» Recenzje » Wszystkie » Portal #15

Portal #15


wersja do druku

Portal nr 15 cena: 12 zł, 116 str., format: A4

Na wstępie chciałbym przeprosić wszystkich Czytelników za koszmarny poślizg, z jakim ukazała się poniższa recenzja. Niestety, ostatnimi czasy zakres moich obowiązków wzrósł drastycznie kosztem wolnego czasu... Niemniej, postaram się, żeby następne recenzje oddawane były w jakimś miarę przyzwoitym terminie.

Piętnasty „Portal” otwierają dwa felietony. Pierwszy, autorstwa Marcina Blachy, mówi o otoczce towarzyszącej sesjom, czyli tytułowe „meta RPG”. Majkosz porusza modny ostatnio temat rynku RPG, a dokładniej- jego konsumentów. Jak dobrze wiemy, wesoło nie jest....

Tekścior numeru to „Favelas” autorstwa Rorka, czyli dodatek do Zew Cthulhu. To naprawdę kawał dobrej roboty- przedstawiono tu mnóstwo informacji dotyczących slumsów, BN- ów, pomysły na przygody, największe sekty, gangi, etc., a wszystko to opatrzone wyśmienitymi ilustracjami Michała Oracza. Polecam!

Sukcesywnie poszerzający się dział Cyberpunka rozpoczyna „Tropikalne Piekło” Andrzeja Stója. Tekst, jak łatwo się domyślić po tytule, opowiada o tym, jak wykorzystać motyw dżungli w świecie mrocznej przyszłości. Artykuł napisano ładnym, zgrabnym językiem; tekst poprzetykany jest fabularnymi wstawkami, które w znacznym stopniu uprzyjemniają lekturę. Mam do tego artykułu jedno zastrzeżenie: obraca się on wokół trzech, czterech pomysłów, do których autor co chwila powraca...Na samym wstępie Andrzej pisze o tym, że technika jest bezradna wobec siły natury, na następnej stronie- znowu to samo, tylko w innych słowach; dwie strony dalej- kolejne deja vu.. Słowem- stylistycznie: bez zarzutu, nieco gorzej z zawartością...

Następny artykuł cyberpunkowy to „Świat z klocków”. Przemysław Wenio przedstawia nam kilka pomysłów dotyczących Sieci- autor opisuje poziomy dostępu, życie netrunnerów, itp. Słowem, w tekście zawarto mnóstwo przydatnych informacji, które dla MG są na wagę złota - o Sieci dużo artykułów nie powstało, a w podstawce potraktowano ją po macoszemu...

Ostatnim materiałem dla fanów Cyberpunka jest NCN Tomka !Bloba! Dzierżka. Z radością stwierdzam, że pod względem merytorycznym jest coraz lepiej; chociaż nadal gros wieści dotyczy wybuchów i awarii, to mają one już jakieś logiczne i, uwaga!, ciekawe wytłumaczenie... Szkoda tylko, że dobre wrażenie psują (przynajmniej w moim wypadku) potknięcia stylistyczne i ortograficzne koszmarki („lamęt”, „zpowodują”).

Artykułem rozpoczynającym dział dla fanów Świata Mroku jest „Prawdziwe oblicze bestii” Andrzeja Stója. Autor postanowił zmodyfikować nieco świat Wilkołaka- usunął Umbrę, totemy, walkę w obronie Gai; a rozwinął problem kontrolowania tkwiącej w postaciach Bestii... Do tekstu mogę się przyczepić w jednym tylko miejscu.. Andrzej rozpoczyna swoją opowieść słowami „Kim są wilkołaki? Cóż, przyjacielu...”, a kończy „I to wszystko, szanowna eminencjo(...) Rozumiem, że chcesz udać się teraz na polowanie, panie”. Hmm.. Nagły awans społeczny..?

Następny tekst do Świata Mroku to „Przemoc” Pawła Jurgla. Ten artykuł zasługuje, jak sądzę, na nieco większą uwagę. Zawsze wydawało mi się, że w rpg chodzi o to, żeby dobrze się bawić; spotkać się z kumplami, pośmiać, ewentualnie nieco się nawzajem postraszyć. Wydawało mi się również, że rpg to sposób na relaks, ucieczkę od szarej, brutalnej codzienności. Też tak myślicie? Beep.

Artykuł Pawła dotyczy, jak wskazuje tytuł, przemocy. Po przeczytaniu tego tekstu po prostu, co tu dużo mówić, po prostu mnie zatkało.... Przemoc powinna graczom towarzyszyć cały czas. Trzeba, radzi autor, atmosferę „duszącego świata” zacząć budować już w historii postaci. Należy w nią wpleść kogoś, kto wykorzystywał przewagę fizyczną bądź psychiczną, by naszego bohatera gnębić. Na przykład nauczyciela, który zgwałcił podczas korepetycji. Oczywiście, zauważa autor, nie można robić z postaci emocjonalnego kaleki lub psychopaty. To należy już do zadania Narratora. Dalej możemy przeczytać kilka bezcennych rad, jak przedstawić świat iście mrocznym, tajemniczym i głębokim- mnożyć nam trzeba opisy morderstw, masakr, wypadków.. „Przypomnijcie sobie jakiś naprawdę paskudny dzień, w którym każdy i wszystko was wkurzało? Zbierzcie to wszystko (...) i serwujcie (...) non stop”. Jak wiadomo, nieprzerwany ciąg koszmarnych wydarzeń po pewnym czasie na każdym przestanie robić wrażenie. Dlatego, zauważa autor, na początku trzeba dać graczowi jakąś oazę, która pomagałyby w walce z przeciwnościami . Na przykład – kochająca, wspaniała dziewczyna. Wiadomo jednak, że by osiągnąć stan cierpienia absolutnego, mroczną nirvanę, trzeba się takiego balastu pozbyć. Jak tego dokonać? Pozwólcie, że zacytuje:

„Jeśli polubił już oazę i zaczyna do niej tęsknić- uderz!. Wychodząc od dziewczyny spotka przebierańców- >>kolorowych ludzi<<. Ktoś uderzy go w twarz,(...)przebije dłoń nożem.(...) Spodobało Ci się? Możesz wymyślić co chcesz, bo teraz masz postać poniżyć, zmiażdżyć, nauczyć nienawidzić(...) Co zrobią kolorowi? Pójdą bawić się dalej(...) [usłyszy] potem jeszcze bardziej rozdzierające wrzaski,(...) prośby, żeby nie..., darcie materiału, bardziej rytmiczne krzyki, zamknij się dziwko!, wrzaski wzywające pomocy – jej wrzaski!!!” Ach, wspaniale, doprawdy wspaniale! Radzę jeszcze gracza kopnąć pod stołem, podpalić mu włosy, wyrwać paznokcie, wyłupić oczy- wtedy to dopiero będzie udana sesja! A ile cierpienia! Powiem tyle- być może ktoś oskarży mnie o nieznajomość o tematu, o zjechanie czegoś co „w ramach systemu jest genialnym rozwiązaniem”- dla mnie ten tekst jest żałosny, po trzykroć żałosny i bezgranicznie głupi. Mam nadzieje, że podobnego mrocznego debilizmu więcej w Portalu nie przeczytam.

Ufff... Po „Przemocy” mamy czas na chwilę oddechu- Jarosław Chlebica przygotował artykuł o jednym z największych polskich królów- Kazimierzu Wielkim. Cóż- tekst jest po prostu dobry i ręczę za to, że każdemu czytelnikowi z historycznymi zainteresowaniami winien się spodobać...

Dział Dzikich Pól (w 15 numerze Portalu, niestety, bardzo szczupły) otwiera artykuł Marka Piwońskiego o historii husarii. Autor rzetelnie przedstawia najwspanialszą jazdę Rzeczypospolitej, opisuje jej uzbrojenie, największe bitwy, a także porusza popularną kwestię skrzydeł... Używano ich w końcu, czy nie? I w jakich okolicznościach? Drugi i ostatni (!) tekst to mieszczący się na jednej jeno stroniczce „Iżby głowę unieść całą”. Jest to króciutka, acz bardzo sympatyczna przygoda- do zadania Swawolnej Kompanii należy odnalezienie skradzionej głowy cukru..

Łukasz Fiema cały czas w dobrej formie- w 15 Portalu przeczytać możemy kolejny, doskonały numer Middenheimera .. Trzy krótkie szkice przygód, a każdy z nich, nie waham się użyć tego słowa, genialny...

Fanów Warhammera na pewno ucieszy powrót „Arkan Magii” pióra Ignacego Trzewiczka. Tym razem przeczytać możemy , jak stworzyć czarodzieja na miarę Gandalfa- postać tajemniczą, budzącą respekt, groźną.. Tekst jest godny polecenia!

Następny artykuł to „Dwie Korony, dwa cesarstwa”, czyli czwarta część „Czasu Ognia, Czasu Wichrów” Marka Nogi. Cóż... Tu mógłbym właściwie przekopiować to, co pisałem przy okazji ostatnich trzech numerów- mnie to po prostu nudzi i przez cztery strony tego tekstu przebić się nie jestem w stanie..

Dział gier bitewnych to wieści z rynku oraz „Apel” autorstwa Ignacego Trzewiczka. Tutaj wszelki komentarz i ocena jest chyba zbędna...

W Almanachu znajdziemy „Traktat o aktorstwie” Pawła Marcisza. Jest to zbiór porad dla MG i graczy jak odgrywać postać, budować drużynę, opisywać, etc. Wydaje mi się, że nic nowego na ten temat już powiedzieć nie można, o kreacji bohatera powstało takie multum artykułów, że trudno wymyślić cokolwiek nowego... I tak „Traktat o aktorstwie” to tylko parafraza tekstów zamieszczanych swojego czasu w Portalu i MiM-ie. ...Drugi tekst z Almanachu to „Dźwięk w RPG” Łukasza ‘Gustava’ Śmigla. Wobec tego artykułu mam podobny zarzut jak do „Traktatu..”- jest po prostu wtórny; na uwage zasługuje jedynie pomysł na przypisanie jakiegos motywu muzycznego do danej postaci.

„W imię miłości” to przygoda dla fanów L5K. Powiem od razu- mi się ona nie spodobała. Ciągnie się w nieskończoność, jest nieciekawa i naciągana. Poza tym odnosi się wrażenie, że napisano ją z myślą o jakimś systemie fantasy (np. młotku czy D&D), a potem zmieniono tylko nomenklaturę... I tak np. chłopi zwracają się do bushi takimi słowy : „Gatake to taki gówniarz od smolarzy, co to się z nim trzaskamy” I to jest Legenda Pięciu Kręgow..?!

Ostatni artykuł 15 Portalu to przygoda Ignacego pod tytułem „Tachometr”. Jest to scenariusz napisany językiem żywym, szybkim; wolny od jakichkolwiek błędów, pełen humoru- słowem, czyta się go z przyjemnością...

15 Portal jest, w moim odczuciu, numerem średnim, czwórkowym... Jest kilka tekstów godnych polecenia, brak jednak czegoś, co rzuciłoby nas na kolana, czegoś takiego jaknp. „Czerwony Muchomor...” sprzed dwóch miesięcy .. Poza tym ogólne wrażenie psuje kilka tekstów poniżej standardu, do którego Portal nas przyzwyczaił ( „W imię miłości, nie wspominając o „Przemocy”).Cóż, panowie z Portala- sami ustawiliscie sobie poprzeczkę bardzo, bardzo wysoko... Mam nadzieję, że to tylko chwilowa obnizka formy...!



Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


~Andrzej Stój

Użytkownik niezarejestrowany
    p15
Ocena:
0
„Kim są wilkołaki? Cóż, przyjacielu...”, a kończy „I to wszystko, szanowna eminencjo(...)"

Płonę ze wstydu, nie zauważyć takiego błędu logicznego, eeech :(

Dzięki Bjorn, że zauważyłeś ten błąd. Będę się teraz pilnował.
09-10-2002 22:53
!Blob!
    Co do koszmarkow...
Ocena:
0
NCN od teraz bedzie czesciej i lepiej sprawdzany, co spowoduje zmniejszenie ilosci koszmarkow do minimum. :)
09-10-2002 23:44
karp
   
Ocena:
0
poziom recenzji w pełni usprawiedliwia opóźnienie, przyjemnie się czyta, rzetelna, wiem, wiem tej czwórki na końcu nie mogłeś sobie odpuścić :o)
ps. z tą przemocą to nieźle dorzucili do pieca, czy ktoś to czyta przed drukiem? a może ja się nie znam? mi to się warmłotek podoba, gdzie mi tam do wodu...
10-10-2002 08:57
Cadrach
    to się nazywa
Ocena:
0
recenzja :)
10-10-2002 10:55
MIKK
    Temat kompletnie ci obcy
Ocena:
0
Wiec jak zauwazylem w tytule nie wiele wiesz o dobrej grze w wilka. Art Pawła opowiada o wizji przemocy w systemie w którym Przemoc jest wszechobecna. Wg mnie art jest dobryu pokazuje jak pokazac przemoc by sesja nie wygladała "to ja go mieczem,a potem ide na piwo" Ale widze ze mzamiast przeczytac i sie zastanowic nad znaczeniem textu po prostu dales sie poniesc wlasnym uprzedzeniom do WODu, to jest zalosne.
10-10-2002 13:13
karp
   
Ocena:
0
jak to jest, ze czytać mozna wszystko, a rozumieć wszystko z wyjątkiem wodu? jak taki tekst wpłynie na psychikę trzynastolatka? na pewno zgłębi swoje wnętrze i odkryje swoje prawdziwe ja - jeśli gra w systemy woda, jeśli nie gra nie zrozumie geniuszu i pomyśli, że pisał to jakiś sfrustrowany psychol. czy odbiorcami portalu nie jest przypadkiem w głównej mierze młodzież?
10-10-2002 13:59
~ARTUT

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dobra recenzja. Fajnie się czyta. Szkoda tylko, że nie ma zdjęcia okładki.

Skoro mam okazję to przyczepię się do !Bloba!...

W NCN w jednym zdaniu jest 5 razy (!!!) słowo woda! Ale rzeczywiście piszesz z numeru na numer lepiej. Sugeruję mimo to mniej awarii i wybuchów a więcej ogromnych machlojek finansowych i wojen politycznych.

A jeśli chodzi o "przemoc". Dla mnie ten tekst także jest beznadziejny. To jednak wina innego podejścia do RPG. WODniki lubią grać inaczej a _typowi_ eRPeGowcy inaczej. Ja wolę sesje przy piwku i klimatycznej muzyce, na których jest trochę śmiechu, trochę mocnych wrażeń itp.
10-10-2002 14:05
szelest
    Brawo:)
Ocena:
0
Tekst bardzo mi się spodobał tylko tak dalej bjorn:)

Ps. "Cóż, panowie z Portala- sami ustawiliscie sobie poprzeczkę bardzo, bardzo wsyoko... "

Językowy purysta?:P
10-10-2002 14:42
~Puszkin

Użytkownik niezarejestrowany
    Zgodze sie, ale...
Ocena:
0
Zgodzie sie z przedmowcami. Podobala mi sie twoja recenzja. Chyba najelpsza ze wszystkich dotychczas na polterze publikowanych. Jednak pare ale mam :) Po pierwsze jesli cos jest srednie, a tak wlasnie slownie oceniasz Portala to powinno dostac ocene 3. Rozumiem ze te oceny sa zaczerpniete z nomenklatury szkolenj, ale wlasnie tam 4 oznacza dobry a nie sredni. Z calej twoje recenzji wynika obraz dostatecznego pobiomu. Po drugie, przy tak rozseparowanej ocenie poszczegonych tekstow mam wrazenie ze zapominasz troszke o bardziej wspolnych dla calego pisma elemntach. Mowie to layaoucie (ktory przeciez z numeru na numer nieco sie zmienia.) oraz nawigacji (i tu bywa roznie w roznych numerach) takiche elementow jest wiecej i oceny takowych mi brakowalo
Mimo to jest duzo lepiej Bjorm.
10-10-2002 15:01
bjorn
   
Ocena:
0
dziekuje za wszystkie komentarze, a "wsyoko" zaraz poprawie:))

MIKK- o tekscie myslalem dosyc dlugo i zdania swego nie zmienie- dla mnnie to jest zalosne, takie cierpienie dla samego cierpienia, nie sklaniajce do zadnych przemsylen, tylko do zlosci i nienawisci jest zalosne...
10-10-2002 15:54
~Pandora

Użytkownik niezarejestrowany
    moim zdaniem
Ocena:
0
Z pewnym zaskoczeniem konsatuję jak wiele miejsca poświęcił recenzent artykułowi "Przemoc". Musiał on strasznie odbiegać od Twojej, Drogi Autorze, wizji rpg. No, ale to jescze nie przestępstwo (a może?). To art dotyczący Świata Mroku, który, jeśli prowadzony realistycznie, bez przemocy i to w najgorszym jej wydaniu obyć się nie może. Przemoc jest tu jednak opisana tylko jako narzędzie, które, jak zaznacza autor (a o czym recenzent wspomnieć zapomniał), wykorzystywać trzeba z umiarem. To przecież ma być rozrywka, a nie męka. I bynajmniej nie chodzi tu o mrrroczno wodowe cierpienia (ech te uproszczone wizje świata, łatwiej z nimi żyć, co?) Zresztą, co Wam będę tłumaczyła, sami przecież wiecie co jest w tym artykule. Bo chyba go przeczytaliście, hm? Warto, bo cytaty recenzenta nie oddają niestety ani jego prawdziwej treści, ani sensu.
10-10-2002 16:06
MIKK
   
Ocena:
0
Sory ARTUT ja oczywiscie takich sesji nie lubie (ironia) a artykuł Pawła jest do dupy bo pokazuje inna wizje niz twoja... BRAWO

Ja jestem typowym WoDowce wywyższam sie nad innych graczy pije krew a w zebach zawsze nosze czerwona roze, a z pod powiek ciekna mi czarne łzy (TO tez było ironiczne:))
10-10-2002 16:16
~Molekuła Zamętu

Użytkownik niezarejestrowany
    A mnie szkoda Skały;)
Ocena:
0
Dorzucę, jeśli łaska, coś od siebie. "Skalny" popełnił tekst bardzo, ale to bardzo osadzony we własnym, silne nacechowanym indywidualizmem, stylu prowadzenia W:tA. Paweł może prowadzić jak chce, komu chce, itp, itd. Jego podejście do zabawy z RPG, wizja WoD-u oraz sposób pisania są oryginalne, na swój sposób nietuzinkowe, warte uwagi. Ale i Homer przyśnie.
Co mam na myśli?
Artykuł Pawła jest napisany językim grubo ciosanym, pełnym kolokwializmów i frazemów z mowy (bardzo) potocznej. Grafia tekstu drażni chaotycznością i brakiem konsekwencji. Taki układ powoduje, iż narzucony przez Pawła tok wypowiedzi jest zaciemniony i trudny w odbiorze. Egzemplifikacja miesza się z metatekstem, dygresje z osią dyskursu.
Czyta się to niestrawnie, mozlonie, ciężko...
Kto nawalił???
KOREKTA.
Nie wiem jak P.T. Wydawca i Red.Nacz rozumieją przydawkę "własna" w stopce (równie dobrze można by napisać "ziemska, polska, śląska" itp.), ale praca korektora to nie tylko klawisz F7 w Wordzie. Korektor(rzy) powinni sprawdzać poprawność ortograficzną, stylistyczną, interpunkcyjną; poprawić zdania chropowate i kalekie.
A korekta w Portalu przypomina zabawę gluchych w "Jaka to melodia".
P.T. Grono Redakcyjne dba bardziej o layout i mnogość graficznych fajerwerków, niż o poprawność językową. Onegdaj byłoby to despektem dla czytelnika, a teraz...
Pozwolę sobie na rekapitulację: Skałą spłodził merytorycznie, "systemowo" artykuł wpisujący się w konwencję World of Darkness na 4 (dobry). Tekst jednak sprawia wrażenie pisanego po całonocnej balandze, "na palę". Zawiódł "rednacz", który nie żądał poprawek, zawiodła korekta, której przydatność oscyluje koło zera.
Łącze pozdrowienia dla braci "rolplejowej" - Molekuła Zamętu

PS. Moim zdaniem prawdziwie nieporadnym tekstem, który jest ułomny językowo, merytorycznie i LOGICZNE jest "Efekt szyby". Grafomania pierwszej wody i onanizm pseudointelektualny, w dodatku w aroganckimi dygresjami.
PS2. Skała, nie martw się, oni nie znają Twojego geniuszu:)
10-10-2002 20:34
~Andrzej Stój

Użytkownik niezarejestrowany
    Efekt szyby
Ocena:
0
"Moim zdaniem prawdziwie nieporadnym tekstem, który jest ułomny językowo, merytorycznie i LOGICZNE jest "Efekt szyby"."

Zgadzam się w 300%.
Tekstów w stylu "beznadziejne D&D i jeszcze gorszy WFRP" komentować nawet nie będę.
10-10-2002 23:04
~Rawana

Użytkownik niezarejestrowany
    O "Przemocy"
Ocena:
0
Artykuł "Przemoc" autorstwa P.Jurgla jest artykułem kiepskim, ale nie beznadziejnym i w żaden sposób nie zasłużył na takie potępienie jak w powyższej recenzji.
Oto dlaczego:
Bjorn wychodzi z założenia że rpg ma być śmieszne, wesołe, mamy się przy nim dobrze bawić i co najwyżej trochę postraszyć. Oczywiście jest to w pełni słuszny pogląd ale, według mnie, nie wyczerpuje on całkowicie idei RPG. Tak jak obok komedii istnieje tragedia, tak obok sesji łatwych i przyjemnych są takie które budzą innego rodzaju emocje: zwątpienie, strach, bezsilność, potrafią wzruszyć, zachwycić oraz skłonić do głębszych refleksji. WoD nie jest systemem w którym gra jest żartobliwa i relaksująca. "Wywiad z wampirem" czy "Dracula" to nie są komedie.
Przemoc jest jednym z elementów "WoDowego" świata, artykuł Pawła stanowi zbiór pomysłów jak ją wykorzystać podczas sesji. Nie trzeba przyjmować całej wizji przedstawionego w tekście świata, wystarczy że użyje się jednego tropu czy wątku aby wzbogacić postać lub scenariusz.
Jeżeli chce się grać przyjemne i wesołe sesje artykuł Skały jest nieprzydatny, jednak nie oznacza to że jest on: "po trzykroć żałosny i bezgranicznie głupi", po prostu jest skierowany do innego rodzaju graczy, to tak jak "Arkana magii" nie są potrzebne grającym w cybera.
Na zakończenie chciałbym stwierdzić że Bjorn nie potrzebnie tak się "zacietrzewił", wiem że każdy ma prawo do wyrażenia swoich pogląów, jednak uważam że należy to robić w sposób kulturalny i wyważony, a epitety "debilny", "bezgranicznie głupi" niebezpiecznie oscylują na granicy dobrego smaku.

PS. Co do "Efektu szyby" to tak jak moi "przedmówcy", uważam ten tekst za beznadziejny, dlaczego jednak nie ma jego recenzji w powyższym opisie Portala 15. Jestem ciekawy jakie zdanie ma na ten temat Bjorn
11-10-2002 00:20
!Blob!
    Korekta wlasna
Ocena:
0
Korekta wlasna oznacza iz sam autor musi byc korektorem, po wyslaniu nikt juz tekstu nie sprawdza...
11-10-2002 08:16

Użytkownik niezarejestrowany
    Od autora
Ocena:
0
To, że zostałem tak brutalnie "zjechany" pewnie bym przemilczał, ponieważ nie przywykłem polemizować z brakiem kultury. Przemilczałbym gdyby nie drobny fakt - bjorn, odwaliłeś kawał dobrej dziennikarskiej roboty, nie zapomniałeś nawet imputować mi rzeczy, których nie napisałem. Wyszukanym zagraniem jest również manipulacja cytatami - czyli wycinanie ich tak by zmieniły sens, oraz ignorowanie zdań, które mogłyby zaburzyć Twoje rozumienie tekstu. Więc ocena "recenzji" na piątke z plusem, jak powiedziałem, doskonała dziennikarska robota.
11-10-2002 15:38
~Paweł Jurgiel - Skała

Użytkownik niezarejestrowany
    Poprzedni, komentarz..
Ocena:
0
...był mój, przepraszam zapomniałem sie podpisac
11-10-2002 16:32
~Paweł Jurgiel - Skała

Użytkownik niezarejestrowany
    Dla tych co nie czytali i zniechecili sie do przeczytania.
Ocena:
0
W moim artykule, nie namawiam do przemocy. Namawiam, by jeśli już ją prowadzic to realistycznie, tak by była odpowiednio brutalna, bo takie są założenia SM, nie bedacego heroic fantasy. Bjorn opisal tylko wycinek mojego artykulu i zmienił sens. W tekscie napisalem, po co powstal i jak go prowadzic by nie byl tym co zarzuca mi "recenzent". Napisałem również alternatywę dla tego sposobu prowadzenia, który został tutaj tak źle odebrany. Chcę by na moich sesjach gracze czuli, że przemoc, to coś więcej niż trafienia i zadawanie obrażeń. Uważam, że świat mroku jest brzydki i zły i tak będe go w dziale w Portalu kreował.
P.S.ARTUT -"Dla mnie ten tekst także jest beznadziejny. To jednak wina innego podejścia do RPG. WODniki lubią grać inaczej a _typowi_ eRPeGowcy inaczej". Czy wszystko co nie zgadza sie z Twoim podejsciem jest beznadziejne? Na Valkiri oznajmiles, że nie czytałeś działu SM w Portalu. Jesteś cudny !
11-10-2002 16:32
~Molekuła Zamętu

Użytkownik niezarejestrowany
    Murem za "Jurglem"
Ocena:
0
Matko Boska!!!
Jezusie Nazareński!!!
To taki jest sens "korekty własnej"?!?
Brawo!Czapki z głów! Vivat Ignacy!!!
Panowie z Portala! Oszczędzacie parę stów na korektorze i wymagacie, aby każdy z autorów poprawiał we własnym zakresie!
Prześliczne realizowanie zasady "frontem do klienta". Teraz wiem, skąd tyle błędów na poziomie podstawówki, skąd jawna drwina z interpunkcji oraz parada wykolejeń składniowych.
A wszak nawet tzw. prasa weekendowo-kobieca ma kogoś, kto dba o wygładzenia i korygowanie drukowanych tekstów...
Smutne, jak daleko do mikrej namiastki profesjonalizmu w Portalu.
Boże w Niebiesiech, ale żałość bierze...
Paweł: Cenię Cię, powiedziełem Ci to w oczy, piszę tu, na łamach publicznych.
Twa wizja ŚM jest bardziej, niż quite good, masz dobre pomysły.
Mam przeto prośbę, daj tekstowi poleżeć, tak z dobę. Przeczytaj komuś (Pandorze? :) na głos, JEŚLI "cosik" jest nie tak, popraw. Piszę wyłącznie o warstwie językowej, reszta pasuje (tak na 80%). A domorosłymi recenzentami nie przejmuj się. Jak mawiała Sophia Loren: "ludzi głupich i złych należy ignorować, a życie będzie piękniejsze".
Pozdrawiam (może wreszcie sie zobaczymy:)))
MoZa

11-10-2002 17:08

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.