string(15) ""
» Blog » Propozycja
20-11-2012 20:30

Propozycja

W działach: Varia | Odsłony: 0

Cześć, to ja. Tom.

Ten wpis miał być odpowiedzią na pytanie tyldy pod notką Favriell:

Spotkanie: „Wieczór w Starym Świecie”
http://polter.pl/Favriell,blog.html?15337

Ale się trochę rozpisałem...

"@tylda up
No tak, jak każda społeczność jest dość aspołeczna. Swoją drogą, gdzie gratulacje od tych wszystkich "biznesmenów" erpegowych, (...) - oto pojawił się wam kolejny punkt dystrybucyjny, w którym być może sprzeda się wasz produkt.
No i gdzie konkurencja z gratulacjami? (...)"


Pomijając raczej gorzki wydźwięk tego komentarza, odpowiem:

Może my - tyldy - odstraszyliśmy ich naszą dyskusją powyżej?
Tu podobno nie chcą anonimów...

A może trudno im kliknąć myszką?
W linka przecież tak trudno trafić...

Społeczność jak społeczność. Nie mnie komentować relacje, które tutaj panują. Piszę tu jednak dlatego, że znalazłem tu coś, co nie działa a widzę rozwiązanie tej sytuacji.

Petersburg miał rację. Trzeba było go poprzeć jak walczył o podział na 'merytoryczne' i 'niemerytoryczne' notki blogowe. Pomysł miał dobry - tyle, że moim zdaniem źle się do tego zabrał (...przepraszam, pisałem, że nie będę komentował relacji tu panujących - dlatego usuwam tę część...). Zgadzam się - przy 3-5 postach na dzień to może i nie ma sensu, ale w dłuższej perspektywie takie coś byłoby moim zdaniem najlepsze dla Poltera. A tak 'marudzenie', które jest teraz na trzech pierwszych pozycjach zajmuje miejsce takim notkom jak ta [Spotkanie: „Wieczór w Starym Świecie”] i innym wartościowym artykułom.

Proponuję:

Stare posty - zarchiwizować i dać do osobnego działu (nie ma sensu ich już dzielić, jest ich zbyt wiele)

W dziale merytorycznych notek - niech będzie ranking i polecanki

W drugim dziale - bez rankingu i polecajek ale za to można pisać o wszystkim

Wtedy takie notki jak ta [Spotkanie...] znalazłyby się wśród podobnych, a nie wśród notek 'bo mi się coś tu nie podoba to o tym napiszę'. Wiem, że liczba polecajek i częstotliwość notek by spadła. Wiem, że trzeba by to było od nowa zorganizować. Trzeba będzie wtedy odrzucić schemat myślenia - napiszę cokolwiek i wrzucę tutaj. Nie, wtedy będzie trzeba wybrać - albo napiszę ciekawie i na temat to mnie docenią i zaplusują. Albo napiszę o tym, co mi właśnie po głowie chodzi - wtedy do działu drugiego. Tak jak na konkurs - rzuciliście się, żeby pisać Obietnicę, prawda? Tu byłoby podobnie.

Wtedy rzeczywiście można by porównać blogi według ich wpisów na temat, a nie według polecajek kto kogo popiera (w czasie afer) albo kto kogo bardziej lubi (w spokojniejszych czasach). A w dziale obok można by się wtedy swobodnie wypowiadać na dowolne tematy (oczywiście zgodnie z netykietą i regulaminem) i nie byłoby problemu z offtopami. Nowi użytkownicy mieliby wtedy wybór co czytać i nie musieliby przekopywać się przez tony spamu do interesujących ich informacji.

Reszta Poltera jakoś sprawnie funkcjonuje - jest podział na film, rpg, książki. Wiadomo o czym tam można pisać a co sie tam nie nadaje. A gdzie trafia to, co się tam nie nadaje? No właśnie. Jak ktoś tu częściej wchodzi (jak ja ostatnio) to może sobie przeglądać i wybierać to, co go interesuje. A dla kogoś z zewnątrz panuje tu zwyczajnie chaos. Nie liczcie na to, że nowi użytkownicy tak jak ja założą tu konto dlatego, że coś im się tu nie podoba.

Komentarze wyłączam, bo ostatnio modne się to zrobiło.

EDIT:
Żeby pokazać Wam na czym by to miało według mnie polegać zrobię przykładowy podział. Powiedzmy, że na dział Ogólny i na Varię (różne)

Tomberik: Propozycja - Dział Varia

chimera: Mój Falkon - Dział Ogólny (na przykład z dopiskiem przed tytułem [wieści])

EVANGELION 13: ROBOTICA - Dział Ogólny (i polecajki wtedy...)

Diablosolo - szkicyk gierki - Dział Ogólny lub Varia - zalezy od autora czy chce aby ją ocenić, czy nie

Petersburg: Zapomniane Krainy: Skarb Rudry - Dział Ogólny

Dron: Ta drukarnia mnie dobija - Dział Ogólny - (np. z dopiskiem wieści, z tym, że sama informacja o opóźnieniu trafiłaby pewnie wtedy do Ogólnego, a reszta - do Varii)

Po spotkanku z planszówkami. - Dział Ogólny lub Varia - też zależy od autora

kbender: Jak założyć blog #2 – Jak nie zginąć w inter... - Dział Varia

Jasny: Mapki z Jasnej chatki + dźwiękowe mięso. - Dział Ogólny lub Varia - zalezy od autora

mr_mond: Atlas chmur - Dział Ogólny

Krzyś: Krzysiowe polecanki - Dział Ogólny lub Varia - zależy od autora

Favriell: Spotkanie: „Wieczór w Starym Świecie”. - Dział Ogólny [wieści?]

Specu: Skyfall - Dział Ogólny

Petersburg: Instrukcja obsługi tyldy - Dział Varia

dzemeuksis: Dzieje rękopisu #02 - zawód kopista - Dział Ogólny

Avangarda: No i stało się! - Dział Ogólny [z dopiskiem wieści]

Exar: Notka blogowa o notkach blogowych - Dział Varia

I tak dalej... (mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem takim podziałem :))

Jak widzicie większość notek i tak zostałaby w dziale ogólnym. Mógłbym tak dalej rozdzielać ale mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi.

Wchodzę na Poltera od dłuższego czasu z większymi bądź mniejszymi przerwami. Ostatnio zacząłem wpadać tu częściej, bo po ostatniej aferze znowu przybyło więcej, według mnie, ciekawszych notek. I chętnie bym je plusował, gdyby nie to, że zaraz obok nich pojawiają się 'Notki o notkach i kotkach' (Żeby nie było, mnie mam nic przeciwko kotom ;p).

Takie rozwiązanie sprawdziłoby sie najlepiej w czasach tzw. afer - wtedy wszystkie notki z nimi związane trafiałyby do Varii - reszta zostałaby w dziale ogólnym.

To tyle, na dzisiaj nie będę tego więcej edytował, zostawię tak jak jest.

EDIT2:

A jednak :)

Napiszę tylko, że przed chwilą zdałem sobie sprawę, że wcale nie tak łatwo było podzielić te notki na te 'do ogólnego' i 'do varii'. Dlaczego? Ponieważ sami autorzy w chwili pisania danej notki nie myśleli w kryteriach 'to idzie do ogólnego, a to wrzucę na varię'. O co mi w tym wszystkim chodzi to o zmianę nastawienia. To może się udać jeśli z góry bedziemy wiedzieć gdzie nasza notka, wieść czy artykuł ma trafić. I wtedy, kiedy będziemy wiedzieć, czy chcemy być oceniani już w chwili pisania.

Komentarze


Tomberik
    Odblokowuję komentarze
Ocena:
+1
Zmieniam jednak zdanie i odblokowuję komentarze, ale tylko dla zalogowanych (wybaczcie tyldy, niedawno byłem jednym z was, ale teraz kieruję swój artykuł tylko do zalogowanych - to przede wszystkim ich dotyczy ta propozycja)

W chwili pisania tego komentarza, który zamienił mi się w notkę ten pomysł wydawał mi się trafiony. Nadal taki mi się wydaje, ale jak zauważyłem w 2 edycji mojej notki - mogą być pewne trudności.

Czekam przede wszystkim na krytykę mojego pomysłu. Odpowiem jutro.

Dobrej nocy :)
20-11-2012 22:36
Kamulec
   
Ocena:
0
By nie pisać dwa razy tego samego, odpowiedź (np. moja) już jest tutaj http://petersburg.polter.pl/,blog. html?15191
20-11-2012 22:41
Petersburg
   
Ocena:
+1
Witamy nowego blogera i gratulujemy udanej rejestracji.
20-11-2012 22:43
Kamulec
   
Ocena:
+1
@Petersburg
Dostrzegasz szyderstwo w swojej wypowiedzi?
20-11-2012 22:59
mr_mond
   
Ocena:
0
@Petersburg

Jeśli nie chciałeś, żeby Twoją wypowiedź odbierano jako ironiczną, powinieneś był dodać emotikonkę na końcu ;).
20-11-2012 23:05
Tyldodymomen
    bosz, znowu to samo
Ocena:
+5
Blog jest (podobno ) własnością autora i od jego dobrej woli zależy czy otaguje sobie jakoś wpisy czy nie. A także (podobno ) co napisze.
Blogi nie zobowiązują do pisania tylko o fantastyce.Tę oczwywistość nalezy przypomnieć wszystkim postulującym o "merytoryczność" i ostracyzm notek o pupie maryni. Osobiście kiedy potrzebuje wartościowych artów czy debat o grach/tematch które mnie interesują ide na dedykowane anglojęzyczne fora. Dla częsci ludzi Polter to klub towarzysko-flejmowy i nie widzę powodu by ich notki dyskryminować czy uważać za gorsze. Oni też są częścia fundomu i to zwykle ich wpisy nakręcają pagecouner polteru, a nie wspomnienia z czasów posiadania ZX Spectrum. Vox populi, vox dei. A przecież ten serwis jest "od fanów dla fanów".
20-11-2012 23:37
chardros
   
Ocena:
+1
a po co wydziwiać z nazwami? Nazwijmy te działy /a/ i /b/ :P
21-11-2012 00:50
Tomberik
    Varia, czyli offtopowo
Ocena:
0
@ Kamulec
Pamiętam tę dyskusję. Pamiętam też, że jako tylda niemo kibicowałem Petersburgowi - komentarze były wtedy zablokowane. Znajdowałem wtedy argumenty za tym pomysłem i zachowałem je dla siebie aż do teraz.

@ Petersburg
Dziękuję za przywitanie. Dodam, że rejestracja była szybka, z przeklejeniem i dopisaniem notki z komentarza również nie było problemów (na szczęście zapisałem zanim kliknąłem na polter edytora, inaczej by mi się wszystko rozjechało). Najgorzej było znaleźć gdzie się edytuje zapisany wpis - szukałem wszędzie, na dole, na górze, aż wreszcie znalazłem.

I nie, nie uważam tego komentarza za szyderstwo. Cieszę się, że Petersburg popiera ten pomysł. Moim zdaniem nie trzeba też po każdym zdaniu pisać emotikonki, żeby domyśleć się intencji rozmówcy.
21-11-2012 09:20
Tomberik
    Ogólnie, czyli na temat
Ocena:
0
@ Tyldodymomen

"Blog jest (podobno ) własnością autora i od jego dobrej woli zależy czy otaguje sobie jakoś wpisy czy nie. A także (podobno ) co napisze."

Zgadzam się w całej rozciagłości. To od jego woli zależy, czy będzie pisał o fantastyce, czy o 'pupie maryni'. Dodam jednak, że nie tylko fantastyka miałaby trafiać do ogólnego działu. Tak jak w dyskusji podlinkowanej przez Kamulca jest napisane - to jest portal fantastyczny. Tyle, że jak ktoś napisze nie tylko o filmie fantastycznym czy SF, ale na przykład o komedii czy obyczajowym - też sie nadaje. Książka o tematyce wojennej? Ok. Gra planszowa dla dzieci? Nie ma problemu. (edit: Ciekawa relacja z konwentu? Ważna iformacja z Polski czy ze świata?) To Wy tutaj przez polecajki decydujecie, czy coś jest dla was ciekawe/wartościowe czy nie. Jeśli byłyby najbardziej plusowane powiedzmy dramaty obyczajowe (edit: czy nawet wpisy o kotkach) - ok. Vox populi, vox dei.

Tylko te tagi... czy naprawdę spełniają tu swoja rolę? Kto z Was wyszukuje notki po tagach tu na Polterze? A jak wejdę na czyjś blog, to czym mam się kierować jeśli chciałbym przeczytać interesującą mnie notkę? Najczęściej jest to zbiór tagów, które maja służyć autorowi bloga, a nie jego czytelnikom.

I czy naprawdę trzeba wchodzić aż na anglojęzyczne fora, żeby wyszukać wartościowe arty czy debaty?

"Dla częsci ludzi Polter to klub towarzysko-flejmowy i nie widzę powodu by ich notki dyskryminować czy uważać za gorsze."

Również się zgadzam. Nie dyskryminuję notek, które miałyby według mnie trafić do Varii i nie traktuje je jako gorsze. Sam przecież przed chwilą taką napisałem.

Uważam jednak, że nie powinny być brane pod uwagę w rankingu na najlepszego bloga Poltera. Ten ranking, który wisi po prawej jest według mnie mało wiarygodny. Jaka część z tych polecajek trafiła tam za ciekawe, wartościowe notki? A jaka za flejm i bicie piany? Przypadek każdego blogowicza jest inny i Wy sami najlepiej wiecie kto się czym zasłużył.

Polecanka tutaj jest jak "Lubię to" na Facebooku. Lubić można protest przeciwko rasizmowi w krajach trzeciego świata. Lubić można najnowszą płytę ulubionego zespołu. Lubić też można to, że naszej kumpeli fajnie wyszło zdjęcie przed lustrem.
21-11-2012 09:21
Tomberik
    Ogólnie, czyli na temat
Ocena:
0
Senthe:
"Polter dawno temu był takim miejscem, gdzie każdy mógł opublikować swój tekst na temat fantastyki. Naprawdę był od fanów dla fanów. Teraz coraz mniej jest to widoczne. Powszechne jest nastawienie "ja piszę notki na blogu, artykuły do działów pisze redakcja". Trochę mi to nie pasuje, mówiąc szczerze. IMO z pożytkiem dla wszystkich byłoby wrzucenie tych naprawdę dobrych notek na główną jako artykuły. Ale z jakiegoś powodu userzy tego nie chcą. Mój blog jest mojszy? Korekta trwa za długo? Sformalizowane wymogi redakcyjne? Nie wiem. Ale rzadko się zdarza, żeby ktoś spoza redakcji skrobnął tekst.

Szkoda, bo chyba lepiej wymagać od siebie minimalnie więcej i stworzyć coś dopracowanego, co będzie służyć młodym erpegowcom jeszcze długo, niż opublikować garść przemyśleń, które znikną na zawsze w ciągu tygodnia. Tak sobie myślę.

Więc IMHO tworzenie getta na "jeszcze nie artykuły, już nie notki" może nie być tak dobrym pomysłem, jak się wydaje.
"

Moim zdaniem to getto już istnieje. I właśnie na nim zamieściłem swoją 'notkę o notkach'. Tak jak zauwazyłaś, jest tu realny podział na notki blogowe i na artykuły pisane do poszczególnych działów. Nie przekona się na siłe ludzi, żeby dali z siebie trochę więcej i dali tekst do korekty żeby trafił do działów głównych.
(Edit: Może 'getto' nie jest tu najbardziej trafnym określeniem. Napiszę więc za Tyldodymomenem, że jest to 'klub towarzysko-flejmowy'. Dodam - według mnie dość hermetyczny i zamknięty dla nowych użytkowników. Zgodzę się - też lubię poflejmić i nawet potrollować (w końcu byłem tyldą) Moim zdaniem jednak dobrze by było, żeby znaleźć tu na to odpowiednie miejsce).

Ja jestem za tym, żeby zrobić tutaj podział na 'notki blogowe' oraz 'notki blogowe, ale już nie do oceny, nie nadające się do rankingu' po to, żeby te notki blogowe nie były zasypywane właśnie takimi notkami jak moja.

KFC:
"A co to zmieni? Że zaoszczędzisz dwa kliknięcia więcej?
Nie chcesz notki o kotkach nie czytasz, tak jak pisali w wątku u etc.
Zaraz się okaże że komuś nie pasują wpisy o książkach, komuś o filmie, innemu o rpg, trzeciemu o grach na konsole albo o feminizmie, piłce, polityce, kulinariach, cyfrografii i trzeba będzie dorobić z 30 filtrów..
"

Nie trzeba trzydziestu filtrów. Wystarczą dwa. Z wymienionych przez Ciebie tematów (edit: według mnie) do działu Varia dałbym feminizm, piłkę, politykę, kulinaria i cyfrografię. ALE. Jeśli autor zażyczy sobie umieścić np. notkę o kotkach w dziale ogólnym - jego wola. Może nawet zdobyć kilka polecajek. To od Was zależy, czy ta notka będzie doceniona.
21-11-2012 09:47
Tomberik
    Ogólnie, czyli na temat
Ocena:
0
Tak jak myślałem, (edit) jeden z najbardziej konkretnych komentarzy:

Kamulec:
"Możliwe jest wszystko, poza oddzieleniem notek "na temat" i "nie na temat". Z dwóch przyczyn:
- Polter nie ma dokładnie sprecyzowanego, czego dotyczy
- często wpis jest tylko częściowo "hobbystyczny"
"

Owszem, Polter nie ma sprecyzowanej tematyki. Jednak moim zdaniem łatwo jest wyczuć, co bardziej pasuje do głównej idei tego serwisu, a co mniej. Tak jak pisałem w drugiej edycie - jeśli taki podział by zaistniał - wtedy sam autor z góry mógłby decydować do jakiego działu chce pisać. I może nawet napisać profesjonalną 'notkę o kotkach' i dać ją do działu głównego. Z jaką reakcją się spotka? To już nie mnie przewidywać.

A co do wpisów częściowo 'na temat' a częściowo nie: Problem sam by sie rozwiązał. Pisząc notkę od razu trzeba by wiedzieć, czy pójdzie do ogólnego czy do varii. Jeśli wyjdzie nam zbyt 'mało tematyczna' to pójdzie do varii. Jak bardziej - ogólny. Zawsze można też napisać dwie notki.

Powtórzę jeszcze raz - moim zdaniem ważne byłoby nastawienie samego piszącego w chwili pisania notki. Ta świadomość, że to co się pisze ma dołączyć do puli 'tych ocenianych'. I świadomość, że będą ocenione ze względu na wartość samego tekstu a nie z powodu innych czynników.

Najtrudniej widzę jest zmienić rzeczy najprostsze.

Dodam jeszcze, że podział nie musiałby od razu oznaczać przebudowy całego działu "społeczność".
(Tak jak pisze chardros) Wystarczyłyby tagi przed tytułem notki.

[Ogólny] - [O] - do oceny, na temat
[Varia] - [V] - nie do oceny, o całej reszcie

Nazwy oczywiście mogą być inne.
21-11-2012 10:02
Kamulec
   
Ocena:
+1
"Ta świadomość, że to co się pisze ma dołączyć do puli 'tych ocenianych'. I świadomość, że będą ocenione ze względu na wartość samego tekstu a nie z powodu innych czynników."
Nawet merytoryczne notki nie są obecnie tak oceniane i - jeżeli będą oceniali zwykli użytkownicy - nic się w tej materii nie zmieni.

"A co do wpisów częściowo 'na temat' a częściowo nie: Problem sam by sie rozwiązał. Pisząc notkę od razu trzeba by wiedzieć, czy pójdzie do ogólnego czy do varii. Jeśli wyjdzie nam zbyt 'mało tematyczna' to pójdzie do varii. Jak bardziej - ogólny. Zawsze można też napisać dwie notki."
Ludzie mają tu własne blogi, wiec dalej pisaliby część notek mieszanych. A że ludzie pisząc chcą, by ktoś ich teksty czytał, większość co by się dało podciągałaby pod "na temat".
21-11-2012 18:34
Tomberik
    Ogólnie, czyli... jak?
Ocena:
0
Widzę jak na razie niewielki odzew na moją propozycję. A szkoda.

@ Kamulec
"Nawet merytoryczne notki nie są obecnie tak oceniane i - jeżeli będą oceniali zwykli użytkownicy - nic się w tej materii nie zmieni."

Z tego co widzę to rzeczywiście nie da się tego przeskoczyć. Ale kto wie, jak by było po wprowadzeniu tej zmiany? Można tylko gdybać...

"Ludzie mają to własne blogi, wiec dalej pisaliby część notek mieszanych. A że ludzie pisząc chcą, by ktoś ich teksty czytał, większość co by się dało podciągałaby pod "na temat".

Tak jak wyżej, z tym, że notki 'o wszystkim i o niczym', czyli jak to Tyldodymomen nazwał - o 'pupie maryni' trafiałyby jednak moim zdaniem do Varii. I też myślę, że znalazłyby swoich stałych czytelników - z tym, że już w mniejszym gronie. Wtedy te osoby, które albo nie należą do tej grupy, albo których nie interesują takie tematy - nie będą tam zaglądać i wtrącać się, że 'piszecie bzdury' albo 'to nie na temat' i tym podobne. To tak patrząc od strony tej części fundomu, która udziela się również w klubie towarzysko-flejmowym. Niech będzie, dam emota ;)

Zostawiłem sobie jeszcze jeden argument na koniec:

Wiecie jak działają PBF'y? Między innymi stąd wziął się mój pomysł. W jednym temacie jest prowadzona sesja, a w temacie obok można sobie swobodnie o niej podyskutować. (i niechby ta sesja była nawet o kotkach, ptaszkach i kwiatkach - byle by się gracze dobrze bawili.)

Czyli chodzi mi tutaj o to, żeby oddzielić pisanie notek na bloga od pisania na temat samego bloga. Takie oddzielenie pisania od meta-pisania. (naczytałem się za dużo Q10, wiem...). Zdaję sobie sprawę, że na forum jest na to miejsce, sama moderacja je wydzieliła. Tylko tutaj, w tym dziale, nie ma takiego miejsca. I wszystkie problemy, propozycje takie jak moja, notki o notkach, notki o czymś co kogoś zdziwiło/oburzyło/zniesmaczyło, a co jednocześnie dotyczy samego Poltera albo użytkowników lub osób z nim związanych - ląduje tutaj. I moim zdaniem robi się tu (czasem, nie zawsze) po prostu chaos pomimo tego, że dla Was - stałych użytkowników - nie jest to nic niezwykłego choć nie pojawia się tu aż tak wiele takich notek. Dla nowych użytkowników wygląda to jednak trochę inaczej.

/Między innymi dlatego tak długo byłem tyldą i, przyznaję, czasem tu ostatnio zwyczajnie trollowałem (dodam tylko, że zgodnie z regulaminem i netykietą). A ile osób tyldowało na temat i w końcu albo odbiło się od tego serwisu albo od czasu do czasu wchodzi tutaj żeby tylko rzucić okiem 'co nowego' i zaraz otworzyć nową zakładkę w przeglądarce?/

Uważam, że zniechęca to po prostu nowe osoby do zarejestrowania się i dołączenia do tej, patrząc z ich perspektywy, dość hermetycznej społeczności.
21-11-2012 20:50

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.