string(15) ""
» Blog » Potęga mitu
03-01-2015 21:11

Potęga mitu

W działach: książki | Odsłony: 422

Potęga mitu

Tytuł: Potęga mitu
Autor: Joseph Campbell
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 258
Oprawa: twarda
Cena: 38 zł


Potęga mitu jest zapisem rozmów dziennikarza Billa Moyersa i Josepha Campbella - jednego z najwybitniejszych mito i religioznawców. Nie będę ukrywał, że dla mnie jest to najważniejsza albo jedna z najważniejszych książek jakie w życiu czytałem. Campbell dokonuje analizy mitu, jego znaczenia w naszym życiu, wyjaśnia co mity mówią o nas samych i jak wiele łączy wszystkie religie świata. To nie jest atak na którąkolwiek religię. Nie znajdziecie tu nic o tym, że - jak głoszą różnej maści wrogowie sacrum - religie to zło, nic o fanatyzmie, o wojnach religijnych. Książka prezentuje piękno religii, ich mądrość głoszoną przez święte księgi i wielkich mędrców: Jezusa, Buddę i innych. 
Potęga mitu ukształtowała moje poglądy na religię. Chociaż sam Campbell był niewierzący, dzięki temu dziełu skrystalizowały się moje agnostyczne poglądy na religię. Neguję tak skrajny ateizm Richarda Dawkinsa jak i radykalny fundamentalizm religijny. Jest to także dzieło o tolerancji religijnej i lepszym zrozumieniu obcych wierzeń. Dla ludzi, którzy nie mają dużego pojęcia o innych religiach niz ich własna, będzie to wspaniała lekcja religioznawcza. 
Obowiązkowy tytuł dla każdego kto mieni się kulturalnym człowiekiem i jedna z największych pereł literatury religioznawczej i mitoznawczej. 
 

Komentarze


Adeptus
   
Ocena:
+1

Obowiązkowy tytuł dla każdego kto mieni się kulturalnym człowiekiem

...... brak słów. Przeszedłeś samego siebie. Czekam, aż wrzucisz notkę na temat jakiegoś działa, którą podsumujesz "obowiązkowa pozycja dla każdego homo sapiens".

03-01-2015 21:22
Iselor
   
Ocena:
+1

Uważam Potęgę Mitu za jedną z najważniejszych książek XX wieku i faktyczną lekturę obowiązkową dla współczesnego inteligenta. Jesteś jedyną osobą w całym internecie która się tak czepia, jak rzep psiego ogona.

03-01-2015 22:03
KFC
   
Ocena:
0

Coś dla tutejszej wierchuszki :>

03-01-2015 22:25
Tyldodymomen
   
Ocena:
+4

Ludzie mają zadziwiającą tendencję do uważania za niezwykle ważne tego co sami przeczytali. A że większość Polaków czyta jedną książkę rocznie to internet zalany recenzjami dzieł ważnych i pożytecznych.

03-01-2015 22:31
Adeptus
   
Ocena:
+3

Uważam Potęgę Mitu za jedną z najważniejszych książek XX wieku i faktyczną lekturę obowiązkową dla współczesnego inteligenta.

Jest wiele fundamentalnych dzieł (o wiele bardziej fundamentalnych niż "Potęga mitu") z zakresu religioznawstwa i antropologii. Jestem pewien, że nie czytałeś ich wszystkich. I co? Mam się teraz napawać, że ja czytałem np. "Złotą gałąź", a ty nie, więc nie jesteś człowiekiem kulturalnym?

Już nie mówiąc o tym, że "Potęga mitu" nie jest książką stricte naukową - to zapis rozmów. Rozmów, w których Joseph Campbell nierzadko opisuje nie tyle fakty, ile swój światopogląd i swoje osobiste podejście do duchowości. Traktowanie książki w gruncie rzeczy "pop", jako nie wiadomo jakiej Prawdy Objawionej i odmawianie miana człowieka kulturalnego tym, którzy jej nie czytali, jest lekko niepoważne.

Poza tym, pomyśl chwilę. Ty jesteś człowiekiem kulturalnym i inteligentem, bo czytałeś "Potęgę mitu", a jakiś dajmy na to, profesor uniwersytecki, który ma ze trzy razy większe doświadczenie życiowe, ze cztery razy większe obycie i z dziesięć razy większą wiedzę naukową niż ty, nie jest? Pomimo tego, że ty np. masz wiedzę o wierzeniach z drugiej ręki, przez przeczytanie rozmów z Campbellem, a ten profesor czytał Wedy, Koran, Teogonię Hezjoda i Tipitakę? No ale "Potęgi mitu" nie czytał, dureń jeden.

03-01-2015 22:34
jakkubus
   
Ocena:
+1

IMO kulturalny i inteligentny człowiek to taki, który po prostu weźmie do ręki materiał źródłowy (w tym przypadku np. Biblię czy Koran) i sam sobie wyrobi wnioski zamiast podpinać się pod cudzy światopogląd.

03-01-2015 22:52
Got
   
Ocena:
+1

Myślę, że Iselor posłużył się pewną konstrukcją myślową którą na serio biorą tylko stetryczałe wapniaki. Trochę luzu, koniec końców i tak wszyscy umrzemy,

04-01-2015 02:17
Adeptus
   
Ocena:
+1

Iselor posłużył się pewną konstrukcją myślową na serio biorą tylko stetryczałe wapniaki

Właśnie obraziłeś Iselora, bo gdybyś z nim porozmawiał, wiedziałbyś, że kto jak kto, ale on swoje deklaracje o "pozycjach obowiązkowych" bierze jak najbardziej na serio i dosłownie. Kiedy np. napisał, że jakaś tam gra jest obowiązkowa dla fana cRPG, to dalej w dyskusji twardo się wykłócał, ze kto nie zna tej gry, ten nie ma prawa się nazywać fanem cRPG i  to nie jest żaden chwyt stylistyczny, należy to rozumieć dosłownie i koniec. I tak jest praktycznie za każdym razem.

Sumując - wychodzi na to, że wg ciebie Iselor jest stetryczałym wapniakiem. Dlatego na przyszłość zalecam ostrożność w mówieniu za kogoś ;)

04-01-2015 13:50
gacoperz
   
Ocena:
0

A ja myślałem, że obowiązkowy jest "Bohater o tysiącu twarzy" Campbella.

04-01-2015 21:23
jakkubus
   
Ocena:
0

E tam, nie znasz się. Nie ma prawa nazywać się oczytanym ten, kto nie czytał  "Fizjologii człowieka w zarysie" Władysława Traczyka.

04-01-2015 22:46
Kanibal77
   
Ocena:
0

Neguję tak skrajny ateizm Richarda Dawkinsa jak i radykalny fundamentalizm religijny.

Polecajka.

Do pozostałych.

Iselor przeczytał książkę, uznał ją za wartościową, wyraził to na polterowym blogu, a Wy hejtujecie. Czy naprawdę nie można napisać o czymś bez klinicznego, bezpłciowego podejścia naukowca obserwującego zwyczaje godowe żuka gnojarza, by zaraz nie być narażonym na atak?

05-01-2015 08:54
banracy
   
Ocena:
+1

@Kanibal77

Można nie pisać prowokacyjnych wstępów. Mógłbyś też zauważyć, żę hejtowany jest nie Iselior ani cała notka, tylko flejmogenny wstęp. 

Pytanie z innej beczki, czy można w tym kraju skrytykować cokolwiek i nie być zwyzywany od hejterów?

06-01-2015 02:53
gacoperz
   
Ocena:
+1

hejtowanie hejterów to taka nowa moda

06-01-2015 08:08
Kamulec
    Komunikat administracji
Ocena:
0

Komentarz z odnośnikiem do ukrytej notki usunięty.

06-02-2015 14:10

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.