string(15) ""
» Blog » Poltergeist: Nowe podejście
11-09-2014 19:38

Poltergeist: Nowe podejście

W działach: Poltergeist | Odsłony: 835

Poltergeist: Nowe podejście

Poltergeist jest tworzony przez ludzi dla ludzi. Nikt nie działa na nim dla pieniędzy. Z chęci działania dla innych dzielących z nami zainteresowania serwis powstał, jest utrzymywany, zarządzany, moderowany, redagowany i wzbogacany przez Was o nowe wieści, artykuły, noty. Z jej przyczyny powstaje wiele notek blogowych, jak i pada znaczna część odpowiedzi w dyskusjach na forum, pod artykułami. Poltergeist nie jest tworzony przez grupę osób przede wszystkim na własny użytek, jego zasoby otwarte są dla ogromnej rzeszy przeglądających, która nie włączając się we współtworzenie.

Ten serwis ma być dla Was, przy czym „Wy” nie oznacza tu grupy osób najaktywniej komentujących, lecz wszystkich, którzy zainteresowani są jego tematyką. Chcemy, aby jak najwięcej z Was zdecydowało się go czytać, wypowiadać się na jego łamach, ale też mieć wkład w jego kreowaniu. W tym celu Poltergeist musi być miejscem przyjaznym, gdzie dobrze czują się nie tylko stali bywalcy, ale też nowi użytkownicy i ci, którzy wracają do niego po dłuższej przerwie.

Stąd nowe podejście i zachodzące w serwisie zmiany. Pod artykułami i wieściami jest miejsce na merytoryczną dyskusję. Forum ma nie tylko służyć jej i pomocy w rozwiązaniu problemów, ale też gromadzić wypowiedzi w formie na tyle przejrzystej, by mógł skorzystać z nich ktoś poza aktualnymi interlokutorami. Rolę społecznościową pełnią blogi. O swobodzie dyskusji pod poszczególnymi notkami decydują ich autorzy, nie ma jednak miejsca na ataki personalne, chamstwo i złośliwości, zaś reakcja moderacji jest też możliwa w razie zaśmiecania komuś bloga mimo protestów jego właściciela.

Mam nadzieję, że nowa koncepcja serwisu sprawi, że możliwie wielu z Was zechce zwiększyć swą aktywność na łamach Poltergeista.

3
Notka polecana przez: Draker, Scobin, Senthe
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Adeptus
   
Ocena:
+1

Czyli nie ma możliwości usunięcia? Przy notkach widzę taką opcję, ale konto? Ponawiam pytanie do administracji, gdzie jest opcja usuwania.

Tutaj chcę rozmawiać o zmianach w serwisie, a nie Twojej notce.

Tyle, że to, co spotkało notkę Morela to empiryczny dowód na to, w jakim kierunku zmierzają zmiany w serwisie. Szkoda, że chcecie dobić chyba ostatnią tego typu polską stronę, która jeszcze dycha.

 

11-09-2014 21:37
Repek
   
Ocena:
0

@Adeptus

Napisz do gowera lub Drakera, powinno się dać [skoro robiliśmy to na prośbę użytkowników w przeszłości].

Pozdrawiam
 

11-09-2014 21:40
Adeptus
   
Ocena:
+1

Znaczy tylko dwie osoby w serwisie wiedzą, gdzie jest opcja usunięcia konta? Szok, nie myślałem, że to taka wiedza tajemna.

 

11-09-2014 21:42
Repek
   
Ocena:
+1

@Adeptus

Nie ma takiej opcji dla usera. Po prostu oni są adminami i mogą to zrobić. :)

11-09-2014 21:47
Adeptus
   
Ocena:
+1

Aha, jeszcze pewnie trzeba odprawić rytuał apostazji przy czarnych świecach. Ale dzięki za info, Repku.

11-09-2014 21:54
Repek
   
Ocena:
0

@Adeptus

Po prostu kwestia PW i tyle. Nie sądzę, by były z tym jakiekolwiek problemy. Podeślę linka Drakerowi.

Pozdrawiam

11-09-2014 21:58
Adeptus
   
Ocena:
0

A jakiego linka ty chcesz Repku podsyłać i dlaczego?

11-09-2014 22:05
Draker
   
Ocena:
+5

Jak napisał Repek, zwykłe PW, że chcesz usunąć konto i Ci je kasuję.

Nigdy nie robiłem z tego problemu, ale teorie o tym jak to specjalnie nie kasujemy kont, bo to nam "zwiększa frekwencję" są urocze ;) Gawk, jeżeli Twoja chęć skasowania konta wciąż jest aktualna to służę pomocą.

11-09-2014 22:10
Repek
   
Ocena:
0

@Adeptus

Linka do tej notki, czyli rzucenie czaru "Summon Draker". :)

11-09-2014 22:13
Gawk
   
Ocena:
0

Dam znać, jak założę jakieś przyzwoite multi.

11-09-2014 22:13
Z Enterprise
   
Ocena:
0

@Kamulec

Tak jak napisane jest w regulaminie, preferowana forma przedstawiania propozycji zmian w nim to napisanie na forum, bo to pozwala uniknąć wielokrotnego zaczynania dyskusji o tym samym.

Tylko wiesz, tam trzeba się przeklikiwać, logować, przyzwyczajać oczy do czerni, itd.

Skorzystam z bramki nr 3.

Więc tak - zapis o gustach jest trochę (ogromnie bardzo) bez sensu, bo wiadomo, że przecież po to tu ludzie przyłażą, żeby o nich gadać - Warhamery vs dedeczki, PEŚM vs Jesienna Legenda, Robotica vs Reszta Świata, itd. Bez tego (bez dyskusji) tu będzie po prostu mało się działo. I choć gusta nie podlegają dyskusji, to jednak trudno zabraniać, by je ludzie wyrażali. A takie wyrażanie opinii wg zapisu może być tym właśnie "rozpoczynaniem dyskusji o gustach".

Zakaz reklamy, dozwolone linkowanie do swojego bloga. Spójrz na dział "bitewniaki", czy jakikolwiek dział - każda książka fantastyczna, każda zrecenzowana gra, film czy konsolówka na blogu to reklama (ok, to mże być dyskusyjne). Podobnie wszystkie linki do kckstarterów, polakpotrafiów i innych. O linkach do FFG, czy strony Portalu już nie wspomnę. To ma rację bytu w artykułach, notach itd, ale już nie, jeśli ktoś zrobi wpis blogowy?

 Jak zaś potraktujesz te wszystkie akcje promo, które urządza tu sobie repek (ostatnio - "zrobiliśmy z Ninem planszówkę o Papieżu"), zegarmistrz, Torgardczyk (ze swoimi książkami), czy nawet ja, dając jakieś newsy (już dawno nie tutaj) o Stratoyagerze? O autorach gier rpg robiących sobie tutaj reklamę nie wspominam, bo już chyba żaden się nie ostał. Każdy z powyższych przykładów to produkt komercyjny.

Od tego już jeden krok do blogerów, promujących swoje blogi, nabijających sobie wejścia itd. Niektórym na tym zależy, może tylko dla fejmu, ale może też mają w tym jakieś korzyści finansowe. I co zrobicie? Czy ogłoszenie "wystawiam na allegro swoje pody do Earthdowna" to reklama? A jak mam sklep na ebayu, i przy okazji wystawiam na sprzedaż prywatną trylogię Tolkiena? Reklama to, czy nie reklama?

Chodzi o to, by dokładnie (jeśli to w ogóle możliwe) zdefiniować w regulaminie, co reklamą według was jest, a co nie jest. Inaczej znów będzie uznaniowo, i znów będą bunty i lamenty. Albo w ogóle zrezygnować z takiego zapisu, zostawiając tylko zastrzeżenie, że na polteru można promować siebie i swoje produkty (blog, czy inne formy "piśmiennicze" to też produkty), ale tylko pod warunkiem, że mają coś wspólnego z fandomem, fantastyką, czymkolwiek. I że np muszą być wpisami osób prywatnych, anie podmiotów gospodarczych. To oczywiście przykłady takich warunków, na pewno wymyślicie lepsze.

paragraf 3.4

Wszczynanie kłótni - ok, rozumiem potrzebę istnienia takiego paragrafu, ale znów, jest tu pole do nadużyć i wolnej interpretacji. bo kiedy dyskusja przeradza się w kłótnię? I kto ją rozpoczął? I kogo karać? I dokładnie za co? Jesli ludzie mają przestrzegać regulaminu,to musi on być czytelny - "wszczynanie kłótni" czytelnym powodem nie jest.

podobnie paragraf 3.2 - Zamieszczać wpisów złośliwych - złośliwy wpis to jaki? Jeśli zrecenzuję poda do gry, który jest chałą, i pozwolę sobie na kąśliwe uwagi dotyczące poziomu korekty, to to już jest złośliwość, czy jeszcze nie? Kto o tym decyduje?

 

Najważniejsze, czego nie widzę w regulaminie, a co powinno być na pierwszym miejscu - CAŁKOWITY ZAKAZ IDEOLOGIZOWANIA sfery publicznej, jaką są blogi. Stworzenie neutralnego gruntu, wolnego od dyskusji religijnych, politycznych czy ideologicznych (czy o lepszości jednych drużyn sportowych nad innymi), związanych z fantastyką promowaną na portalu, lub nie (wtedy są także nie na temat). Nic tak nie dzieli ludzi, jak te tematy, i jeśli ma tu być lepiej, to przemycanie swoich ideologii powinno być bananowane od razu, bez strzału ostrzegawczego. Tak, feminizm i skrajny konserwatyzm również.

Jeśli to problem, i redakcja portalu chce poprzez swoje media promować pewne konkretne idee inne niż te związane z fantastyką, proponuję całkiem serio zamieścić "deklarację wiary" czy "oficjalny światopogląd portalu", np. "Portal pragnie promować liberalne wartości chrześcijańskie, zgodnie z duchem feminizmu i przeciw darwinizmowi i masonom". Pomoże to ludziom zdecydować, czy chcą być w takiej społeczności, czy jednak wolą ją opuścić, by nie antagonizować. Pomysł oczywiście z forum EP.

 

Chyba tyle, jeśli chodzi o pierwsze czytanie.

PS.

Edit: O, świeżutki przykład reklamy, za którą powinieneś banować, ukrywać notki, kasować komcie i wysyłać warny.

 

11-09-2014 23:33
karp
   
Ocena:
+9

"Poltergeist jest tworzony przez ludzi dla ludzi. Nikt nie działa na nim dla pieniędzy."

To teraz reklamy daje się przez grzeczność?

"jego zasoby otwarte są dla ogromnej rzeszy przeglądających, która nie włączając się we współtworzenie."

To swoiste expose wypadałoby napisać "w formie na tyle przejrzystej, by mógł skorzystać z nich ktoś poza aktualnymi interlokutorami".

"Chcemy, aby..."

Skąd u blogera Kamulca ta liczba mnoga? Bo jeśli to oficjalne stanowisko serwisu, to dlaczego nie na stronie głównej, a na blogu usera?

"W tym celu Poltergeist musi być miejscem przyjaznym"

A Ty chcesz to osiągnąć poprzez cięcie pogaduch na forum i pilnowanie merytoryki pod tekstami? Czy jeśli napiszę komuś pod tekstem almanachowym "dobra robota" to jestem niemerytoryczny? A może prowokuję jakże wrogą dyskusję o gustach? Pytałeś poza Polterem o to co tutaj zmieniać, choćby na grupie FB Panie i panowie zagrajmy w rpg - może zapytaj ich jak doszli w rok do 3 000 userów, upewnij się czy były potrzebne manifesty i nowe podejścia z zapewnieniem, że musi być przyjazny.

11-09-2014 23:41
Kamulec
   
Ocena:
0

@Z

Dziękuję za uwagi. Na razie powiem tyle, że zasady niepodlegające interpretacji musiałyby być nadmiernie szczegółowe, a zatem niestrawne. Niektórych rzeczy nie da się ująć równie krótko, a zarazem precyzyjnie, zaś praktyka pokazała, że są potrzebne.

O gustach punkt mam zamiar zmienić, ale muszę mieć trochę czasu, by nad tym pomyśleć.

11-09-2014 23:47
Z Enterprise
   
Ocena:
0

Wiesz, chodzi o to, że żeby przestrzegać regulaminu trzeba jasno znać granice, w jakich można operować. Dlatego te definicje są potrzebne. Szczegółowe itd.

Inną opcją jest wywalenie takich punktów, których nie da się zdefiniować. Bo może i niepotrzebne?

11-09-2014 23:50
Kamulec
   
Ocena:
0

@Z

Moim zdaniem ten regulamin jest szczegółowy, gdzieś trzeba postawić granicę, a te punkty są potrzebne. Oczywiście jeśli miałbyś jakiś konkretny pomysł, jaki zapis byłby zwięzły, bardziej precyzyjny, a też rozwiązywał problem kłótni, czy złośliwych komentarzy, to chętnie skorzystam.

Edycja:

Odnośnie reklam. Zostawiłem dotychczasowy zapis po prostu, ale może faktycznie warto zmienić. Do rozważenia.

W kwestii zakazu ideologii, jestem na nie. Unikanie ideologii to raczej rola dla szefów działów i redaktorów. Na blogach nie sądzę, by należało zakazywać prezentacji swoich poglądów. Podstawy do reakcji są dopiero, kiedy ktoś będzie łamał regulamin.

@Karp

Reklamy można dawać, ponieważ chce się częściowo pokryć koszty hostingu. Nie mam wątpliwości, że Draker nie prowadzi Poltera dla pieniędzy.

Zbierałem informacje w różnych źródłach i wyciągnąłem wnioski.

PS: „Twój komentarz polecają: Tyldodymomen, Gawk, Malaggar”

12-09-2014 00:01
Kilik Lodowa Zamieć
   
Ocena:
+4

Czy komentując nowy punkt regulaminu dotyczący zakazu o gustach w następujący sposób: "ten punkt to bzdura, moje zdanie zawsze jest mniej lub bardziej subiektywne, czyli dotyczy mojego gustu" naruszam ten punkt, bo wyraziłem własne gusta?

We need to go deeper.

12-09-2014 08:20
karp
   
Ocena:
+6

"Reklamy można dawać, ponieważ chce się częściowo pokryć koszty hostingu."

Czyli kłamiesz w pierwszych słowach notki, bo jednak ktoś robi tutaj coś za pieniądze.

"Nie mam wątpliwości, że Draker nie prowadzi Poltera dla pieniędzy."

A ja nie mam wątpliwości, że reklamy daje się po to, aby zarobić - w sumie to nawet dobrze, bo widzisz chciałbym aby na moim hobby można było zarabiać, co niektórzy udowadniają. Nie zaglądam innym do kieszeni, ale pisanie, że "Nikt nie działa na nim dla pieniędzy" jest kłamstwem lub głupotą.

"PS: „Twój komentarz polecają: Tyldodymomen, Gawk, Malaggar”"

I co już? To rozumiem jest merytoryczna, obiektywna odpowiedź, tak? W nosie mam kto poleca moje komentarze. Wypowiadam się, bo gdzieś tam przebudził się sentyment związany z faktem, ze ileś tam lat współtworzyłem portal, który zdycha, a przynajmniej jego erpegowa część. Reszta serwisu mnie nie interesuje, bo na tle konkurencji jest zwyczajnie słaba - co w sumie nie dziwi, skoro "Nikt nie działa na nim dla pieniędzy".

Ale do rzeczy - Polter do portal poświęcony hobby, tworzony za darmo przez użytkowników, a Ty chcesz im zabronić rozmawiać o ich guście, tak? To powiedz jak napisać reckę D&D 5 ed.? Bo zawartość systemu to masz w spisie treści. Jak komentować recenzje, w oparciu o co? Jak napisać reckę filmu, książki, czy gry planszowej? Jak o nich dyskutować? Taki jest Twój pomysł na koordynację społeczności? Zamknąć się, bo jeszcze ktoś powie coś, co komuś innemu się nie spodoba? Tego nie da się uniknąć.

To tak jak z budowaniem ścieżek na osiedlach. Możesz zaplanować piękne chodniczki dla pieszych, ale choćby były nie wiem jak cudne, o ile nie będą funkcjonalne ludzie znajdą sobie swoje, tak zwane skróty. Wówczas masz dwa wyjścia, albo będziesz wlepiał kary tak długo, aż Ci się znudzi (bo ludzie zawsze i tak wybiorą sobie wygodniejszą dla nich drogę, jak nie miejscowi, to goście), albo zrozumiesz dlaczego tak chodzą i ułatwisz im to. Jak na razie grozisz paluchem i sprzątasz, ale po solidnym deszczu zrobi się straszne błoto. Chcesz ogarniać bagno? Powodzenia.

12-09-2014 10:01
Zireael
   
Ocena:
+2

Prędzej eliminacja list kolejkowych przez redaktorów działów która powoduje że zanim cokolwiek na topie trafi na łamy jest już dawno przetrawione na fejsbukach i okolicach.

Przed BNP czekało się na artykuły i newsy. Po zmianach przez krótki czas wydawało się, że będzie lepiej, jeśli chodzi o artykuły (=szybciej), ale najwyraźniej za mało jest aktywnych użytkowników, którzy by się tym zajęli. Z różnych przyczyn. Jedni dyskutują na blogach, drudzy mają po prostu mniej czasu na Poltera (studia/praca/rodzina/niepotrzebne skreślić).

Co do newsów, wskakują one zauważalnie szybciej niż kiedyś, bo może je przyklepać każdy, a nie tylko szef działu.

12-09-2014 10:05
Kamulec
   
Ocena:
+4

Regulamin zmieniony. Dziękuję tym użytkownikom, którzy wzięli udział w dyskusji w sposób merytoryczny i kulturalny.

12-09-2014 20:30
FireFrost
   
Ocena:
0

Skoro serwis już się zmienia, to możnaby się zastanowić nad opcją ignorowania konkretnych osób - odznaczasz gościa i nie wyświetla ci się nic, co dana osoba wpisała. Bardzo podniosłoby to komfort korzystania z serwisu. Generalnie jakbym dzięki takiej opcji mógł udawać, że repek nie istnieje byłbym bardzo szczęśliwy.

12-09-2014 22:26

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.