» Pawilon herbaciany » Recenzje » Świadomość

Świadomość


wersja do druku

Zen z krwi i kości


Świadomość
"Z zamkniętymi oczami przyjrzyj się szczegółowo swojej wewnętrznej istocie. W ten sposób ujrzyj swoją prawdziwą naturę."

Szukając pomysłów do kolejnej sesji natknęłam się na niewielką książeczkę Zen z krwi i kości. Książka ta jest zbiorem pism zenistycznych i prezenistycznych, a składają się na nią cztery tytuły: "101 opowieści zen", "Bezbramna brama", "10 byków" i "Ześrodkowanie". Choć powstanie poszczególnych pism dzielą dziesiątki a nawet setki lat oddają one tę samą ideę: być świadomym w czynach.


"101 opowieści zen" zawiera opowieści z życia chińskich i japońskich nauczycieli tego odłamu buddyzmu. Podstawą do powstania tego zbioru była książka Shaseki-shu ("Zbiór kamienia i piasku") spisana przez japońskiego nauczyciela zen Muju pod koniec XIII w., a także anegdoty mnichów zen zaczerpnięte z różnych książek wydawanych w Japonii na przełomie XIX i XX w. Te właśnie opowieści wniosły najwięcej do mojego Rokuganu. To anegdoty, które nie zawsze można wpleść do sesji inaczej niż jako historię zasłyszaną przez graczy, niemniej jednak pozwalają poczuć atmosferę klasztoru i sposób bycia mnichów. I nie ważne jest, że mój klasztor położony jest w Górach Środka Świata, a wędrowny mnich naucza Tao Shinsei.

"Bezbramna brama" (Mu-mon-kan) to zbiór koanów spisanych przez chińskiego mistrza Ekai, zwanego również Mumonem. Są to opowieści-zagadki mające na celu pomoc uczniowi w przełamaniu ograniczeń umysłu i osiągnięcie satori, oświecenia. Zagadki mogą wydawać się proste, co najwyżej puenta nieco zaskakująca. Najtrudniejsze jednak są komentarze mistrza Ekai - żaden z nich nie jest logiczny. Jeśli chcesz zbić z tropu swoich graczy lub dać im nieco do myślenia, zadaj im jedną z takich zagadek - gwarantuję, że wszyscy będziecie mieli doskonałą zabawę.

"10 byków" zawiera dziesięć obrazów symbolizujących stadia świadomości prowadzące do oświecenia. Zarówno obrazy jak i spisany prozą i wierszem komentarz zostały stworzone przez chińskiego mistrza Kakuana w XII w.

"Ześrodkowanie" oznacza równowagę, która wspomaga wszystkie dziedziny życia, również świadomość. To transkrypcja starożytnych sanskryckich manuskryptów Vigyan Bhairawa i Sochanda Tantra. Przedstawia 112 sposobów otwarcia "wrót świadomości". Dwie ostatnie części zbioru są najtrudniejsze do zastosowania w trakcie gry. Najprościej potraktować je chyba jako motta dla przygód lub włożyć w usta mędrców. Są jednak bardzo przejmujące i głęboko zapadają w pamięć.

Zen z krwi i kości; wyboru dokonał Paul Reps, Poznań 1998


Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.