string(15) ""
» Blog » Poltergeist: Wstęp
27-08-2014 17:28

Poltergeist: Wstęp

W działach: Poltergeist | Odsłony: 1099

Poltergeist: Wstęp
„Na hakerów użyj hakera. Na trolle użyj trolla. Bardzo dobra taktyka.”
– Z Enterprise

Zatem stało się, dołączyłem do administracji Poltergeista jako koordynator społeczności. Od teraz odpowiadam za forum i pilnowanie porządku, przestrzeganie regulaminu w reszcie serwisu. Nie zajmuję się natomiast zawartością merytoryczną, stroną techniczną ani kontaktami zewnętrznymi.

Formuła? Ironii nie ścigam, zaś na blogach (ale nie w reszcie serwisu) możecie spodziewać się z mojej strony dość łagodnego podejścia do sarkazmu, o ile nie ma charakteru chamskiego żartu. Mam nadzieję, że moje wyczucie w tej kwestii przypadnie Wam do gustu. Znajomych ostrzegam, że pod kątem wyciągania konsekwencji za łamanie regulaminu będą traktowani nie lepiej, niż reszta. 

Obecnie nie ma technicznej możliwości uniemożliwiania komentowania na blogu poszczególnym użytkownikom, zaś notki, komentarze pod którymi łamią regulamin, są ukrywane. Jeżeli skasowałbym komentarz łamiący regulamin, nie muszę ukrywać notki i czekać z odkryciem na ruch właściciela bloga. Wiem, że autorzy nie mogą zaglądać do notek cały czas, a jednocześnie szanuję suwerenność blogów. Proponuję więc, aby Ci z Was, którzy blogują, a chcą, abym na ich blogach kasował komentarze łamiące regulamin (zamiast ukrywać notki), dali mi mi znać na PW. Komentarze mogę kasować bez takiej zgody, ale będę to robił tylko w szczególnych przypadkach (tak było i dotąd). Niezależnie od przyczyny usunięcia komentarza, za każdym razem, gdy będzie miało to miejsce, dam znać. Jeśli więc komentarze znikną, a ja się do tego nie przyznam, proszę o nie insynuowanie, jakobym miał z tym związek.

Zmiany na forum przewiduję, ale na razie za wcześnie, bym podawał konkrety.

Komentarze


Malaggar
   
Ocena:
+1

To forum jeszcze żyje?!

27-08-2014 17:34
Kamulec
   
Ocena:
0

Aktywność jest mniejsza, niż dawniej, ale tak.

27-08-2014 17:35
Tyldodymomen
   
Ocena:
+8

wystąpienie  Tuska w sejmie oraz  expose kamulca na polteru w tym samym dniu. Przypadeg?

27-08-2014 17:40
Nuriel
   
Ocena:
+2

Bardzo dobre rozwiązanie z tym kasowaniem komciów zamiast ukrywania notek. 

Sądzę też, że niegłupim pomysłem byłoby przed usunięciem zrobienie printscreena coby postujący mógł w razie czego odzyskać treść skasowanego komcia. 

27-08-2014 17:45
Kamulec
   
Ocena:
0

Kiedy wiadomość jako całość ma jakąś wartość, a tylko je wycinek jest do zakwestionowania, mam zwyczaj wysyłać jej treść (lub przynajmniej część) do autora na pw. Robiłem tak na Abasz'Har, nie widzę przeszkód, by robić i tutaj.

27-08-2014 18:15
Gawk
   
Ocena:
+2

Od teraz odpowiadam za forum i pilnowanie porządku, przestrzeganie regulaminu w reszcie serwisu. Nie zajmuję się natomiast zawartością merytoryczną

Pozostajemy więc przy starym i sprawdzonym sposobie wolnej interpretacji regulaminu wedle widzimisię moderatora.

zaś na blogach (ale nie w reszcie serwisu) możecie spodziewać się z mojej strony dość łagodnego podejścia do sarkazmu, o ile nie ma charakteru chamskiego żartu.

Powinieneś chyba spisać jakieś ustawy, oraz komentarze do nich. Żeby ludzie nie mieli wątpliwości, co może byc przez ciebie uznane za chamstwo, a co za zart... Ach, przepraszam, zapomniałem o widzimisię

Komentarze mogę kasować bez takiej zgody, ale będę to robił tylko w szczególnych przypadkach

Nie możesz. Tak przynajmniej twierdził gower.

Zmiany na forum przewiduję, ale na razie za wcześnie, bym podawał konkrety.

Gdzieś już to słyszałem...

27-08-2014 18:32
Siman
    @Kamulec
Ocena:
+12

Jeszcze nie zacząłeś kasować, a już dostałeś pierwsze oskarżenie o widzimisiostwo. Ach, cudowna robota, szczerze niezazdroszczę. ;)

27-08-2014 18:49
Malaggar
   
Ocena:
+3

Ale już ukrywał.

27-08-2014 18:52
Gawk
   
Ocena:
0

Lewie stwierdziłem niezaprzeczalny fakt, wynikający ze słów Kamulca, a już jakiś ktoś oskarża mnie o rzucanie oskarżeń, nie odróżniając ich od stwierdzeń... Potwierdzając tym samym tezę wspomnianą w poprzednim poście.

Siman, mógłbys przynajmniej udawać, że potrafisz czytać ze zrozumieniem...

27-08-2014 18:52
Siman
    @Gawk
Ocena:
+2

W jaki sposób to zdanie:

Od teraz odpowiadam za forum i pilnowanie porządku, przestrzeganie regulaminu w reszcie serwisu

Doprowadziło do tego wniosku:

Pozostajemy więc przy starym i sprawdzonym sposobie wolnej interpretacji regulaminu wedle widzimisię moderatora.

Są dwie możliwości: albo gadasz truizmy używając chybionych określeń - moderator odpowiada za przestrzeganie regulaminu, więc w jego decyzji leży uznanie bądź nie przewiny (well, duh, o to chodzi w tej funkcji). Albo oskarżasz bez podstaw.

Więc?

27-08-2014 19:39
Gawk
   
Ocena:
0

1. Nie wiem, w jaki sposób to zdanie doprowadziło do jakiego i czyjego wniosku, bowiem ja swój wniosek oparłem na dwóch zdaniach.

 

2. Nie jestem w stanie wytłumaczyć temu komuś, kto nie chce  / nie potrafi* tego zrozumieć**

 

* Nie potrafi z powodu braku umiejętności czytania ze zrozumieniem, bądź nie chce z racji sympatii dla kolegi, lub próby wkpupienia się w łaski administrtora już na wstępie.

** celowo cytując niepeny fragment,do którego odnosiła się moja wypowiedź, tym samym zmieniając jej wartość merytoryczną - więc również sens.

 

moderator odpowiada za przestrzeganie regulaminu, więc w jego decyzji leży uznanie bądź nie przewiny

 

Na podstawie regulaminu - powinien. Jeżeli podstawą do oceny są subiektywne normy moderatora, dodatkowo nie mające nic wspólnego z merytoryczną stroną tekstu, oparte jedynie na swobodnej interpretacji regulaminu, mamy do czynienia z tak zwanym widzimisię.

 

Czy jest to dla ciebie zrozumiałe?

27-08-2014 19:52
Gawk
   
Ocena:
0

Niepisane zasady są bezzasadne.

Zasady nieuprawomocnione nie mają mocy prawnej.

27-08-2014 20:08
Kamulec
   
Ocena:
0

Usunąłem więc. Ale jak już trollujesz pod moimi wpisani, to trolluj mnie, a nie Simana.

27-08-2014 20:13
Gawk
   
Ocena:
0

Trolluję wypowiedzi, nie użytkowników. Nie widzę sensu w odwalaniu za nich roboty.

Dla simana akurat robię wyjątek. Inaczej nie zamieszczał bym w moim komentarzu wyjaśnienia pomimo wczesniejszej uwagi o tym, że nie widzę sensu w tlumaczeniu mu czegokolwiek. 

Już uprzejme zapytanie, czy aby moje wyjaśnienie go usatysfakcjonowało - pomijam.

27-08-2014 20:15
Kamulec
   
Ocena:
+2

Ok. 

@Siman

Dzięki za wsparcie, ale nie daj się trollować.

27-08-2014 20:17
Gawk
   
Ocena:
+1

Ale jak już trollujesz pod moimi wpisani

Czyżby to była oficjalna zgoda od moderatora, na trollowanie (przynajmniej pod jego wpisami)?

27-08-2014 20:18
Siman
    @Gawk
Ocena:
+6

Na podstawie regulaminu - powinien. Jeżeli podstawą do oceny są subiektywne normy moderatora, dodatkowo nie mające nic wspólnego z merytoryczną stroną tekstu, oparte jedynie na swobodnej interpretacji regulaminu, mamy do czynienia z tak zwanym widzimisię.

Acha, przepraszam, rzeczywiście. W takim razie Ty nie bardzo zrozumiałeś sens wypowiedzi Kamulca, mi po prostu nie przyszło do głowy, że można ją zinterpretować w taki sposób.

Przecież dokładnie taka jest funkcja moderatora w każdym serwisie: usuwać treści obraźliwe, wulgarne i łamiące prawo, a nie treści głupie, bezsensowne lub nie zgadzające się z poglądami moderującego. Innymi słowy: zadaniem moderatora jest nadzorowanie treści komentarzy z pominięciem ich strony merytorycznej. Nie ważne czy użytkownik nazywając kogoś, dajmy na to, debilem, uzasadnił tę obrazę świetnymi i zasadnymi argumenty czy pisał przy tym jak potłuczony. Nie ma też znaczenia, czy obrażający broni w swoim poście bliskiej sercu moderatora idei feminizmu/szowinizmu/wyższości Warhammera nad resztą RPG (niepotrzebne skreślić). Istotna jest sama obraza. Podobnie, nie znaczenia, czy troll trolluje w najlepszym stylu Arystokratycznej Akademii Prowokowania Frajerów, czy raczej odwala tanią szyderę na którą nawet zigzak patrzy z politowaniem. Ważne, że trolluje.

W skrócie: niezajmowanie się zawartością merytoryczną jest w przypadku moderatora odwrotnością widzimisię.

EDIT: Sorry, Kamulcu, za późno. ;)

27-08-2014 20:35
Gawk
   
Ocena:
0

Problem zaczyna się tam, gdzie trzeba wypowiedź użytkownika zinterpretować. Tutaj administratorzy czy moderatorzy bardzo często są stronniczy, wszędzie dostrzegając przejawy trollowania lub obrazy, co jest oznaką paranoi, albo zwyczajnego chamstwa, jeeli ignorują wyjaśnienia użytkownika. Jednym pozwalając swobodnie nazywać innych Trollami chociażby, a innym za to serwując ostrzeżenia za obrazę.
Jak zdążyliśmy się już przyzwyczaić,  jest to na Polterze normą, więc nie różni się on od innych sewisów społecznościowych. Słowem: nie jest wyjątkiem.

Nie da się zatem pełnić nalezycie funcji moderatora, nie uwzgledniając w swojej ocenie merytorycznej strony wypowiedzi. Co wynika choćby z definicji merotyryki...

27-08-2014 20:43
Z Enterprise
   
Ocena:
+1

Kamulec, nie daj się trollować Gawkowi :)

27-08-2014 20:50
Gawk
   
Ocena:
0

On tylko zastępuje gowera. W ramach okresu próbnego.

27-08-2014 20:55

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.