string(15) ""
» Blog » Skończcie z tym seksizmem
30-01-2013 20:16

Skończcie z tym seksizmem

W działach: flejm wtf ideololo | Odsłony: 24

W momencie, w którym jedna po drugiej zaczęła się hucpa o płeć i o to, kto, komu i dlaczego, postanowiłam napisać coś od siebie.

W fandomie nie istnieję, nie jestem aktywna, moja działalność RPG ogranicza się do wyjazdów na Flamberg, odwiedzenia kilku stacjonarnych konwentów, grania na serwerach NWN2 i mądrzenia się na pewne tematy. W jakiś sposób jednak uważam się za osobę, która nie śmieje się z ludzi bo są prawakami/lewakami, kibicami/antifą, feministkami/szowinistami, frondą/centrum informacji anarchistycznej, lecz śmieje się z niektórych dlatego, że czasem zachowują się jak idioci.


To tak tytułem wstępu.

Należę do grupy "erpegi są dla dziewczyn" i o ile samą grupę sobie chwalę za możliwość babskiego poplotkowania o paznokciach naszych postaci (przykład celowo przejaskrawiony), o tyle nijak zdzierżyć nie mogę wojenki, która zaczyna się toczyć w imię nieokreślonego "czegoś". No właśnie, czego? Lepszego traktowania kobiet? Gorszego traktowania mężczyzn? O co jest ta wojenka, która już spełniła swoje trzy najważniejsze potrzeby: konfliktu, wroga i przynależności?

W naszej grupie rozmawiamy sobie o wielu rzeczach. Taki babski punkt widzenia, czasem was, panowie, mocno obgadamy. Ale wy z nami robicie to samo, więc chyba można przyjąć, że remisujemy? Ot, po prostu, z naszej perspektywy, jak to sobie czasem wygląda, co lubimy, czego nie, pokazujemy sobie biżuterię i się nią zachwycamy, oglądamy sobie zdjęcia przystojnych mężczyzn, żartujemy i jest wesoło. Nie ma co dyskutować, po co powstają takie grupy. Równie dobrze można założyć grupę "RPG jest dla elfów" i oburzać się, że wszyscy nazywają nas pedałami, a my po prostu jesteśmy blisko z naturą i błyszczykiem do ust.

Wyżej wymieniona grupa swoje założenia ma. Oczywiście, część z bytujących tam pań zachowuje się nie lepiej niż mężczyźni, których odsądzają od czci i godności, ale większość nie uskutecznia "ideoLOLu", nad którym nic tylko stanąć i zapłakać. My, dziewczyny, jesteśmy połową świata RPG, tą, dla której w dawnych czasach taniego fantasy kolejne kopie Conana zabijały smoki na tanich okładkach i mordowały świątynie pełne kultystów. Tymi, które potem same chwyciły za miecz i jęły sobie rąbać drogę w tym małym światku. Mimo to, sądzę, że większość z nas wcale nie chce brać się z wami za łby.

Gwałty są tematem rzeką, idź do kuchni/pokaż cycki są tematem rzeką. Ale to nie wszystko! Pewne chamstwo jednak, według mnie, pozostanie równouprawnione dla obu płci. Kiedy przytacza się kwestie gwałtu na mężczyźnie (przez kobietę, dodam) zaczynają się chichoty, komentarze, podśmiechujki. To też jest zabawne? To jest powód do żartów? No, gratuluję osobom, które to bawi. Prawie jakbym czytała "Vows and Honor" Mercedes Lackey.

Uważam, że wszystko rozbija się o robienie z siebie ofiar. O ile plagą na niektórych forach dotyczących fantasy są tematy jak to społeczeństwo nas tłamsi i odrzuca, tak samo zauważam to w środowisku femifantasy. Ale robienie z siebie ofiary jest wygodne - ludzie czują się skrępowani odpowiadając na argument, który zawiera w sobie przede wszystkim "jestem taka biedna i uciśniona przez was, na pewno mnie nie posłuchacie". Takie tam, żebranie o litość. I znowu - zdarza się wśród obu płci, mężczyźni też potrafią przybrać minę zbitego psa i tym samym węszyć o atencję.

Tak można długo, całymi godzinami, dniami, miesiącami. Można się kłócić o to, że kobiety są niedoceniane, że jest im źle. Oczywiście, takie sytuacje się zdarzają, ale wszyscy trafiamy na buców, w jednej i drugiej płci. Dlatego apeluję o zakopanie topora wojennego, uściśnięcie sobie rąk i granie tak, jak gramy do tej pory, odpuszczenie kobietom, że chcą sobie pogadać. Że z jednej i drugiej strony przyjdą oskarżenia? Trudno! Po prostu zacznijmy słuchać siebie nawzajem i już jakoś to będzie - grunt, by chociaż na chwilę spróbować się zrozumieć. I nie walczmy o jakąś wyimaginowaną równość - bo ta, może piękna, nigdy nie oznacza sprawiedliwości.

Było prosto, nienaukowo, pewnie naspamiłam truizmami, ale mi wolno - jako chłopka ze wsi sobie pozwoliłam. Idę karmić moje czternaścioro dzieci i gonić chłopa od flachy :)

Komentarze


Repek
    Moderacja
Ocena:
0
[Notka odkryta, dzięki za reakcję.]
30-01-2013 21:56
~Ojciec Józef od Matołów

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+4
Móglbyś repku zedytować swój komentarz.
Nie pozdrowiłeś.
30-01-2013 22:08
devvra
   
Ocena:
+2
Co już repkowi napisałam: mi polter posłuży, jeśli mogę użyć tego słowa, do realizacji postanowienia noworocznego pt. sto książek w rok. Każdą przynajmniej w paru zdaniach omówię, więc liczę na dyskusję, trzymanie kciuków i wsparcie mentalne :) I nie, nie będę oceniać Lackey...
30-01-2013 22:17
earl
   
Ocena:
+2
Głos rozsądku, dzięki Bogu nie jedyny, ale kolejny, napisany do tego bez zacietrzewienia i z obiektywizmem. I przyłączam się do Aesandila - pisz częściej.
30-01-2013 22:24
Albiorix
   
Ocena:
0
Ej, wcale Was nie obgadujemy.
31-01-2013 02:20
~Marv

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
31-01-2013 08:37
XLs
   
Ocena:
+1
Ciekawy, rozsądny styl pisania. Mądra wypowiedz. Co tu dodać... Chyba złe osoby reprezentowały waszą grupe podczas dyskusji:)

Z tobą to piwo/miód można pić:D
31-01-2013 08:44
dzemeuksis
   
Ocena:
+9
kolejne kopie Conana

Chyba miecze. Conan nie używał kopii. ;)
31-01-2013 08:48
XLs
   
Ocena:
0
I jeszcze jedno:D Ja bardo lubie mordować smoki dla pięknych kobiet nikt mi nie odbiere tej przyjemności. Szczególnie że kobiety potrafią być godne śmierci takiego stworzenia jak smok:]
31-01-2013 08:52
Z Enterprise
   
Ocena:
+1
Ja jestem praktyczny i wolę mordować smoki dla kasy :)
31-01-2013 09:11
XLs
   
Ocena:
0
@Z Enterprise
Jedno drugiego nie wyklucza;)
31-01-2013 09:15
Hastour
   
Ocena:
+5
Kasa jest niezbędna, jeśli uratowana dziewica ma zostać na dłużej..
31-01-2013 09:21
XLs
   
Ocena:
+4
Paradoksalnie po tej burzy aktywność kobiet się zdecydowanie zwiększyła. Dzięki temu zostaną obalone tezy o seksiźmie środowiska. Tylko tak dalej :). Im więcej tym lepiej.
31-01-2013 09:28
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Oprzytomnijcie. To facet pisał. Śmierdzi subkontem na kilometr.
31-01-2013 09:41
Z Enterprise
   
Ocena:
+5
Żaden to paradoks. Wojska desantowe z fejsbukajuż się zwinęły, bo nie mają umiejętności utrzymywania pozycji. Ale wrzaski stąd dochodzące najwyraźniej zaciekawiły co mniej pieniackie jednostki, które teraz, gdy przetoczyły się już boje, na spalonym i użyźnionym trupami ugorze powoli kiełkują.
Z pewnością dzięki tej chryi kilka kobiet z grupy dostrzegło w tutejszej społeczności jakieś pozytywy, odkryło straszne prawdy o założycielce swego ruchu i postanowiło tu poszukać schronienia przed Kolektywem. A może nawet (paradoksalnie) okazaliśmy się tutaj bardziej tolerancyjni? Nie wiem, ale całkiem możliwe.
swoją drogą, ciekawi mnie jak teraz wygląda sytuacja na grupie, czy zaczynają się jatki, czy może jednak nic się nie stało?
Viva la Rezistąs!
31-01-2013 09:42
~NIESmokobójca

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
A ja tam wole zabijać dziewice, by ratować smoki.
31-01-2013 09:50
Z Enterprise
   
Ocena:
0
ekolog, czy jaka cholera? :)
31-01-2013 09:53
XLs
   
Ocena:
+2
Może smok:D
31-01-2013 09:56
Kamulec
   
Ocena:
0
Myślałem, że na polonistyce wybijają ludziom z głowy czytanie dla przyjemności.
31-01-2013 11:04
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Zigzak nie znasz się. Na fejsie wypłynął im temat, że chowają się z pomysłami. To teraz jest fala, bo każda jedna musi się pokazać. Pokażą się każda raz, żeby nie było że się nie pokazują wcale i na tym skończy się aktywizacja traktorzystek.
31-01-2013 12:06

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.