string(15) ""
» Blog » Suikoden
08-03-2012 21:38

Suikoden

Odsłony: 27

Suikoden

ertetrtrINFO:

Gatunek:RPG 2D

Firma:Konami

Rok Produkcji:1995 r. (PAL:1997 r.)

Platforma:PSX

Liczba graczy:1

Muzyka : 9/10

Grafika : 6/10

Długość gry : 7/10

Grywalność (miód) : 9/10

Klimat : 9/10

Fabuła : 9/10

Filmiki FMV (ilość/jakość) : 1/6/10

Bajery (sekrety,mini gierki itp.) : 9/10

Rozbudowanie : 9/10

Poziom trudności : 7/10

Ocena:9-/10

Miejsce na liście:12 +/-

GŁÓWNE POSTACIE:

McDohl, Gremio, Flik, Viktor, Barbarossa

 

 

Recenzja:

 

          Suikoden jest jednym z pierwszych RPG-ów na PSX-a. Zrobił on dużą furorę wśród gier konsolowych, a to za sprawą oryginalnej fabuły, rozbudowania (108 osób do przyłączenia, co jak na tamte czasy było ilością nieziemską!) i niesamowitej muzyki. Gra ta jest jedną z tych gier, które dość cieżko było znaleść w sklepach, ale to mały szczegół, gdyż gra ukazała się w Europie!


Ale do rzeczy: gra opowiada o walce 2-óch armii: Liberation (to ta nasza), oraz Imperial (to ta zła:). Wcielamy się w postać syna genarała Imperial Army: Teo McDohla o imieniu…właściwie nie ma on imienia. Bohater (którego oczywiście możemy nazwać dowolnym imieniem na początku gry), odkrywając złą domene Armii swego ojca postanawia wraz ze swoimi przyjaciółmi/sługami Gremio, Cleo i Pahnem zdradzić imperium i przejść na dobrą strone Liberation Army, która jest głównym przeciwnikiem Armii Teo, oraz której liderem zostanie wkrótce nie kto inny, jak nasz bohater! Jak widać fabuła prezentuje się znakomicie, a nagłych zwrotów akcji czy wzruszeń nie zabraknie!


System walki jest typowy jak na tego typu gry, czyli walka turowa rozgrywająca się na specjalnym „polu”, gdzie możemy wybierać komendy dla poszczególnych postaci. Maksymalna ilość postaci w tzw. „party” to 6 postaci. Mogą one atakować wręcz, odpalać wcześniej wyekwipowane czary, korzystać z przedmiotów jak i tworzyć nie raz ataki zbiorowe!


W sumie jak na tak starą gierkę, jest ona także nieźle rozbudowana (choć porównując ją do 2-ki wypada nieco skromnie:). Mamy tu do zdobycia własny zamek, który nabywamy w toku gry, który będzie nam się rozrastał wraz ze zdobytymi postaciami. Będziemy mieli w nim sporo bajerów typu biblioteka w której będziemy mogli czytać znalezione, stare księgi, sauna, gdzie dane nam będzie zażywać kąpieli, winda ułatwiająca przemieszczanie się po zamku, sklepy gdzie zaopatrzymy się we wszelakie itemy nie wychodząc z zamku i inne dobra! Mamy tu także dość sporą paletę mini gierek typu 3 kubki i moneta czy kości. Wszystkie te dobrodziejstwa potrafią wprawić w zachwyt i sprawiają, że gra staje się urozmaicona do granic możliwości! Wszystko to jednak będzie zależało od rekrutowania odpowiednich postaci odpowiedzialnych za konkretne bajerki.


Co do liniowości to występuje ona tak jak w każdym, typowym jRPG-u. Z tą małą różnicą, iż mamy tu niemalże stu procentową ingerencje w poczynania bohatera. Działa to na takiej zasadzie, iż mówi on strasznie mało, ale jak już coś mówi, to wybieramy sami, co powie. A jest to kolejny, genialny znak rozpoznawczy Suikodena!


Lokacji przyjdzie nam zwiedzić dość sporo. Są wioski, miasta i oczywiście dungeony! Wszystko się fajnie zwiedza, a i znaleźć można tu sporo ukrytych przedmiotów w domach „citizenów”, czy w labiryntach. Te ostatnie nie należą do najbardziej skomplikowanych, jednak pokonuje się je wygodnie i sprawnie.


Jeżeli mowa o muzyce, to rządzi na całej linii! Co druga ścieżka potrafi wprawić w zachwyt swoja oryginalnością, różnorodnością i wspaniałym klimatem! To właśnie dzięki genialnej oprawie audio, gra ta ma tak niepowtarzalny nastrój i dosłownie zasysa gracza! Z grafą trochę gorzej, jednak jak na tamten rok to było coś! Wszelkiego rodzaju Runy (czary) potrafią zadziwić wykonaniem i rozmachem, a i swoim „feelingiem” zapewniły Suikodenowi unikatowy charakter i klimat. Podobnie jak charakterystyczne podobizny postaci podczas dialogów, które mimo iż w porównaniu do 2-ki wypadają dość archaicznie, to również stały się wizytówką serii. W kwestii „minusowej”, to jedyne co mnie w tej grze zawiodło to troszke uciążliwe zaprojektowanie opcji typu buy/sell, czy equip/item. Strasznie to wszystko działa i aż się czasem odechciewa zmieniać przedmioty. Podobnie rozczarowałem się (już jako maniak 2-ki) na pewnej „sztywności” produkcji. Największą bolączką owej jest fakt, iż McDohl nie umie biegać! Po prostu chodzi, a żeby „chodził szybciej” trzeba zapewnić mu odpowiednie itemy, Runy czy postacie. Szkoda że tak to rozwiązali.


To tyle o tej wspaniałej gierce. A jest to klasyka sama w sobie i RPG który przetarł szlaki dalszym produkcjom z pod tegoż gatunku. Szacun i wysokie miejsce!

 


ULUBIONE POSTACIE:

Tir McDohl - Legendarny bohater Suikodena! Ciekawa osobowość, w którą możemy w pełni ingerować. Fajna broń i…ciuchy :)

Gremio - Fajna postać, oddany sługa i przyjaciel McDohla. Postać budząca sporo pozytywnych emocji podczas gry. Tak więc również legenda Suikodena. :)

Cleo - Oddana przyjaciółka McDohla. Jakby nie było pierwszoplanowa rola damska.

Flik - Oddany przyjaciel Odessy i Viktora, extra postać, specjalista czaru Lightning

Viktor - Nieco tu go wiecej niż Flika co do 2-ki. Śmieszny gość. Kluczowa postać gry!

Barbarossa - Główny boss gry. Ważniacha!!

Fu Su Lu - Niezły wygląd (człowiek-tygrys!!)

Kage - Rasowy ninja!

Clive - Po prostu Clive…Czarny kaptur i Shot Gun to jego główne atrybuty

Crowley - Mistrz czarowania! Ostatnia postać do zdobycia, a warto ją zdobyć bo namiata!

Teo - Ojciec Bohatera. Ważna postać gry. Jednak na jego wątku gra się nie kończy...

 

TOP 7 OST:

1. Peaceful People

2. Tiny Characters in a Huge World

3. Distant Mountain

4. Main Theme Guitar Version (McDohl & Gremio Theme)

5. Dancing Girl

6. Forgotten Days

7. Theme of The Advancing Army

 

PLUSY:

+ Muza!!! Rządzi na całej linii! Jeden z najwspanialszych soundtracków w historii gier video! Mimo wszystko po latach nieco się nudzi…

+ Nowatorstwo i ten Old School!

+ Przepiękny klimat

+ Rozbudowanie (108 osób do przyłączenia + zamek!)

+ Czary!!! Troche ich tu mało ale co tam!

 

MINUSY:

- McDohl nie umie biegać! Spory minus

- Uciążliwe opcje equip czy item

- Ci co grali wpierw w 2-kę (czyli min. ja) mogą być nieco rozczarowani „sztywnością” gry i brakiem AŻ takiego rozbudowania jak w 2-ce…

 

SCREENY:

 

 

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


~chuanqi

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
There are plenty associated with group totes obtainable these days, the majority of that chanel replica you can have customized with your personal title or even personalized together with your preferred golf ball team's chanel replica colours as well as logo design. These types of group totes tend to be long lasting simply because the majority are produced utilizing PVC supported weaved material which makes it water-resistant. Additionally, it offers fake rolex submariner higher capability due to the several wallets as well as pockets. Group totes might will often have ventilated footwear wallets in order to shop your own golf ball footwear hublot replica watches prior to the online game as well as your function footwear rolex replica whilst in the online game. It's wide-zippered entrance wallets as well as broadened nylon uppers wallets nearly with regard to everything that you simply may wish to place in your own totes. The ground panel having a big middle area helps to ensure that your own points within do not get cluttered chanel replica handbags close to. Within wallets tend to be actually in position in order to shop your own secrets or even COMPACT DISC participant. Wrap-around shoulder straps cheap replica handbags as well as flexible connectors provide you with a option how to transport your own tote close to. However, if you're not really the main one in order to carry the larger group tote close to, there's also additional golf ball totes you could take with you. You will find school bags, canvass carrier totes as well as nylon uppers omega replica sling totes that may maintain your own points in addition to not really preventing a person through becoming fashionable.
12-05-2014 08:41

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.