» Blog » [Software] Rethink
15-08-2014 09:40

[Software] Rethink

Odsłony: 162

[Software] Rethink

Pochodząca z Chicago, czternastoletnia Trisha Prabhu opracowała prosty program Rethink, który ostrzega użytkownika sieci przed wysłaniem krzywdzącej dla kogoś wiadomości.

 

 

 

 

 

Jak to działa? Ano tak, że przed wysłaniem wiadomości, którą program uzna za szkodliwą, wyświetlany jest następujący komunikat:

Ta wiadomość może być szkodliwa dla innych użytkowników. 

Chcesz się wstrzymać z publikacją i jeszcze ją przemyśleć?

Podobno - bowiem nie zostało to w żaden sposób potwierdzone - liczba przesyłanych szkodliwych wiadomości wśród osób używających tego programu, spadła o jakieś 95%!

Zapewne dlatego, że pozostałe 5%, to spam.

 

Należałoby się zastanowić, na jakiej podstawie program dokonuje analizy tekstu. Najprawdopodobniej nie jest w stanie wychwycić kontekstu, wobec czego będzie reagował jedynie na odpowiednie sformułowania lub słowa. Należy się więc spodziewać, że jakieś 90% wysyłanych przez nas wiadomości zostałaby potraktowana jako krzywdzące. 

Polecałbym zatem komuś napisać kolejny program, który blokowałby szkodliwe wiadomości już wysłane (oceniając ich szkodliwość na podstawie naszych preferencji), od razu odsyłając je do adresata z jakimś zjadliwym czy też wuglarnym dopiskiem. Uważam że ten program sprawdziły się dużo lepiej, niż Rethink, blokując 100% szkodliwych wiadomości. 

Kolejnym krokiem byłoby napisanie programu, który blokowałby całe fora, komputery użytkowników, a w końcu cały ruch w sieci. I to jest recepta na świat idealny. Brak komunikacji! Nie licząc spamu, który ten program na pewno pozostawiły w spokoju. Ewentualnie cała komunikacja odbywałaby się pomiędzy botami.

A nie, zapomniałbym... jest przecież karta X. Czyżby Thrishy grała w jakieś RPG i wzorowała się na tym wspaniałym narzędziu do utrudniania sobie i innym życia?

 

Ja natomiast obawiam się, że takie wyskakująe nieustannie okienko mogłoby dprowadzić użytkownika programu do szewskiej pasji i rozstroju nerwowego, nieodmiennie kojarząc się z wyskakującym w systemie Windows. Lub tego, że program Rethink ewoluuje, przechodząc w bardziej praktyczną formę. I już widzę te gmachy świątyń prawości w każdym mieście, oraz rzesze zawodowych Rethinkerów którzy pilnowali by przebiegu każdej dyskusji (akurat w Sejmie mogłoby się to przydać) i ingerowali w jej przebieg.

Właściwie to już wyglądałoby, jak obrazek z Poltera.

 

Ale z tego mogłaby być też całkiem fajna gra lub film! Trzeba tylko dopasować FATE.

 

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

Adeptus
   
Ocena:
+1

Kolejnym krokiem byłoby napisanie programu, który blokowałby całe fora, komputery użytkowników, a w końcu cały ruch w sieci. I to jest recepta na świat idealny. Brak komunikacji!

Niestety nie, bo zgodnie z zasadami politycznej poprawności w pewnych sytuacjach nie tylko agresywna komunikacja, ale i odmowa komunikacji może być poczytana za krzywdzącą.

15-08-2014 15:56
Gawk
   
Ocena:
0

Dlatego jest jeszcze karta X. Żeby ktoś, jak zechce zaaranżować wirtualny gwałt w RPG, nie poczuł się dotknięty odmową współgraczy.

15-08-2014 19:18
johnybluecaterpillar
   
Ocena:
+1

urokiem wspomnianej karty x jest to, że za 'gwałt'  może być uznane palenie papierosów przez BNa, w sytuacji kiedy palenie rzuca gracz(AUTENTYK Z ARTYKUŁU, NEVER FORGIVE, NEVER FORGET)
Wszyscy tylko o gwałtach, nikt nie pamięta o traumach życia codziennego graczy :( 


@program, 
Jeśli będzie opcja 'jesteś debilem, na pewno chcesz sie ośmieszyć wysyłając tą wiadomość', wesprę projekt finansowo. Internet będzie dzieki temu pusty.

15-08-2014 20:55
Venomus
   
Ocena:
+1

Aż mi się nie chce wierzyć, że ludzie nie wysyłają w takim przypadku wiadomości mimo to po prostu aby być dupkiem. Raczej jak komuś chcesz sprawić przykrość to robisz to świadomie, right?

W moim mniemaniu to skończy jak pytanie "Czy na pewno masz 18 lat?" Ludzie będą klikać bezwiednie...

Nie mówiąc o tym, że pewnie łatwo da się to wyłączyć/ktoś to zhakuje.

 

16-08-2014 03:56
Gawk
   
Ocena:
0

Dlatego wspomniałem, że te pozostałe 5% to spam, bo nie łykam bajki o tym, że ludzie tak nagle powstrzymują się przed tym, zawierzając ocenie komputerowego programu.

16-08-2014 08:48

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.