» Blog » Recenzja Graj z Głową
11-10-2009 10:52

Recenzja Graj z Głową

W działach: Recenzja, RPG, Quickpress | Odsłony: 5

Recenzja Graj z Głową

Opowiem Wam o moim podejściu do RPG, które wykształciło mi się przez parę lat grania.

 

Jego głównym punktem jest to, że jeżeli gra nie zawiera instrukcji jak grać, to jej nie dotknę. Nie interesuje mnie gra z wielkim opisem świata albo dużą ilością tabelek. To są sprawy drugorzędne. Zasadniczym wyróżnikiem gry ma być sposób w jaki mam nią grać. Jeżeli w podręczniku tego nie ma, to wolę wsiąść jakąś uniwersalną mechanikę która będzie pasowała do danego typu gry, zaś świat stworzę na bazie książek, filmu itp.

 

Bo istnieje takie odwieczne prawo naszego hobby: Podręczniki czyta tylko MG. Skoro tak jest, to chciałbym, abym znalazł w nim porady jak prowadzić, a nie rozwlekłe, nic nie wnoszące opisy.

 

I dostaje w swoje ręce podręcznik, który mówi jak grać. Nie ma tam opisu świata ani mechaniki. Są konkretne porady. Dlatego cenię tą książeczkę wyżej niż jakikolwiek rpg wydany po polsku.

 

Przeczytaj dalszą część recenzji Graj z Głową na quickpress.pl

Komentarze


996

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Recka spoko, ale mam dokładnie odwrotne podejście do RPGów - chcę dostać mechanikę, która działa i daje frajdę, oraz fajny świat, który daje dużo możliwości rozgrywki.
11-10-2009 15:53
Darken
   
Ocena:
0
Mówię, że cyferki same w sobie mam gdzieś. Jeżeli zasady gry nie są pełne aka jest fajna mechanika i jest dobrze wytłumaczona, to gra dla mnie jest bezwartościowa. Same informacja, że mam rzucać więcej niż, a siła trucizny czy upadku jest taka a taka, to dla mnie za mało.

Nie mam zamiaru siadać specjalnie nad nowym światem i uczyć się go z podręcznika. Zawsze jestem w stanie wymyślić z innymi graczami coś ciekawszego, bo bardziej nam pasującego, niż proponują to autorzy świata.
12-10-2009 08:45
~WitchDoctor

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Na moje to idiotyzm. Co Darken teraz napisał. Podrecznik, aka, setting, to jest właśnie opis świata i cyferek.

12-10-2009 22:05

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.