w stronę analizatorni blogów. W każdym razie mam nadzieję, że się przyda.

Mimo tak parszywych mieszkańców na terenie Kihrytu panuje porządek. Dzieje się tak głównie przez zakaz noszenia przy sobie broni, który nie obowiązuje jedynie strażników miejskich

Wyobrażam sobie wiele okazji do nieporządku pomimo zakazu noszenia broni (już nawet pomijając tych, którzy nie przestrzegają zakazu).

Rada rządząca miastem wprowadziła go, aby nie doszło do buntu.

Skoro idzie na bunt, to nie brzmi to jak Ostoja Wolności (może to i zamierzone).

Każdy ma oczywiście obowiązek sam bronić swojej łajby i majątku, ale gdyby do kradzieży doszło, to zamiast rękoczynów o wyniku sporu i karze dla winnego decyduje Maer – rada rządząca Kihrytem, na której czele stoi Maerpek.

Czyli jeżeli straż miejska widzi kradzież całego ładunku z jakiegoś statku, to stoi i patrzy, jak złodzieje odpływają z portu z łupem. Potem okradziony skarży się do Maeru, a Maer mówi "trudno, trzeba było bronić swojego majątku" (i ewentualnie wysyła tych samych strażników, którzy wcześniej nic nie robili, żeby ukarali złodzieja, który jest już dzień żeglugi stąd).

Od podpisania umowy umyły się jedynie niektóre z Księstw Loom

Inne mimo podpisania umowy pozostały brudne.

Republika, która uważa, że wszystko co robi Imperium jest bez sensu.

Brzmi mało poważnie jak na całe państwo.

29-01-2014 23:34
Kamulec
   
Ocena:
+2
  1. Na pierwszy rzut oka nie ma sensu istnienie przez dłuższy czas tak efemerycznego tworu, jak Kihryt.
  2. Lata u Ciebie lecą jakoś szybciej? Te tysiąclecia wyglądają niepokojąco.
30-01-2014 02:37
johnybluecaterpillar
   
Ocena:
0


"Ktokolwiek odważy się popłynąć lub pójść za nimi, a następnie zaatakować na terenie miasta, natychmiast spotka się z odzewem innych piratów i złodziei, którzy stacjonują w tym miejscu." Ale sami piraci/ludność nie nosi broni a straż miejska nie interesuje się tym, co ma miejsce w porcie. 
I jak w takim razie docierają tam wyjęci spod prawa, i co mają tam robić, skoro prawo ewidentnie tam funkcjonuje?
 

@"Republika, która uważa, że wszystko co robi Imperium jest bez sensu.

Brzmi mało poważnie jak na całe państwo."
Ale jednak tak bywało ;) mniej lub bardziej skrajnie różniące się systemy polityczne mają to do siebie że się ze sobą nie zgadzają i uznają przeciwny za 'bez sensu'. Może chodzi o dobór słów autora?
Inna sprawa że bez mapy to te wszystkie Syradia&spółka to puste nazwy w dodatku wyrwane z kontekstu. 

Edit: ale to juz czyste czepianie się i może, a nawet powinno tak zostać odczytane.
Herb: dwa, skrzyżowane w kształt litery „X” srebrne łańcuchy na fioletowym tle - to chyba nie jest herb, a irl wybrane kolory są cholernie drogie(jeśli proces technologiczny nie jest współczesny).

30-01-2014 08:35
jakkubus
   
Ocena:
+1

Miasto uczciwych piratów... serio?

30-01-2014 10:11
johnybluecaterpillar
   
Ocena:
0

@miasto uczciwych piratów ... serio
z jednej strony:
Inne nazwy: Ostoja Wolności, Ostoja Bezprawia, Królestwo Bezprawia, Przystań Piratów
Ale z drugiej opis autora mocno temu przeczy. 
To kilka zdań opisujących bardzo ogólnie miejsce, może rozwinie materiał obszerniej 
ihmo widziałbym to tak:
nie tyle uczciwość tylko miejsce do interesów wszelkiego typu(rozrywka ale też naprawy/zaopatrzenie. Im poważniejszy biznes, tym więcej będzie zasad/mniej dopuszczonego chaosu.

Szmaragowe Trony wyglądają na materiał na podręczniki do historii wymaiginowanego świata + atlas.
Nie za dużo materiału opisywanego szczegółowo?

30-01-2014 10:23
Aure_Canis
   
Ocena:
+2

Lista większych niedopatrzeń:
1) Kihryt
2) Ostoja Wolności, Ostoja Bezprawia, Królestwo Bezprawia
3) Gerha 
4) Maer, Maerpek
5) Semindor
5) Emerildium
6) Merktles
7) Syradia
8) Legowisko Psa
9) Keregda
10) Ezigotia
11) Pekraina
12) Tharia
13)  laasini
14) Lebegen 
15) Lesjia
16) Księstwa Loom
17) Awetra
18) Punktor

Te nazwy proszą się o eutanazję, nim nowotwór rzuci się na mózg.

30-01-2014 11:28
Senthe
   
Ocena:
+3

Punktor nie, Punktor niech zostanie : D

30-01-2014 17:49
Z Enterprise
   
Ocena:
+3

Lesbija też, koniecznie!

30-01-2014 17:53
Kamulec
   
Ocena:
+2

Maerpek (wal.) = Jest Repek (pl.)

30-01-2014 21:31
EricMcBet
   
Ocena:
+1

Co do innych nazw: zależy, kto ich używa. Przez złodziei,którzy w Kihrycie znaleźli schronienie, miasto nazywane jest Ostoją Wolności, a już przez prawego senatora, który uważa ten twór za wrzód na twarzy świata - Ostoją Bezprawia.

@johnybluecaterpillar Rzeczywiście ustrój, czy raczej zasady jakie proponujesz są ciekawsze. Przemyślę to.

Jeśli chodzi o to że ST to bardziej atlas. Rzeczywiście, tak jest. W rzeczywistości jestem grafomańskim gimbem, który żyję marzeniami i myśli, że to co tworzy jest dobre. Zawsze lubiłem tworzyć własne, wymyślone światy, ale wokół mnie nie ma nikogo z kim mógłbym się dzielić moimi informacjami o nich. Dlatego przychodzę tu. To trochę takie moje masochistyczne, depresyjne wypociny będące wyrazem tego, że nikt mnie nie chce słuchać. Powinienem pójść do psychologa, wiem.

A tak na serio: chcę zostać pisarzem (większość czytających to właśnie zrobiła epic facepalma). Wiem, że nie będę Tolkienem, ale konfrontacja moich pomysłów z waszym doświadczeniem daje mi sporo do myślenia i w przyszłości będę mógł wykorzystać wasze rady. Poza tym - może ktoś kiedyś znajdzie moje notki na poltku i stwierdzi, że da się z tego zrobić coś fajnego. Gdyby leżały na dysku pewnie nic takiego by się nie stało.

Dobra, dość tych depresyjnych wypocin. 

Co do nazw. Ech, myślałem, że wszystkie hejciki na nazwy padły już tu. Rzeczywiście Lesja wymaga zmiany, a nad resztą się jeszcze zastanowię. Wymyślenie dobrej nazwy (jakkolwiek rozumiemy pojęcie "dobry") nie jest jednak aż takie łatwe.

 

31-01-2014 21:49

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.