» Recenzje » Sky Doll

Sky Doll


wersja do druku

Disney dla dorosłych

Autor: Redakcja: Maciej 'Repek' Reputakowski

Sky Doll
Kultura przyśpiesza. Wszystko miga, mryga, przeskakuje, musi się dziać, dziać, dziać! Krew, łzy, skandale! Komiks Sky Doll nie tylko przenosi nas do czasów, kiedy tempo medialnego przekazu jest jeszcze wyższe niż dziś - sam również ulega pokusie zasypania czytelnika nadmiarem środków i zbyt pospiesznej narracji.

Motyw okrutnego papieża (tutaj: papieżycy) jest tak cliché, że trudno go znieść. Na szczęście pokazany na tle społecznej space opery i w towarzystwie interesujących bohaterów, okazuje się całkiem strawny i nie popada w schematyzm.

Naszą bohaterkę, świeżo uwolnioną od swojego gwiezdnego alfonsa erotyczną robotkę imieniem Noa, obserwujemy wplątującą się w aferę na skalę wszechświata. Czytelnik bardzo szybko orientuje się, jaką rolę w wydarzeniach odgrywa nieświadoma niczego dziewczyna. I w tym tkwi największy mankament – czytelnik traktowany jest przez autorów jak nic nierozumiejący osioł, pozbawiony umiejętności odczytywania sygnałów tylko odrobinę tylko mniej dosłownych, niż gdyby wyartykułowano je wprost. Warto jednak zacisnąć zęby, bo pod odbijaną od sztancy komputerową kolorystyką i nieco zbyt pośpieszną narracją kryje się ciekawa koncepcja świata, zręcznie pokazani (z ironicznym uśmieszkiem) bohaterowie i przekonująca fabuła. Państwo papieżycy to medialna antyutopia, ale twórcy nie zapędzają się w prezentowaniu jej wynaturzeń. Głównym bohaterom poświęcono akurat tyle uwagi, abyśmy mogli zacząć przejmować się ich awanturniczymi przygodami. Również postaciom drugoplanowym zdarza się zaskoczyć złożonością.

Trudno nie wytknąć twórcom nawyków wywiedzionych widocznie z ich wcześniejszej pracy nad W.I.T.C.H. i innymi projektami Disneya. Podobieństwa widać nie tylko w kolorystyce i rysunku, ale również w nagromadzeniu infantylnych, nienadających się dla dojrzalszego czytelnika elementów, jak ten wiecznie powracający pso-szczur. Jest to tym bardziej zaskakujące, gdy zaraz obok nich oglądamy nagie piersi i wyuzdane pozy.

Sky Doll okazuje się słodko-gorzkim koktajlem, którego warto jednak spróbować. Czując goryczkę, zaciskajcie zęby i pijcie dalej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
6.67
Ocena użytkowników
Średnia z 6 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Sky Doll
Scenariusz: Alessandro Barbucci, Barbara Canepa
Rysunki: Alessandro Barbucci
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: luty 2010
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Liczba stron: 144
Format: 19x26 cm
Oprawa: miękka, kolorowa, ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 53 złCzytaj również

Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga I
Czarodziejki powracają w wielkim stylu
- recenzja
Lanfeust z Troy (wyd. zbiorcze) #1
Magia to nic wyjątkowego
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.