string(15) ""
» Blog » Solidarność z katolikami
03-08-2010 13:40

Solidarność z katolikami

Odsłony: 17

Jako kapłan i osoba starająca się zrozumieć duchowosć chcę wyrazić solidarność z katolikami w Polsce i przesłać im wyrazy współczucia z powodu profanacji ich religii oraz symboli przez politycznych awanturników.
Obrona krzyża odbywa się w sercach harcerzy i duchowieństwa katolickiego, którzy mieli zamiar uhonorować symbol swej wiary w godny i własciwy sposób. Bardzo mi przykro, że ludzie, nazywający sie ich "braćmi w wierze" napluli im w twarz.

Komentarze


Szept
   
Ocena:
+6
@ Laveris
Twój światopogląd nie ma zastosowania w kraju świeckim tylko w kraju totalitarnie socjalistycznym.
03-08-2010 19:10
Kamulec
   
Ocena:
0
Laveris
Jeżeli kościół/kaplica/krzyż stoją za zgodą właściciela na terenie nie należącym do państwa, to niech stoją - każdy ma prawo stawiać co chce. Zakazywanie tego byłoby "ateistycznym klerykalizmem".

Uważam natomiast, że jeżeli jakiś budynek sakralny o wartości historycznej jest remontowany z pieniędzy państwowych, to w pewnym ułamku powinien stawać się państwowy (co będzie miało znaczenie, jak katolików będzie mniej i kościół zechce sprzedać).
03-08-2010 19:25
narsilion
   
Ocena:
+8
@kamulec
Ja uważam, że protestujących należy potraktować gazem rozweselającym. Trudno powiedzieć jak to się skończy, ale przynajmniej będzie przyczyna do śmiechu.
03-08-2010 19:26
8536

Użytkownik niezarejestrowany
    @tylda
Ocena:
+2
Oswiadczenie Episkopatu Polski byloby czyms wspanialym. Obawiam sie jednak, ze EP nie zdecyduje sie na tak jednoznaczna wypowiedz na temat dosc radykalnych wiernych.
03-08-2010 19:39
Kamulec
   
Ocena:
+2
Protestujących popiera PiS. PiS popierany jest przez Radio Maryja i większość (a przynajmniej najgłośniejszą część) kleru.

Ci ludzie spod krzyża przypominają mi pseudokibiców.
03-08-2010 20:49
8536

Użytkownik niezarejestrowany
    @Kamulec
Ocena:
+11
Wbrew opiniom krazacym wsrod wielu ludzi, Radio Maryja nie jest reprezentantem ani wiekszosci kleru, ani wiekszosci katolikow. Owszem, srodowiska skupione wokol Radia Maryja jest dosc glosne i radykalne, ale to tak jakby mierzyc wszystkich rodzimowiercow miara nacjonalistycznego Niklota lub wszystkich ateistow miara wojujacego Dawkinsa.
03-08-2010 20:52
Gerard Heime
   
Ocena:
+3
Ok, sorry Szepcie, nie zrozumieliśmy się.
03-08-2010 21:48
Kumo
   
Ocena:
0
(To ja byłem ostatnią tyldą)
@Hajdamaka:
Niestety, tak naprawdę ja również nie spodziewam się porządnej wypowiedzi episkopatu... ale pomarzyć można.
A poza tym, jako katolik mam ochotę oskarżyć tych pacanów o obrazę uczuć religijnych.
03-08-2010 21:58
teaver
   
Ocena:
+7
To faktycznie cyrk.
Pamiętam, jak naprzeciw Silverscreenu w Wawie właściciel apteki wymalował jedno z drzew na czerwono. Zrobił to, bo pisał bezskutecznie petycje o wycięcie tego badyla, aż w końcu sam się za niego wziął i coś z nim zrobił. Wyglądało to fantastycznie! Ale wkrótce po tym drzewo zostało wycięte. Powód - dla władz to akt wandalizmu.
Również londyńscy ogrodnicy z Guerilla Gardening muszą pracować po nocy i unikać policji, bo to nielegalne.
Więc niech mi nikt nie mówi, że spontanicznie postawiony kawałek drewna to coś innego niż naruszenie prawa. Osoby, które postawiły tam to coś zwane krzyżem powinny odpowiedzieć za swój czyn i zapłacić stosowną grzywnę. Równość wobec prawa zobowiązuje. Niech im sprawę wytoczy konserwator zabytków i basta.
03-08-2010 21:59
Kamulec
   
Ocena:
+2
W związku z okolicznościami kary bym nie wymierzał (ci co ustawili nie są zdaje się wśród protestujących).

Hajdamaka
A czy ja napisałem, że większość to Radio Maryja?

Osobiście mogę się przyczepić, bo krzyż to dla mnie symbol inkwizycji, mordowania z Bogiem na ustach i osoby głoszącej śmierć za złorzeczenie rodzicom (Nowy Testament) oraz kościoła katolickiego, który uważam za instytucję przyczyniającą się do wielu złych rzeczy np. szerzenia AIDS i rozwoju slumsów.
03-08-2010 22:12
Szept
   
Ocena:
+4
@Gerard
:) Nie ma sprawy

@ Teaver
Taa i jeszcze wlepić mandaty za zaśmiecanie tym co ustawiali znicze na ulicach po katastrofie, bo takie prawo.

Dzisiaj był w telewizji reportaż o tym jak to zgodnie z prawem 90letnia babina dostała mandat bo po wejściu do autobusu nie skasowała od razu darmowego biletu, który jej przysługiwał. Ale kontrolerka postąpiła zgodnie z prawem.

Mam nadzieję, że twoja praworządność nie jest tylko taka fasadowa, by pouczać innych i sama bez wyjątku się do prawa stosujesz, lub idziesz donieść na siebie i zapłacić mandat.

@ Kamulec
Tak i jeszcze czasem boli w krzyżu wszystko wina Kościoła.

Gdyby ktoś płacił za pieniactwo to postawić was przed oszołomami spod pałacu i usunąć kordon policji.
Platfusy by VATu nie musiały podnosić i jeszcze Grecję byśmy wydźwignęli z kryzysu.
03-08-2010 22:39
Scobin
    @Kamulec
Ocena:
+11
To są jednak Twoje własne skojarzenia z krzyżem/Kościołem i Twoja osobista egzegeza tej części Nowego Testamentu (moim zdaniem błędna, ale to nie miejsce na dyskusję na ten temat). Nie twierdzę, że nikt inny tak nie sądzi – mimo to jednak utrwalona w naszej kulturze symbolika krzyża jest odmienna. Diamenty przeciw orzechom, że kiedy zapytasz 1000 Polaków o kilka skojarzeń z krzyżem, inkwizycja i slumsy nie zajmą dwu pierwszych miejsc na liście.
03-08-2010 22:56
Kamulec
   
Ocena:
+2
Jak spytać tysiąc Polaków o to, co w chrześcijaństwie jest z zaratusztrianizmu, to raczej nie odpowiedzią. Pewnie też większość powie, że Biblia sprzeciwia się karze śmierci (mimo, że Księga Kapłańska podaje nawet sposoby jej wykonania zależnie od okoliczności).

W Polskiej świadomości krzyż to symbol chrześcijaństwa. Krzyż nie jest symbolem obiektywnie negatywnym, ani pozytywnym. To symbol religijny. Jeden może być wyznawcą tej religii, inny uważać ją za złą. Ważne, by Polska była świeckim państwem Prawa z wolnością wyznania.

Swoją drogą mój poprzedni komentarz był częściowo zbędny, ponieważ źle odczytałem intencje Kumo, jak sądzę.
04-08-2010 00:06
von Mansfeld
   
Ocena:
+1
Widzę, że Scobin i Szept prezentują "katolicki socjalizm". Tak. Dzisiejsi wyznawcy katolicyzmu choć po części popierający radiomaryjne czy PiSowskie środowiska, tak naprawdę chcą "PRL-u w wersji katolickiej".

Chcieli te dwa złączone ze sobą kawałki drewna przenieść do (jak najbardziej obiektu religijnego) kościoła sw. Anny. Tylko zacofanie połączone z katolickim podsycaniem mogło te przepychanki i "przenajświętszą obronę" wywołać.

"Oni są w IX wieku", tak skomentowała dzisiaj rano moja babcia, która pomimo wiary w wyznanie rzymsko-katolickie, uważa że krzyż powinen zostać przeniesiony przez policję. Dodała, że bronienie i czczenie niepoświęconego krzyża jest pogaństwem.
04-08-2010 08:43
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+7
Lev, straszny trolling odwalasz sformułowaniami w stylu "widzę, że X i Y cośtam".
04-08-2010 09:07
Scobin
   
Ocena:
+5
@Aure

Istotnie – zwłaszcza że dla mnie trzymanie tego krzyża tam, gdzie jest, to absurdalny pomysł i nigdy nie twierdziłem inaczej. Nawet poleciłem notkę, która właśnie o tym mówi. ;)


@Kamulec

Masz oczywiście rację, że krzyż to symbol religijny. Umówmy się jednak – w naszym kraju to coś więcej niż symbol chrześcijaństwa, coś więcej niż dwa kawałki drewna, krzyż za mocno wrósł w historię Polski (przecież nie trzeba być katolikiem, żeby to zauważyć). Dla mnie właśnie to jest jeden z powodów, dla którego upolitycznianie tego symbolu jest godne pożałowania.

Ciekawe: wygląda na to, że zgadzamy się co do potrzeby przeniesienia tego krzyża, wychodząc z zupełnie odmiennych przesłanek. :)
04-08-2010 09:17
996

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+10
Profanujący krzyż mudżahedini odnieśli wczoraj wielkie zwycięstwo, państwo wykazało totalną bezradność.

"Prawdziwi katolicy" wygwizdali księży i obrzucili ich wyzwiskami.

"Niepolityczne zgromadzenie" wzniosło okrzyki "Ja-ro-sław! Ja-ro-sław!".

"Usunięciem i wymazywaniem z pamięci" nazwano przeniesienie symbolu religijnego do świątyni.

Smutne.
04-08-2010 09:21
Scobin
    @Craven
Ocena:
+5
Jedna rzecz co do bezradności państwa: czy jest coś sensownego, co rząd rzeczywiście mógłby w tej sprawie zrobić? Widziałem gdzieś opinię, że użycie siły do rozpędzenia demonstrantów przerobiłoby ich w męczenników, a tego nie chcemy – ten argument wydaje mi się dość przekonujący.
04-08-2010 09:36
Andman
   
Ocena:
0
""Niepolityczne zgromadzenie" wzniosło okrzyki "Ja-ro-sław! Ja-ro-sław!"."

Ne sądzę, by Kaczyński był z tych okrzyków zadowolony (mimo robienia dobrej miny). Tak samo nie sądzę, by Komorowski był zadowolonych z deklaracji Jaruzelskiego czy Urbana, że na niego zagłosują (mimo robienia dobrej miny).
04-08-2010 09:53
8536

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+4
"Dodała, że bronienie i czczenie niepoświęconego krzyża jest pogaństwem."

Niech stoi :D ;)

Glupia sprawa... forum fantastyczne, a moje notki a propo fantastyki, RPG itd. osiagaja "polecanki" rzedu 4-6 osob... chyba zajme sie obyczajowka ;]
04-08-2010 09:53

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.