» Blog » Quentin - omajgad, zostały dwa miesiące!
26-05-2013 11:10

Quentin - omajgad, zostały dwa miesiące!

Odsłony: 11

Quentin - omajgad, zostały dwa miesiące!
Napisałbym scenariusz do erpega, chodzi mi po głowie kilka pomysłów, słyszałem że jest ten cały konkurs Quentin, ale… czy warto?

 

Warto z całą pewnością. Quentin jest konkursem o wieloletniej tradycji (w tym roku 15 edycja!), udział w nim pozwala się sprawdzić, w dodatku bardzo konkretnie – każdy scenariusz jest oceniany przez jurorów, którzy w krótkich recenzjach wskazują na atuty czy braki w danym tekście. Początkującym scenarzystom pozwala to na rozeznanie się w temacie, bardziej doświadczeni, świadomi swoich umiejętności mogą doszlifować warsztat i zaatakować punktowane miejsca (pozdro, Aes). Jeszcze inni, niezależnie od wszystkiego, podpisują umowy z wydawcami i rozpoczynają karierę (pozdro, Plane). No a poza tym wiecie, sława, splendor, hejt – jak to w fundomie.

 

Zdążę? Zostały 2 miesiące! Nie narysuję podziemi ani wizerunków bohaterów!

 

Zdążysz. Siadaj i pisz. Brak obrazków, mapek czy ładnych czcionek nie zdyskwalifikuje tekstu. Choć często wygrywają przepięknie opracowane scenariusze, ich atutem jest przede wszystkim treść. Jeśli chodziło za tobą jakieś nietypowe zestawienie motywów, ciekawy NPC, niebanalna zagadka – siadaj i pisz.

Zdążysz.

 

Wy w tym żiri gracie w Legendę, nie? To może napisać coś do Legendy?

 

Gramy też w Wolsunga, Gasnące Słońca, EarthDawna, Poza Czasem, Magię i Miecz (bez Jaskini i Kosmicznej Otchłani), a nawet VETO! Nie sugeruj się  tym w żadnym stopniu. Fajny, inspirujący, wciągający tekst powinien być na tyle uniwersalny, żeby można go było zaadaptować do dowolnego systemu. Oczywiście, dajmy na to motyw zemsty inaczej smakuje na Dzikim Zachodzie, inaczej na pokładzie niemieckiego U-bota, inaczej jeszcze w oblężonym Carcasonne. Za każdym razem chodzi jednak (w istotnej części) o to samo, prawda?

Nie pisz „do Legendy”, „do Wolsunga”, „do MERPa”. Napisz o miłości, pasji, lęku, zwycięstwie, zawiści, pokorze, hańbie, cierpliwości. Będzie OK.

 

Hejtujecie DiDy, więc nie ma sensu startować. Dobry scenariusz do RPGów to również taki, który ustawia przeciwników w sposób wyważony, zarazem jest wyzwaniem dla graczy w sensie mechanicznym.

 

To poważny zarzut, z którym Quentin spotyka się odkąd pamiętam. Czy scenariusz do gry RPG ma być zbalansowaną (niech mi Encu wybaczy, nie chcę tu niczego deprecjonować) „planszówką”, „dungeon/jungle clawlerem” – i niczym więcej? Sądzę, że wszystkie konflikty dotyczą tego – że chodzi o to „coś więcej”. Historię. Opowieść. Nie tylko statsy i skille (jakkolwiek byłyby sensownie i przemyślanie opracowane).

Ale oczywiście, „zaplecze techniczne” scenariusza też jest oceniane – i punktowane.

 

No dobra, a w tym Quentinie to będą jakieś nagrody?

 

Będą. Zawsze są. W rękach nie uniesiesz, mówiąc szczerze.

 

No to w takim razie…

 

W takim razie do roboty! Zostały 2 miesiące – to dużo. Trzymam kciuki!

 

 

 

Tekst nie jest oficjalnym stanowiskiem Kapituły Quentina, żeby nie było.

 

 

 

Komentarze


Tyldodymomen
   
Ocena:
+1
dajmy quentinowi szanse, fani prozy i teatru opuścili szeregi jury więc istnieje spora szansa na zmianę dominujących systemów/konwencji.
26-05-2013 17:58
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Aes, już przestań jeździć po Mansfeldzie tylko dlatego, że nie chce klęknąć przed autorytetem zwycięzcy Quentina. Ma prawo do swoich opinii.
26-05-2013 18:15
Z Enterprise
   
Ocena:
+1
fani prozy i teatru opuścili szeregi jury

Tzn kto? Repek "Planszówka WFRP 3 jest fajna"?
26-05-2013 18:32
WekT
   
Ocena:
+2
niby kolejne elementy w głowie się pojawiają ale nie wiem jak to będzie.
26-05-2013 18:54
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
Zigi, patrz na swoją planszówkę "bo RPG się nie sprzeda, bo za dużo SF, bo inni byli szybsi". Jedziesz po 3 edycji młotka a sam przykładasz się do kaleczenia NOVY której w wersji bitewniakowej i tak nie uda się wam sprzedać.
26-05-2013 20:39
Kratistos
   
Ocena:
+1
W ramach budowania nastroju: W tym roku wygra Warhammer:)

@von Mansfeld

Trochę bardziej prawdziwy obraz może się wyłonić po uwzględnieniu też reszty prac finałowych. Zwykle znajdują się też tam prace settingowe (i nawet nie mhroczne). Odpowiadając na pytanie "dlaczego nie wygrały?" - napiszę "bo były słabsze".
26-05-2013 21:07
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Popiszcie cos jeszcze o ziggim on musi byc dowartosciowany przez tyldy i siebie samego
26-05-2013 21:20
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dajcie sobie spokój JA wygram Q. bo mam pomysł i to genialny...KOTY!
26-05-2013 21:31
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
przecież te tylgy to sam zigi. musi sobie odbić to że jest poniżany przez klientów banku, to w zamian za tą uległość w necie jest panem i władcą.
26-05-2013 22:03
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
pamiętacie jak "przypadkowo" tyldy wrzucały tylko reklamówki bloga zigzaka? ech :) mistrz autopromocji :)
26-05-2013 22:10
Z Enterprise
   
Ocena:
0
O, widzę że kapitan butthurt wrócił ze swoim tyldzeniem. Sorry Inki, że ci mój sfrustrowany fan spamuje pod notką.
26-05-2013 22:17
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Zamiast przepraszać skończ lepiej w końcu Progeny, bo zrobiłeś żałosnego trolla, naobiecywałeś drukowane egzemplarze a teraz w kulki lecisz.
26-05-2013 22:23
~Enc

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
@Inki:

"Czy scenariusz do gry RPG ma być zbalansowaną (niech mi Encu wybaczy, nie chcę tu niczego deprecjonować) „planszówką”, „dungeon/jungle clawlerem” – i niczym więcej?"

Co tu wybaczać? :) Wasz konkurs, Wasze zasady - nie zdziwię się jeśli nudny opis 30 komnat przegra z fajnie napisaną przygodą nie będącą DC. Też bym stawiał na fajnie napisaną przygodę. (choć w kwestii szans D&D - i w sumie w innych kwestiach też - ostatnia zmiana składu kapituły zdecydowanie na plus)
27-05-2013 06:17
Tyldodymomen
   
Ocena:
+4
Za każdym razem kiedy ktoś używa argumentu "nudny opis" w scenariuszu do grania( a nie czytania) gdzieś na świecie umiera panda.
Ratuj ginące gatunki!
27-05-2013 07:01
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
I jak tam, towarzyszu von Mansfeld? Dalej walczymy, ze złym, opresyjnym systemem starych fejmusów, którzy za Chiny nie chcą Was, towarzyszu, przyjąć do swego grona? Nie poznali się na Was! Ot co. Reakcyjna swołocz.

Czy mogę prosić, by jakieś fejmusy przygarnęły do swego grona Mansfelda, bo się z niego zrobił taki Maciarewicz RPG z tymi jego spiskowymi teoriami i uciskiem przebrzydłej starej (krakowskiej) szkoły.

Tylko uważajcie, bo jeszcze Was potem na blogu obsmaruje.
27-05-2013 07:59
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Wali mnie Progeny, gdzie jest Void Dancers, ja się pytam? Już od roku Impotent Studios zapowiada wydanie tego hita, a gry jak nie ma tak nie ma. Coś czuję, że szybciej zobaczymy Progeny niż Void Dancers.
27-05-2013 08:28
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Nie ma "jakichs fejmusow", sa jedne fejmusy - te napchane fejmem.
27-05-2013 08:29
Eliash
   
Ocena:
0
Dobry scenariusz musi być uniwersalny systemowo. No to już wiem, że tegoroczna edycja jest nie dla mnie XD
27-05-2013 09:29
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Tylko zigzak może być Jurorem
27-05-2013 09:29
Aesandill
   
Ocena:
+1
@ Eliash
Kapituła liczy 10 osób, chyba nie potraktujesz opini jednej jako wymówki ;) ? Scenariusz a pewno nie spodoba się wszystkim, na to nie ma szans :D

@ Tylda niżej
Pewnie. Najlepiej od razu wydac własnego RPGa :D. Po co zadawać sie z amatorami :D
27-05-2013 09:34

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.