string(15) ""
» Blog » Skończcie z tym seksizmem
30-01-2013 20:16

Skończcie z tym seksizmem

W działach: flejm wtf ideololo | Odsłony: 24

W momencie, w którym jedna po drugiej zaczęła się hucpa o płeć i o to, kto, komu i dlaczego, postanowiłam napisać coś od siebie.

W fandomie nie istnieję, nie jestem aktywna, moja działalność RPG ogranicza się do wyjazdów na Flamberg, odwiedzenia kilku stacjonarnych konwentów, grania na serwerach NWN2 i mądrzenia się na pewne tematy. W jakiś sposób jednak uważam się za osobę, która nie śmieje się z ludzi bo są prawakami/lewakami, kibicami/antifą, feministkami/szowinistami, frondą/centrum informacji anarchistycznej, lecz śmieje się z niektórych dlatego, że czasem zachowują się jak idioci.


To tak tytułem wstępu.

Należę do grupy "erpegi są dla dziewczyn" i o ile samą grupę sobie chwalę za możliwość babskiego poplotkowania o paznokciach naszych postaci (przykład celowo przejaskrawiony), o tyle nijak zdzierżyć nie mogę wojenki, która zaczyna się toczyć w imię nieokreślonego "czegoś". No właśnie, czego? Lepszego traktowania kobiet? Gorszego traktowania mężczyzn? O co jest ta wojenka, która już spełniła swoje trzy najważniejsze potrzeby: konfliktu, wroga i przynależności?

W naszej grupie rozmawiamy sobie o wielu rzeczach. Taki babski punkt widzenia, czasem was, panowie, mocno obgadamy. Ale wy z nami robicie to samo, więc chyba można przyjąć, że remisujemy? Ot, po prostu, z naszej perspektywy, jak to sobie czasem wygląda, co lubimy, czego nie, pokazujemy sobie biżuterię i się nią zachwycamy, oglądamy sobie zdjęcia przystojnych mężczyzn, żartujemy i jest wesoło. Nie ma co dyskutować, po co powstają takie grupy. Równie dobrze można założyć grupę "RPG jest dla elfów" i oburzać się, że wszyscy nazywają nas pedałami, a my po prostu jesteśmy blisko z naturą i błyszczykiem do ust.

Wyżej wymieniona grupa swoje założenia ma. Oczywiście, część z bytujących tam pań zachowuje się nie lepiej niż mężczyźni, których odsądzają od czci i godności, ale większość nie uskutecznia "ideoLOLu", nad którym nic tylko stanąć i zapłakać. My, dziewczyny, jesteśmy połową świata RPG, tą, dla której w dawnych czasach taniego fantasy kolejne kopie Conana zabijały smoki na tanich okładkach i mordowały świątynie pełne kultystów. Tymi, które potem same chwyciły za miecz i jęły sobie rąbać drogę w tym małym światku. Mimo to, sądzę, że większość z nas wcale nie chce brać się z wami za łby.

Gwałty są tematem rzeką, idź do kuchni/pokaż cycki są tematem rzeką. Ale to nie wszystko! Pewne chamstwo jednak, według mnie, pozostanie równouprawnione dla obu płci. Kiedy przytacza się kwestie gwałtu na mężczyźnie (przez kobietę, dodam) zaczynają się chichoty, komentarze, podśmiechujki. To też jest zabawne? To jest powód do żartów? No, gratuluję osobom, które to bawi. Prawie jakbym czytała "Vows and Honor" Mercedes Lackey.

Uważam, że wszystko rozbija się o robienie z siebie ofiar. O ile plagą na niektórych forach dotyczących fantasy są tematy jak to społeczeństwo nas tłamsi i odrzuca, tak samo zauważam to w środowisku femifantasy. Ale robienie z siebie ofiary jest wygodne - ludzie czują się skrępowani odpowiadając na argument, który zawiera w sobie przede wszystkim "jestem taka biedna i uciśniona przez was, na pewno mnie nie posłuchacie". Takie tam, żebranie o litość. I znowu - zdarza się wśród obu płci, mężczyźni też potrafią przybrać minę zbitego psa i tym samym węszyć o atencję.

Tak można długo, całymi godzinami, dniami, miesiącami. Można się kłócić o to, że kobiety są niedoceniane, że jest im źle. Oczywiście, takie sytuacje się zdarzają, ale wszyscy trafiamy na buców, w jednej i drugiej płci. Dlatego apeluję o zakopanie topora wojennego, uściśnięcie sobie rąk i granie tak, jak gramy do tej pory, odpuszczenie kobietom, że chcą sobie pogadać. Że z jednej i drugiej strony przyjdą oskarżenia? Trudno! Po prostu zacznijmy słuchać siebie nawzajem i już jakoś to będzie - grunt, by chociaż na chwilę spróbować się zrozumieć. I nie walczmy o jakąś wyimaginowaną równość - bo ta, może piękna, nigdy nie oznacza sprawiedliwości.

Było prosto, nienaukowo, pewnie naspamiłam truizmami, ale mi wolno - jako chłopka ze wsi sobie pozwoliłam. Idę karmić moje czternaścioro dzieci i gonić chłopa od flachy :)

Komentarze


Aesandill
   
Ocena:
+14
Swoją drogą, podoba mi się styl w jakim piszesz. Więcej pisz proszę, choć na inne tematy :D.
Pozdrawiam
30-01-2013 20:22
Vukodlak
   
Ocena:
+4
Głos wołającej na pustyni. Polecajka.
30-01-2013 20:26
Hastour
   
Ocena:
+29
Witamy w Femiflejmie! Rozejrzyj się na razie spokojnie, zapoznaj z interfejsem i materiałami szkoleniowymi. Ale pamiętaj, że po odbyciu Notki Treningowej wybierasz swoją Frakcję i dopiero zaczynasz grać na serio.
30-01-2013 20:30
Z Enterprise
   
Ocena:
+5
Wygląda to rozsądnie.
30-01-2013 20:33
etcposzukiwacz
   
Ocena:
+3
Ale robienie z siebie ofiary jest wygodne - ludzie czują się skrępowani odpowiadając na argument, który zawiera w sobie przede wszystkim "jestem taka biedna i uciśniona przez was, na pewno mnie nie posłuchacie".

Jakie mądre i prawdziwe slowa. Brawo.
30-01-2013 20:37
devvra
   
Ocena:
+3
Jesteś pan nieklimatyczny. To się robi tak.

http://i6.photobucket.com/albums/y 218/Virgo-Injection/tits_or_gtfo-1.jpg

:P
30-01-2013 20:46
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Miłego blogowania :)
30-01-2013 20:47
Krzyś
   
Ocena:
+5
Jedno całej aferze trzeba przyznać - zaktywizowała wiele dziewcząt (choć w sumie nie tylko, jak się zastanowić). Oby nie tylko na czas 'wojennych' i 'antywojennych' notek.
30-01-2013 20:49
~

Użytkownik niezarejestrowany
    pochwała seksizmu i wojen
Ocena:
+1
Gdyby nie seksizm i wojny polterowe to ciekawe czy bys sie tu pokazała? Bądz szczera kobieto że pewnie nie, więc nie marudź i przyłacz się do wojen. Bez nich zycie tak wielu byloby puste.
30-01-2013 20:52
devvra
   
Ocena:
0
Pewnie nie, widać spełniają jakąś funkcję ;) Postaram się napisać coś od siebie. Wkrótce-kiedyś. Na inny temat, skądinąd.
30-01-2013 20:54
~Czytacz

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+3
"zaktywizowała wiele dziewcząt"
Zaktywizowała do założenie kont na polterze i pisaniu o samej aferze. Jak wyniknie z tego coś co ma JAKIKOLWIEK związek z fantastyką to pogadamy o aktywizacji. Póki co to jest bicie piany i szlag już trafia jak się wchodzi na blogi i zamiast nawet gównianych wpisów o teorii RPG są tylko pociski jednej grupy na drugą. Weźcie ludzie łopaty i odgarnijcie trochę śniegu to wam może debilne awantury wybiją się z głowy. Oczywiście propozycja odgarniania śniegu tyczy się obu stron, w końcu mamy równouprawnienie.
30-01-2013 21:00
Tyldodymomen
   
Ocena:
+7
Jako że widać po notkach że przybywa wiele nowych użytkowniczek i fejkont sugerowałbym stworzenie słowniczka memów, sucharów,tematów i osób zaangażowanych w kolejne edycje femiflejma.Oszczędziłoby to wielu stejtmentów i kontrstejtmentów zapychających w blogosferze miejsce które należne jest wpisom o kotkach, zbiorach bibliotecznych,bractwach rycerskich i realistycznej walce w RPg.
30-01-2013 21:00
devvra
   
Ocena:
+11
Obiecuję zostać na polterze długo, blogować, wypowiadać się i dręczyć was swoją osobą ;)
30-01-2013 21:12
Obca
   
Ocena:
0
Włąśnie chciałam jak Tyld zauważyc że od pewnego czasu użytkowniczek mocno przybyło na Polku.
XD
30-01-2013 21:16
Avaron
   
Ocena:
+5
Bo zanim pojawi sie na scenie glowny zly w przygodzie, to najpierw trzeba sie przebic przez jego pomocnikow. Ja Wam mowie, ze to dopiero pierwsza runda :)

Ale głos wart odnotowania, bo jedna z pierwszych wypowiedzi, ktora mozna nazwac normalna i mam wrazenie, ze przedstawia (bez udziwnien i z humorem) punkt widzenia wiekszosci czytajacych ten flejm.
30-01-2013 21:31
Z Enterprise
   
Ocena:
0
Szkoda tylko, że schowana już. :(
30-01-2013 21:34
Repek
    Moderacja
Ocena:
0
[Notka ukryta z powodu łamania regulaminu w komentarzach. Prosimy o wyczyszczenie wulgaryzmów.]
30-01-2013 21:37
Hastour
   
Ocena:
+2
Pierwsza rada dla nowej rekrutki: jeśli nie pilnujesz komci na bieżąco, blokuj tyldy...
30-01-2013 21:44
devvra
   
Ocena:
0
Ale tyldy w dużej mierze były sympatyczne, tylko przyleciał jakiś gość, któremu się manifest nawet w nicku nie zmieścił :D
30-01-2013 21:47
etcposzukiwacz
   
Ocena:
+1
Kochajmy tyldy bo tak szybko odchodzą? ;)
30-01-2013 21:51

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.