» Recenzje » Smocze proroctwo

Smocze proroctwo


wersja do druku
Smocze proroctwo
Smoki od dawna są jednym z charakterystycznych elementów fantasy, swego rodzaju symbolem świata magicznego. Budzą w nas fascynację a jednocześnie strach. Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby świat zamieszkiwany jedynie przez te skrzydlate stworzenia? Właśnie taką wizję prezentuje nam autorka Smoczego proroctwa, pierwszego tomu sagi Skrzydła ognia.

Biorąc książkę do rąk możemy zaobserwować piękne wydanie i interesująca okładkę. Już po otwarciu powieści dowiadujemy się, że w serii Skrzydła ognia wkrótce pojawią się dwa następne tomy.Na początku książki znajduje się urokliwa mapka Pyrii, która konturami przypomina kształt smoka. Czytelnika z pewnością ucieszą następne strony, kiedy ujrzy przydatny leksykon, w którym pozna tytułowe proroctwo oraz charakterystykę wszystkich siedmiu smoczych ras (obok każdego opisu natrafimy na pomocnicze rysunki, za które odpowiada Joy Ang). Opisy z leksykonu informują nas nie tylko o cechach charakteru poszczególnej rasy, ale również o smoczych zwyczajach, które pomogą podczas śledzenia ich dalszych losów.

Pyrria – kraina smoków – jest opanowana przez wojnę o koronę Królestwa Piaskoskrzydłych. Walkę zapoczątkowały trzy siostry, które rywalizują ze sobą o tron. Smocza organizacja Szpony Pokoju istnieje po to, by położyć kres wyniszczającej bitwie o władzę pomiędzy Pożogą, Iskrą oraz Żagwią. Od setek lat każdy z tych stworów wyczekiwał smocząt z przepowiedni, które mają doprowadzić do końca trwającego konfliktu. Nie wszyscy chcą, aby zapanował pokój, ponieważ proroctwo głosi, że śmierć mają ponieść dwie z trzech kandydatek do tronu, a królową smoków mają wybrać oczywiście smoczęta. Przewodnim bohaterem pierwszego tomu jest Łupek. Błotoskrzydły wychowuje się z czwórką rówieśników pod górą, skąd nigdy nie zostali wypuszczeni na otwartą przestrzeń, a opiekunowie codziennie zaganiali ich do morderczych treningów. Nie ma się co dziwić, skoro przyszły na świat w najjaśniejszą noc od lat i traktowane są jako smoczęta z proroctwa. Jednak pewnego dnia mają dosyć, sprzeciwiają się swoim nauczycielom i postanawiają uciec, co doprowadza do samych nieprzyjemnych sytuacji.

Smocze proroctwo oceniam dosyć wysoko pod względem kreacji bohaterów. W pierwszym tomie widzimy wszystkie wydarzenia z perspektywy Łupka, a w każdej kolejnej książce historia będzie obserwowana oczami innej postaci, co można łatwo zaobserwować poprzez opisy na odwrocie. Smoki tak jak ludzie posiadają ludzkie cechy – żądzę władzy czy wstręt do innych, którzy się od nich różnią. Ale niestety bohaterowie zostali ukazani bardzo schematycznie, autorka wprowadziła za mało atrybutów charakterystycznych dla poszczególnych gatunków. Wszyscy herosi są na swój sposób złożeni. Łupek to smok, który ma zdolności przywódcze i wolałby podporządkować się komuś innemu niż samemu podejmować decyzje, jest bardzo pomocny dla swoich przyjaciół i nie tylko. Tsunami działa zbyt impulsywnie i pochopnie, bez chwili wahania potrafi się rzucić na przeciwnika dużo większego od siebie. Gwiezdny Lotnik należy do Nocoskrzydłych, jest mądry, uzdolniony, chłonie wiedzę najlepiej ze wszystkich, co pozwala mu nie raz wygrać intelektualną potyczkę. Słonko natomiast nie należy do walecznych, zachwyca za to swoim urokiem i miłym usposobieniem. Została jeszcze Gloria – pogardzana przez wychowawców a także przez inne smoki, dobrze traktowana tylko przez przyjaciół. Skrywa jednak w tajemnicy śmiercionośną broń, która przerazi nawet najodważniejszych. Trudno powiedzieć, żeby któraś z postaci była niedopracowana, ponieważ wszystkie przedstawione sylwetki uzyskały odpowiedni do swej roli charakter. Oprócz naszych głównych bohaterów jest jeszcze tajemniczy Wieszcz – z jednej strony chce pomóc młodym smokom i jest po ich stronie, natomiast czasem jego dobre intencje są wątpliwe, wydaje się, jakby jeszcze nie raz miał namieszać w życiu Łupka i jego przyjaciół.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Cała historia toczy się wokół piątki smocząt próbujących przetrwać w tym bestialskim świecie, podczas gdy każde z nich chce dotrzeć do swoich rodziców. Łatwo można zauważyć, że utwór został sklasyfikowany na trzy etapy: pierwsza przybliża sylwetki bohaterów, ich życie a także treningi; druga ma miejsce podczas krwawych walk; trzecia pokazuje różnorodność kultur przedstawionego świata, w tym odrębne rasy smoków.

Tui T. Sutherland napisała książkę niby dla młodszych czytelników, ale nie zabraknie tutaj krwawych scen czy mordowania innych smoków (w tym rozbijania jaj) i dwunożnych stworzeń zwanych „wyskrobkami”, którymi smoki lubiły się pożywiać. W powieści sama wojna nie jest wysunięta na pierwszy plan, za to autorka opisała ją nad wyraz szczegółowo. Smoki toczą walki na śmierć i życie, uciekają się do podstępów, intryg i nie obce jest im okrucieństwo. Muszę przyznać, że poziom śmiertelnych rozgrywek może zaskoczyć. Oczywiście, nie doświadczymy tutaj scen krwawych i skrupulatnie opisanych morderstw, ale niektóre fragmenty dla młodszych czytelników mogą okazać się nie do przyjęcia.

Smocze proroctwo to pozycja godna uwagi i mimo młodzieżowego charakteru może porwać również starszych odbiorców. Dzieło Tui. T. Sutherland będzie odpowiednie dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z fantastyką i dla miłośników smoków. Pierwszy tom Skrzydeł ognia jest idealną książką, jeśli chcemy sięgnąć po coś lekkiego, z całkiem inną wizją świata oraz rządzącymi nim praw w Pyrii (każda rasa inaczej się zachowuje). Bohaterowie książki dopiero co od nowa przystosowują się do życia poza jaskinią, z której udało im się uciec.Smocze proroctwo broni się świetnie wykreowanymi postaciami, które nie są stereotypowe, jak mogłoby się to niektórym wydawać. Im dalej zagłębić się w lekturę, tym lepiej się czyta. Myślę, że należy dać szanse tej powieści, gdyż ja osobiście dobrze się przy niej bawiłam (a do leksykonu na początku kilka razy zaglądałam w trakcie czytania). Miejmy nadzieję, że na tym Sutherland nie poprzestanie, gdyż czytelnicy będą wyczekiwać następnych powieści z tego cyklu. Świadomość, że miałam styczność z literaturą dla młodego pokolenia w żadnym momencie nie psuła mi przyjemności z czytania.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
6.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Smocze proroctwo
Cykl: Skrzydła ognia
Tom: 1
Autor: Tui T. Sutherland
Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Wydawca: MAG
Data wydania: 13 stycznia 2016
Liczba stron: 304
Oprawa: twarda
Cena: 29,90 zł



Czytaj również

Zaginiona sukcesorka
Gdzie się podziewa następczyni tronu?
- recenzja
Smocze proroctwo
Smoczęta takie waleczne
- recenzja
Ukryte królestwo
Leniwe Deszczoskrzydłe
- recenzja
Najjaśniejsza noc
Jak to naprawdę jest z tą przepowiednią
- recenzja
Mroczny sekret
Nocoskrzydły i jego zwoje
- recenzja
Smocze proroctwo
- fragment

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.