» Artykuły » Poradnik modelarski » Strumyki, rzeczki i stawy

Strumyki, rzeczki i stawy


wersja do druku

Praktyczne porady przy wykonywaniu makiety



Ponieważ nic tak nie ożywia pola bitwy jak kilka szczegółów, postanowiłem obok kwestii malowania figurek, nawiązać także do wykonywania makiet. Ci, którzy wykonali choć jedną wiedzą że to wcale nie jest taka katorga, a efekt rekompensuje z nawiązką włożoną prace.

Sporo już napisano w różnych poradnikach o tym jak robić wzgórza, lasy czy żywopłoty, więc żeby się nie powtarzać na pierwszy ogień weźmiemy rzeczki, strumienie i stawy.

Mimo że wydaje się to skomplikowane to wykonanie odcinka strumienia czy stawu zajmuje tylko kilka godzin pracy. Niestety czas schnięcia kleju zabiera kilka dni co nieco rozciąga nasz projekt w czasie. Oto krok po kroku jak zbudować sobie strumień do gry: .

Krok 1:
Na początek z grubego kartonu (np. takiego z większych pudeł kartonowych) wycinamy podstawę naszego strumienia oraz dwa mniejsze paseczki. Z nich tworzymy brzegi, naklejając je na większy kawałek tak, by między nimi pozostała wolna przestrzeń (będzie to dno koryta). Na koniec ostrym nożykiem (np. takim do tapet) ścinamy na skos kawałki kartonu modelując wstępnie kształt makiety i brzegi koryta. Po tym etapie powinniśmy uzyskać coś takiego:




Krok 2:
Teraz musimy się pozbyć dziur w fakturze kartonu i ostatecznie wymodelować kształt koryta strumienia. Możemy wykonać to na kilka sposobów:
- użyć szpachli akrylowej i zaszpachlować otwory. Spowoduje to jednak że makieta będzie dość ciężka i z czasem może popękać.
- całą makietę okleić tzw. taśmą lakierniczą (szeroka jasnożółta taśma o fakturze przypominającej papier). Takie rozwiązanie ma dwie zalety. Po pierwsze makieta jest lekka, po drugie taśma usztywni się pod wpływem wikolu (o czym później) i upodobni do plastiku. A do tego dobrze się po niej maluje. Wybierając tą opcję zapamiętajcie by na dnie koryta, tam gdzie będzie płynęła woda, nakleić długi kawałek taśmy wzdłuż. Tak by nie było widać pasków znajdujących się poniżej. Po tym etapie makieta powinna wyglądać tak:



Krok 3:
Teraz całość (poza dnem koryta) pokrywamy wikolem (czyli klejem wikolowym do drewna) i posypujemy piaskiem lub inna ‘posypką’. Dodajemy także wedle uznania inne elementy, ja zdecydowałem się na kamyczki z ogrodniczego imitujące skałki. Ale mogą to być strzaskane tarcze, jakiś wrak itp. Po wyschnięciu całość malujemy (najlepiej sprayem, świetnie nadaje się do tego czarny spray firmy Mal-Dom) i zostawiamy do wyschnięcia. Na koniec malujemy dno koryta. Ja użyłem do tego farb Hawk Turqoise i Emerald Green oraz odrobiny Space Wolf Grey. Chciałem uzyskać efekt takiego mętno-zielonego strumyka. Dość głębokiego i mało klarownego. Malować powinno się używając długich pociągnięć wzdłuż makiety, da to efekt płynięcia i nada wodzie dynamiki. Jasnoszarą farbą można na koniec wykonać kilka pociągnięć (również wzdłuż) by pogłębić ten efekt. Oto makieta po tym kroku:



Potem resztę makiety malujemy w dowolny sposób używając najlepiej techniki suchego pędzla. Mogą to być np. kolory szarości, gdy strumień ma płynąć np. przez ruiny miasta. Ja zdecydowałem się na kolory brązowe. Pomalowałem także kamyczki imitujące skałki. Otrzymałem taki efekt:



Krok 4:
Teraz czeka nas najważniejsze zadanie: wykonanie wody. Jest na to kilka metod:
- klej polimerowy – bardzo łatwa metoda – polega na wylewaniu kleju polimerowego na pomalowane koryto rzeki. Potem wystarczy poczekać aż zaschnie. Metoda ta ma tę wadę że kleje polimerowe lubią „bąbelkować” i może nam to zepsuć cały wygląd.
- żywica epoksydowa przeźroczysta – daje najładniejszy efekt wody. Rozrobioną żywicą z utwardzaczem malujemy koryto rzeki. Wady: żywica jest droga, kłopotliwa w użyciu, a do tego ma potwornie silny zapach i często „przydusza” alergików.
- Klej wikolowy biały – to metoda na która ja się zdecydowałem. Wystarczy zalać wikolem koryto rzeki, uformować powierzchnie wody (gładka dla leniwych strumyczków, lekko pofalowana dla żywszych) i poczekać aż klej wyschnie i zrobi się przeźroczysty. Polecam do tego klej Lacol –L z firmy Lakma. Najszybciej zasycha, prawie nie robią się w nim bąbelki i uzyskuje przyzwoitą przeźroczystość.

Gdy klej już zaschnie możemy zadbać o roślinność porastającą brzegi strumienia. Świetnie prezentuje się trzcina, łatwo wykonać ją z włosia pędzla malarskiego (polecam pędzle firmy Befaszczot z Bielsk-Białej, są tanie a kolorystycznie ich włosie pasuje idealnie). Odcinamy kępkę włosia, maczamy jeden jej koniec w wikolu i „sadzimy” ją na brzegu rzeczki. Jeśli wodę robiliśmy z wikolu, to trzciny możemy sadzić w świeżym kleju w korycie strumienia.



Na koniec wyklejamy na naszej makiecie zwykła trawkę firmy PIKO lub GW, również na klej wikolowy. Możemy także dodać inne elementy mające nadać makiecie charakteru, np. mostek, kładkę i tym podobne. W zasadzie ogranicza Was tylko wyobraźnia .

Gotowy strumień wygląda tak:





Bajorka i stawy

Wykonujemy je dokładnie tak samo, zmieniając tylko kształt podstawy i brzegów, wszelkie inne kroki pozostają takie same. Możecie zmieniać dowolnie kolor wody poprzez użycie odpowiednich farb na dnie koryta czy zbiornika wodnego. Odradzam natomiast mieszania farby z wikolem, nie zawsze da to dobry efekt, nieraz farba nie rozpuści się w kleju i popsuje nam cała pracę.
Życzę miłej zabawy.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


~Yarghuzzz

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Heh :) Nawet nie wiedziałem, że wikol będzie tak ładnie wyglądał. Kolejny świetny artykuł, Norman pisz więcej!
30-06-2004 07:56
Norman
   
Ocena:
0
Wikol to jest baaaardzo pomocne narzędzie, można nim takze zrobić np. świetnie wyglądającą strużkę śliny z ryja trolla lub smoka. Choć polimer też da tu fajny efekt :)
30-06-2004 15:31
bregovic
    Swietne :)
Ocena:
0
Bardzo ladny artykulik - daje duzo pomyslow ;)
Czekam na nastepne ;]
30-06-2004 17:13
~leny

Użytkownik niezarejestrowany
    plis napiszcie mi jak zrobić zamek ze szczegółami
Ocena:
0
plis
23-10-2004 18:28
wiedzmak
    zeby to bylo takie proste
Ocena:
0
to bym ci napisal. do tego trzebaby calego cyklu krok po kroku jak stawiac budowle. moze w przyszlosci ktos sie podejmie, z duzym akcentem na 'moze' :)
27-10-2004 17:29
~Kuba

Użytkownik niezarejestrowany
    strumyki,rzeczki i stawy
Ocena:
0
Fajna rzeczka ;)
01-01-2005 21:24
~Kubik

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Fajny strumyczek, widziałem podobny (a nawet identyczny) w Grach strategicznych w Śródziemiu.
04-01-2005 21:28
Black Flame
    Super
Ocena:
0
Dzisiaj cały dzień szukałem lakolu po Leroy Merlin. Nie było. Zamiast taśmy lakierniczej kupiłem malarską (to chyba nie była najlepszaa decyzja). Będę miał problemy z tym kolorkiem dna... W pierwszym numerze WP:GSwŚ jest śliczna fotka strumyka. (str 13) tam dno pokryte jest piaskiem wybielonym jak popiół i woda o dnie o wiele bardziej szarym + parę kamyczków... musieli nieźle kombinować + wyjaśniać niektóre kamyczki, bo parę z nich wystaje ponad "powierzchnię". Mam dylemat natomiast ze skałakami... Co prawda wiem, zę to inna skala, ale zbocza pokazane w Grach Strategicznych różnią się od tych z gw.com/warhammer. We władcy zbocza te są "podrapane" pionowo. W wh zaś chaotycznie... Nie wiem, co będzie lepiej pasowało... Ale te z lotr są chyba z gipsu.
Niestety w internecie nie znalazłem fotki z okładki Gier strategicznych 1 :( ... Ale to pięknie wygląda...
08-01-2005 21:47
~Wiliam Wolfes

Użytkownik niezarejestrowany
    Ogłaszam wszem i wobec.....
Ocena:
0
Od dziś biorę się do pisania lekcji krok po kroku jak zrobić zamek i nie tylko ze wspaniałymi szczegółami :)
19-01-2005 20:10
~Seker Salver

Użytkownik niezarejestrowany
    ty no normalnie rewela
Ocena:
0
Świetne!Mam pytanie, możesz podać jak sie robi pobojowisko??
To wyszło fajnie to i tamto będzie niezłe.:)

21-02-2005 18:49
~norman

Użytkownik niezarejestrowany
    jak w końcu..
Ocena:
0
...dorwe sie na dłużej do kompa to kto wie może i o pobojowisku sienapisze, narazie czeka w kolejce kilka innych pomysłów. Pozdrawiam
03-03-2005 14:42
~asd

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
coll spróbuje
04-03-2005 17:06
~Jony Mc Kalystrs

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
This is wonderfull !!! Have you gon new rises !!!
10-03-2005 15:35
~Veps~

Użytkownik niezarejestrowany
    pytanie
Ocena:
0
na początku chciałbym powiedzieć, że poradnik naprawdę świetny. chętnie go wykorzystam do zrobienia takiej makiety tylko mam jedno pytanie:
jak gruba ma byc warstwa wikolu??
prosze o odpowiedz, z gory dzieki
02-05-2005 19:15
~Norman

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
wybacz, ze musiałes tyle czekac.

Warstaw powinna być cienka milimetr lub dwa, efekt głebi uzyskujesz malowaniem podstawy, wikol nadaje tylko "mokrego" wyglądu
09-06-2005 00:34
~.hack\\Slash

Użytkownik niezarejestrowany
    Cooooooool!!!
Ocena:
0
Jestem początkującym (od roku:)) modelarzem i ostatnio idzie mi coraz lepiej, ale jak patrzę na zdjęcia Normana to mam doła:). Może za jakieś 5 lat mu dorównam:).
02-08-2005 12:11
~Norman

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Nie łam sie tylko ćwicz, to na początku "kariery" robi sie zawrotne postępy, potem już sie tylko wprawia :D Kto wie co bedziesz potradił już za rok.
27-08-2005 11:32
~Golon

Użytkownik niezarejestrowany
    Gdzie?
Ocena:
0
Ej gdzie ja mogę kupić ten klej Lacol –L z firmy Lakma?Pliz odpowiedzcie
28-08-2005 22:25
~Norman

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
w wiekszości sklepów z tapetami i tego typu ustrojstwami, nei musi tobyć konkretnie Lakol, może być inny klej wikolowy.
20-10-2005 21:20
~Maciek

Użytkownik niezarejestrowany
    Jest super
Ocena:
0
Ładnie wykonana praca, serio
31-10-2005 19:54

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.