» Horror czyli Kulthulhu » Recenzje » Resistance

Resistance


wersja do druku

Resistance is everywhere

Redakcja: Tomasz 'earl' Koziełło

Resistance
Objętościowo pierwszy dodatek do Dark Harvest: Legacy of Frankenstein robi wrażenie: 170 stron to sporo, biorąc pod uwagę fakt, że podręcznik główny liczył ich zaledwie o 30 więcej. Do rozpoczęcia lektury zachęca ładna ilustracja na okładce oraz krótki, ale profesjonalnie narysowany komiks, w którym członkowie tytułowego ruchu oporu przeprowadzają atak na przewożący własność rządową pociąg.

Rozdział pierwszy przedstawia tę zwalczającą struktury państwowe frakcję. Poruszono w nim między innymi takie kwestie jak: sposób rekrutacji, dowództwo, techniki działania, powiązania z czarnym rynkiem oraz wyposażenie. Otrzymany obraz jest dosyć ogólny – autor rysuje działalność ruchu oporu bardziej w skali krajowej niż lokalnej, aczkolwiek zdarzają się wyjątki, takie jak, przykładowo, szczegółowy opis kwatery głównej partyzantki – fortecy Baba Vida po bułgarskiej stronie granicy.

Po ruchu oporu przychodzi czas na instytucje reprezentujące władzę: wojsko, Ministerstwo Informacji i służbę bezpieczeństwa. Rozdział ten jest dosyć krótki i stanowi skromne uzupełnienie tego, co można przeczytać w podręczniku głównym, ale zawarte w nim informacje powinny okazać się przydatne, jeżeli gracze postanowią zagrać postaciami stojącymi po stronie króla. Nieco więcej światła rzucono też na samego Frankensteina i jego poglądy.

W dalszej kolejności otrzymujemy dwa króciutkie rozdziały: Opór jest wszędzie oraz Bazy wojskowe. W pierwszym poświęcono nieco miejsca ruchowi sufrażystek, wspomniano tajemniczą organizację przypisującą sobie znajomość prawdziwych zamiarów Victora oraz opisano incydent, podczas którego profesorowie uniwersytetu w Jassach opublikowali list krytykujący technologię Żniw. Natomiast Bazy wojskowe to po prostu zestaw czterech średniej jakości map.

Podręcznik podstawowy zawierał opowiadania ze świata gry i tak też ma się sprawa z Resistance. Tym razem wszystkie trzy zamieszczone teksty zostały napisane przez autora gry, Iaina Lowsona. Pierwsze opowiadanie, Konstanca, przedstawia walkę członków ruchu oporu z doborowymi jednostkami wojskowymi w tytułowym mieście. Jest to niezły tekst, który pokazuje, jak funkcjonują w Prometei przekształcone w fortece miasta portowe. W Kontroli mamy z kolei okazję przeczytać opis spotkania dwójki oficjeli z samym Frankensteinem, któremu zaraz potem składa wizytę nieoczekiwany gość. Trzecie opowiadanie, Wyjście, wydało mi się najsłabsze ze względu na swoją długość i niezbyt zaskakujące zakończenie. Pomimo tego może stanowić wartościowe źródło informacji na temat procederu przemycania ludzi poza granicę Prometei.

Dwa rozdziały dotyczące zasad wprowadzają opis zamożności klas społecznych poprzez porównanie dochodów przedstawicieli przykładowych zawodów w Prometei i Zjednoczonym Królestwie w tamtym okresie. Nareszcie otrzymujemy też porządny katalog broni i ekwipunku z wyraźnymi ilustracjami. Dodatkowe zasady obejmują testy łączone, nowe augmentacje, obszarowe działania broni i strzelanie salwą. Ponadto raz jeszcze przedstawiono proces tworzenia bohatera na przykładzie młodego inżyniera Janiego Sabinascu oraz szczegółowo opisano dwóch NPC-ów: naukowca korespondującego z samym Nikolą Teslą oraz zdolnego mechanika będącego jednocześnie wytrawnym tarocistą cygańskiego pochodzenia (swoją drogą, świetna postać). Otrzymujemy też zestaw uzupełniający listę zawodów i ról w Prometei, podobnie jak w podręczniku głównym wraz ze współczynnikami, krótkimi opisami konkretnych postaci i pomysłami na przygody związane z każdą z nich.

Całość kończy scenariusz, który doskonale powinien sprawdzić się jako wprowadzenie do świata Dark Harvest: jest ekscytujący, nieskomplikowany i do rozegrania w czasie jednej sesji. Coś, czego zdecydowanie brakowało w podręczniku głównym.

Resistance nie powalił mnie na kolana, ale też nie rozczarował. Jest on po prostu solidnym dodatkiem do bardzo dobrej gry. Warto więc się z nim zapoznać.

Dziękujemy autorowi za udostępnenie podręcznika do recenzji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Resistance
Linia wydawnicza: Victoriana
Autor: Iain Lowson
Okładka: Corlen Kruger
Ilustracje: Sara Dunkerton, Kim Roberts, Rowena Aitken, Corlen Kruger
Wydawca oryginału: Cubicle 7
Data wydania oryginału: 2012
Miejsce wydania oryginału: Wielka Brytania
Liczba stron: 171
Oprawa: Miękka
Format: A4
ISBN-13: 978-0-85744-137-9
Numer katalogowy: CB77101
Cena: 29,99$Czytaj również

Wywiad z Iainem Lowsonem
Twórca Dark Harvest: The Legacy of Frankenstein w ogniu pytań
Dark Harvest - The Legacy of Frankenstein
Piękny koszmar
- recenzja
Victoriana: Liber Magica
Pamiątka po innych czasach
- recenzja
Victoriana 3rd Edition Core Rulebook
Trzysta stron wiktoriańskości
- recenzja

Komentarze


~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Czy mógłbyś skrótowo napisać jaki (oprócz broni) ekwipunek zawiera rozdział o ekwipunku?

Fajna recenzja, pozdrawiam :)
12-10-2012 07:22
chimera
   
Ocena:
+4
Oprócz broni (której jest sporo - różne typy pistoletów, karabinów i broni białej) mamy ekwipunek polowy (camping and outdoors gear), sprzęt zimowy (cold-weather gear), fotograficzny/medyczny/samochodowy (miscellaneous gear) oraz pojazdy (transportation).

Pozdrawiam
12-10-2012 16:12
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Super, dziękuję za szybką odpowiedź :)
12-10-2012 16:46

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.