» Recenzje » Skrzydła serafina #8: Terroryści

Skrzydła serafina #8: Terroryści


wersja do druku

Skrzydełko czy nóżka?

Redakcja: Maciej 'Repek' Reputakowski

Skrzydła serafina #8: Terroryści
Hot Wings

W niezbyt odległej przyszłości planeta Ziemia okazała się zbyt ciasna dla ludzkości z powodu trwającej latami eksplozji demograficznej. Nadzieją ludzi żyjących w coraz gorszych warunkach, wśród narastających konfliktów, było stworzenie kolonii mieszkalnych na Księżycu. Ambitna operacja nie przyniosła jednak zamierzonych korzyści i Ziemia wciąż boryka się ze swoimi problemami i nie stać jej na utrzymywanie kolonii. Z drugiej strony pozbawiony wsparcia Księżyc nie jest w stanie się utrzymać, próbuje więc znaleźć alternatywne źródło dochodu oraz uzyskać niepodległość. W samym środku tego konfliktu pojawia się nadzieja na rozwiązanie wszelkich problemów, a jednocześnie największa kość niezgody – technologia Obcych. Emblematiksy, tajemnicze przedmioty odnalezione we wrakach statków kosmicznych innej rasy, mają moc porównywalną z mitologicznymi artefaktami bądź świętymi relikwiami. Z ich pomocą możliwe jest wskrzeszenie człowieka albo... zamienienie Księżyca w tętniący życiem Eden. Ten niesamowity świat to scena, na której rozgrywa się fabuła mangi Skrzydła Serafina, której osiem tomów ukazało się nakładem wydawnictwa Egmont.


Kubełek We dwoje i Classic

Autorem scenariusza jest Toshiya Takeda, a rysunki zostały wykonane przez Hiroyukiego Utatane. Duet Japończyków świetnie wywiązał się ze swojej pracy. Fabuła jest bogata i bardzo rozbudowana, porusza problemy o charakterze globalnym, jak i jednostkowe dramaty. Chociaż wątków jest bardzo wiele, a wraz z rozwojem akcji dochodzą kolejne, historia wciąż pozostaje spójna i przemyślana. Rysunki stoją na najwyższym mangowym poziomie: z jednej strony bardzo zakorzenione w konwencji japońskiego komiksu, z drugiej nacechowane wyraźnym stylem autora. Dokładne, szczegółowe ilustracje, bohaterowie budowani według konsekwentnych proporcji, profesjonalnie nałożone rastry to wszystko, czego można się spodziewać po dojrzałej mandze. "Profesjonalne" nie znaczy jednak "porywające". Przyjęta konwencja poważnej opowieści science-fiction dla dorosłych odbiorców wyznaczyła jednocześnie granice, w jakich można zachwycać się opowieścią. Drobne smaczki czy słodkie specjały nie zmieściły się w menu ostro i na serio przyprawionych anielskich skrzydełek.


Twister

Akcja tomu ósmego jest kontynuacją konfliktów rozgrywających się między głównymi bohaterami, które mogą mieć decydujący wpływ na losy ludzkości. Parę, która od samego początku naznaczona jest największym zaangażowaniem w historię (choć sami najmniej o tym wiedzą), tworzą Kei Heideman i Sunao Oumi. Przyjaciele z dzieciństwa, których drogi boleśnie się rozeszły, odnaleźli się ponownie za sprawą przedziwnych splotów losu. Spotkanie to było dopiero początkiem dalszego ciągu ich zawikłanej historii, gdyż od ich rozstania zbyt wiele się zmieniło. Oboje posiadają niezwykłe zdolności parapsychiczne, lecz talent Kei jest stokroć potężniejszy: pozwala na korzystanie z właściwości emblematiksu.

Moc ma swoją cenę, a dziewczyna jest rozdarta między świadomością własnej potęgi a strachem przed konsekwencjami jej. Sunao, wybrany przez los na partnera Kei, może wydawać się zwykłym chłopakiem, który wplątał się w wielką przygodę. Nie ulega jednak wątpliwości, że na końcu historii to on będzie decydował o kształcie jej zakończenia. Krok po kroku okazuje się, jak z pozoru niezaangażowany w konflikty, jest powiązany z kolejnymi bohaterami intrygi. Jeden z nich to kolejna główna bohaterka, Miss M-Zak, którą z Sunao wiążą niejasne, tajemnicze wspomnienia. M-Zak jest inspektorem ONZ, który pilnuje, aby technologia Obcych nie dostała się w niepowołane ręce. Jej przełożony to Dr Heidemann, szef ONZ oraz ojciec Kei, który na początku ósmego tomu najprawdopodobniej ginie w zamachu terrorystycznym.

Terroryzm w różnych postaciach jest tematem ósmego tomu Skrzydeł Serafina. Całą fabułę napędza zamach dokonany na promie kosmicznym, będący głosem przemocy w zmaganiach o niepodległość Księżyca. Kolejnym jego przejawem jest samobójczy, jednostkowy zamach na przedstawicieli korporacji Dice Cuts, mocno zaangażowanej w nielegalne badania nad emblematiksami. Problem ten, bardzo aktualny dla czytelników, zwłaszcza w Japonii, został przeniesiony ze skali makro do mikro, osobistych problemów bohaterów i ich postaw wobec zmasowanych aktów przemocy.


Spicy Strip

Skrzydła Serafina są komiksem dla dorosłych nie tylko ze względu na poważną tematykę z pogranicza pesymistycznej fantastyki naukowej i patologii politycznych. Każdy rozdział poprzedza plansza przedstawiająca jednego z bohaterów mangi. Rysownik popuścił wodze męskiej fantazji i większość bohaterek przedstawił w negliżu i pozach, które nie są umotywowane fabułą.

Podobnie w samej historii w niektórych momentach scenki zalewają fale erotyzmu. Bohaterki, pochylając się, odsłaniają bieliznę i dekolty lub nieświadome wywoływanego wrażenia majstrują przy biuście. Oto pikantne smaczki dla dorosłego czytelnika, nie przenoszące mangi do sfery pełnoprawnej erotyki, gdyż należą do sfery konwencji estetycznej, a nie fabularnej. Mamy zatem stereotypową niewinną dziewicę Kei (czekającą na swego pierwszego mężczyznę i niezwykle nieznośną w tej roli), piersiastą sekretarkę, ostrą dominę i słodką lolitkę. Wprawdzie na ostatniej stronie okładki znajduje się znaczek "Klubu mangi dla dorosłych", ale brakuje jakiegokolwiek oznaczenia bariery wiekowej czytelnika. Biorąc pod uwagę, że część wydawnictw komiksowych przyjęło uniwersalną kategoryzację wiekową swoich produkcji i że jest to już powszechny zwyczaj, a nie nowość rynkowa, zaniedbanie to jest dość rażące.


Kinder Menu

W Skrzydłach Serafina pojawia się jeszcze jeden element, który zasługuje na komentarz i pewną przyganę pod adresem Egmontu. Jest nim erotyka dziecięca. Większość zaangażowanych fanów mangi ma świadomość różnic kulturowych między odbiorcami komiksu w Europie i Japonii. W kraju gejsz i samurajów ścisły kodeks etyczny i społeczny pozwolił na rozwój przestrzeni wyobraźni rządzącej się luźniejszymi prawami niż u Europejczyków. To, że podstarzały mężczyzna zaczytuje się w komiksach pełnych gwałtu i przemocy, nie kłóci się w żaden sposób z tym, że jest dobrym, spokojnym ojcem i dziadkiem. Erotyka w wydaniu dziecięcym stała się w Japonii również sposobem na obejście cenzury, zakazującej publikowania wizerunków owłosionych okolic intymnych.

Będąc świadomymi wszelkich różnic i niuansów kulturowych, pozostajemy jednak odbiorcami polskimi, którzy wchodzą w sferę traktowaną jako tabu. Prezentowanie bardzo młodziutkich bohaterek w niezwykle obcisłej i równie widocznej bieliźnie i w dwuznacznych sytuacjach balansuje na granicy dobrego smaku, a także niepisanej konwencji, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę brak oznakowania kategorii wiekowej odbiorców.

W ósmym tomie Skrzydeł Serafina związki między bohaterami gęstnieją. Konflikty nabierają mocy, trudne wybory i rozwiązania zdają się coraz bliższe. Kolejne części pokażą, czy nastąpią nieprzewidziane zwroty akcji, czy tez wątki będą spokojnie się rozwijać. Jednego możemy się spodziewać: porządnie wykonanej pracy z pieprzykiem... Zdecydowanie dla tych, którzy są w wieku poborowym do bojówek kosmicznego ONZ.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Skrzydła Serafina #08: Terroryści
Scenariusz: Toshiya Takeda
Rysunki: Hiroyuki Utatane
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: sierpień 2006
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Liczba stron: 216
Format: B6
Oprawa: miękka, kolorowa
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 18 zł
Wydawca oryginału: Kodansha

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.