string(15) ""
» Blog » Savage Worlds? Bring it on, dude!
28-02-2008 14:27

Savage Worlds? Bring it on, dude!

W działach: RPG | Odsłony: 4

Witam.

Wydaje mi się, że sam tytuł wyraża już moje nastawienie to Savage Worlds. Przeczytałem Test Drive. Spodobała mi się okrutnie prostota zasad i zasada 3F!. Postanowiłem sprawdzić, czy "mojej" grupie się spodoba. Czemu "mojej", a nie mojej? Bo właściwie każdy gra u każdego, więc nie mam tutaj żadnej autorytarnej władzy. Ale mam to szczęście, że większość "drużyny" lubi eksperymentować z systemami i rozpoczynać nowe przygody/kampanie. Ucieszyłem się, że kolega, któremu podesłałem linka do Test Drive połknął to demko i powiedział, że bardzo chętnie by w to zagrał. Nie wiem czy do pierwszych sesji będzie mi się chciało brać całą, teraz już pięcioosobową drużynę, bo zawsze są problemy z terminem sesji. Zaokrąglona w dół połowa (dwie osoby^^) powinny wystarczyć, zwłaszcza, że jedna z nich nie zna angielskiego i trzeba będzie wszystko wytłumaczyć.

Jednak prostota zasad to nie jedyne co mi się spodobało w SW. Sama metoda ustalania inicjatywy jest bardzo ciekawa. Nie wiem tylko, czy ze wszystkimi kartami robimi jak z Jokerem (po turze, osoba, która go miała, wtasowuje go do talii i ciągnie nową kartę), czy po prostu ta karta leży i już do końca potyczki inicjatywa jest jaką ją sobie wylosowaliśmy.

Co więcej, metodologia tworzenia Wild Cards (bohaterów i ważnych NPC, czyli głównie tych BNów, którym gracze chcą skopać tyłki) i Extras jest świetna. Po co zaprzątać sobie głowę i robić wszystkich wedle tego samego schematu i poświęcać im tyle samo czasu? To statyści, oni padają po jednej ranie, olać dokładność ich opisu :D. Po lekturze Test Drive doszedłem do wniosku, że SW jest bardziej heroiczne niż D&D. Bo w D&D wszystkich obowiązują te same zasady. A W SW Wild Cards są znacznie lepsi niż Extras.

No i last but not least, settingi. Jeszcze tego samego dnia znalazłem konwersję jednego z moich ulubionych światów fantasy, czyli uniwersum Warcrafta! A podczas czytania opisów oficjalnych settingów w dwóch zakochałem się od razu, a jeden zobaczyłem dopiero później ;). Strasznie spodobało mi się "Necessary Evil" i "Pirates of the Spanish Main", a zobaczone później "Sundered Skies" spowodowało, że chcę jak najszybciej móc je kupić ;).

No i bardzo łatwo zrobić własny setting, gdyż zasady są tak ogólne, że do bardzo wielu gier idealnie się wpasują. Myślę nad zrobieniem konwersji mojego ulubionego tasiemcowatego anime (Bleach) na SW, gdyż naprawdę niewiele rzeczy trzeba w tej mechanice zmienić (ale wytrzymałość na rany Wild Cards owszem^^).

Więc nie mogę się doczekać, kiedy skończę czytać "Potop", żeby móc kupić sobie SW.

Pozdrawiam,
Behir
0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


644

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Spoko, bede staral sie byc mily :)

A Parowanie - za bardzo nie wiem, o co Ci chodzi. Generalnie, to trudnosc trafienia. I nie wiem, czy chodzi o to, jak mechanicznie dziala czy co? Aha - jakby co, to odpowiem jutro dopiero, musze wracac do roboty. Ludzie sie dodatkow domagaja :)
28-02-2008 21:25
Behir
   
Ocena:
0
Ups, przepraszam. Jak widać po jednorazowym czytaniu nie wszystko zapamiętałem. Parry jest trudnością testu podczas ataku. Mea culpa.
28-02-2008 21:40
644

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Aye, mate! Dokladnie.
28-02-2008 22:14
Bleddyn
   
Ocena:
0
W sumie w Bleach można użyć Arcane Background. Ichigo jest (prawie) zwyczajnym nastolatkiem, a w postaci shinigami wykorzystuje mistyczną moc. Siła duchowa też się wyczerpuje tak jak Power Points w SW. W sumie większość technik wygląda jak Super Powers, a np. zaklęcia Ruki jak magia.

Jakby co to pomogę, bo znam SW i Bleacha. Fajny tasiemiec, przestałem śledzić jak ruszyli odbić Inoue z rąk Aizena. Oczekiwałem pojedynków na miarę Ichigo vs Zaraki, a dostałem dłużyzny z męczącym humorem.:D
29-02-2008 08:50
Behir
   
Ocena:
0
Kidou planowałem rozpisać po prostu jako czary/moce (chociaż w sumie duża część to silniejsze lub słabsze Bolty ;) ). Nie wiem co jak rozwiązać Zanpaktou, myślałem o specjalnej kategorii Przewag (Edges), ale tutaj jestem otwarty na propozycje, bo jak już mówiłem wcześniej, narazie zbyt słabo się znam na SWEX, żeby nawet w settingu, który chcę robić wyrażać autorytarne decyzje ;).

Natomiast Arcane Background'y różne widziałem w fanowskich dodatkach, ale nie do końca orientuję się jak to działa i jak w to się można "wyposażyć".
29-02-2008 21:59
Bleddyn
   
Ocena:
0
Arcane Background to przewaga, która pozwala posługiwać się czarami/super mocami/cudami.

Pogromcę dusz można potraktować jak magiczną broń w fantasy. Dać moc/-e, a poziom uzależnić od Ducha/Rangi lub kazać wykupywać jako przewagi.

Proponuję zakupić SWEX. Z tym pójdzie łatwiej, niż z TD.
29-02-2008 22:34
Behir
   
Ocena:
0
@ Bleddyn

Zorientowałem się, że pozwala na magię z lektury W&W ;). Czy można mieć więcej niż jeden Arcane Background? Czy jedna Przewaga może mieć w wymaganiach inną?

Moce Zanpaktou IMHO najlepiej będzie wykupywać jako Przewagi, bo tam można umieścić wymagania zarówno odnośnie wymaganego poziomu Ducha, jak i Rangi.

Dobra, jak zbiorę się wreszcie w sobie, to zrobię wpis odnośnie chociażby fundamentów do zmiany/dostosowania zasad pod Bleach.
01-03-2008 15:08
Bleddyn
   
Ocena:
0
1) Generalnie można mieć tylko jedno AB, ale dany setting może pozwalać na więcej.

2) Tak, niektóre przewagi mają w wymaganiach inne.

3) To Twoja konwersja.;)
01-03-2008 21:53
Behir
   
Ocena:
0
@ Bleddyn

1) Planowałem dać możliwość gry wszyskimi "kozakami" w świecie Bleacha. Z zastrzeżeniem do tych, co biegają z katanami ;). Czyli Shinigami, Arrancary i Vizardzi. Przy czym planowałem dać w wymaganiach do Vizarda AB Shinigami ;).

2) No to można już kombinować. A z różnych rozpisek na sieci wnioskuję, że niektóre Przewagi można brać kilkukrotnie (IMHO Arrancarowe Stiero (steel skin) powinno być taką Przewagą.

3) Wiem, ale nie chcę, żeby była "broken" i niegrywalna.
01-03-2008 22:11

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.