string(15) ""
» Blog » Poprawiony mechanizm tworzenia postaci w GURPSie.
09-06-2017 07:39

Poprawiony mechanizm tworzenia postaci w GURPSie.

W działach: rpg | Odsłony: 112

Dzisiaj krótko i na temat.

Zawsze robiłem postacie graczom w kolejności opisanej w podręczniku - zaczynaliśmy od tła, cech głównych, prędkości, wyglądu, statusu, majątku a potem spędzaliśmy najwięcej czasu na wyborze umiejętności i zalet (głównie umiejętności, gdyż zalety są a) drogie, b) w dużej części niepasujące do naszego świata - Horror w Orient Expressie). 

Wada tego rozwiązania jest widoczna od razu - zbyt wiele czasu spędzaliśmy na wyborze umiejętności - skakaliśmy w przód i tył, padały cały czas pytania o poziom umiejętności i cechę źródłową itp.

W nowym rozwiązaniu kolejność jest następująca:
1. Wybieramy tło postaci - z czego wynikają status, majątek i ew. przyjaciele/sojusznicy - krok podstawowy, szybki i przyjemny
2. I teraz największa zmiana - czytam listę umiejętności i zalet (filtrując niepasujące do mojego świata) i gracze od razu notują na karcie postaci, co chcą mieć. Od razu z cechą podstawową i poziomem trudności. Zaczynają od 1 punktu na umiejętność, bez zbędnej rozkminy na tym etapie.
3. No i teraz dopiero gracze wiedzą, jakie cechy podstawowe muszą podnieść - bazując na liście ICH umiejętności.
4. I na koniec dopinają budżet - ulepszają umiejętności, biorą wady itd.

Efekt - dużo prostszy proces, szybszy, bez potrzeby powtarzania milion razy, która umiejętność od czego zależy.

Może dla wielu taki proces jest oczywisty, ale być może są tacy, którzy twardo robią jak podręcznik każe i przez to mogą być mniej efektywni. Polecam spróbować zmiany kolejności.

Aha, i ciągle uważam, że fajnie byłoby mieć opcjonalny system jak z Warhammera 1ED - 3 strony z listą umiejętności dla podstawowych światów (sci-fi, fantasy, horror współczesny) gdzie można by rzucić kostką i wylosować. Może kiedyś coś takiego zrobię.

Tyle. Zdrówki i udanego weekendu (najlepiej spędzonego RPGowo!).

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.