string(15) ""
» Blog » Scooby Doo w Exaltedzie - wersja bez mechaniki
08-10-2015 11:11

Scooby Doo w Exaltedzie - wersja bez mechaniki

W działach: RPG | Odsłony: 302

[Wrzucam to co mam, mechanika może mi zająć dużo czasu, jak będzie to będzie, ale ciężko mi powiedzieć kiedy...]

Scooby-Doo w Exaltedzie

Ten tekst powstał na bazie snu, który kiedyś miałem. W zależności od czytelnika, może zostać potraktowany jako dowcip, ciekawostka lub w pełni grywalna pomoc dla MG. Zawarty tu zbiór BN ma za zadanie pomóc Prowadzącemu. Może zostać wykorzystany jako podstawa do przygody lub nawet kampanii. Mam nadzieję, że przyda się to komuś.

W tym tekście korzystałem z angielskich podręczników, gdyż po polsku ukazała się jedynie podstawka do Exalteda. Wykorzystane podręczniki to Exalted 2nd Edition, Manual of Exalted Powers: Lunars, Manual of Exalted Powers: Sidereals i Shards of Exalted Dream, zawierające zasady związane z czasami współczesnymi.

Przegląd świata

Z bliżej nieznanych przyczyn świat Exalteda zmienił się w Trzeciej Erze. Iskry Wybrańców zapadły w sen, takoż Niebiańskie Inkarny. Gaia zmieniła swój kształt, stając się kulą, a Panny Losu, Słońce Niezwyciężone i Luna stali się ciałami gwiezdnymi z prawdziwego zdarzenia, wielkimi i odległymi. Gdy magia spała, świat rozwinął się w sposób, którego nikt nie przewidział. Na powierzchni Gai zaczęły pojawiać się wieżowce, helikoptery, samochody, komputery, broń palna itp.

Świat spał aż do 2012 roku, gdy, zgodnie z przepowiednią Majów, zaczęła się nowa era – Czwarta Era.

W tym samym czasie, piątka niczego niespodziewających się nastolatków została Wybrana.

Postaci

Daphne Blake

Osobowość: Daphne to wrażliwa i subtelna młoda dama. Zawsze ubrana w modne ciuchy, zawsze taktowna, grzeczna i miła. Jest pierwsza, gdy trzeba coś załatwić bez użycia siły, tam, gdzie potrzebne jest wyczucie społeczne. Daphne jest przy tym całkiem wytrzymała psychicznie, znacznie lepiej radzi sobie ze stresem niż Velma. Jej jedyną wadą jest brak uroków bojowych, przez co zawsze musi chować się za plecami innych członków drużyny.

Relacje: Daphne najlepiej dogaduje się z Fredem (nic dziwnego, przecież są parą). Jest miła dla Scoobiego i Kudłacza, ale nieco oziębła względem Velmy, którą podejrzewa o wzdychanie do Freda. W relacjach z osobami spoza drużyny pełni rolę rzecznika swoich przyjaciół.

Problem – Panienka w opałach: Daphne nie jest najlepsza, kiedy chodzi o walkę. Zna podstawy uników, ale nie ma żadnej umiejętności bojowej ani żadnego uroku bojowego, nie licząc Perfekcyjnego Uniku. Daphne przeczuwa, że prędzej lub później zemści się to na niej. Co gorsza, coraz częściej czuje się ona balastem i niepotrzebnym ciężarem dla innych członków Tajemniczej Paczki. Po cichu zastanawia się ona nawet nad tym, czy by nie odejść z grupy.

Mechanicznie uznaj, że każda umiejętność bojowa i urok kosztują Daphne dwa razy tyle doświadczenia, ile normalnie. Ma to jednak swoje plusy – umiejętności i uroki kastowe kupuje ona za połowę normalnej ceny.

Fred Jones

Osobowość: Zawsze piękny, stanowczy, silny i pewny siebie, Fred stanowi niekwestionowanego lidera Tajemniczej Paczki. Choć to Daphne ma srebrny język, to właśnie Fred jest najpiękniejszy z całej grupy. Kocha rozwiązywać zagadki, kocha walczyć z potworami, ale najbardziej kocha błysk reflektorów. Inni członkowie drużyny zastanawiają się, czy nie kocha tego bardziej od swoich przyjaciół.

Relacje: Fred stara się nie być wyniosły, ale nie zawsze się mu to udaje. Najbliższe relacje łączą go z Daphne, która jest jego dziewczyną. Jest całkiem przyjacielski względem Kudłatego, ale często zapomina o tym, że Scooby to Lunar, a nie gadający pies. Jest bardzo dobry dla Velmy, co tylko pogłębia jej problemy sercowe (czego nie jest kompletnie świadomy).

Problem – Pan Solo: Fred coraz częściej myśli o tym, by zacząć własną karierę, w separacji do reszty Tajemniczej Paczki. Bardzo kocha Daphne, ale coraz częściej widzi, że mu ona bardziej przeszkadza niż pomaga, a co do reszty – cóż, nie są Solarami. Jeśli szybko coś się nie zmieni, Fred zacznie karierę solową.

Velma Dinkley

Osobowość: Velma to niekwestionowany mózg grupy. Jest mądrzejsza i sprytniejsza od swoich przyjaciół. Niestety, wielkie zamiłowanie do magii i książek sprawiło, że stała się szarą myszką i nie lubi brylować w towarzystwie jak Fred i Daphne. Lecz, kto wie, może pod tą przykrywką czai się prawdziwa bomba?

Relacje: Velma ma najlepsze relacje z Kudłatym (który, tak jak ona, jest Gwiezdnym) i Scoobim. Jej podejście do Daphne można określić jako „chłodne z wzajemnością”. Jej wielką, sekretną miłością jest Fred, który jednak nic o tym nie wie.

Problem – Beznadziejnie zakochana: Velma naprawdę kocha Freda. Jest przystojny, szarmancki, odwazny i silny. W głębi swojego nerdowatego serca Velma czuje, że razem mogliby wszystko. Ukrywanie tego uczucia ciąży jej coraz bardziej i w końcu nadejdzie czas, gdy zwierzy się z niego Fredowi. Pytanie tylko, jak on na to zareaguje?

Norville „Kudłaty” Rogers

Osobowość: Kudłaty to wieczny luzak. Zawsze w tych samych, znoszonych ubraniach, zawsze z skrętem w ręce. Nigdy nie zhańbił się uczciwą pracą, polegając w życiu na odziedziczonej fortunie (dzięki której sponsoruje Tajemniczej Paczce podróże po całym świecie). Większość ludzi taka postawa irytuje, ale Kudłaty ma wsparcie swoich przyjaciół – i do szczęścia nie potrzebuje niczego innego.

Relacje: Najlepsze relacje łączą Kudłatego z Scoobim. Byli przyjaciółmi na długo zanim Tajemnicza Paczka została uformowana, już od wczesnego dzieciństwa. Kudłaty także bardzo lubi Velmę. Daphne jest trochę poza jego ligą, a Fred, choć czasami snobowaty, jest jego dobrym przyjacielem.

Problem – Ćpun: Wszyscy wiedzą, że Kudłaty pali marihuanę, ale tylko Scooby wie, że zażywa także twarde narkotyki. Póki co Kudłaty ma dość pieniędzy na ich zakup, ale nic nie trwa wiecznie. Uzależnienie kiedyś może zniszczyć jego i jego przyjaźnie, zwłaszcza ze Scoobim. Prawda jest taka, że wpadł w spiralę i nie potrafi sam się z niej wydostać.

Scoobert „Scooby” Doo

Osobowość: Scooby ze względu na swoją klątwę jest strasznie bojaźliwy. Fizycznie to najsłabszy członek Tajemniczej Paczki (w sumie najsłabszy do Daphne) i sprawia to, że ciągle boi się o swoje życie. Wie jednak, że tylko dobre uczynki pomogą mu zrzucić klątwę, więc podróżuje i wykonuje zadania razem z całą grupą. Pod płaszczykiem tchórza jest jednak naprawdę dobrym przyjacielem. Gdyby tylko nie jego mroczny sekret...

Relacje: Scooby-Doo jest najbliżej z Kudłatym, który jest jego przyjacielem od wczesnego dzieciństwa. Niestety, jest nieco introwertyczny i nie ma tak dobrych relacji z innymi członkami drużyny. Zazdrości im tego, że nie są przeklęci i że mogą poruszać się i walczyć w swoich oryginalnych formach. Mimo to nawet lubi Velmę. Z Fredem i Daphne nie udało mu się nawiązać bliższych związków.

Problem – Przeklęty : W poprzednim wcieleniu Scooby był słynnym warlordem Ma-Ha-Suchi. Za jego zbrodnie z poprzedniego życia sama Luna ukarała go wiążąc go w psiej formie. Aby Scooby mógł się jej wyzbyć, musi wyruszyć razem z przyjaciółmi na quest dwojakiej natury – po pierwsze, musi odkryć magiczną formułę, która przełamie zły czar. Po drugie, musi wynagrodzić krzywdy z swojego poprzedniego wcielenia. Jak jednak to zrobić, skoro ofiar były setki jeśli nie tysiące, a dużo z tych osób już nie żyje?

Komentarze


Adeptus
   
Ocena:
+1

Z bliżej nieznanych przyczyn świat Exalteda zmienił się w Trzeciej Erze. Iskry Wybrańców zapadły w sen, takoż Niebiańskie Inkarny. Gaia zmieniła swój kształt, stając się kulą, a Panny Losu, Słońce Niezwyciężone i Luna stali się ciałami gwiezdnymi z prawdziwego zdarzenia, wielkimi i odległymi. Gdy magia spała, świat rozwinął się w sposób, którego nikt nie przewidział. Na powierzchni Gai zaczęły pojawiać się wieżowce, helikoptery, samochody, komputery, broń palna itp.

Świat spał aż do 2012 roku, gdy, zgodnie z przepowiednią Majów, zaczęła się nowa era – Czwarta Era.

W tym samym czasie, piątka niczego niespodziewających się nastolatków została Wybrana.

Kojarzy mi się ze ś.p. (chyba) Shadowrunem.

Choć to Daphne ma srebrny język, to właśnie Fred jest najpiękniejszy z całej grupy.

Wbrew zapowiedziom, powstrzymałeś się od opisywania gejowskich relacji, ale jednak podświadomość działa ;)

Notka niczego nie urywa, ale przynajmniej wreszcie zrobiłeś, coś co obiecałeś, więc polecajka na zachętę.

 

 

 

08-10-2015 11:49
Kaworu92
   
Ocena:
0

No może to jest nieco Shadowmunowe :P Kiedyś grałem w podobną sesję i bardzo mi się spodobało, więc... :)

08-10-2015 13:00
Kamulec
   
Ocena:
0

Kojarzy mi się ze ś.p. (chyba) Shadowrunem.

Ostatnia edycja Shadowruna wydana została dwa lata temu, najnowsza gra komputerowa w uniwersum wyszła w bieżącym roku.

11-10-2015 03:49
Adeptus
   
Ocena:
0

@ Zły Admin

O grze oczywiście wiem, ale zdawało mi się, że jest swego rodzaju "pogrobowcem" po systemie. Nie byłem pewien, czy system padł, dlatego napisałem "chyba". Dziękuję za rozwianie wątpliwości.
 

11-10-2015 11:22

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.