» Recenzje » Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy - Jarosław Grzędowicz

Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy - Jarosław Grzędowicz


wersja do druku

Uważaj na ciernie...

Autor: Redakcja: Wojciech 'Wojteq' Popek

Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy - Jarosław Grzędowicz
Jarosław Grzędowicz przeżywa drugą młodość. Najpierw powraca w znakomitym stylu za sprawą zbioru opowiadań grozy pod tytułem Księga Jesiennych Demonów, a następnie dostaje nominację do Zajdla za Pana Lodowego Ogrodu. Teraz stara się potwierdzić swą klasę poprzez wydanie kolejnej powieści pt. Popiół i kurz – tym razem osadzonej w tzw. "świecie Pomiędzy", z którym czytelnicy mieli okazje się już zetknąć podczas znakomitego opowiadania Obol dla Lilith, pełniącego w książce rolę prologu. Trzeba przyznać, że po tak smakowitym kąsku byłem niezwykle pozytywnie nastawiony do książki i oczekiwałem literatury na najwyższym poziomie.

Autor po raz kolejny udowadnia, że ma głowę pełną ciekawych pomysłów. Tym razem czytelnik zostaje przeniesiony w krainę półsnu, gdzie główny bohater (Grzędowicz nie zdradza jego imienia) pełni rolę mitycznego Charona i pomaga przejść zabłąkanym duszom na "drugą stronę" za symbolicznego obola. Ostatnio jednak dręczą go niepokojące sny z mnichem wiszącym na cierniowym krzyżu. Dodatkowo w świecie realnym zostaje zamordowany brat Michał, a całą sprawę komplikuje fakt, że wszystko zostaje dość szybko zatuszowane przez klasztor. Oprócz tego główny bohater wchodzi w posiadanie tajemniczej paczki od nieżyjącego mnicha. Jak się okazuje, zostaje on wplątany w ogromny religijny spisek, który rozwiązać można jedynie poprzez kolejne podróże astralne.

Po przeczytaniu pierwszych kilku stron od razu czuć, że książkę napisał Grzędowicz. Jego charakterystyczny styl objawia się w każdym zdaniu. Lekka narracja i czasem wręcz psychologiczne wywody to znak rozpoznawczy autora. Co ważne – całość jest niezwykle sprawnie napisana i następne strony przewraca się z ogromną przyjemnością. Napięcie rośnie z każdą chwilą, co nie pozwala oderwać wzroku od lektury.

Ogromną zaletą książki jest wizja świata, w którym przychodzi podróżować głównemu bohaterowi. Do "świata Pomiędzy" trafiają udręczone dusze tych ludzi, którzy wciąż myślą, że żyją. Oprócz tego znajdują się tutaj różne zjawy czy też swego rodzaju demony padlinożercy – skeksy, które pojawiają się podczas nagłych i gwałtownych śmierci. Rzeczywistość ta charakteryzuje się wszechobecnym popiołem i kurzem. Niejednemu czytelnikowi przejdą ciarki po plecach podczas przemierzania z głównym bohaterem zwykłych z pozoru uliczek w półśnie. Grzędowicz buduje wyśmienity nastrój grozy i zaszczucia.

Ostatnio na ustach wszystkich jest Dan Brown, ze swym kontrowersyjnym Kodem Leonadra da Vinci. Aż strach pomyśleć, co tworzy Grzędowicz. W Popiele i kurzu mamy do czynienia z podróżami astralnymi, mrocznymi rytuałami okultystycznymi, a całość doprawiona jest spiskiem religijnym. Wszystko to odpowiednio wyważone i wymieszane daje piorunujący efekt.

U Grzędowicza zawsze sobie ceniłem bohaterów z krwi i kości. Nie zawiodłem się i tym razem. Każda postać, pierwszo-, drugo- czy też trzecio- planowa jest doskonale skonstruowana i co najważniejsze – ma się wrażenie, że wszyscy wokół żyją swoimi własnymi sprawami. Nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek szablonowości i schematyczności. Największą siłą książki są jednak opisy z perspektywy głównego bohatera, którego komentarze niezwykle celnie oddają prawdziwość życia.

Popiół i kurz to bez wątpienia książka wyjątkowa. To potwierdzenie kunsztu pisarskiego Grzędowicza, który udowadnia, że nie na darmo jest aktualnie jednym z najlepszych pisarzy fantastyki w Polsce. Wspaniale wykreowana rzeczywistość, niebanalni bohaterowie i świetny pomysł na fabułę składają się na jedną z ciekawszych książek tego roku. Polecam wszystkim bez wyjątku.

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie książki do recenzji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.5
Ocena recenzenta
7.92
Ocena użytkowników
Średnia z 58 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy
Autor: Jarosław Grzędowicz
Autor okładki: Piotr Cieśliński
Autor ilustracji: Dominik Broniek
Wydawca: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: 24 lipca 2006
Liczba stron: 328
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Seria wydawnicza: Bestsellery polskiej fantastyki
ISBN-13: 978-83-60505-01-4
ISBN-10: 83-60505-01-2
Cena: 29,90 złCzytaj również

Popiół i Kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy - Jarosław Grzędowicz
Charon (gr. Χάρων) – duch związany ze śmiercią występujący w mitologii greckiej i etruskiej.
- recenzja
Hel³
Z Grzędowiczem na Księżyc
- recenzja
Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4 - Jarosław Grzędowicz
Umarł lód, niech żyje odwilż
- recenzja
Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4 - Jarosław Grzędowicz
Pożegnanie z Lodowym Ogrodem
- recenzja

Komentarze


M.S.
    Brawo!
Ocena:
0
Recka znakomicie napisana. Dzięki niej wiem o czym i jak jest napisana ta książka oraz czy warto ją kupić. A czuję, że warto. :>
24-07-2006 02:36
Streider
    Recenzja w porządku;]
Ocena:
0
A książka musi być świetna. Mój priorytet, jak tylko znajdę troche czasu;]
25-07-2006 15:44
~Gytfryd

Użytkownik niezarejestrowany
    Dobre:)
Ocena:
0
Podoba mi sie recenzja, ksiazke juz mam, ale jeszcze nie przeczytalem.
27-07-2006 18:27
   
Ocena:
0
kupiłem,przeczytałem i się cieszyłem że pieniędzy się pozbyłem. Na 5+
09-08-2006 16:54
~plater

Użytkownik niezarejestrowany
    recenzje recenzji...
Ocena:
0
książka bardzo sprawnie napisana - to co u Grzędowicza uderza to prawda psychologiczna bohaterów. Wrażenie realności budują postaci które poza "światem w pół drogi" mają odczucia i przeżycia ludzi z krwi i kości. W powieści podobnie jak w opowiadaniach widać styl autora, który powoduje, że od książki trudno się oderwać...Mam pytanko do moich poprzedników którzy wpisali się pod recenzją - jaki sens ma recenzowanie recenzji? Nie lepiej przeczytać książkę i potem podzielić się przemyśleniami...?:-))
20-12-2009 20:15

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.