» Blog » Steampunk MMO (Made in China...)
16-05-2012 19:55

Steampunk MMO (Made in China...)

W działach: Gry, MMO | Odsłony: 8

City of steam - osadzone w fantastycznym, steampunkowym świecie MMO (Mamo! Mam Obowiązki! Mam Maniakalne Obowiązki...) debiutującego, chińskiego studia Mechanist Games wpadło mi dziś pod lupę (choć nie zbadałem go dogłębnie, raczej powierzchownie).

 

Pierwszym elementem, który zwraca uwagę, jest świat będący płaską(!) powierzchnią, napędzaną przez koła zębate (jakkolwiek absurdalnie to nie brzmi). Na tym zaczyna się modyfikacja znanych nam "oczywistości". Właściwie to twórcy postawili na nie - sztampa ma być przyćmiona nie przez coś zupełnie nowego, lecz zmodyfikowanego. I tak mamy tam krasnoludy, choć są one wręcz produktem, połączeniem żywej tkanki i elementów mechanicznych, a stwarzane zostają w podziemnych fabrykach (na Moradina!). Żywią się węglem i olejem, a jeśli chodzi o upodobanie do alkoholu, to i tutaj ma ono miejsce, tyle, że alkohol działa stymulująco na ich wnętrzności, a nie rozwiązuje im języki i sprawia, że są nieco bardziej towarzyscy.

 

Znajdziemy również gobliny/hobgobliny, orków, ludzi (należących do kilku "podras"), niziołki i coś na kształt elfów (dwie rasy - normalny "elf" i ten jakby mroczny). Każda oczywiście ma nieco inne statystyki, ulubione klasy etc.

 

Czyli jak na steampunkowe uniwersum coś, co nie każdemu się spodoba (rasa fantastyczna w świecie maszyn parowych).

 

Nieco ciekawiej przedstawiają się natomiast potwory (znajdziemy co prawda lisze czy szkielety, ba, znajdzie się nawet mitologiczny cerber, ale całość wydaje się być znośna).

 

Mamy też magię. I tu też jakaś, dość znaczna, modyfikacja - różdżka, czy najogólniej moc "arkanisty" ma podłoże... Technologiczne. Jest to więc "tech-magia". Coś nie pochodzącego ani od bóstw, ani splotów czy jakichkolwiek źródeł nadnaturalnych. Może to i lepiej - nie mieszać "metafizyki" z techniką. To już raczej kwestia indywidualnego podejścia.

 

Z wyposażenia - no cóż, oprócz typowych broni takich jak miecz, gwiazda zaranna, kusza itp. Nieco prochu, pistolety i wszystko, co bardziej nowoczesne. Trochę ciekawiej prezentują się zbroje i tarcze (choć i one nie zawsze).

 

Zresztą samemu można ocenić. Największy zbiór konceptów:

 

http://www.cityofsteam.com/media/concepts

 

Jeśli chodzi o grafiki, to są one różnej jakości. Niekiedy ze smakiem, innym razem dość jaskrawo czy nawet infantylnie (rysunek przedstawiający gobliny w dziale "Races").

 

Jest za to miły filmik, dostępny na stronie gry, w którym głodny ork wraca do domu i nie znajduje niczego na ząb, przez swoich przyjaciół - goblinkę i "elfa". Taka stylistyka ma w sobie coś.

 

Podsumowując - raczej mało jest takich produkcji, ale jeśli ktoś liczy na przeglądarkowe Arcanum, to oprócz znaczka zawierającego koło zębate - wiele niestety nie znajdzie.

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


~dr Jondrov

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Fajne, ale grafa odstrasza i pewnie będzie typowy chiński grindfest.
16-05-2012 20:07
Gotlib
   
Ocena:
+2
Steam Punkowy Assasin Creed trochę, ale zapowiada się fajnie :)

http://www.youtube.com/watch?v=ovs _nWX8iRI

16-05-2012 20:26
Albiorix
   
Ocena:
+3
Nie ufam azjatyckim MMO - wszystkie które widziałem polegają na tłuczeniu potworów na skalę niespotykaną w MMO świata zachodniego. U "nas" producenci wychodzą z założenia że raz na 20-50 potworów przydałoby się jakieś urozmaicenie, jakiś nowy quest, jakieś pvp, jakieś handle, alchemie, rybki, cośtam. Azjaci tak nie mają - zatłucz 118222 potworów to typowy quest.
16-05-2012 20:34
Ruffle
   
Ocena:
0
@~dr Jondrov

Toteż się na niej nie skupiałem.

@Gotlib

Trailer zacny, choć czasem przeraża mnie hiperrealizm grafików - do czego to wszystko zmierza? Filmów, w których aktorzy będą tylko podstawiać dubbing?

@Albiorix

Dobrze wiedzieć :D Ja ogólnie nie gram w MMO, ale coś typu "zatłucz 18882832 potworów" jako standard quest jest godne przekleństwa i grzechu :S
16-05-2012 21:19
Gotlib
   
Ocena:
0
@Ruffle

Niestety, ale może to być możliwe, patrząc na filmy typu "Beowulf" co nie zmienia faktu, że film fajny :)
17-05-2012 20:22

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.