string(15) ""
» Blog » Sny w filmach
06-08-2013 02:56

Sny w filmach

W działach: sny, filmy | Odsłony: 849

Sny w filmach

Pisząc "Oneiros:Karty Wyobraźni" szukałem wszelkich inspiracji. Jednymi z głównych źródeł były oczywiście filmy. Okazało się, że tak naprawdę filmów jednoznacznie dziejących się we śnie nie jest aż tak dużo (albo ja słabo szukałem).

 

Moje Top5 filmów dziejących się we śnie. Kryterium nie była jakość filmu, lecz przydatność postaci i scenerii do stworzenia ciekawego RPG o snach.

 

I. Paprika (2006) - Anime, w którym grupa naukowców odkryła sposób na wejście do umysłów śniących ludzi. W filmie na początku jest to wykorzystywane do leczenia ludzkich schorzeń, lecz szybko podróże w krainę snów stają się walką o przetrwanie.

Ciekawe przedstawienie świadomych śniących, którzy potrafią wykorzystywać swoją moc. Do tego podróże przez sny, których fantasmagoryjność jest porażająca (choć to akurat częsty motyw w anime).

 

II. Ucieczka w sen (1984) - film w którym grupa lekarzy trenuje uzdolnionych ludzi, aby mogli wejść w sny innych osób. Naukowcy chcą wykorzystać to odkrycie do leczenia koszmarów, lecz są też tacy, którzy używają go do mordowania ludzi w snach.

Stary film, który wyszedł w tym samym roku co Koszmar z ulicy Wiązów (jak widać dobry rocznik dla filmów ze snami). Na pewno nie przebija innych filmów scenariuszem i efektami specjalnymi, lecz jego podejście do snów bardzo pasuje do przygód w RPG. Antagoniści mają tu podobne moce, które przekraczają ludzkie możliwości.

 

III. Incepcja (2010) – Grupa ludzi włamuje się do ludzkich snów, aby ukraść pewne informacje, lub też zaszczepić komuś nieznaną mu ideę. Doskonałe źródło inspiracji, oraz przykład jak wola może naginać prawa wewnątrz tak plastycznego świata, jakim jest sen.

Bardzo obrazowy film, w którym postacie posiadają nadnaturalne moce we śnie, oraz robią z nich dobry użytek. Trzymanie się jednak realistycznych scenerii mocno zuboża główny senny wątek, który mógłby być nieco bardziej surrelistyczny.

 

IV. Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów (1987) - Świat najgorszych sennych koszmarów. Główny bohater posiadając kontrolę nad światem snu, więzi w nim swoje ofiary, a następnie zabija je w najróżniejszy sposób.

Oczywiście o śnie można mówić we wszystkich częściach cyklu, także tych nowych i remakeu, lecz w tej akurat części ofiary Freaddiego były świadome gdzie się znajdują, oraz możliwości jakie powinno to im dawać (choć niekoniecznie dużo im to pomogło, dlatego tak nisko w rankingu).

 


V. Cela (2000) – Gdy psychopatyczny morderca zapada w śpiączkę, pani naukowiec wchodzi w jego sen, aby odkryć miejsce więzienia jego ostatniej ofiary. Bardzo obrazowa opowieść ukazująca, jakie sny ma chory umysł, oraz jakie można przeżyć tam koszmary.

Mocno surrealistyczne scenerie, których nie powstydzono by się w serii o Freddym, oraz można spotkać tu uciszone sumienie śniącego. Niestety główna bohaterka jest tylko zabawką, co pokazuje potęgę śniącego we własnym śnie.

 

Jeżeli ktoś może poszerzyć moją listę, to bardzo bym prosił o podanie tytułów w komentarzach, zastrzegam jednak, że tym razem chodzi o filmy, w których jednoznacznie akcja dzieje się we śnie, a ktoś ze śniących jest tego świadomy i korzysta z tego. Pozostałe filmy w onirycznych klimatach postaram się dać w innym zestawieniu.

Komentarze


Agrafka
   
Ocena:
0
Coraz bardziej cię lubię. Na pewno zaufałabym ci w kwestii wyboru filmu ;)
07-08-2013 16:18

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.