Outpost 2
string(15) ""
» Blog » Pytanko o ocenianie webkomiksów
03-12-2016 16:43

Pytanko o ocenianie webkomiksów

W działach: Komiksy | Odsłony: 247

Hejka! :3

Mam małe pytanie związane z ocenianiem webkomiksów. Zazwyczaj wiem doskonale jaką ocenę wydać danemu komiksowi, ale jest jedna rzecz, która mnie frapuje - mianowicie jak oceniać komiksy na "chwilowym" hiatusie albo takie, które uaktualniane są sporadycznie?

Z jednej strony jest to niewątpliwie dzieło niedokończone i jako takie nie zasługuje na ocenę którą by otrzymało gdyby było skończone, a update'y "jak mi się podoba" mogą być oznaką braku szacunku do czytelnika (mogą - słowo klucz). Z drugiej znam wiele naprawdę wybitnych webkomiksów które stoją w takim stadium zawieszenia i nie wiem czy obniżanie im oceny byłoby fair. 

Jako, że sam nie wiem jak to oceniać - a siłą rzeczy prędzej lub później napiszę na Polterka recenzję jakiegoś niedokończonego komiksu - chciałem zapytać Was, społeczność polterową jak się zapatrujecie na dany temat i co byście mi radzili. 

Czekam na komentarze i z góry dziękuję za pomoc :)

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


johnybluecaterpillar
   
Ocena:
+1

ja bym doradzał tlumaczenie komiksow z angielskiego na polski i nie dzielenie się swoim systemem oceniania, zachowanie opini nawet nie dla autora komiksu tyko dla siebie.


Bardzo. Bardzo serio.
Proszę, nie.

03-12-2016 18:11
Kaworu92
   
Ocena:
0

Odnoszę wrażenie, że się ze mnie naśmiewasz...? ;-)

[Ale nie mam pewności na 100% xD LOL xD]

03-12-2016 18:31
Johny
   
Ocena:
+1

Kaworu co do updateów "jak mi się podoba". Czy jeśli ty nieregularnie publikujesz tłumaczenia do Eclipse Phase to znaczy, że nie szanujesz czytelników, czy po prostu wpływają na to inne okoliczności?

03-12-2016 19:56
Kaworu92
   
Ocena:
0

Wiesz, tłumaczenie ma często ze 20 stron i wymaga naprawdę wiele pracy, a komiks to jednak inna rzecz - uważam że pasek tygodniowo to niezbędne minimum. 

Serio, ciężko porównywać tłumaczenie hard sci-fi RPGa z komiksem. Nie wiem nawet skąd masz taki pomysł? 0_O ;-)

03-12-2016 22:44
Johny
   
Ocena:
+1

Po prostu zdziwiło mnie twoje przypuszczenie, że nie publikowanie może być objawem braku szacunku dla czytelników.

Jak ty tłumaczysz Eclipse Phase to ja rozumiem, że masz swoje powody dlaczego tego nie robisz regularnie. Tak samo z komiksem. Przecież tym autorom zależy na widowni i na pewno żaden z nich nie myśli sobie "Hahaha dziś nie opublikuję komiksu, ale ich wszystkich wnerwię."

04-12-2016 00:26
Kaworu92
   
Ocena:
0

Wiesz, medium jakim jest webkomiks różni się od tłumaczenia. Niech zgadnę, nie czytasz zbyt wielu webkomiksów? :)

[Wychodzę z takiego założenia, ale oczywiście mogę być w błędzie :P :)]

04-12-2016 19:04
Johny
   
Ocena:
+1

Nie czytam. Ale nie sądzę, by twórcy webkomiksów byli wredniejsi niż inni twórcy względem widowni.

04-12-2016 21:24
Kaworu92
   
Ocena:
0

No własnie :) Nie czytasz więc nie wiesz jaka jest różnica jakościowa między regularnie update'owanym komiksem a takim, który nie ma regularnych aktualizacji. I nie twierdzę, że twórcy komiksów rozmyślnie chcą być wredni dla swoich followersów, ale niestety nieregularne aktualizacje wyrazem szacunku dla nich nie są.

Ogólnie zadałem bardzo konkretne pytanie i do tej pory nie znam na nie odpowiedzi :P LOL :P

05-12-2016 15:01
ivilboy
   
Ocena:
0

Szymciu zrozum, że nikogo nie obchodzą te głupoty, które sobie czytujesz. Generalnie ludzie mają gdzieś twoje gimbaziarskie dramaty.

05-12-2016 19:22
Johny
   
Ocena:
0

Ok Kaworu. Ty masz przekonanie, że nieregularne publikacje webkomiksów są wyrazem braku szacunku dla widowni. W porządku, nie zgadzam się z twoim przekonaniem, ale nic na nie, nie poradzę.

Ja uważam, że jeśli widownia nie zapłaciła, to twórca nie jest jej nic winny. Nie ma żadnego obowiązku regularnie publikować. I nie, nie jest to brak szacunku. To po prostu prawo do zamieszczenia komiksu przez twórcę kiedy mu się to podoba. Tak jak ty masz prawo pisać notki blogowe na Polterze kiedy chcesz i nie jest to brakiem szacunku jeśli się do nas nie odzywasz przez jakiś czas.

Mam nadzieję że dobrze zrozumiałem twoje stanowisko i że po tym poście ty zrozumiesz lepiej mnie. Z mojej strony koniec, bo wydaje mi się, że zaczynam się powtarzać w tym co piszę :).

05-12-2016 21:49

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.