» Recenzje » Sherlock Holmes

Sherlock Holmes


wersja do druku

Londyn, steampunk i legendarny detektyw w akcji

Autor: Redakcja: Marigold

Sherlock Holmes
Flegmatyczny dżentelmen w średnim wieku, powoli wypuszczający kłęby dymu ze swojej fajeczki, rozpoznawalny dzięki charakterystycznej czapce. Naiwny, grubawy mężczyzna, nieustannie pozostający w tyle za genialnym towarzyszem. Czy to Sherlock Holmes i doktor Watson? Co najwyżej ich współczesne, przeznaczone dla dzieciaków interpretacje. W prozie Arthura Conana Doyle'a bohaterowie prezentowali się jednak inaczej. Sherlock to wszakże także mistrz boksu, arogancki dziwak, nie stroniący od najmocniejszych używek, a jego kompanowi nie raz przyszło wykorzystywać rewolwer. Sherlock Holmes, najnowsza wersja przygód najsłynniejszego detektywa, idzie tropem szybkiej akcji. I to był właśnie strzał w dziesiątkę!

Holmes (Robert Downey Jr.) i Watson (Jude Law) przerywają w ostatniej chwili okultystyczny rytuał przeprowadzany przez złowrogiego lorda Blackwooda (przerażający Mark Strong). Magik nie powiedział jednak ostatniego słowa. Jego przebiegły plan może zatrząść posadami Imperium Brytyjskiego… Guy Ritchie zabiera widza w szaloną podróż po cudownie wykreowanym wiktoriańskim Londynie, w którym dochodzi do serii tajemniczych morderstw. Nie zabrakło klasycznych schematów filmu akcji (pościgi, potyczki, wybuchy), które zostały świetnie zrealizowane. Nie jest to wyłącznie zasługą wysokiego budżetu i świetnej muzyki Hansa Zimmera. Reżyser sprawnie wykorzystuje środki takie jak slow motion, ukazując między innymi, jak Holmes uderzy przeciwnika. Plan ataku znakomicie określa bohatera, którego atuty to zarówno sprawność fizyczna, jak i niezwykła błyskotliwość. Nie przejawia się ona oczywiście wyłącznie w walkach, gdyż nie zabrakło także scen legendarnego holmesowego rozumowania, choć nie są one najważniejsze. Wielbiciel detektywistycznych zagadek raczej nie powinien nastawiać się na ambitną, umysłową rozrywkę.

Wśród porządnie zrealizowanych elementów filmu (reżyseria, fabuła, sekwencje akcji) szczególnie wyróżniają się dwa. Pierwszy to obsada i kreacja postaci. Holmes i Watson nie są w żadnym razie bohaterami bez skazy. Detektyw pogrąża się niemal w szaleństwie, coraz dalej mu do rzeczywistego świata konwenansów czy choćby zdrowego rozsądku. Drugi nie został na szczęście sprowadzony do roli przygłupiego pomocnika: Watson jest pełnoprawnym bohaterem, którego ciągnie do normalnego życia, ale zdaje sobie sprawę, że to on ratuje Holmesa przed pogrążeniem się w otchłani dziwactwa. Nie twierdzę oczywiście, że Sherlock Holmes jest w jakimkolwiek stopniu realistycznym psychologicznym dramatem. Dobry film akcji potrzebuje wyrazistych, interesujących bohaterów i twórcom udało się takie postaci wykreować.

Na uwagę zasługuje także ciekawa wizja Londynu, miejsca niezwykłych kontrastów – od lordowskich salonów po doki. Na tym nie koniec. W tle kilka razy widzimy imponujące ujęcia rosnącej w oczach współczesnej metropolii, gigantyczne pomniki techniki i logiki. Następna scena za to przedstawia okultystyczne rytuały Blackwooda, świadczące o sile "przestarzałej" magicznej mentalności. Poza tym nie zabrakło londyńskich smaczków: wysokich czap policjantów, zatłoczonych doków, rozpoznawalnych miejsc… Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów epoki, Londynu czy steampunkowych realiów Wolsunga.

Oczywiście, wnikliwy widz dopatrzy się w Sherlocku Holmesie dziur w schematycznej fabule, innemu zabraknąć może bardziej intelektualnej wizji głównego bohatera. Mimo to jako film akcji sprawdza się on znakomicie – dobrze zagrani, ciekawi bohaterowie, wrzuceni w intrygujący świat Londynu, w którym o zwycięstwo walczą siły magii i rozsądku – czego chcieć więcej?
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.5
Ocena recenzenta
Tytuł: Sherlock Holmes
Reżyseria: Guy Ritchie
Scenariusz: Simon Kinberg, Anthony Peckham, Mike Johnson
Muzyka: Hans Zimmer
Obsada: Robert Downey Jr., Jude Law, Mark Strong, Rachel McAdams
Kraj produkcji: Australia, USA, Wielka Brytania
Rok produkcji: 2009
Data premiery: 15 stycznia 2010Czytaj również

Porozmawiajmy o fan fiction
Fiki, jakie są, każdy widzi?
Aladyn
Baśń o złodziejaszku, lampie i księżniczce
- recenzja
Kapitan Marvel
Błękitna nadzieja
- recenzja
Sherlock Holmes: Pojedynek z Irene Adler
Zawody detektywów
- recenzja
Sherlock Holmes i podróżnicy w czasie #1: Wątek
Detektyw pojawia się o czasie
- recenzja
Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa
Kot ukradł skarabeusza, mordując po drodze...
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

~Felas

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Trochę brakło w tej recenzji. Wygląda jakby na szybko na kolanie napisana.
16-01-2010 04:05
~eee

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Film dopiero co w kinach, więc nie widzę sensu , aby spoilerować, tyle co jest w recenzji wystarczy by ktoś się zdecydował na pójście do kina.
16-01-2010 13:58
Mandos
   
Ocena:
0
Może nie na kolanie ale dosyć powierzchowna, taka zapowiadajka. Mimo wszystko jakoś mi nie przeszkadza, może dlatego, że wszystkie zdania są po polsku, dosyć przyjemnie mi się ten tekst czytało, a stosunek do filmu mam już ugruntowany.
16-01-2010 14:40
~[...]

Użytkownik niezarejestrowany
    błąd
Ocena:
0
Drugi akapit: "które zostały one", chyba nie tak miało być :P

Pozdrawiam
16-01-2010 20:52
malakh
   
Ocena:
0
Poprawione.
16-01-2010 21:08
beacon
   
Ocena:
0
Fajny film ;) Chociaż brakuje sceny erotycznej ;P
17-01-2010 02:32
15939

Użytkownik niezarejestrowany
    @beacon
Ocena:
0
Tobie zawsze mało gołych tyłków :P
17-01-2010 11:43
earl
   
Ocena:
0
Skoro tyle tutaj nowości w stosunku do pierwowzoru to intryguje mnie, czy również akcja filmu dzieje się w innym czasie niż końcówka XIX wieku.
17-01-2010 20:13
beacon
   
Ocena:
0
@earl

Nie. Co zresztą widać po plakacie i zdjęciach.
17-01-2010 23:47
Petra Bootmann
    @beacon
Ocena:
0
Fajny film ;) Chociaż brakuje sceny erotycznej ;P
Może dlatego, że się jakaś dwuznaczność rysuje między głównymi bohaterami? ;)
23-01-2010 23:26
Scobin
   
Ocena:
0
Zagadka: jakie zaburzenie psychiczne w tym filmie ma Holmes? ;-)
23-01-2010 23:54
~Megi

Użytkownik niezarejestrowany
    Holmes
Ocena:
0
Świetny film. Naprawdę.
27-01-2010 00:30
~agunia

Użytkownik niezarejestrowany
    byhsia
Ocena:
0
byifjd gypsys duwbis giowbg głpio mi hihuk vdg gudgb ghhd gegud ghudh the dyus was days september guid polcedes fty fle resoros guis ikosam biosj bujxi bjks bjd hyosrw fyuvdys fyjsv
09-03-2011 13:13

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.