Pamięć zwana imperium
string(15) ""
» Blog » Poltergeist: Zmiany techniczne i organizacyjne
12-09-2014 23:26

Poltergeist: Zmiany techniczne i organizacyjne

W działach: Poltergeist | Odsłony: 786

Poltergeist: Zmiany techniczne i organizacyjne

Serwis ma być przyjazny, mniejszość nie może bawić się kosztem większości. Nigdy nie lubiłem banować ludzi. Uważam, że o ile eliminować naruszenia regulaminu warto, o tyle naruszanie go jest rzeczą ludzką. Nieraz poniosą emocje, nieraz zabraknie rozwagi przy pisaniu wiadomości, nieraz się nie doczyta regulaminu, a nieraz moderator zadziała nadgorliwie. Nie ma nieomylnych. Dlatego za optymalne rozwiązanie uważam wysłanie wiadomości, wyjaśnienie co jest nie tak, poproszenie o działanie zgodnie z regulaminem na przyszłość. To w zdecydowanej większości przypadków działa. Nieraz jednak ktoś łamie regulamin, zaśmieca serwis, czy trolluje celowo i nie ma zamiaru przestać. W takim wypadku można teoretycznie dawać kolejne, nieskuteczne ostrzeżenia – skutkiem będzie jednak tylko tracony czas i zniechęcenie kolejnych obserwujących sytuację użytkowników. Tak więc nie, właściwe rozwiązanie jest inne. Użytkownik, którego zachowanie jest nieakceptowalne, ale go nie zaprzestaje, powinien zostać zbanowany. I tego się będę trzymał.

Notkę napisałem jednak nie tylko po to, by zadeklarować to, co przeczytaliście powyżej. Mam dla Was kilka informacji o zmianach technicznych:

[Zasady dotyczące blogów] Administracja pomaga w moderowaniu komentarzy łamiących punkty regulaminu spoza rubryki Zamieszczanie treści. Autor bloga może zrzec się tego wsparcia zaznaczając w profilu opcję Samodzielna moderacja bloga. Wtedy notka, w razie pojawienia się pod nią komentarzy niezgodnych z regulaminem, zostanie ukryta tak, jakby sama łamała regulamin.

  1. Zapis dotyczy od razu nowych notek. Przy starszych nie powinniście spodziewać się wsparcia moderacji do godziny 23. w sobotę, co da Wam czas na ew. zaznaczenie opcji Samodzielna moderacja bloga
  2. Użytkownicy niezalogowani nie mogą już komentować w którejkolwiek części serwisu.
  3. Tym, którzy przeoczyli, daję znać, że nowy regulamin został zaktualizowany.
  4. Dzięki Drakerowi mogę też ogłosić, że w tym lub przyszłym tygodniu planowane jest dodanie opcji blokowania w ramach swoich blogów wybranych użytkowników.

Komentarze


Senthe
   
Ocena:
+4

Za wycięciem niezalogów proponuję dodać możliwość szybkiej rejestracji np. przez FB albo G+. To by pewnie mocno poprawiło komfort komentowania dla osób, które jeszcze nie mają konta, chociaż nie wiem, na ile jest problematyczne od strony techniczno-bazodanowej.

13-09-2014 00:02
nerv0
   
Ocena:
0

Ad.4

O, właśnie pisałem, że taka opcja bardzo by się przydała. :]

13-09-2014 00:23
jakkubus
   
Ocena:
+1

W treści notek i komentarzy niezalecane, ale dopuszczalne jest sporadyczne wykorzystanie wyrazów o lekko wulgarnym zabarwieniu.

Jak rozumieć wyrażenie "lekko wulgarnym"?

Użytkownik ma obowiązek kasowania pod swoimi notkami komentarzy niezgodnych z regulaminem, chyba że łamią wyłącznie punkty z rubryki Zamieszczanie treści – w tym przypadku ich usunięcie jest jego suwerenną decyzją.

To w końcu moderacją zajmą się admini czy nie?

13-09-2014 01:14
Kamulec
   
Ocena:
0

To w końcu moderacją zajmą się admini czy nie?

Jak się napisze notkę i pójdzie na zakupy, czy wyjedzie do dżungli bez internetu, to nie ryzykuje się ukrycia notki, a można liczyć na pomoc w usuwaniu niezgodnych z regulaminem komentarzy. Administracja ma jednak ograniczone możliwości, więc należy w miarę możliwości moderować samemu.

Jak rozumieć wyrażenie "lekko wulgarnym"?

Przykładowo określenia, które w podstawowym znaczeniu nie są wulgarne i nie odnoszą się do seksu, czy anatomii; angielskie skróty z "f". Szczegóły wyjdą w praniu, najwyżej podeślę pw z prośbą o korektę.

13-09-2014 01:32
nerv0
   
Ocena:
+2

Szczegóły wyjdą w praniu, najwyżej podeślę pw z prośbą o korektę.

Ej, a nie możesz po prostu z miejsca zedytować takiego komentarza i napisać czegoś w stylu "taki język nie będzie tu tolerowany"? To chyba najszybsza droga i nie muszą lecieć całe komentarze.

13-09-2014 01:59
Kamulec
   
Ocena:
0

Miałem na myśli notki. W przypadku komentarzy zależy od przypadku. Najczęściej zedytuję (problem: brak czerwonego), albo bez wulgaryzmów wyślę na pw, by użytkownik mógł wkleić ponownie (problem: utrata sensu odwołujących się komentarzy).

13-09-2014 02:05
nerv0
   
Ocena:
+1

Czerwony zawsze można zastąpić wytłuszczeniem/podkreśleniem, albo ich kombinacją. Kombinowanie z PW imo bez sensu. Lepiej po ludzku zedytować i mieć spokój. Całe komentarze kasować gdy składają się z samych wulgaryzmów, albo w całej swej istocie obrażają innego użytkownika.

13-09-2014 02:15
Agrafka
   
Ocena:
0

Czy [bez takich wyrazów proszę] będą tolerowane, czy nadal to brzydkie słowo? EDIT - i czy we wcześniejszym regulaminie był podpunkt o multikontach?

Wpis moderowany – Kamulec

13-09-2014 03:30
Kamulec
   
Ocena:
0

Co do „ukrywania” wulgaryzmów w ramach przekręconych wyrazów, nic się nie zmieniło, czyli są zakazane.

Zakaz multikont nie był wpisany wprost w pierwszą wersję nowego regulaminu. Dopisałem go po tym, jak Malaggar zwrócił mą uwagę na to niedopatrzenie. Dlatego też cofnąłem sankcję za założenie jednego przez niego.

13-09-2014 03:45
Repek
   
Ocena:
+4

Powodzenia we wdrażaniu. :)

Pozdro

13-09-2014 08:44
synthetische
   
Ocena:
+3

Powodzenia w pozdrawianiu

13-09-2014 10:31
Agrafka
   
Ocena:
+1
Kamulec, w takim razie musisz sprecyzować lekkie wulgaryzmy, bo naprawdę nie jestem w stanie zrozumieć czym się kierujesz.
13-09-2014 11:04
Draker
   
Ocena:
+13

Kamulec, nie wiem co ukryłeś Agrafce, ale przynajmniej dla mnie Twoja definicja z komentarza jednak obejmuje całkiem sporą liczbę lekkich wulgaryzmów. Ja bym się skupił na tym, że regulamin nie zaleca, ale toleruje umiarkowane ich używanie i tyle. W serwisie nie ma problemu z ludźmi nadużywającymi wulgaryzmów, a jak ktoś od czasu do czasu jakiś przemyci to nic się nie stanie. Szkoda czasu moderatorów i nerwów użytkowników. Skupmy się na chamstwie, prowokowaniu i obrażaniu innych, a nie definiowaniu listy słów zakazanych ;)

13-09-2014 11:12
Araven
   
Ocena:
0

Lekkie wulgaryzmy, to nie są ciężkie i poważne wulgaryzmy (wulgaryzm to nie alkohol z podaną zawartością procentową, ciężko go jednoznacznie ocenić,). A tak poważnie, to jest to trudno definiowalne i sam bym się tego nie podjął raczej. Proponuję przyjąć, że jak coś nie może być uznane za ciężki i zabroniony wulgaryzm, to nie łamie regulaminu, pod warunkiem nie nadużywania i tych tzw. lekkich.

Zbyt szczegółowe zapisy regulaminu, to też nie jest wyjście, bo z czasem każdy znajdzie luki i sposób obejścia takich zapisów.

Podstawa to interpretacja i wykładnia regulaminu z głową, należy brać nie tylko pod uwagę same "suche" zapisy regulaminu, ale i inne okoliczności, jak temat dyskusji, zachowanie jej uczestników itd. 

 

13-09-2014 11:24
Agrafka
   
Ocena:
+2
Ukrył podśmiepenisy.
13-09-2014 11:37
Drachu
   
Ocena:
+4

Hej! Dzięki za złagodzenie tego zapisu z wulgaryzmami, nie żebym jakoś specjalnie nadużywał, ale głupio się czułem jako stary dziad ścigany za jakąś przypadkowo wymskniętą dupę. Oczywiście, tu zgodzę się z Aravenem, nie ma jakiejś ściśle określonej granicy tolerancji i pozostaje liczyć na zdrowy rozsądek nas wszystkich. Z doświadczenie wiem, co prawda, że zdrowy rozsądek to zdradliwa ladacznica (każdemu się wydaje, że ona kocha tylko jego), ale jako że tylko tu gadamy o fantastyce, a nie konstruujemy promy kosmiczne to powinniśmy dać radę :)

 

13-09-2014 12:20
Kamulec
   
Ocena:
0

Zapis zmieniłem, ale dlatego, że chcieliście, a nie dlatego, że mi nie przeszkadzają, więc na swoim blogasku będę ciął ;)

13-09-2014 15:37
Agrafka
   
Ocena:
0
Więc poza twoim blogiem podśmiepenisy są w końcu dozwolone czy nie?
13-09-2014 16:50
Kamulec
   
Ocena:
0

@Agrafka

Już Ci odpowiedziałem na Twoje pytanie, w kwadrans po tym, jak je zadałaś po raz pierwszy. Nawiasem mówiąc zachęcam do napisania jakiegoś artykułu, wieści czy redagowania. Pomoc się przyda.

@Anioł

Dziękuję za wyrazy uznania, ale na swoim blogasku spam tnę. Życzę miłego dnia.

13-09-2014 17:37
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+1

:)

13-09-2014 17:51

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.