» Recenzje » Rzym

Rzym

Rzym
Starożytny Rzym, miejsce wszelkich wspaniałości, gdzie krzyżowały się drogi świata. Czy był doskonały i nieskazitelny? Czy też jedynie, zwodzeni nurtami renesansu i klasycyzmu, tak sobie go wyobrażamy? Serial obnaża rzeczywistość, niszcząc mity, choćby nawet przejaskrawiając i tak już trudne do uchwycenia i oddania realia minionej epoki. Wraz z serialem przeniesiemy się do starożytnego Rzymu okresu schyłku republiki, obejrzymy bród, smród i rozpustę, czego kwintesencją będzie wielka polityka.

Podchodząc do serialu wyobrażałem go sobie jako polityczno-batalistyczny i wielce się pomyliłem. Owszem, w serialu polityka jest wszechobecna i dominująca, lecz wszystko przedstawione jest z perspektywy obyczajowej, a scen batalistycznych uświadczymy tu bardzo niewiele i to zmarginalizowanych prawie do granicy możliwości. Obraz przesycony jest realizmem i naturalizmem, nawet tak wielkie postacie jak Juliusz Cezar (Ciarán Hinds), Marek Antoniusz (James Purefoy), Marek Brutus (Tobias Menzies) czy Cycero (David Bamber) stają się ludźmi z krwi i kości, którzy często odbiegają od przyjętych przez epoki stereotypów. Choć nie wszyscy muszą się na takie ich przedstawienie zgodzić, to i tak warto je zobaczyć.

Mimo że tak wielkie postaci odgrywają równie wielkie role tak w historii, jak i serialu, to i tak większość czasu przyjdzie nam spędzić oglądając życie i perypetie centuriona Lucjusza Worenusa (Kevin McKidd) i legionisty Tytusa Pullo (Ray Stevenson), których losy nieustannie plączą się z wielką polityką. Lucjusz jest wielkim patriotą, niezwykle honorową osobą, lecz wiele lat spędzonych na wojnach w Galii odcisnęło na nim piętno, przez co ma problemy z okazywaniem uczuć, szczególnie względem swej małżonki Niobe, którą poznał i poślubił tuż przed wyruszeniem na wojnę. Natomiast Tytus jest niezwykle silny i odważny, bardziej niż rozumem kieruje się emocjami i zachciankami, dla pieniędzy nie powstrzyma się nawet przed popełnieniem morderstwa. Nie stroni od uciech cielesnych, alkoholu i kobiet. Jednak na swój sposób jest dobroduszny, prosty i szczery. Mimo początkowych niesnasek między tą dwójką dochodzi do porozumienia, które przeradza się po pewnym czasie w przyjaźń.

Aktorstwo jest pierwszorzędne, wszyscy są wspaniale dobrani i równie doskonale wywiązują się ze swoich ról. Większość kreacji wręcz zachwyca, szczególnie mam tu na myśli obu głównych bohaterów, następnie dorosłego Oktawiana z drugiego sezonu (Aaron Johnson), który bezbłędnie ukazał zamkniętego w ciele mężczyzny skrzywdzonego chłopca oraz wyrachowanego i bezwzględnego starca, a także Antoniusza (James Purefoy) ambitnego, emocjonalnego i przesiąkniętego rządzą władzy nobila.

Obydwa sezony były reżyserowane łącznie przez ośmiu reżyserów, aż trudno uwierzyć, jak wielką udało się przy tym zachować spójność i styl.
Jeżeli chodzi o stronę techniczną, serial powala sceneriami i kostiumami, widać jak wielkie środki finansowe zostały w niego włożone i muszę powiedzieć jednoznacznie, że zostały w pełni wykorzystane. Nie ujrzymy tu pięknych, nieskazitelnych budowli i szczęśliwych obywateli rzymskich przechadzających się w swych aksamitnych togach po brukowanych uliczkach obrośniętych kwiatami. Zobaczymy natomiast smród i ubóstwo zatłoczonego, przeludnionego miasta, gdzie każdy martwi się tylko o swoje interesy, a życie ludzkie jest warte tyle co kilka sestercji. Rzym w swym brudzie i paskudztwie paradoksalnie zachwyca.

Serial oddaje niesamowitą atmosferę Wiecznego Miasta. Przesycony jest ciekawym humorem, posiada wielowątkową i przemyślaną fabułę, nie unika tego, co było nieodłączne dla życia starożytnych (erotyzmu, wulgaryzmu i nagości), a przede wszystkim wciąga na tyle mocno, iż ciężko się od niego oderwać.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
10.0
Ocena recenzenta
9.08
Ocena użytkowników
Średnia z 62 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 6

Dodaj do swojej listy:
chcę obejrzeć
kolekcjaCzytaj również

Kompania braci
- recenzja
Altered Carbon
Kryminalne zagadki dwudziestego piątego wieku
- recenzja
Ukryte piękno
Opowieść wigilijna dwa wieki później
- recenzja
Terminator: Genisys
Elektroniczny morderca dla dzieci
- recenzja
Kobieta w czerni
Za moje dziecko
- recenzja
Thor: Mroczny świat
Piorunujące poczucie humoru
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

szelest
    ekhem
Ocena:
0
Po prostu 10. Taka czysta - bez zbędnego komentarza:)
22-03-2009 16:12
8536

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
A czy na DVD jest lepsze tlumaczenie niz w TVP? W jezyku polskim niektore nazwy urzedow rzymskich weszly juz do tradycji, jak np. Trybun Ludowy. Przezylem szok, kioedy uslyszalem Trybun Plebsu o.O...
22-03-2009 18:31
Jagermeister
   
Ocena:
0
10. Amen ;)
22-03-2009 19:04
Miroe
    Pełne 10...
Ocena:
0
...to ma Twin Peaks.

Ale Rome zasługuje na 9,5.
22-03-2009 22:49
Froger
   
Ocena:
0
Oj nie zgodzę się. Widziałem kilka odcinków i 90% czasu to było molestowanie chłopców i korzystanie z usług ladacznic bądź własnych żon.
Polityki było tam tyle co nic. Wojska tym bardziej.
Chyba, że oglądaliśmy inne seriale xD
22-03-2009 23:19
neishin
    hm
Ocena:
0
Nie jestem fanem historii starożynej, więc u mnie tylko 7ka, głownie za Tytusa Pullo (tylko po 1 sezonie, 2go już nie dałem rady obejrzeć).
23-03-2009 08:29
8536

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A takie pytanie - ile kosztuje sezon na DVD?
23-03-2009 21:51
Tomazzy
    Co do tłumaczenia
Ocena:
+1
Tłumaczenie na DVD jest o niebo lepsze i zawsze pozostaje możliwość oglądania w orginalnym języku z napisami co ja osobiście preferuje.
23-03-2009 23:58
Furiath
   
Ocena:
+2
Od lat oglądanie jakiegokolwiek serialu nie sprawiło mi takiej przyjemności, jak właśnie Rzym.
26-03-2009 09:00
Tomazzy
    ...
Ocena:
0
Otóż to, dlatego też 10/10. Choć powiem, że jest kilka ciekawych które oglądam/oglądałem, Band of Brothers, czy Jericho
26-03-2009 23:00
SkeezaPhrenyak
   
Ocena:
0
Rome, Deadwood, Carnivale - genialne seriale.
30-03-2009 18:32
Mandos
   
Ocena:
0
Słaba recenzja, miałem kłopoty z przebrnięciem i to chyba nie z powodu dosyć wczesnej pory.

Z serialu widziałem kilka odcinków i jest na liście "do obejrzenia" :).
31-03-2009 08:04
Tomazzy
   
Ocena:
0
Skoro recenzja jest słaba w Twej opinni to prosze o konstruktywne uwagi, a nie samo stwierdzenie.
12-04-2009 18:33
Mandos
   
Ocena:
0
Przeczytaj sobie jeszcze raz trzeci akapit swojej recenzji. Na dłuższe uwagi jestem w tym momencie za leniwy.
12-04-2009 22:38
Dalambert
    no, no
Ocena:
0
serial / sezon 1/ uważam za znakomity.
Tak żywego i dla mnie prawdziwego pokazania starożytności nigdy jeszcze nie oglądałem, mimo trochę za skromnych środków, ale momentami / Egipt/ coż czekam na sezon 2 i żałuję, że trzeciego nie ma .
11-05-2009 16:27
chimera
   
Ocena:
0
Świetny sezon pierwszy (właśnie na 10 - a co!), straszny spadek jakości w drugim (góra 6).
12-10-2011 21:07

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.