» Blog » Reaktywacja i Power 19!
02-05-2007 18:02

Reaktywacja i Power 19!

W działach: Erepegi | Odsłony: 3

No! Nareszcie zakończył się mój ostatni rok w liceum. Jestem prawie wolny. Jeszcze tylko matury, i najdłuższe wakacje życia stoją przede mną otworem. I wielką stratą byłoby nie spożytkować ich w miarę twórczo. Ostatnie dni laby i wolności nieco mnie zaktywizowały - teksty piszę jak szalony, na Boardgixie pojawiają się nowe teksty, wróciłem do odłożonych na półeczkę projektów gier planszowych oraz... reaktywowałem projekt Drobniaków. Ano owszem, powróciłem do starych zeszytów i plików, zweryfikowałem swoje stare wypociny, wystrugałem z tych materiałów to, co dobre, odrzucając trociny głupoty. Żeby podtrzymać moc inspiracji zacząłem rysować pierwsze ilustracje do podręcznika PDF tegoż systemu (może to odwrotne podejście do poprawnego, ale takie rysowanie podtrzymuje we mnie ducha i daje nowe idee). To nie koniec wieści - niejaki Tomek "Kaduceusz" Pudło zgodził się na użycie zmodyfikowanego przez niego KaduFATE w Drobniakach! System ma już więc mechanikę - oczywista, na rzecz settingu trzeba będzie wprowadzić drobne autorskie modyfikacje, będą one jednak głównie powierzchowne, dotyczące ras i profesji naszych drobnych ludków. No, a teraz zgodnie z pradawną obietnicą, czas na pytania Power 19, które osobiście uważam za lekko pozbawione sensu, ale cóż, jak mus to mus ;) No to w drogę:

 

1. O czym jest twoja gra?
O małym ludku - o spojrzeniu na otaczająca rzeczywistość z zupełnie odmiennej perspektywy. Niech zwyczajne, stanie się nadzwyczajne, niech małe, stanie się wielkie. Drobniaki dają świat, który znamy, ale znamy go z zupełnie innej strony. Czajnik dla człowieka jest jedynie prostym narzędziem. Ten sam czajnik dla drobniaka jest solidną wieżą, opuszczoną świątynią czy łaźnią. Igła to broń, zapałka to pochodnia a guzik jest jego tarczą. Pełna zbroja naparstkowa? Jeźdźcy Myszy? Treserzy Komarów? To zaledwie przedsmak dostępnych w Drobniakach możliwości odegrania swojej postaci w wymiarowo niepoprawnym świecie Rezydencji. Gra traktuje więc o odkrywaniu otoczenia na nowo, o zabawie zwykłymi przedmiotami które zyskują zupełnie nowych cech wraz ze zmianą punktu widzenia i ich postrzegania.

 

2. Co robią postacie?
Odkrywają świat. Rezydencja jest niezwierzona przez Drobniaków, zawiera w sobie wiele tajemnic. Od mistycznego raju, Ogrodu, poprzez otchłanie Piwnicy aż do porażającego świetlistością Dachu. Postacie mogą realizować swoje cele, rozwijać się i odwiedzać największe metropolie Rezydencji, takie jak Gabinet czy potężna stolica świata - Lekko Różowy Salonik. Poza zmianą punktu postrzegania rzeczywistości jak i radykalnym zmianom otoczenia, postacie nie różnią się zbytnio od postaci innych systemów - mają swoje cele i marzenia, działają dla siebie lub w czyimś interesie, uczestniczą w walkach, balach i gonitwach. One po prostu żyją - a ich życie i postępowanie zależy tylko od graczy.

 

3. Co robią gracze (wliczając w to mg, jeśli jest taki)?
Bawią się. To główne założenie systemu. Nie będzie on narzucał "klimatu" rozgrywki, nie zmusi nikogo do grania mrocznie i cierpiętniczo, nie będzie naciskał na heroizm i pompatyczność, nie będzie też wymagał realizmu i perfekcyjnego odwzorowania zasad rządzących światem. Wszystko to bowiem będzie zależne od grupy, która będzie bawiła się Drobniakami - chcą mieć Mrok? System im na to pozwoli, niech głodują i walczą o życie na ogromnych przestrzeniach Dywanu, niech nieustannie walczą z hordami Czarnych Najeźdźców w Piwnicy, niech giną w próbach przebycia mistycznego Ogrodu. Chcą mieć Heroizm? Niech walczą z potwornym Miaurkiem, niech nawiążą kontakt z Ostatnim Gigantem, niech obronią stolicę świata przed potworami Piwnicy. Niech gracze mają wolność. Najważniejsze jest to, by się dobrze bawili - bo RPG to gra, a gra - to zabawa. Niech kierują swoimi postaciami, z radością rozwijają sowich Guzikowych Magów, Woskowych Piromantów czy Tekturowych Rycerzy. Niech MG czerpie nieprzebraną zabawę w tworzeniu Rezydencji, w rozbudowie jego pomieszczeń, w wykorzystaniu przedmiotów domowego użytku w zupełnie odmienny sposób.

 

4. W jaki sposób opisany świat (lub jego brak) wzmacnia to, o czym jest gra?
No cóż, pytanie to odnośnie Drobniaków brzmi jak pytanie typu "Pieniądze, czyż nie są potrzebne?". Świat jest w wypadku tego systemu najważniejszy. To on kreuje nowy pogląd na rzeczywistość, on nadaje rozgrywce nowy wymiar fabularny. Gra, jak już wspominałem, traktuje o poznaniu otoczenia w zupełnie nowy sposób. Świat na to właśnie pozwala - zwiedzając kolejne pokoje i sale Rezydencji gracze zmierzą się z bezkresnym Dywanem, odwiedzą pałac Stojącego Zegara, zajrzą do ogromnej huty Kominkowej albo zawitają do ogromnego i luksusowego publicznego basenu Wannowego. To właśnie ten cały świat jest nowinką, jest otwarciem, zaproszeniem skierowanym ku graczom do eksplorowania jego niezwykłych zwyczajności.

 

5. W jaki sposób tworzenie postaci wzmacnia to, o czym jest gra?
Tworzenie postaci oparte o mechanikę KaduFATE daje graczom ogromną swobodę w generowaniu bohatera, w którego chcą się wcielić. Wszystko to zostanie okraszone pewnymi dodatkami, jak wybór jeden z pięciu ras (która będzie dawała nowe aspekty i atuty do wyboru grczy) jak i profesji (która będzie dawała kolejny atut jak i nowy pakiet umiejętności). Same zaś rasy i profesje zostały stworzone jako dopełnienie koncepcji świata Rezydencji. W spisie profesji znajdą się między innymi wymienieni już powyżej - guzikowy mag, woskowy piromanta, kartonowy rycerz, mysi jeźdźca, treser komarów, kurzowiec, słowotwórca czy pinezkowy łowca. Wszystkie te zawody są tak stworzone, by dać graczom do rąk zupełnie nowe narzędzia do zabawy ze swoją postacią i otaczającym je światem.

 

6. Jakie zachowania/style gry nagradza twoja gra(lub każe, jeśli to konieczne)?
Gra nie będzie wyraźnie doceniać jakiegoś konkretnego stylu gry, gdyż byłoby to zwyczajne ocenianie który model rozgrywki jest lepszy, a który gorszy. Będzie za to nagradzać zachowania, za pomocą PuFów (Punktów FATE) i woli Mistrza Gry. Gracz, który doskonale wykorzystał otoczenie, który "wczuwa się" w nowy świat i swoją rolę, który spełnił jakieś ważne zadanie w scenariuszy, który po prostu wie, jak należy się w to bawić, będzie otrzymywał nowe PuFy które będzie mógł wykorzystać w trakcie rozgrywki. System nie przewiduje kar za niezaznajomienie z systemem czy jego mechniką - od takich spraw jest wola drużyny i MG.

 

7. W jaki sposób style gry/zachowania sa w twojej grze nagradzane lub karane?
Patrz wyżej - system KafuFATE daje MG jak i graczom narzędzie w postaci PuFów, które dają obu stronom nowe możliwości działania w obrębie rozgrywki. Gracze z pewnością szybko odkryją moc PuFów (które na potrzeby gry nazywane są Guzikami).

 

8. Jak w twojej grze rozdzielone są możliwości narracji i odpowiedzialność?
Oczywiście, głównym narratorem jest mistrz gry, który kreuje przygody osadzone w świecie Rezydencji, dając swoim graczom możliwości wyboru swojej drogi postępowania. Jednakowoż, dzięki Guzikom (PuFom) gracze również mają możliwość kreowania scen. Istnieje również zasada kontrolowanego pecha, która daje graczom możliwość pokierowania narracją negatywnego skutku dowolnego testu lub decyzji innego gracza, tak, by wciąż miała ona negatywny, ale być może nie aż tak dotkliwy skutek. Gracze mają więc niejaką swobodę w ingerowanie w opowieść snutą przez Mistrza Gry.

 

9. Co twoja gra robi, żeby przyciągnąć uwagę graczy, ich udział i zaangażowanie (np. Co twoja gra robi, żeby się przejmowali)?
No cóż, uważam to za jedno z najgorszych pytań Power 19, gdyż zainteresowanie graczy zależne jest od talentu i umiejętności prowadzenia Mistrza Gry. Nawet najlepsza gra nie będzie w stanie zaoferować graczom swoich możliwości, jeżeli MG okaże się nieobeznanym w temacie człekiem bez krztyny narratorskiego talentu - i to działa również na odwrót, nawet teoretycznie kiepski system może pokazać pazur pod pałeczką sprawnego dyrygenta rozgrywki. Jeżeli jednak mówić o atraktorach rozgrywki, Drobniaki oferują graczom zupełnie nowych bohaterów - nie znam bowiem systemu (chociaż przyznaje, nie znam ich na tyle by tytułować się ekspertem w tej dziedzinie) w którym gracze mają okazję wdziać tekturę na swoje calowej wysokości ciało, i z wierną szpilką u bogu szarżować na potwornego szczura z kanałów.

 

10. Jaki jest sposób rozstrzygania/mechanika w twojej grze?
Cała gra opiera się na rewelacyjnej mechanice FATE, zmodyfikowanej przez Kaduceusza w wariancie KaduFATE. Wszystkie testy przeprowadzane są wyjątkowo szybko i intuicyjnie, kulanie kostek nie przerywa ciągłości rozgrywki, nie spowalnia sesji. Klasyczne testy przeciwstawne, sprawdzanie poziomu swoich umiejętności oraz narracyjne podejście do Drabinki dają graczom i MG lekką i dynamiczną mechanikę która idealnie komponuje się ze światem Drobniaków. Gracze jak i MG uzyskują więc narzędzie do pełnego kierowania rozgrywką w sposób nastawiony na wolność wyboru jak i opisowość tegoż.

 

11. W jaki sposób rozstrzyganie wspomaga, to o czym jest gra?
W nijaki. Odpowiedź zła? No cóż, nie na każde pytanie odpowiedź jest prosta i pozytywna. Mechanika do Drobniaków została dobrana raczej opierając sie na zasadzie "prostoty i szybkości" jej funkcjonowania. KaduFATE jest właśnie taką mechaniką, która pozwala w prosty i jasny sposób wspomóc graczy i MG w opisywaniu otaczającej ich rzeczywistości. Wspaniale zdany test Woskowego Piromanty da mu możliwość utworzenia Ognistej Ściany czy też wypalenia sporej części dywanu. Ten sam piromanta zdając test na poziomie niezłym uzyska zaledwie niewielki ognisty pocisk czy też płonące dłonie. Mechanika ma więc sprawnie i szybko ukazywać graczom, co potrafią osiągnąć, co wytworzyć i co zdziałać.

 

12. Czy w twojej grze postacie sie rozwijają? Jeśli tak, to w jaki sposób?
W sposób wręcz kanoniczny, a mianowicie za pomocą Punktów Doświadczenia które otrzymują wraz zakończeniem każdej sesji. Punkty te wydawać mogą na poszerzenie swoich aspektów, podniesienie swoich umiejętności, rozwój swojego bohatera. Słowem, bez żadnych innowacji w tym aspekcie systemu. Poza kluczami, czyli specjalnym system przeznaczonym tak i dla graczy jak i dla MG, który pomaga określić za co należałoby nagrodzić daną postać. Weźmy przykładowo naszego Woskowego Piromantę - Jego klucz doświadczenia brzmi "Gorącokrwisty Drań" - otrzymuje on PDki za spełnianie tegoż klucza. Każdorazowe brawurowe zagranie, każdorazowe popełnione przez postać draństwo powinno zostać zauważone i nagrodzone przez MG. Do czego to służy? Do określenia roli bohatera - czy miewaliście czasem takie sytuacje, kiedy wyjątkowo trudną zagadkę rozwiązał wielki i tępy osiłek? Czy należy go za to nagrodzić, skoro realna szansa na rozwiązanie zagadki przez tę postać byłą znikoma? Dzięki kluczom doświadczenia każdy gracz wie, na czym powinien się skupić, jaką rolę ma do odegrania postać. Oczywiście, klucze doświadczenia wybierają sami gracze, nie są one przez nikogo narzucone.

 

13. W jaki sposób rozwój postaci (lub jego brak) wspomaga to, o czym jest gra?
Paskudne pytanie. Rozwój postaci otwiera przed graczami nowe możliwości jej prowadzenia. Daje nowe spektrum umiejętności, dzięki którym postaci mogą poznawać dalsze zakątki świata, mogą być "Bardziej sobą, niż były wcześniej". Ale przecież tak jest w każdej popularniejszej grze fabularnej. Tak i Drobniacy nie wyróżniają się zupełnie niczym w tym aspekcie rozgrywki.

 

14. Jaki efekt chcesz swoją grą wywołać u graczy?
Zaciekawienie i Rozbawienie. Chciałbym, by odkryli nowe zastosowania dla otaczającego ich świata. Chciałbym, by czerpali jak największa radość z odgrywania swojej malutkiej postaci, swojego herosa. Podręcznik jak i świat będą skonstruowane w taki sposób, by dążyć do uzyskania takich właśnie emocji u graczy.

 

15. Jakie elementy towje gry zostaly dokladniej opisane. Dlaczego?
Naturalnie najdokładniej opisanym elementem Drobniaków jest świat, gdyż to właśnie on ma spełniać najważniejsze role systemu, ukazując graczom całe spektrum nowych możliwości działania, dając im w ręce możliwości eksplorowania Rezydencji, i spotkania się z wieloma niesamowitościami tegoż świata. Oprócz świata dokładnie opisana została również Magia, która - ze względu na świat - jest dość nietypowa, dając magikom małych ludków moc korzystania z Dywanowych Splitów, z wosku czy z kurzu. Te dwa elementy systemu są najdokładniej opisane (za wyjątkiem stworzonej przez Kaduceusza na podstawie FATE'a mechaniki KaduFATE).

 

16. Jakie elementy twojej gry najbardziej cię ekscytują/interesują? Dlaczego?
Najciekawszą stroną systemu jest dla mnie podejście do bohaterów i świata. Możliwość wcielenia się w dwucalowego bohatera małego ludku i zbadanie znanego nam, ale jednak odmiennego świata wydaje mi się wyjątkowo ekscytująca. Każdy z nas zna np. zwyczajną szafkę z przyprawami. W świecie Drobniaków taka szafka okazać się może na przykład wyjątkowo ruchliwym targiem przypraw, tętniącym życiem i krzykami przekupniów. Biurko przestaje być biurkiem, staje się ogromnym domostwem dla wielu rodzin, a Wanna jest ogromną miejską łaźnia publiczną. Wszystko to obrazuje hasełko towarzyszące systemowi: Niech zwyczajne stanie się nadzwyczajne.

 

17. Co twoja gra daje graczom, czego inne gry na dają, nie mogą dać lub nie chcą?
To kolejne pytanie które sprawiło mi nie lada problem. W zasadzie każda gra jest w stanie dać graczom absolutnie wszystko. W WFRP również MG mógłby skurczyć graczy i osadzić ich w wielkim pałacyku, by bawili się w jego poznawanie. Oczywiście, gorzej by mu było gdyby musiał się tłumaczyć, skąd w pałacyku wzięło się pięć żyjących cywilizacji, które mają calowych ludzików i korzystają z naparstków jak z hełmów...

 

18. Czy chcesz swoja grę opublikować i w jaki sposób?
Chciałbym. W sposób normalny. Ale cenię w sobie to, że jestem realistą, dlatego też z dużym prawdopodobieństwem wydane zostanie w formie Ebooka PDF.

 

19. Jaki jest twój docelowy czytelnik?
Czytelnikiem docelowym jest każdy gracz RPG, który szuka czegoś nowego, czegoś chociaż trochę świeżego, co da mu możliwość poznania nowego świata, wcielenia się w nietypową postać. Słowem, każdy z was jest potencjalnym czytelnikiem tegoż systemu.

 

No, i koniec. Power 19 ma nie jest niczym innym jak spisanymi pobożnymi życzeniami autora, i tak powinny zostać potraktowane. Nie będę tutaj pisał żadnych Guruizmów, żadnego twierdzenia że mój system będzie najlepsiejszy ze wszystkiego co do tej pory widzieliście. Napisałem dokładnie to, co mam nadzieję w systemie umieścić :) Co z tego wszystkiego wyjdzie? Czas jeno pokaże!

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Dark Storm
   
Ocena:
0
P19 jak najbardziej mięsny. Właściwie to taki powinien być, ale jakoś pozbawiony jest tego czaru Drobniaków ;)

A, szkoda, że nazwa "Osobliwości" nie przeszła ;)
02-05-2007 19:04
Saise
   
Ocena:
0
A, Osobliwości raczej przejdzie, nie bój żaby (zamiast nazwy Atut). A co do braku magii - ją sobie zostawiłem na to co ważne, czyli na pisanie podręcznika do systemu ;) P19 jest odpowiedzią dla mnie i informacją dla was, co, jak i po co biega po systemie :)
02-05-2007 21:10
Siman
   
Ocena:
0
Świetny pomysł, czekam z niecierpliwością na jego rozwój. :) Pozwolę sobie tylko dodać, że osobiście dodałbym do tego krwawą i wyniszczającą wojnę plemion Drobniaków. Byłoby ciekawiej i mniej cukierkowo. Ale to tylko moja wizja, jaka nasunęła mi się w czasie czytania. Może jak dostanę ten system w PDF-ie, to dorobię takową w ramach przygody. ;)

A poza tym - będą jakieś rasy/plemiona/nacje? Czy wyłącznie profesje?


PS. Dziwi mnie twoja wolność i swoboda. Ja na przykład nigdy nie czułem się bardziej zawalony nauką (do matury z historii) i z niecierpliwością odliczam czas do 17 maja...
02-05-2007 21:51
Saise
   
Ocena:
0
Siman, odnośnie matury - podeszłem do tego na dwóch zasadach.

1. Co ma być, to będzie.
2. Jak się przez 3 lata czegoś nie nauczyłem, to w te dwa tygodnie też niczego nie wkuję.

I jestem szczęśliwy.

Odnośnie Drobniaków. Oczywista, że są rasy. jest 5+1 rasa (5 względnie dobrych jedna zła do szpiku kości), które różnią się między sobą dość drastycznie - następna notka poświęcona będzie ich opisowy, jak sądzę.

Notki i ogólnie wszystko związane z powstawaniem systemu znajdziesz na http://drobniaki.blogspot.com.
02-05-2007 22:01
Siman
   
Ocena:
0
"Notki i ogólnie wszystko związane z powstawaniem systemu znajdziesz na http://drobniaki.blogspot.com."

Page Not Found

Error 404
02-05-2007 23:24
Dark Storm
   
Ocena:
0
Siman, tutaj masz pierwszą notkę ;P
03-05-2007 08:55
Saise
   
Ocena:
0
Oj Siman, Siman ;)

http://drobniaki.blogspot.com

W pierwszym adresie była kropka na końcu, dlatego nie działał.
03-05-2007 09:04
kaduceusz
    re
Ocena:
0
Przeczytałem, trochę pomyślałem i wypłodziłem własną notkę o Drobniakach ;-)
09-05-2007 18:04

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.