» Recenzje » Świat Mitów. Dedal i Ikar

Świat Mitów. Dedal i Ikar

Świat Mitów. Dedal i Ikar
Świat mitów to trzecia o obok Papieży w historii oraz Najwybitniejszych naukowców seria tematyczna wydawnictwa Egmont. Cykl otwiera ikoniczna opowieść o Dedalu i Ikarze.

Historia ojca i syna, którzy wznieśli się w powietrze na skrzydłach oraz jej tragiczny finał, znana jest chyba każdemu. Zazwyczaj jednak dyskusja o Dedalu i Ikarze koncentruje się na aspekcie ucieczki uwięzionych mężczyzn oraz upadku Ikara, rzadziej natomiast poruszana jest cała – a przy tym bardzo niewesoła – historia genialnego wynalazcy.  

Tymczasem pomysłodawca serii, Luc Ferry, oraz scenarzystka, Clotilde Bruneau, podeszli do tematu bardzo szeroko, począwszy od losów Dedala w Atenach, przez jego wygnanie, kończąc na działalności na dworze króla Minosa. Zadbali przy tym o zaprezentowanie czytelnikowi pełnego tła historycznego wydarzeń, które w sposób niebagatelny wpłynęło na poczynania bohaterów. Odbiorcy poznają więc kulisy objęcia władzy przez wspomnianego włądcę, dowiadują się o złamaniu złożonej przez niego Posejdonowi obietnicy i w dalszej kolejności o romansie królewskiej małżonki z bykiem i poczęciu syna będącego owocem tego niesamowitego związku. Nie zabrakło również motywu budowy labiryntu oraz wojny z Atenami.

Mogłoby się wydawać, że skompresowany do 48 stron nawał informacji może być trudny w odbiorze, wzbudzając poczucie zagubienia i niepotrzebnie komplikując opowieść o Dedalu i Ikarze. Nic jednak bardziej mylnego! Historia, mimo że przeplatana retrospekcjami, wyłożona została bardzo klarownie i przejrzyście, dzięki czemu czytelnik otrzymuje pełen obraz wydarzeń, doskonale przy tym rozumiejąc wszelkie niuanse i związku przyczynowo-skutkowe.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jednocześnie bardzo interesująco, a przy tym wiernie nakreślono sylwetki bohaterów, zwłaszcza Dedala. Ograniczając horyzont widzenia jedynie do późniejszej ucieczki głównych bohaterów, można mylnie zbudować sobie romantyczny wizerunek tej postaci. Tymczasem scenarzyści wspólnie z ilustratorem, Gulią Pellegrninim, zobrazowali wynalazcę jako człowieka zawistnego, porywczego, niestroniącego od przemocy. Zresztą wszystkie sylwetki bohaterów, nawet tych drugoplanowych, nakreślono starannie, niczego nie wybielając, ale i nie koloryzując bardziej, niż by to wynikało z zachowanych przekazów.

Niestety, warstwa artystyczna nie jest równie perfekcyjna, chociaż nie każdy czytelnik zwróci na to uwagę. Same ilustracje są bardzo czytelne: każda emocja czy czyn zostały wyraziście zobrazowane i nawet jeśli same kadry nie wzbudzają zachwytów, powinny trafić w gust szerokiego grona odbiorców. Bardziej zaskakuje frywolne podejście do rekwizytorium. O ile umundurowanie wojsk kreteńskich przedstawione zostały zgodnie ze źródłami, o tyle Ateńczycy noszą późniejsze pancerze hoplitów, zaś dowódcy swym rynsztunkiem przypominają generalicję rzymskich legionów. Oczywiście, zapewne mało kto zwróci na to uwagę, ale nie można o tym nie wspomnieć.

Należy wspomnieć jeszcze o dwóch elementach. Po pierwsze, w komiksie znalazło się miejsce na kilkustronicowe omówienie mitów oraz materiały dodatkowe, jak obrazy inspirowane historią. Wartość tego dodatku jest nie do przecenienia.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Po drugie: czy ten komiks nadaje się do lektury przez młodszych czytelników? Bez wątpienia! Mimo dokładnego podejścia do tematu uczyniono to w sposób na wskroś przystępny, unikając większej brutalności, niż byłoby to konieczne. Autorzy oparli się też pokusie oceniania bohaterów, zostawiając tym samym miejsce rodzicom bądź nauczycielom, którzy mogą bawić się z podopiecznym w sztukę interpretacji oraz oceny.

A czy dorosły czytelnik będzie się dobrze bawił podczas lektury? To zależy od podejścia. Miłośnicy mitów greckich na pewno miło spędzą czas, doświadczając raz jeszcze tej klasycznej opowieści. Bo to komiks między innymi dla nich. Jednak osoby obojętne wobec tej mitologii śmiało mogą poszukać innych propozycji na przebogatym obecnie rynku.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Świat Mitów. Dedal i Ikar
Scenariusz: Luc Ferry, Clotilde Bruneau
Rysunki: Giulia Pellegrini
Seria: Świat Mitów
Wydawca: Egmont
Data wydania: 9 września 2021
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Liczba stron: 56
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328152328
Cena: 34,99 zł



Czytaj również

Świat Mitów. Herakles
Historia życia herosa
- recenzja
Świat Mitów. Edyp
Jeszcze jedna udana adaptacja
- recenzja
Świat Mitów. Iliada
Klasyczny epos w świetnej odsłonie
- recenzja
Świat Mitów. Antygona
Antyczny dramat w formie komiksu
- recenzja
Świat Mitów. Odyseja
Tak daleko do domu
- recenzja
Tykko z pustyni
Taki sobie spin off
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.