» Artykuły » Inne artykuły » Ręka na pulsie - maj

Ręka na pulsie - maj

Ręka na pulsie - maj
Ślepowidzenie – Peter Watts


Krótko i treściwie – ta książka jest genialna. Trudno coś więcej o niej napisać. Prawie trzy lata temu Ślepowidzenie sprawiło, że stałem się zadeklarowanym fanem fantastyki naukowej. Dlaczego? Dlatego, że Watts z maestrią wykorzystał potencjał, jaki tkwi w science-fiction i stworzył niesamowitą powieść. Cieszę się, że Wydawnictwo MAG zdecydowało się na ponowne wydanie tej książki. Chciałbym, aby trafiła do jak największej liczby czytelników, którzy docenią niezwykły kunszt Wattsa.





Czarna bezgwiezdna noc – Stephen King



Nie znam prozy Stephena Kinga. Sam nie jestem już pewny, czy któregoś razu rzeczywiście wypożyczyłem z biblioteki jedną z jego powieści czy tylko miałem taki zamiar. Zamierzam się poprawić, kiedy tylko znajdę wolną chwilę. Może wydanie Czarnej bezgwiezdnej nocy będzie zachętą do nadrobienia zaległości? Jeśli rzeczywiście King panuje nad piórem tak dobrze, jak opisują to liczni recenzenci, to lektura książki może być ciekawym doświadczeniem czytelniczym. To ciekawy paradoks: pewnie czekam na tę antologię bardziej niż niejeden fan króla – bo nie wiem czego się spodziewać.



Próba kwiatów – Jay Lake



Uśpieni bogowie, oblężenie Nieprzemijającego Miasta i zniknięcie tajemniczego mistrza, doprawione jeszcze nagrodą imienia Johna W. Campbella – to brzmi naprawdę smakowicie. Jeśli Lake’owi uda się stworzyć klimat zaszczucia i oddać atmosferę dziwności, jaka ma otaczać niezwykłe miasto, Próba kwiatów może okazać się tekstem równie ciekawym co Dworzec Perdido czy Akwaforta, do których porównuje go wydawca. Mam nadzieję, że nie na wyrost.



Lewa ręka Boga – Paul Hoffman



Mroczny kult, adepci walczący o życie, potoki krwi, potu i łez. Uwielbiam taką fantastykę. Ostatnio nie miałem okazji przeczytać nic podobnego, dlatego też z chęcią zapoznałbym się z Lewą ręką Boga. Jeśli tylko fabuła będzie wystarczająco wciągająca, bohaterowie przyzwoicie wykreowani, a Hoffman nie zacznie wpychać krwawych scen gdzie tylko się da, powieść może zapewnić kilka godzin solidnej rozrywki. Mam nadzieję, że tekst okaże się co najmniej tak dobry, jak książki opowiadające historię Caine’a – wówczas będę usatysfakcjonowany.



Przebudzeni – Chris Wooding



"Retrofuturystyczny świat podniebnych piratów" – te słowa naprawdę mnie urzekły. Od razu stanęły mi przed oczami steampunkowe zeppeliny i ich kapitanowie, zdolni do największego poświęcenia, aby tylko zdobyć kilka złotych monet. Potencjał tkwiący w tej stylistyce jest oczywisty – jeśli Woodingowi udało się go chociaż po części wykorzystać tworząc odpowiednią historię, to Przebudzeni mają szansę stać się najciekawszą majową premierą. Nie ukrywam, że uwielbiam teksty, których protagoniści są wrogami publicznymi numer jeden – a że takim ma być bohater tekstu, to czekam na powieść jeszcze mocniej.






W końcu doczekamy się tego, co powinno stać się dawno temu: porządnego – miejmy nadzieję! – wznowienia twórczości Philipa K. Dicka. Rebis zaczyna od potężnego uderzenia: zarówno Blade Runner, jak i Ubik należą do najsłynniejszych i najlepszych tekstów wielkiego pisarza. Czym można by się martwić, jeśli chodzi o te premiery? Chyba tylko tłumaczeniem – bo wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że są to powieści wybitne – takie, jakich niewiele zostało stworzonych w obrębie konwencji. Czekam z niecierpliwością – po tak długiej przerwie, w czasie której nasi wydawcy zapomnieli o Dicku, jestem naprawdę głodny jego prozy.




Księga wojny – antologia



Dawno nie czytałem żadnego tematycznego zbioru opowiadań, ale czuję, że za sprawą Księgi wojny całkiem szybko się to zmieni. Trudno wróżyć, ale wydaje mi się, że antologia nie zawiedzie. Temat jest prosty, ale bardzo ciekawy – daje naprawdę szerokie pole manewru. A w to, że autorzy tekstów „manewrować” potrafią, nawet nie wątpię. Moje literackie preferencje sprawiają, iż najmocniej czekam na opowiadania Orbitowskiego, Nowaka, Palińskiego i Piskorskiego, ale czuję, że wszyscy pisarze staną na wysokości zadania.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Rozgwiazda
Podwodne tu i teraz
- recenzja
Baśniowa opowieść
Bracia Grimm w królewskim wydaniu
- recenzja
Słoneczna loteria
Taki los
- recenzja
Poklatkowa rewolucja
Sztuczna inteligencja czy nie sztuczna inteligencja?
- recenzja
Outsider
Sztandarowy King
- recenzja
Inwazja z Ganimedesa
Podbój jak każdy inny
- recenzja

Komentarze


baczko
   
Ocena:
0
Hm. Tak patrzę - w mailingu AMBER zapowiedział Woodinga na maj, a z ich zapowiedzi na stronie zniknął. Dziwność.
09-05-2011 20:57
Dawidek
   
Ocena:
0
Rebis jest jednym z nielicznych wydawnictw, któremu nie mam nic do zarzucenia. Aczkolwiek zbyt wiele pozycji nie mam, jednakże świetne wydania Herberta, Remarque'a i Rushida pozwalają sądzić, że Dick będzie równie dobrze potraktowany :)
09-05-2011 20:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.