» Recenzje » Śmierć w dzielnicy weneckiej - Alan Gordon

Śmierć w dzielnicy weneckiej - Alan Gordon

Śmierć w dzielnicy weneckiej - Alan Gordon
Gildia Błaznów jest sześciotomowym cyklem kryminalnym, którego autorem jest Alan Gordon. Głównym bohaterem tej serii jest błazen Feste. Niektórzy czytelnicy pewnie skojarzą tę postać z drugoplanowym bohaterem Wieczora Trzech Króli Williama Szekspira. W tym powiązaniu nie ma nic mylnego, gdyż Alan Gordon specjalnie wybrał tego błazna jako głównego bohatera swojego cyklu. Feste nie jest jednak zwyczajnym kuglarzem, lecz członkiem Gildii Błaznów – organizacji skupiającej bardów, cyrkowców i innych artystów tego typu, która dzięki swym koneksjom wpływa na losy całego średniowiecznego świata.

Śmierć w dzielnicy weneckiej jest trzecim tomem tego cyklu i dotychczas najnowszym, jaki ukazał się w Polsce. Dwa poprzednie – Trzynasta noc oraz Błazen wkracza na scenę – były przyzwoitymi czytadłami. Po trzecim tomie nie spodziewałam się niczego więcej, aniżeli niewyszukanej rozrywki, i moje oczekiwania zostały spełnione.

Akcja tej powieści rozgrywa się w Konstantynopolu. Dzięki swym wcześniejszym działaniom w tym mieście Feste oraz jego żona Wiola uzyskali wpływy na dworze cesarskim. Dzięki temu mogą spełniać rozkazy Gildii, która życzy sobie, aby w Konstantynopolu panował pokój. Niestety, wydarzyło się coś, czego Cech nie przewidział – pod murami miasta pojawiają się wojska i okręty czwartej wyprawy krzyżowej, której głównym celem jest złupienie i zniszczenie stolicy Cesarstwa Bizantyjskiego. Feste musi zrobić wszystko, aby zapobiec masakrze – jednak niespodziewanie zostaje wplątany w śledztwo w sprawie morderstwa pewnego wenecjanina handlującego jedwabiem. Szybko okazuje się, że sprawia ta ma związek z sytuacją polityczną Cesarstwa.

Niestety, fabuła nie jest mocną stroną tego cyklu. W Śmierci w dzielnicy weneckiej autor powiela te same błędy, co w poprzednich tomach: brakuje punktów kulminacyjnych oraz nagłych zwrotów akcji, a intryga polityczna, choć lepsza niż w poprzednim tomie, wydaje się nieprzekonująca.

Alan Gordon bardzo dobrze opisał miejsce akcji. Widać, że autor się przyłożył, gdyż opisał atmosferę oraz samo miasto bardzo szczegółowo oraz wnikliwie. Także opis samej sytuacji politycznej jest bardzo klarowny. Zainteresowani znajdą w książce również mapkę, dzięki której będzie można śledzić wędrówką Feste po tym mieście.

Inną zaletą powieści jest styl autora. Muszę przyznać że jest to najmocniejszy aspekt tego cyklu: Gordon pisze bardzo zgrabnie i ciekawie. Szczególnie dobre są dialogi: naturalne, zabawne i żywe, dzięki czemu książkę czyta się dobrze i można się pośmiać podczas lektury. W ramach ciekawostki wspomnę, że narratorem jest zarówno Fest, jak i Wiola. Co prawda fragmenty, w których wypowiada się żona głównego bohatera, wydają się dodane nieco na siłę, są jednak dobrze napisane.

Także postacie są ciekawie nakreślone; dotyczy to zarówno Feste jak i Wioli. Szczególną uwagę przykuwa pierwszy z głównych bohaterów, zmuszony zmierzyć się z poważnymi rozterkami na temat tego, jak wiele jest w stanie poświęcić dla dobra Cechu. Także kreacji bohaterów drugoplanowych nie mogę nic zarzucić – są charakterystyczni i pomimo ich sporer ilości łatwo ich wszystkich zapamiętać.

Nie mogę również nic zarzucić wydaniu: papier jest dobrej jakości, a czcionka wyraźna. Podczas lektury znalazłam ze dwie literówki, jednak nie były one rażące. Trzeci tom wraz z dwoma poprzednimi ładnie prezentuje się na półce.

Lektura tej powieści pozostawiła po sobie wrażenie pewnej schematyczności – niestety Alan Gordon nie rozwija się jako pisarz, toteż wszystkie dotychczasowe części tego cyklu mają podobne wady i zalety. Być może jakiś przełom nastąpi w następnej części. Pomimo tego Śmierć w dzielnicy weneckiej pozostaje bardzo przyzwoitym czytadłem. Jeśli ktoś szuka lekkiej książki na wieczór lub na długą podróż, to trudno o lepszy wybór.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7.25
Ocena użytkowników
Średnia z 4 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Śmierć w dzielnicy weneckiej
Cykl: Gildia Błaznów
Tom: 3
Autor: Alan Gordon
Tłumaczenie: Paweł Korombel
Wydawca: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 11 lutego 2009
Liczba stron: 364
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 128 x 197
ISBN-13: 978-83-7510-209-3
Cena: 29,80 zł



Czytaj również

Komentarze


~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
O, proszę, tu też w stopce niegodziwy wydawca nie umieścił autora okładki...
12-04-2009 03:08
~gosc

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A kiedy następna cześć?!
28-12-2009 23:05

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.