» Recenzje » Skubane kurczaki

Skubane kurczaki


wersja do druku

Bitwa w kurniku, o twe piórko, koguciku

Autor: Redakcja: Joanna 'Senthe' Falkowska
Ilustracje: Artur 'Vermin' Tojza

Skubane kurczaki
W Meksyku mamy walki kogutów, a w świecie gier planszowych kurnikowe wyścigi. Skubane kurczaki to ciekawa pozycja skierowana do najmłodszych, w której wykazując się dobrą pamięcią mają szansę dosłownie oskubać konkurencję z piórek. Gra autorstwa Klausa Zocha, chociaż nie jest tworem idealnym, dostarcza bardzo dużo zabawy.
Drewniane koguciki
Barwne, solidnie wykonane, standardowych rozmiarów pudełko z grą kosztuje około 90 zł. Wydawać by się mogło zatem, że w środku znajdziemy multum elementów, jak to było w przypadku innych gier podobnego formatu wydanych przez Egmont. Ku memu lekkiemu rozczarowaniu pozycja oferuje ich znacznie mniej. Otóż zawartość przedstawia się następująco:
 • 4 duże drewniane statuetki kurczaków z miejscami na piórka
 • 4 drewniane "pióra"
 • 12 płytek tworzących "podwórze"
 • 24 płytki w kształcie jajka tworzące tor wyścigowy
 • instrukcje do gry
Jakości elementów niczego nie można zarzucić. Wszystkie płytki są duże i bardzo kolorowe, drewniane pionki kogutów solidne oraz twarde, a "piórka" ani za małe, ani za duże. Instrukcję również napisano bardzo przejrzyście i jasno. Wypraska świetnie pasuje do całości, a dodatkowo wydawca zaopatrzył graczy w woreczki strunowe dla pionków, więc nic nie wala się bezładnie w pudełku.
Wyścig z głową
Zasady gry są bardzo proste, zaś ich tłumaczenie spokojnie mieści się w czasie poświęconym na rozłożenie elementów i przygotowanie rozgrywki. Dwanaście sześciokątnych kafelków tworzących "podwórze" uskładamy na środku stołu. Następnie z kafelków w kształcie jajka układamy wokoło tor wyścigowy, na którym lądują pionki kurczaków w równych odstępach. Dla ułatwienia w instrukcji podano, jakie są odległości pomiędzy pionami przy dwóch, trzech i czterech graczach. W tym momencie wyznacza się gracza zaczynającego (najczęściej jest to najmłodszy z zawodników, lub, wedle zaleceń autora gry, osoba, która widziała ostatnio kurę) i przystępuje do gry. Gracz najpierw ogląda obrazek na płytce leżącej tuż przed jego pionem, następnie odkrywa dowolną płytę podwórka i pokazuje wszystkim graczom. Jeśli obrazki na obu płytkach się zgadzają, gracz przesuwa swój pionek do przodu o jedno pole i ponawia powyższą czynność. W razie pudła kończy kolejkę i swój ruch zaczyna kolejny zawodnik. W przypadku, kiedy przed nami stoi pion przeciwnika, gracz patrzy na pierwsze pole przed wrogim kurczakiem i stara się trafić odpowiednią płytkę. Jeśli mu się to uda, przeskakuje nad pionkiem oponenta, zgarniając wszystkie piórka, jakie ten posiadał, i wtykając je w kuper swego kuraka. Pierwsza osoba, która zdobędzie wszystkie piórka, wygrywa.
Jak widać, mechanika gry opiera się głównie na tej samej, jaką mamy w grach typu memory, z tą różnicą, że zamiast zgarniać pary kafelków, przesuwamy swój pionek do przodu. Zważywszy, że gra jest niezwykle prosta, a ilość obrazków do spamiętania bardzo mała i po kilku rundach każdy gracz wiedział doskonale, co gdzie się znajduje, żywotność Skubanych kurczaków z początku wyglądała na przeciętną. Na szczęście wykonując jedną prostą modyfikację można uniknąć znudzenia wśród graczy. Otóż za każdym razem, kiedy przeskoczymy nad pionkiem przeciwnika lub skusimy swój ruch, mieszamy wszystkie kafelki tworzące podwórko i ponownie rozstawiamy. W ten sposób likwiduje się niekorzystny mechanizm, często występujący w gronie starszych graczy, że osoba będąca ostatnim rozgrywającym turę wie, co gdzie się znajduje, przez co zazwyczaj trafia bez pudła i wygrywa.
Grupy testowe
Gra jest przeznaczona dla dzieci od 4 lat w górę, więc postanowiłem ja wypróbować na moich sztandarowych czterech grupach testowych, deklarując ją jako tytuł czysto familijny. Tak więc mamy kolejno: Grupa 1 – dzieci od 4 do 8 lat + rodzice Grupa 2 – dzieci od 9 do 14 lat + rodzice Grupa 3 – młodzież nastoletnia od 15 do 19 lat Grupa 4 – dorośli, głównie studenci i osoby w okolicy 30 lat Grupa 1 Tak jak się spodziewałem, tytuł przyjął się błyskawicznie. Sprawdził się doskonale zarówno podczas rozgrywek dzieci kontra dzieci, jak i dzieci kontra rodzice. Rozgrywki trwały nieraz około pół godziny, czyli dwa razy dłużej niż czas podany przez wydawcę, jednak gra ani na chwilę nie znudziła się graczom. W efekcie rozegrano w grupie kilka partii z rzędu i po niedługim czasie gracze znów ochoczo wrócili do skubania kurczaków.
Grupa 2 Tutaj również gra sprawdziła się wzorowo, choć po pierwszych dwóch rozgrywkach wszyscy uczestnicy zgodzili się modyfikację z mieszaniem kafelków tworzących podwórko, aby utrudnić rozgrywkę. Po zastosowaniu tego manewru z miejsca gra nabrała tempa i gracze zaczęli z sobą jeszcze zacieklej rywalizować. Z punktu widzenia obserwatora, istotnym faktem jest to, że zarówno dzieci, jak i rodzice, mieli podczas gry równe szanse i ostatecznie ilość wygranych rozgrywek po obu stronach była niemal identyczna. Grupa 3 Tutaj gra początkowo dawała sobie radę, ale ostatecznie poległa. Mimo prób z wariantem utrudniającym rozgrywkę, całość okazała się za krótka i zbyt mało emocjonująca. Co prawda kilka osób wciągnęło się w grę na dłuższy czas, ale ostatecznie wszyscy porzucili Skubane kurczaki na rzecz innych, bardziej wymagających, tytułów.
Grupa 4 Wrażenia po testach w tej grupie były mieszane. Z jednej strony bardzo dużej ilości osób gra się spodobała, ze względu na prostotę, ciekawą mechanikę gry oraz krótki czas rozgrywki. Jednak gdy usłyszeli cenę, większość spasowała, stwierdzając, że za te same pieniądze może kupić ciekawsze gry pokroju Na Grunwald czy Piraci: Karaibska flota, w których jest o wiele więcej elementów. Ostatecznie Skubane kurczaki przez pewien czas służyły za ciekawy przerywnik pomiędzy większymi tytułami, ale i tutaj w finałowej walce poległy, ustępując pola Pędzącym żółwiom. Mimo wszystko gra została ciepło przyjęta i okazjonalnie do niej w późniejszym czasie wracano.
Ocena kurnika
Komentarz AdamaWaskiewicza:Wydawałoby się, że z gry tak prostej jak Memory (znane także jako Pexeso) trudno byłoby wykrzesać coś więcej niż tylko kolejne wersje różniące się od siebie jedynie obrazkami na płytkach, które odkrywać będą gracze. Nawet Pamięć '39, wydana przez IPN (który z prostej karcianej gry w wojnę potrafił zrobić zaskakująco grywalny Awans), była po prostu jeszcze jedną wersją doskonale znanego i ogranego patentu bez jakiejkolwiek modyfikacji. A jednak Skubane kurczaki, w prosty sposób wykorzystując tę samą bazę mechaniki, na której oparte są niezliczone wersje Memory, okazują się grą zdumiewająco dobrą. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na grupę wiekową odbiorców, do których tytuł ten jest kierowany, ale dla rodziców, szukających pozycji odpowiedniej dla dzieci w wieku nie przekraczającym dziesięciu - dwunastu lat, ta gra może okazać się strzałem w dziesiątkę. Krótki czas rozgrywki sprawia, że niezależnie od poziomu graczy nie będzie się ona ciągnąć, a proste reguły czynią ją atrakcyjną nawet dla bardzo małych dzieci - na zeszłorocznym festiwalu GRAMY turniej Skubanych kurczaków wygrała czterolatka, mimo że startowały w nim dzieci nawet trzykrotnie od niej starsze. Niestety poważnym minusem gry jest jej cena - za niemal sto złotych można bez problemu wyszukać znacznie poważniejsze czy bardziej wymagające pozycje i pomimo bardzo trwałego i estetycznego wykonania elementów gry trudno znaleźć uzasadnienie dla tak wysokiej ceny. Drewniane kurczaki i pióra z pewnością musiały podnieść koszt produkcji gry, ale łatwo można było zastąpić je choćby kartonowymi odpowiednikami, a wówczas finalny koszt gry mógłby zmniejszyć się przynajmniej o jedną trzecią, jeśli nie o połowę.
Podsumowując, okazuje się, że Skubane kurczaki to gra solidna oraz dobra, może nawet bardzo dobra, jednak nie wybijająca się za bardzo do przodu. Każda z grup rozegrała podobną ilość rozgrywek testowych, jednak tylko w dwóch pierwszych przypadkach gra wciągnęła graczy na tyle mocno, że chcieli po nią sięgać wielokrotnie. W przypadku grupy trzeciej rozgrywka okazała się po prostu za prosta, a w ostatniej grupie cena odstraszyła sporą część graczy. Gdyby tytuł był tańszy o te 10-15 zł, z pewnością zostałby lepiej odebrany. Co nie zmienia faktu, że nadal jest to naprawdę świetna pozycja familijna i mimo narzekań sądzę, że raczej warta swojej ceny. Plusy
 • trwałość i jakość drewnianych elementów
 • solidne pudełko z dobrze wymierzoną wypraską
 • prosta, intuicyjna mechanika
 • krótki czas rozgrywki
 • klarownie napisana instrukcja
 • woreczek strunowy na piony kurczaków
Minusy
 • wysoka cena
 • może się okazać za prosta dla starszych graczy
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
7.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Skubane kurczaki
Typ gry: familijna
Projektant: Klaus Zoch
Ilustracje: Doris Matthaus
Data wydania oryginału: 2009
Wydawca polski: EGMONT Polska
Liczba graczy: od 2 do 4
Wiek graczy: od 4 lat
Czas rozgrywki: 15 minut
Cena: 89 złCzytaj również

Wounded #2: Ostatnie słowa
Zemsta najlepiej smakuje po trzech latach
- recenzja
Globalne Pasmo
Globalna pustka
- recenzja
Wojna królów
Tak krwawo jeszcze nie było
- recenzja
Deadpool Classic (wyd. zbiorcze) #09
Nie każdy może być Deadpoolem
- recenzja
Sin City #4: Ten żółty drań
Miller w mistrzowskiej formie
- recenzja
30 dni nocy. Tom 2
Ostatnia wycieczka do Barrow
- recenzja

Komentarze


earl
   
Ocena:
0
Dzisiaj odwiedziłem "Smyka" i deliberowałem przez prawie godzinę nad grą dla mojej bratanicy, którą chciałem jej kupić na gwiazdkę. Przeglądałem też "Kurczaki" ale nie mogłem się zdecydować czy kupić je czy coś innego. Dzięki Twojej recenzji myślę, że się na nią zdecyduję.
15-12-2011 22:55
Vermin
   
Ocena:
0
Powiem otwarcie że na moich warsztatach gra wręcz idealnie przypadła do gustu dziewczynkom w wieku 6-14 lat, ale również mamy w to ochoczo grały. Tak więc sądzę że twoja bratanica będzie zachwycona :D
16-12-2011 00:28

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.

ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.