string(15) ""
» Blog » Subiektywny słowniczek wypaczeń RPGowych #2
29-04-2012 09:04

Subiektywny słowniczek wypaczeń RPGowych #2

W działach: Różne | Odsłony: 16

Kontynuacja "Subiektywnego słowniczka wypaczeń RPGowych", czyli zbiór sześciu dodatkowych przykładów, pisanych z lekkim przymrużeniem oka. Zgodnie z tradycją niealfabetycznie.

Źródło: Allgemeine Festung

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

Krzyś
   
Ocena:
0
I kolejny raz tylko skrzywienia negatywne... Eh.
Ale +1 za Skansen i Bandziora. Z "Bandziorami" miałem nieprzyjemność grać, a "Skansen".... po prostu zniszczył mnie ;D

Ale tak nawiasem- tekstowi brakuje "odleżenia", troszkę to brzmi jak na siłę wydumane. Jakbyś chwilę poczekał i pomóżdżył mocniej to wydaje mi się że opisałbyś/wymyślił ciekawsze i prawdziwsze wypaczenia.
No i piszesz dość ciężkim językiem, jeśli chodzi o styl i słownictwo, na co już kiedyś zwracałem uwagę. Niestety, nie widzę poprawy, na prawdę brakuje tu "lekkiej" pisaniny, takie teksty czyta się niezwykle mozolnie.
29-04-2012 10:02
von Mansfeld
   
Ocena:
0
Ale tak nawiasem- tekstowi brakuje "odleżenia", troszkę to brzmi jak na siłę wydumane. Jakbyś chwilę poczekał i pomóżdżył mocniej to wydaje mi się że opisałbyś/wymyslił ciekawsze i prawdziwsze wypaczenia.

Może to być spowodowane tym, że ostatnio nie miałem zbyt wiele czasu na zredagowanie tego tekstu (ostatnie poprawki wprowadziłem kilka minut po automatycznej publikacji). Wczoraj po 11 godzinach w studium kompletnie nie pamiętałem o tej notce w kopiach roboczych. ;)
29-04-2012 10:07
Neurocide
   
Ocena:
+7
W swoim wyliczeniu pomijasz jedną ważną kategorię: babę.
29-04-2012 10:15
zegarmistrz
   
Ocena:
+3
O! Celne trafienie z tym skansenem! Trafiłem na to kilka miesięcy temu i mnie zaskoczyło. Konkretnie na panienkę, która:
- ma wszystkie nowe systemy (tzn. Wampira: Maskaradę i Legendę 5 Kręgów 1ed)
- Jest na bieżąco z literaturą fantastyczną i czyta ją na tony, ma wielką kolekcję (potem okazało się, że w liceum czytała Diunę i Władcę Pierścieni)
- uwielbia cRPG i ma wszystkie nowe gry (jeśli Baldurs Gate i Icewind Dale 1&2 uznać za a) wszystkie b) nowe)
- pozatym jest straszną fanką anime (tzn. ma 30 lat i fangirluje Czarodziejce Z Księżyca)
- a pozatym jest całkowicie na bieżąco (co podkreśla w każdym zdaniu).

Kurcze, przykro słyszeć, że jest tego wiecej.
29-04-2012 10:19
tomakon
   
Ocena:
+4
Laveris i jego subiektywne erpegowe traumy cz. 2 ;)

Laver - jakbyś to pisał dowcipnie i z jajem a nie stosował ton prawnika odczytującego testament to byłoby dużo, dużo lepiej.

Polecanka za scharakteryzowanie inkwizytora Ariocha, nie sądziłem, że odważysz się zamachnąć na guru.

Czekam na cz. 3 gdzie może zmierzysz się z Podręcznikogłowymi o dowolnym stopniu szkodliwości.
29-04-2012 10:28
Bielow
   
Ocena:
0
@Zegarmistrz
Popraw to "bierząco" na "bieżąco" bo mi oczy wypali.
29-04-2012 10:59
ivilboy
   
Ocena:
+3
Czekam na notkę/sprostowanie - pełne żalu do otaczającego cię świata iż nie dostrzega potęgi twego geniuszu, a potem na blokadę komentarzy :)
29-04-2012 11:18
Szponer
   
Ocena:
+13
O, uwzględniłeś płeć. Po co Ci ona, skoro de facto wszędzie niemal jest napisane 'dowolna'? Flejm mode on: przygotowujesz statstyki procentowe, coby sprawdzić odsetek kobiet i meżczyżn? flejm mode off.

I trochę to smutne, że nie ma pozytywnych postaw w RPG.

Edit: po prostu śmieszy mnie, że ktoś kto zna k6 drużyn może sobie pozwolić na statystykę erpegowych odchyleń pod kątem płci (nieważne, czy panie, czy panowie, chociaż widzę, że głównie panom się oberwało).
29-04-2012 12:09
Neurocide
   
Ocena:
0
Proponuję też pozytywny przegląd. I odrobinę dystansu do rzeczywistości czyli przychylam się do Szponera (czy tam Szponery) oraz Tomakona.
29-04-2012 12:47
von Mansfeld
   
Ocena:
0
@Szponer
O, uwzględniłeś płeć. Po co Ci ona, skoro de facto wszędzie niemal jest napisane 'dowolna'? Flejm mode on: przygotowujesz statstyki procentowe, coby sprawdzić odsetek kobiet i meżczyżn? flejm mode off.

W sumie, mogłem się bez tego obyć - jeśli coś by się pojawiło o tym, to jako informacja dodatkowa w samym opisie danego wypaczonka.

Edit: po prostu śmieszy mnie, że ktoś kto zna k6 drużyn może sobie pozwolić na statystykę erpegowych odchyleń pod kątem płci (nieważne, czy panie, czy panowie, chociaż widzę, że głównie panom się oberwało).

Jakby się zastanowić, znam więcej niż k6 drużyn (jakkolwiek rozumianych). Najniższe wartości to ze zbioru od 10 wzwyż i to nie licząc jednostrzałówek czy drużyn, które rozpadły się po pierwszej sesji (gdyby je liczyć, doliczyłbym co najmniej połowę tyle). I to dotyczy ludzi pochodzących nie tylko z powiatów warszawskiego i piaseczyńskiego... Dodałem do tego informacje z pierwszej oraz dalszej ręki.
29-04-2012 12:58
Vukodlak
   
Ocena:
+3
I trochę to smutne, że nie ma pozytywnych postaw w RPG.

Kobieto, naprawdę tego nie dostrzegasz? A któż spisuje tajemnice dla maluczkich i prostaczków? Któż dokonuje analizy braci eRPeGowej (bazując na k6 drużynach) i przekazuje nam prawdy objawione? O, niewierna! Ukorz się i nawracaj!

Czekamy na Świętą Księgę - Graj jak Laveris - albo rób to źle.
29-04-2012 13:04
Szponer
   
Ocena:
+2
@von Mansfeld: fajnie, że masz doświadczenia i znasz więcej niż k6 drużyn. Nadal uważam, że to niewiele, by bawić się w taką statystykę. Poza tym sam stwierdzasz, że mogłeś bez tego obyć.

Wracając do meritum: nie spotkałam się z żadnym z przedstawionych wypaczeń w tak skrajnej formie. Jeśli spotykałam niekoniecznie fajnego gracza, to z reguły był połączeniem wielu różnych wypaczeń. Poza tym pewnie gram w inne RPG, prawda Vukodlaku?:P
29-04-2012 13:07
von Mansfeld
   
Ocena:
0
Wracając do meritum: nie spotkałam się z żadnym z przedstawionych wypaczeń w tak skrajnej formie. Jeśli spotykałam niekoniecznie fajnego gracza, to z reguły był połączeniem wielu różnych wypaczeń. Poza tym pewnie gram w inne RPG ;)

Generalnie wymienione przypadki stoją bliżej modeli teoretycznych - sądzę, że najczęściej będą osoby o cechach porównywalnych z danym "szablonem" albo stanowiące mieszaninę co najmniej dwóch "szablonów".
29-04-2012 13:13
Krzyś
   
Ocena:
+3
Mam wrażenie że wielu użytkowników wręcz intencjonalnie prowokuje von Mansfelda... i flejm.
Nie rozumiem tylko po co.

Fakt, można się niby śmiać czytając nieco przerysowane charakterystyki tych 'wypaczń'. Jednak wciąż mam w głębi świadomości, że tacy ludzie mogą na prawdę istnieć, i że w sumie zdarzyło mi się z takimi grać... więć cóż, nie takie nieprawdziwe jakby się zdawało.
Szponer, masz nieco szczęścia, ja nie grałem z wieloma drużynami, a jednak trafiłem :/
29-04-2012 13:19
Behir
   
Ocena:
+9
Nie będę się odnosił do treści (traktuję ją z przymrużeniem oka, niezależnie od tego, czy notka była pisana na poważnie, czy nie), ale do formy.

vonMansfeldzie, przeczytaj notkę jeszcze raz, najlepiej od tyłu. Czemu od tyłu? Gdyż to taki trik służący do wyłapywania błędów (nie da się wtedy skupić na spójności tekstu, w końcu zdania analizujemy w kolejności odwrotnej niż zamierzona). W kilku zdaniach brakuje podmiotu (albo użyta forma czasownika nie zgadza się z podmiotem domyślnym z poprzedniego zdania), czasem liczba czasownika nie zgadza się z liczbą podmiotu. Więcej na tę chwilę nie pamiętam, ale jak chcesz, to mogę tekst przeczytać jeszcze raz i wysłać Ci na priv najbardziej bijące po oczach babole.

BTW, czasami używasz w swoich tekstach wyrazu "ów". Na przyszłość: odmieniaj go, w końcu to zaimek wskazujący :).
29-04-2012 13:20
von Mansfeld
   
Ocena:
0
@Khorn
Mi zdarzyło się grać z wieloma z tych 16 podanych szablonowych przypadków. Mógłbym jednoznacznie stwierdzić, że jedynie "PC-Maniac" oraz "Blogger-Zapaleniec" są wyjątkami od tej reguły - to pierwsze znam z wielu relacji i przeprowadzonych przeze mnie rozmów, to drugie jest po części autoironią w związku z paranoją Filipa "Ariocha".

@Szponer, trzeba więcej grać! :-)

@Behir, dzięki za poradę! :-)
29-04-2012 13:23
Blanche
   
Ocena:
+14
A ja myślałam, że Blogger-zapaleniec to autoironia :(
29-04-2012 13:46
Vukodlak
   
Ocena:
+10
Mam wrażenie że wielu użytkowników wręcz intencjonalnie prowokuje von Mansfelda... i flejm.
Nie rozumiem tylko po co.


Ja Ci powiem po co. Nie ma znaczenia, czy te archetypy gdzieś istnieją, czy nie. Nie istnieją w formach czystych, wypaczenia zazwyczaj są dość ostro wymieszane. Znaczenie ma to, że autor sam powinien się w tych opisach znaleźć za kilka rzeczy. Jedzie dość ostro nie tyle po ogólnych wtrętach graczy i GMów, ale po konkretnych osobach, które sobie ukrywa za plakietkami "inkwizytor", "skansen" itp. Ocenia autorytarnie, które są groźne i w jakim stopniu. Rozwala się po forach i blogach, mentorząc o porządnym eRPeGowaniu i ustalając co to RPG, a co nie. Oraz - mimo gorących próśb i błagań - dalej używa pseudonaukowego języka i sili się na trudną mowę (wszak pojęcia dedukuje niezależnie).
29-04-2012 14:18
37965

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+5
Bzdurzysz Vukodlaku. Są zwyczajnie puści i stąd miejsce na dorabianie "ideologii" do podszczypywania von Mansfelda. Rzucanie papierkami to poziom przedszkola, niezależnie od powodów.
29-04-2012 14:54
von Mansfeld
   
Ocena:
+1
@Vukodlak

Z tego co mi wiadomo, czytanie bloga Allgemeine Festung nie jest obowiązkiem obywatela Trzeciej Rzeczpospolitej Polskiej. Miło wiedzieć, że ktoś czyta moje teksty i je komentuje, niemniej każdy prowadzący bloga chciałby, aby komentujący odnosli się do czyjegoś wpisu bez cienia trollowania.
29-04-2012 15:09

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.