» Recenzje » Story Cubes: Actions

Story Cubes: Actions


wersja do druku

Niech się potoczą niebieskie akcje

Autor: Redakcja: Joanna 'Senthe' Falkowska
Ilustracje: Artur 'GoldenDragon' Jaskólski

Story Cubes: Actions
Dwa lata przyszło nam czekać na pierwszy dodatek do gry Story Cubes. To kolejna już pozycja na polskim rynku, której nie możemy nazwać stricte planszówką. Nie ma tu ani złożonych reguł, ani nawet zwycięzcy. Podobnie jak w Dixicie, najważniejsze w Story Cubes jest snucie historii, a przede wszystkim dobra zabawa. A czytelnik zapewne zadaje sobie pytanie, czy po zakupie wersji podstawowej warto sięgnąć i po dodatek. Zapraszam po odpowiedź do niniejszej recenzji.
Niebieskie tekturowe pudełeczko zamykane na klips skrywa zawartość Story Cubes: Actions. W środku znajdziemy składaną instrukcję w 6 językach i osobno polskojęzyczną (szkoda, że nie jest mniejsza – bez problemu weszłaby pod wieczko). Tym razem kości (naprawdę wysokiej jakości!) mają wyżłobione scenki w kolorze ciemnoniebieskim. Bez problemu rozdzielimy je od tych z podstawki czy kolejnych dodatków. Wykonanie na wysokim poziomie, pudełko przenośne – piątka z plusem.
Dodatek możemy łączyć z wersją podstawową albo rozgrywać samodzielnie. Zasady są banalnie proste. Gracze kolejno rzucają 9 kostkami i snują historię zainspirowaną obrazkami. Nie ma przegranych, a liczy się tylko opowieść! Actions jest zdecydowanie trudniejszą grą niż wersja podstawowa. O ile na pojedynczych słowach łatwiej zbudować historię, o tyle oparcie jej na akcjach sprawia znacznie większy problem. Zdecydowanie zmniejsza to płynność rozgrywki i jej dynamikę. Mieszanie zestawów w tym wypadku jest wysoce polecane. Skróci to znacznie czas przeznaczony na kojarzenie i tworzenie opowieści przez kolejnych graczy. Najbardziej płynną rozgrywkę oferuje jednak wersja podstawowa. Dlatego lepiej, jeżeli bawić będą się rodzice z dziećmi niż uczestnicy jakiejś imprezy. Scenki są różnorodne i ciekawe, więc na pewno długo nie zabraknie im pomysłów na opowiadania.
Story Cubes: Actions to kolejna pozycja, w której w poszukiwaniu ciekawej kontynuacji poświęcono jedną z zalet gry – w tym wypadku dynamikę rozgrywki. Znacznie trudniej kojarzy się całe akcje niż pojedyncze słowa. Sam pomysł na pewno jest oryginalny i może mocno urozmaicić rozgrywkę. Adresatami Story Cubes były dwie odmienne grupy: rodziny, zwłaszcza z milusińskimi, oraz gracze imprezowi. Pierwszej z nich mogę gorąco polecić ten dodatek – wymaga więcej wysiłku, a przez to bardziej rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka. Drugiej grupie już mniej, bo gra nieco traci ze swojego imprezowego charakteru. Jednak Story Cubes to wciąż świetna forma rozrywki, po którą warto sięgnąć. Plusy:
  • ciekawy pomył na dodatek
  • świetne wykonanie
  • idealny dla rodzin z dziećmi
Minusy:
  • mniej dynamiczna niż wersja podstawowa
  • gorzej sprawdza się na imprezach
Dziękujemy sklepowi Rebel.pl za udostępnienie gry do recenzji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzentaCzytaj również

Story Cubes: Galaktyka
Trzy po trzy tematycznie
- recenzja
Story Cubes: Voyages
Co ma wspólnego siekiera z podróżami?
- recenzja
Story Cubes
Mini recenzja mini gry
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.