» Poradniki » Publikacja not

Publikacja not


wersja do druku

Jak dodawać, formatować i redagować noty


Publikacja not

Niniejszy poradnik zawiera informacje, które przydadzą Ci się podczas publikacji not w serwisie Poltergeist.

W skład Poltergeista wchodzi wiele działów, więc ważne jest zachowanie spójności w sposobie publikowania materiałów. Dlatego właśnie prosimy o stosowanie się do poniższych wytycznych.

Dodawanie not to bardzo odpowiedzialne zadanie, wymagające precyzji i systematyczności. Zanim dodasz jakąkolwiek notę, przejrzyj bazę danych i zobacz, jak robili to inni. Zawsze możesz też zadać pytanie na forum.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Zanim zaczniesz, pamiętaj o trzech rzeczach:

  • Sprawdź, czy ktoś wcześniej nie dodał tej samej noty. Jeśli znajduje się ona w Redakcji, a Ty posiadasz już odpowiednie uprawnienia, pomóż autorowi lub autorce dopracować notę i zatwierdź ją.
  • Nie przejmuj się, jeśli popełnisz jakieś błędy. Zanim nota ukaże się na stronie, zostanie poddana redakcji, która pomoże wyłapać usterki.
  • Aby nota pojawiła się w serwisie, musi zostać zaakceptowana przez użytkownika, który posiada odpowiedni poziom Reputacji. Czasem może to zająć nieco czasu, więc prosimy o cierpliwość.

Zaczynamy!

Zaloguj się

Aby opublikować notę w serwisie Poltergeist, musisz posiadać własne konto i zalogować się. Dzięki temu system będzie mogł oznaczyć Cię jako autora (autorkę) wszystkich zamieszczonych przez Ciebie materiałów. Prosimy również o zapoznanie się z Regulaminem publikacji. Publikacja w serwisie oznacza akceptację regulaminu.

Tytuł

W to pole wpisz tytuł noty, czyli tytuł książki, filmu, gry czy komiksu, nazwę konwentu albo klubu.

Jeżeli dodajesz kolejny z tomów jakiejś serii, koniecznie sprawdź wcześniej w bazie, w jaki sposób dotychczas były one zapisywane. Jest to szczególnie istotne przy numeracji czasopism lub kolejnych tomów serii komiksowych.

Przykłady: Batman Powraca, Naruto #60, Taniec ze smokami, część 1, Hellboy #02: Spętana trumna, część 2

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ilustracja główna

Wybierz z dysku obraz (rysunek, okładkę, zdjęcie), który będzie główną ilustracją noty. Powinna to być okładka książki lub plakat filmu czy imprezy.

Jeżeli nie posiadasz dobrego obrazu albo utwór czy impreza nie mają jeszcze oficjalnej grafiki, wykorzystaj jedną z ilustracji zastępczych serwisu Poltergeist, odpowiednią dla działu, w którym chcesz opublikować notę.

Opis i źródło

To pole zawiera treść noty. Możesz sformułować ją własnymi słowami lub posłużyć się oficjalnymi informacjami ze strony wydawcy danej pozycji lub organizatora wydarzenia, któremu poświęcona jest nota.

Jeżeli opis został zaczerpnięty ze strony wydawcy lub innego miejsca, w pole Źródło wpisz jego nazwę.

Publikując notę, pamiętaj, że wiarygodność i precyzja informacji zawartej w jej opisie jest bardzo ważna. Prosimy o publikowanie wyłącznie opisów not, których jesteście pewni i które pochodzą z wiarygodnych źródeł.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Poniżej przedstawiamy pozostałe wytyczne publikacji i formatowania tekstu. Warto się do nich zastosować – będzie to pomoc dla osób redagujących Twoją notę.

Akapity i śródtytuły

Treść noty należy dzielić na akapity. Nie powinny one być zbyt obszerne, gdyż duże bloki tekstu ciężko się czyta.

Odstępy między akapitami tworzą się automatycznie, gdy na końcu linii naciśniesz klawisz Enter.

Większe partie wieści można rozdzielać również śródtytułami. Śródtytuł jest wyrównany do lewej krawędzi kolumny. Do jego wyróżnienia należy użyć Nagłówka 1.

Formatowanie

Treść noty warto wcześniej opracować w edytorze tekstu, aby wyłapać podstawowe błędy ortograficzne.

  • Wszystkie tytuły książek, gier, komiksów, konwentów, czasopism itp. pogrubiamy. Tak samo postępujemy ze skrótami tytułów (np. LoTR lub WoW).
  • Kursywy używamy do oznaczania słów i zwrotów, które nie zostały dotąd przyswojone przez polszczyznę (np. fantasy, ad rem, de facto). Wyraz dobrze przyswojony to zwykle taki, który się odmienia ("komputer, komputera, komputerowi") i tworzy wyrazy pochodne ("komputerowy").
  • W notach nie stosujemy podkreśleń.
  • Nicki i pseudonimy zapisujemy 'pomiędzy apostrofami' (np. Jan 'Miazgator' Kowalski).

Cytowanie

Cytaty należy "ująć w cudzysłów".

Jeśli w cytowanej wypowiedzi znajduje się inny cytat, należy »otoczyć go cudzysłowem podwójnym«.

Obszerne cytaty można umieścić w osobnym akapicie, odpowiednio go zapowiadając i używając przycisku "Cytat".

Przykład:

Znany autor o najnowszej powieści Janka 'Miazgatora' Kowalskiego:

Nowa powieść Kowalskiego to wisienka na torcie jego dotychczasowej twórczości. Nie zdziwiłbym się, gdyby w przyszłym roku zgarnęła wszystkie branżowe nagrody. Na taką książkę czekaliśmy od dekady.

Ilustracje i filmy

Więcej niebawem.

Atrybuty

Uzupełnienie listy Atrybutów to najważniejsza obok opisu część publikacji noty. Staramy się, aby wzorzec dla wszystkich not był podobny. Poszczególne rodzaje utworów mają jednak swoją specyfikę, którą trzeba wziąć pod uwagę przy dodawaniu noty. Jeżeli masz wątpliwość, jak uzupełnić jakieś pole noty, zobacz, jak zrobiono to w innych notach, lub zadaj pytanie na forum. Przykładowo, dokładne wytyczne dotyczące not komiksowych znajdują się tutaj.

W wielu przypadkach w polach Atrybutów znajdziesz też podpowiedzi. Postaraj się do nich zastosować.

Patronat i zapowiedź

Kratkę "Patronat" należy zaznaczyć, gdy utwór lub impreza są objęte patronatem serwisu Poltergeist.

Kartkę "Zapowiedź" należy zaznaczyć, jeśli premiera danego utworu nie miała jeszcze miejsca lub dana impreza dopiero się odbędzie.

Tagi

Tagi służą łączeniu materiałów w obrębie serwisu. Jest bardzo ważne, aby każda nota została nimi oznaczona.

W tagach wpisujemy wyłącznie nazwy własne, które są istotne dla danej noty:

  • Tytuł utworu lub nazwę imprezy.
  • Serię, do której należy utwór, lub ogólną nazwę cyklu imprez.
  • Autorów utworu, którego dotyczy nota.
  • Nazwę wydawcy utworu, którego dotyczy nota.
  • Reżysera, scenarzystę i aktorów występujących w filmie, któremu poświęcono notę.

Przykłady: Pod notą poświęconą konwentowi Polcon 2013 wpisujemy tagi: Polcon, Polcon 2013. Pod notą książki "Taniec ze smokami", część 2, wpisujemy następujące tagi: Taniec ze smokami, Taniec ze smokami część 2, Pieśń lodu i ognia, George R.R. Martin, Wydawnictwo XYZ.

W tagach nie wpisujemy słów pospolitych, nawet jeśli wiążą się z notą.

Przykłady: zapowiedź, recenzja, trailer, scenariusz, przygoda, książka, konwent, konkurs itp.

Tagi wpisujemy zgodnie z zasadami poprawności językowej, czyli zaczynamy je wielką literą.

Uwaga: Jeśli w nazwie własnej, którą chcemy wpisać w tag, znajduje się przecinek, należy go pominąć! W przeciwnym wypadku system rozbije nazwę na dwa osobne tagi.

Publikacja

Kiedy zakończysz uzupełnianie danych, naciśnij przycisk "Dodaj" na dole strony. Dodana przez Ciebie nota może zostać poprawiona i zredagowana przez innego użytkownika o odpowiedniej Reputacji.

Jeśli Twoja nota nie zawierała rażących błędów, zatwierdzający ją użytkownik przyzna Ci 1 punkt Reputacji za dodawanie not. Gdy otrzymasz 100 punktów Reputacji za dodawanie not, będziesz mógł (mogła) samodzielnie je zatwierdzać i edytować, a także dodawać do nich ilustracje oraz filmy.

Jeśli dodawanie not idzie Ci sprawnie, spróbuj też pomóc innym!

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.