» Silmarillion

Silmarillion

Dodał: Wiktor 'Anzelm' Wieczorek

Silmarillion
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Silmarillion
Autor: J. R. R. Tolkien
Tłumaczenie: Maria Skibiniewska
Autor okładki: Ted Nasmith
Autor ilustracji: Ted Nasmith
Wydawca: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2001
Liczba stron: 296
Oprawa: twarda
Format: 207x282 mm
Seria wydawnicza: Dzieła tolkienowskie
ISBN-10: 8372456070
Cena: 39,80 zł

Silmarillion został opublikowany w 1977 roku, w cztery lata po śmierci autora, w opracowaniu jego syna Christophera. W 1956 roku sam pisarz tak mówił o swojej nieistniejącej jeszcze książce: "Nie sądzę, aby zyskała popularność Władcy Pierścieni – ani śladu hobbitów! Masa mitologii, wszędzie elfy i podniosła stylistyka…" A jednak Silmarillion stał się najsłynniejszym obok Władcy Pierścieni dziełem J. R. R. Tolkiena.

W swej zasadniczej koncepcji Silmarillion jest dziełem o wiele wcześniejszym niż głośna trylogia. Tolkien pracował nad książką właściwie przez całe życie, lecz nigdy nie nadał jej formy ostatecznej. Pierwsze wersje opowieści pochodzą już z 1917 roku. Tolkien sięgał do różnych źródeł – poezji, kronik i przekazów ustnych, które przetrwały w odwiecznej tradycji. Odrzucając konwencję powieści, pisarz właśnie tu zaczął tworzyć pierwsze zręby swojej baśniowej rzeczywistości, która zachwyciła pełnym kształtem we Władcy Pierścieni.

Silmarillion jest więc niejako tłem dla innych dzieł pisarza. Odkrywa źródła inspiracji i pisarstwa autora, tworząc jądro całej mitologii Tolkiena

Silmarillion to zbiór opowieści o Dawnych Dniach, czyli o Pierwszej Erze Świata, poprzedzającej epokę, w której rozgrywa się akcja Władcy Pierścieni. Legendy i mity sięgają zamierzchłych czasów, gdy pierwszy Władca Ciemności, Morgoth, przebywał w Śródziemiu, a elfy Wysokiego Rodu toczyły z nim wojnę, by odzyskać Silmarile, trzy „świetliste klejnoty”, w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru.

Oprócz właściwej historii Silmarilów książkę wypełniają legendy o Ainurach, Valarach, upadku Numenoru i Pierścieniu Władzy. Razem składają się na niepowtarzalny obraz dziejów, od Muzyki Ainurów, z której zrodził się świat, aż do końca Trzeciej Ery, gdy powiernicy Pierścienia odpłynęli z Szarej Przystani…

W jaki sposób jeden człowiek po zaledwie kilkudziesięciu latach pracy mógł stać się ucieleśnieniem kreatywności całego rodzaju ludzkiego? "Guardian"

Niezwykłe, wręcz doskonałe dzieło. "Washington Post"

Bibliofilska edycja ze wspaniałymi kolorowymi rysunkami wybitnego ilustratora Teda Nasmitha, autora ilustracji do kalendarzy tolkienowskich.

Źródło: Opis ze skrzydełka obwoluty

Tagi: Silmarillion | J. R. R. Tolkien | Maria Skibiniewska | Ted Nasmith | Amber | Dzieła tolkienowskie


Czytaj również

Księga Zaginionych Opowieści cz. 1 i 2
Przed narodzinami Śródziemia
- recenzja
Upadek Gondolinu
Ostatni krok
- recenzja
Dziewięciu Książąt Amberu (audiobook)
(Od)dajmy głos klasyce
- recenzja
Beowulf. Przekład i komentarz oraz Sellic Spell
Beowulf z trzeciej ręki
- recenzja
Małe mroczne kłamstwa
W cieniu Falklandów
- recenzja
Amber
Bursztynowe Autostrady
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.